'Als Texelaar overal met open armen ontvangen' Mathilde Jansen onderzoekt gebruik dialect op Ameland 'De gevoelstijd is aanmerkelijk korter' TEXELSE 10 COURANT Waar is dit? Start sociale woningbouw Zouteland De week van... Michel Stroo VRIJDAG 5 FEBRUARI 2010 Mathilde Jansen c/ia/eet Amsterdam University Press 'Een echte Amelander spreekt dialect' is pas sinds 1 februari op de markt, maar heeft inmiddels al aardig wat belangstelling gewekt. Wie zich met recht een echte Amelander wil noemen, moet Amelands spreken, maar op z'n minst op Ameland geboren zijn. Net als op de andere Waddenei landen wordt een duidelijk onderscheid gemaakt tussen import en niet-import. 'Maar wat als je als Amelander nu geboren bent in het ziekenhuis van Leeu warden? Dan ben je toch een beetje in je eer aangetast.' Dat schrijft Mathilde Jansen in haar onlangs verschenen boekje Een echte Amelander spreekt dialect. Als oud-Texelse weet Jansen dat de geboortegrond niet alleen op Ameland een kwestie is. 'Dat dit zelfde dilemma ook op Texel nog speelt, bleek niet al te lang gele den. Texelaars die in het ziekenhuis in Den Helder geboren waren, kon den in hun geboortecertificaat de naam Den Helder laten vervangen door Texel. Later bleek het om een 1-aprilgrap te gaan, maar toch kwamen er een hoop Texelaars op af', verwijst ze naar de grap die de Texelse Courant in 1997 bedacht. Jansen - een dochter van Gelein Jansen en Ria Rijlaarsdam - voegt eraan toe dat het 'bij ons op het eiland' ook nog uitmaakt waar je ouders vandaag komen. 'Pas als allebei je ouders ook op Texel geboren waren, had je recht op het ware eilanderschap. Hoewel mijn moeder niet van Texel kwam, kon ik me toch altijd makkelijk uit de situatie redden. De moeder van mijn moeder kwam namelijk wél van Texel, en daarmee was de kous af.' Een echte Amelander spreekt dia lect is een publieksuitgave van Jansens proefschrift, dat ze in april aan de Vrije Universiteit in Amster dam verdedigt. Eerder studeerde ze Nederlands in Nijmegen en Lei den, deed ze als stagiaire aan het Meertens Instituut onderzoek naar de dialecten op Texel en Ameland en schreef ze een doctoraalscriptie over het Amelands en het Mids- lands (op Terschelling), in vergelij king met het Stadsfries, een zowel aan het Fries als aan het Hollands gelieerd dialect, dat uitsluitend in de steden van Friesland wordt gesproken. 'Voor mijn promotieon derzoek had ik aanvankelijk het idee om de dialecten op alle Wad deneilanden, zelfs op de Duitse en Deense, met elkaar te vergelijken. Maar dat bleek wel erg optimis tisch. Mijn onderzoek is steeds meer ingeperkt, totdat het Ame lands overbleef. En dat was al een hele kluif.' Ameland is een interes sant gebied voor taalkundigen, al was het maar omdat er geen Wad deneiland is waar nog zoveel dia lect wordt gesproken. Dat lijkt ver rassend, omdat buitenstaanders er vaak weinig van mee krijgen. Het dialect wordt uitsluitend onderling gesproken, toeristen worden keu rig te woord gestaan in Neder lands, Duits of Engels. Voor de meeste Amelanders is het dialect echter de moedertaal, al leren de kinderen er al op jonge leeftijd ook het Nederlands. Onderzoek aan de plaatselijke scholengemeenschap (waar leerlingen het VMBO-diplo- ma kunnen halen en de HAVO doorlopen tot en met klas 3) leerde Jansen dat 62,5 procent van de leerlingen in 2002 thuis nog dialect sprak en 15,2 procent een combi natie van Nederlands en Amelands. Onderling gebruikten ze nog meer dialect, respectievelijk 62,1 en 25,8 procent. Het succes van het dialect wordt vooral veroorzaakt door de relatief geïsoleerde ligging van Ameland, die weinig buitenstaanders ertoe verleidt er te gaan wonen. Het eiland kent dan ook de minste import van de Nederlandse Wad dengemeenten. Jansen: 'Jongeren die voor school naar de wal moe ten, wonen vaak samen in studen tenflats in Leeuwarden. Ze gaan ieder weekend naar huis en keren na hun studie vaak definitief terug, waarbij ze voor lief nemen dat ze werk doen dat onder hun oplei dingsniveau ligt.' De situatie lijkt op het eerste gezicht niet zo veel anders dan op Vlieland, maar is volgens de onderzoeker onverge lijkbaar. 'Op Vlieland wordt bijna helemaal geen dialect meer gespro ken. Dat komt doordat daar in de Franse tijd al een economische crisis was, waardoor het eiland is ontvolkt. De oorspronkelijke bewo ners zijn later vervangen door nieuwkomers.' Opvallend is ook dat veel nieuwkomers op Ameland hun uiterste best doen dialect te spreken, waarschijnlijk omdat ze er graag 'bij' willen horen. 'Kinderen passen zich snel aan. Bij tweede taalverwerving spelen leeftijdsge noten een belangrijkere rol dan de ouders. Komt bij dat veel nieuwko mers oorspronkelijk uit Friesland komen. Amelands is verwant aan het Hollands, vooral wat betreft woordvorming, maar de uitspraak lijkt meer op Fries. Dat maakt de overgang voor die kinderen gemak kelijker.' Een echte Amelander spreekt dia lect telt niet meer dan 64 pagina's, maar stipt tal van elementen aan. Jansen begint met een lesje geschiedenis van Ameland en gaat vervolgens in op de verschillen in taalgebruik tussen ouderen en jon geren en mannen en vrouwen, twee- en meertaligheid en de iden titeit van de Amelanders, die zich eerder Nederlander dan Fries noe men, maar vooral ook graag onder strepen uit welk dorp ze komen. Ook schrijft ze over de plaatselijke verschillen. Het dialect aan de westkant, waar nog veel boeren wonen, is het meest oorspronke lijk. Aan de oostkant is het toerisme het meest ontwikkeld en wonen ook de meeste nieuwkomers, waardoor het Standaardnederlands hier meer is ingeburgerd. Ook inhoudelijk zijn er verschillen en al zijn die niet erg groot, de gebrui kers zelf zijn zich er terdege van bewust. Interessant is ten slotte het 'hyper dialectisme', een fenomeen waar bij vooral de ei en de ij nogal eens worden verwisseld. De ij wordt in het Amelands oorspronkelijk als ie uitgesproken, de ei als Maar veel jongeren maken geen onder scheid meer en scheren alle ij's over één kam, waarbij ze niet alleen diek (voor dijk) zeggen, maar ook giet, in plaats van gèèt, waar ze geit bedoelen. Jansen vermoedt dat hyperdialectismen niet altijd ontstaan uit onwetendheid. 'Soms willen dialectsprekers benadruk ken dat ze dialect spreken, in plaats van Nederlands. Dat doen ze bij voorbeeld door in plaats van de Nederlandse variant altijd voor de dialectvariant te kiezen. Dat iets dergelijks aan de hand is onder Amelandse jongeren is goed moge lijk. Ze schamen zich namelijk niet voor hun dialect, integendeel, ze zijn er trots op.' Jansen bracht voor haar onder zoek veel tijd op Ameland door en sprak met heel veel bewoners. Haar afkomst zat haar daarbij niet in de weg. 'Door mijzelf als Texe laar te introduceren, werd ik overal met open armen ontvangen', schrijft ze in haar inleiding. 'Ik krijg nog een warm gevoel als ik aan al die uren denk die ik heb doorge bracht in Amelander huiskamers. Of op vreemdere locaties. Het zal een buitenstaander niet snel gebeuren dat hij wordt uitgenodigd bij het pakmake (voor het Sunne- klaasfeest) in een donker schuurtje achter de kerk van Hollum. Zelfs voor Amelander vrouwen is dit ver boden terrein. Ik mocht absoluut geen foto's maken, maar wel opna mes voor de gesprekken.' Een echte Amelander spreekt dia lect is pas sinds 1 februari op de markt, maar heeft inmiddels al aar dig wat belangstelling gewekt. Zo werd Jansen geïnterviewd door Radio 2, Radio Friesland en NRC Handelsblad. Het boek is een uit gave van Amsterdam University Press, verschenen in de serie Meertens nieuwjaarsuitgaven en kost €14,95. Joop Rommets Weblog 'Een schapenboet op Texel'. Dat is de omschrijving op deze oude ansichtkaart uit de collectie van Maarten Stoepker. De vraag is echter waar deze foto gemaakt werd en waar dus deze boet - en vooral de stolp de achter grond - gestaan hebben. Wie meent dit te weten, kan contact opnemen met Stoepker, tel. 312940. De mensen op de vorige foto waren Jan Kortenhoeve, zijn vrouw Marretje Buis en hun kinde ren Jaap en Jacoba. De jongen op de voorgrond is Nicolaas, de vader van de Fried Kortenhoeve van de Pontweg. De foto werd gemaakt in de tuinderij achter de Warmoes straat, waar nu het voormalige politiebureau staat. Zoals het er nu naar uitziet, begint Woontij deze maand met het werven van gegadigden voor een woning op het Zoute land bij Den Hoorn. Voor het realiseren van sociale woningbouw op het Zouteland was het noodzakelijk dat de gemeente en Woontij overeenstemming bereikten over de grondprijs. Deze week werden de partijen het eens over de verrekening, binnen de kaders die de raad daarvoor heeft aangegeven. De gemeente ver strekt bovendien een subsidie van €7.500,- per woning om energie- neutrale bouw mogelijk te maken. Daarmee sluit Woontij aan bij de andere zogeheten nulenergie- woningen in de wijk en kan er bovendien gebruik gemaakt wor den van een bijdrage van het Wad denfonds die voor de hele project is bestemd. Woontij en de gemeen te hebben afgesproken dat het project samen met de toekomstige bewoners ontwikkeld wordt, reden voor Woontij om al direct geïnte resseerden te zoeken. Op verzoek van de redactie hield raadsgriffier Marit de Por to ruim een week lang een weblog bij. Over moeite met opstaan, de komende raadsver kiezingen, een presentatie op school en camera's in de raad zaal. Hieronder een bloemle zing, het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl. Maandag De eerste wekker gaat bij ons thuis om 6.50 uur af - dat is het moment dat onze zoon van 13 opstaat. Hij is nauwelijks luidruchtig, maar toch is het geluid van de pubervoeten op de overloop voldoende om mij al voorzichtig te wekken. Dan volgt er nóg een moeilijk moment: het wekken van onze dochter van bijna 10. Zij heeft mijn genen op het gebied van dag- en nachtritme en heeft ook altijd moeite met opstaan. Ze heeft nu al meermalen stellig uitgesproken dat ze, zodra ze in de brugklas zit, actie zal voe ren om het aanvangstijdstip van het eerste uur te veranderen naar een later moment: 8.00 beginnen is voor haar onbespreekbaar. Ze denkt aan een uur of 9, half 10. Ze gaat zelfs zo ver dat ze liever op zaterdag nog een paar uur naar school gaat, als dat dan betekent dat ze doordeweeks niet voor negenen hoeft op te staan. U begrijpt: mijn stem heeft ze! Dinsdag Vanochtend met een paar raadsle den en een aankomend, enthousi ast raadslid een heer ontvangen die ons heeft laten zien dat je een raadsvergadering niet alleen kunt laten horen, live, maar ook laten zien. Het was een presentatie, en dus zoals zo vaak: gelikt genoeg, maar het heeft wel indruk gemaakt. De gemeenteraad gewoon bij u thuis in de huiskamer. 'Horen, zien en geloven' dus. De raad. Toegan kelijk. Laagdrempelig. En dus ook meer zichtbaar dan ooit, zodra de camera's in de nieuwe raadszaal worden opgehangen en de raads leden (zo stel ik me dat voor) met één druk op een knop bij u thuis komen! Woensdag Ik geloof dat je kinderen niet vroeg genoeg een podium kunt bieden. Wennen aan publiek. Leren dat het niet erg is als er eens iets misgaat: een valse noot. Pruik verliezen tij dens een ingewikkelde dansstap. Je tekst kwijt. Een hulpeloze blik naar de meester of juf. Vallen mag! Uit je rol. Of van het podium. Geeft niets, want je staat er, en daar gaat het om. Vandaag moest De Dochter optre den, voor groep 5, 6 en 8. En dat is een big deal kan ik u vertellen. Ik lees de verwachtingsvolle spanning op haar gezicht. De zin, die ze heeft in deze dag. En ik ver wonder me nu al over het gemak waarmee ze straks over het podi um zal glijden. De mooiste moon- walk ooit, uiteraard. Geperfectio neerd op de gladde vloer van onze keuken. Vooruitgang. Het woord zegt het eigenlijk al. Een voorwaartse beweging. En ook ik voel me soms uitgedaagd mee te gaan in de vaart der (moderne) volkeren. Maar stemmen doen we tegen woordig weer met het rode pot lood. Omdat de stemcomputers, die ruim tien jaar ook op Texel trouw hun werk hebben gedaan, fraudegevoelig zouden zijn. Ik vind het jammer. Natuurlijk: het demo cratisch proces moet betrouwbaar zijn en veilig. Vertrouwen wekken, ook. Ik waardeer echter toch vooral de symbolische betekenis van het rode potlood... Donderdag Op 3 maart gaat u naar de stem bus, wikt en weegt wellicht en maakt dan resoluut, of toch nog twijfelend, een vakje rood. En als dan om 21.00 uur de stembussen sluiten en heel veel handen aan het tellen slaan, zullen de contouren van de nieuwe raad langzaam dui delijk worden. Als de uitslag zich op het projectiescherm ont rolt, zullen de mensen in Question Plaza kijken naar een slide waarop de namen van de 15 mensen staan die hun plaats op de kandidaten lijst voor vier jaar zullen verruilen voor een plaats in de raadszaal. Ik kijk dan echter niet slechts naar de nieuwe raad, maar tevens naar de namen van de 15 mensen waar mee, en waarvoor, ik vanaf dat moment zal gaan werken. Vrijdag Eigenlijk bijzonder, nu ik er over nadenk, dat Texels nieuws vaak geen nieuws is voor mij. Ik kan dus met recht koppen snellen, al lees ik natuurlijk soms met interesse de visie van de journalist op een onderwerp. Soms herkenbaar. Soms verrassend. Zo lees ik nergens dat onze doch ter zondag 10 jaar wordt; een decennium achter zich latend. Het is net zoiets als met de tempe ratuur: je hebt de werkelijke tem peratuur, wetenschappelijk aan toonbaar en dus onbetwistbaar, en je hebt de gevoelstemperatuur. Zo is het ook met tijd. Er is de werke lijke tijd, een aanwijsbare periode van tien jaar in dit geval, en er is de gevoelstijd. En waar de gevoels temperatuur vaak hoger is dan de werkelijke, geldt voor tijd precies het omgekeerde: de gevoelstijd is aanmerkelijk korter. Woensdag Zeven partijen gaan op 3 maart de strijd met elkaar aan. De inzet: uw stem. De komende weken zult u dat zeker gaan merken. Huis-aan- huis flyers. Pagina's in de TC. Ban ners op Texelse nieuwssites. Beplakte borden bij stembureaus. Mensen die u al kende, die u vanaf een poster toelachen. Uitnodigend. En mensen die u misschien nog niet kende. Die nieuw zijn in het rijke politieke landschap van Texel. Maar er is meer dan 'papieren tijgers'. Op 12 februari organiseren de Agrarische Jongeren van Texel een debatavond en de gemeente raad organiseert zelf een debat op 19 februari. Daar komen de affi ches, partij-programma's en de fly ers tot leven. Daar hoort u de lijst trekkers met elkaar debatteren over belangrijke thema's. Daar gebeurt het! De gemeentesecretaris legt zojuist een plattegrond neer van de eerste verdieping van het nieuwe gemeentehuis. 'Definitief' staat er in hoofdletters. Ik tuur naar de ver schillende kamers die ingetekend staan en dan zie ik het: 'griffier'. Ontkennen heeft geen zin: ik ben gewoon niet goed in tekeningen lezen en bekijk de schets van het nieuwe gemeentehuis dus ook met die wetenschap. Ik verbind geen lijnen tot een plaatje. Ik vorm geen beeld. Want ik weet inmiddels: de werkelijkheid kan teleurstellen. Donderdag Verwonderingen noem ik ze. Van die momenten waarop je scherper voelt of waarneemt, of zo lijkt dat althans, dan andere momenten. Ze kunnen zich plots voordoen; onver wacht en onmiskenbaar. Dingen die ik eerder niet begreep, snap ik dan. Dingen die ik eerder niet zag, zie ik dan. Verhelderend. Verras send. Ik schrijf erover, nu, omdat ik er vandaag eentje had. Eureka! Ik zal u niet vermoeien met de details, want wat mij verwondert, of over komt, hoeft niet per se interessant te zijn voor anderen. Maar ik wilde er wel iets over schrijven. Al was het maar om bij u te toetsen of u dat herkent. Ik verwonder me trouwens wel over meer zaken. Over de eindig heid van dingen, bijvoorbeeld. Een minuut. Een dag. Een vakantie. Die kus. Dat ijsje, dropje of die ijskoude borrel op een hete dag, waar je gretig aan begint. Op! Weg! Einde! Of je wilt of niet. De volgende blogger in de serie De week van... is Michel Stroo van de Agrarische Jongeren Texel. Zij hou den vrijdag 12 februari een politie ke avond in Stayokay in Den Burg.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10