iexbjvgqsca.nl Ontmoeting met dolfijnen en walvissen TEXELSE 2 COURANT TESÜ Rijden op zonlicht en getijdencentrale College bezoekt Den Hoorn Stichting Kerken en Minima Texel Spreekuur voor slechthorenden Hoge games bij bedrijvenbowling Afterparty tango in De Kiekendief Feest in Jelleboog gratis vrijdag 19 februari wordt Huiswerkcoach brengt leerlingen structuur bij Inschrijven voor Midzomerschans Lezing ayurveda Seniorendiner met kipkerrie Belastinghulp FNV ■crÏTz Film Hulp aan Texelaars in financiële nood Uitladder VRIJDAG 5 FEBRUARI 2010 Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 5 februari: 17.00 uur. De Boerenkapel van het KTF speelt van 17.00 tot 20.00 aan boord van de Dokter Wagemaker. De opbrengst komt ten goede aan Haïti. 19.00 uur. Bij strandpaviljoen Paal 28 begint om 19.00 uur het zesde Tang ofestival, dat het hele weekend duurt Topdocenten geven workshops op drie niveaus. Deelname kost €119,-; opgave via www.texeltango.nl. 20.00 uur. Dr. Cees Veth geeft een lezing bij volkssterrenwacht De Jager, op het terrein van Ecomare. Aanvang 20.00 uur. Entree €5,- (donateur gra tis). 20.30 uur. In theater Klif 12 in Den Hoorn speelt het cabaretgezelschap Geen Familie de voorstelling 'Help Ons'. Aanvang 20.30 uur. Entree €16,-. 21.00 uur. In discotheek J'elleboog in Den Burg begint om 21.00 uur een dancing-queenparty. Toegang is gra tis. 22.00 uur. Café Mans aan de Binnen- burg in Den Burg viert vanaf 22.00 uur het 1 -jarig bestaan met een 'fout- party'. Cinema Texel vertoont De Hel van '63 (13.30), Alvin the Chipmunks 2 (14.00), It's Complicated (16.00, 18.45), Zwem mee in 3D (16.15), Mil lennium 2 (19.00), Brothers (21.30) en Avatar, 3D (21.45). Zaterdag 6 februari: 10.00 uur. Op het adres Brink 28 in De Koog begint om 10.00 een cursus ontstressen en vitaliseren. Informatie: tel. 06-29028573. Deelname kost €85,-. 12.30 uur. De bekende danser Virgil Bonofacio geeft twee workshops hip hop bij Artex Kunstenschool aan de Wilhelmina in Den Burg. Deelname kost €35,-. 22.00 uur. Café Mans aan de Binnen- burg in Den Burg viert vanaf 22.00 uur het 1 -jarig bestaan met een optre den van Jantje Spel. Cinema Texel vertoont Alvin The Chipmunks (14.00), Zwem mee in 3D (16.15), Millennium 2 (19.00), Avatar 3D (21.45) en De Hel van '63 (13.30). Zondag 7 februari: 11.00 uur. Aan de voet van de Fon teinsnol aan de Rozendijk in de Den nen gaat om 11.00 uur een boscros- sloop van start. Diverse afstanden. Opgave bij appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. 13.00 uur. Bij Bospaviljoen Het Turf- veld aan de Nattevlakweg begint om 13.00 uur de vierde wandeling in de winterserie, georganiseerd door wan delsportvereniging Het Gouden Bol- tje. 14.00 uur. Remco Vriend geeft in de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg een lezing over expedities Alpine-style klimmen. Entree €6,- voor leden en €7,50 voor anderen. Texel vertoont Alvin &The Chipmunks (14.00), Zwem mee in 3D (16.15), Mil lennium 2 (20.00), De Hel van '63 (13.30), It's complicated (16.00) en Brothers (20.15). Maandag 8 februari: 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Cinema Texel vertoont. Millennium (20.00) en It's complicated (20.15). Dinsdag 9 februari: 19.00 uur. Liesbeth Roeper geeft bij uitvaartcentrum De Vlinder aan de Hollewal in Den Burg de workshop 'Levenstaak: een uitvaart organise ren'. Deelname kost €25,-.Opgave via tel. 310973. 20.00 uur. In het kader van de jaar lijkse dorpentocht brengt het college een bezoek aan Den Hoorn. De bij eenkomst in het dorpshuis begint om 20.00 uur. Cinema Texel vertoont Millennium 2 (14.00), Avatar, 3D (20.00), Brothers (13.30) en It's complicated (20.15). 20.00 uur. Op het adres Brink 28 in De Koog begint om 20.00 een medi tatie voor ontspanning, balans, vitali teit, zelfreflectie en koersbepaling van binnenuit. Deelname kost €10,-. Meer informatie: tel. 06-29028573. TESO verzorgt deze week geen extra afvaarten. Er worden geen wachttij den verwacht. Voor meer informatie over de veerdienst: tel. 0222 Zwem mee in 3D, die deze week in Cinema Texel draait, is de samen voeging van twee driedimensionale documentaires van Jean-Jacques Mantello: Dolphins Whales en Ocean Wonderland. Deze film voert de kijker mee naar de koraalriffen van de Bahama's en de wateren van het koninkrijk Tonga. De kijkers hebben een ontmoeting met dolfij nen en walvissen in vele variaties. Ook zijn ze getuige van de liefde van een moeder voor haar pasge borene. Een groot deel van de andere films is geprolongeerd, waaronder Bro thers, een remake van de dramati sche Deense oorlogsfilm Brodre, die het verhaal van twee broers vertelt. Een groter verschil is nau welijks denkbaar. Sam is een mili taire held. Vlak voordat hij als mari nier met de rang van kapitein naar Afghanistan vertrekt, haalt hij zijn jongere broer Tommy op uit de gevangenis. Tommy is al vanaf jonge leeftijd een vechtersbaas die met iedereen ruzie zoekt en een jarenlange straf heeft uitgezeten voor het plegen van een gewa pende overval. In Afghanistan wordt de helikopter van Sam neer gehaald. Terwijl zijn familie het bericht krijgt dat hij dood is, wordt hij door Talibanstrijders gevangen gehouden en gemarteld. In de ver onderstelling dat Sam dood is, bemoeit Tommy zich steeds meer met het gezin van zijn overleden broer en leunen hij en zijn schoon zus zwaar op elkaar in hun verdriet. Dan keert Sam terug, maar hij is niet meer de goedlachse vader en echtgenoot en al helemaal niet meer de broer zoals Tommy hem kende. It's complicated is een romantische komedie, geschreven en geregis seerd door Nancy Meyers, bekend van What women want, Some thing's gotta give en The Holiday. Het verhaal gaat over Jane en Jake (gespeeld door Meryl Streep en Alec Baldwin), die er ondanks hun scheiding een vriendschappelijke relatie op na houden. Wanneer Jake de veel jongere Agness (Lake Bell) tegen het lijf loopt en her trouwt, is Jane ineens 'de andere vrouw'. Een nieuwe complicatie vormt de architect Adam (Steve Martin), die, zelf net gescheiden, verliefd wordt op Jane, maar al gauw beseft dat hij deel uit maakt van een liefdesdriehoek. Ook nog een weekje te zien is Mil lennium 2: de vrouw die met vuur speelde, de opvolger van Mannen die vrouwen haten, naar de veelge prezen trilogie van schrijver Stieg Larsson. Hoofdpersonen in deze thriller zijn twee tegenpolen, Mikael Blomkvist en Lisbeth Salander. Hij is een charmante man en een kriti sche journalist van middelbare leeftijd, uitgever van het beroemde en beruchte tijdschrift Millennium. Zij is een jonge, gecompliceerde, uiterst intelligente vrouw met zwart geverfd haar, piercings en tatoea ges én een computerhacker van wereldklasse. Bijna iedere donderdag draait in Cinema Texel een mysterie movie, waarin bezoekers zich laten ver rassen. Het volledige programma staat elders in de agenda in deze krant én op de website. In het kader van de jaarlijkse dor penronde bezoeken b en w dins dag 9 februari Den Hoorn. De bij eenkomst in dorpshuis De Waldhoorn begint om 20.00 uur. Onder andere wordt gesproken over woningbouw, het vervolg van het Loodsproject en de plannen van camping Loodsmansduin. Voor de bewoners is er voldoende gele genheid om ook andere onderwer pen aan de orde te stellen. Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 In Stayokay aan de Haffelder- weg in Den Burg wordt dinsdag 16 februari een avond gehouden over duurzame energie. Een van de sprekers is Jacco Boersen, die meebouwde aan de Nuna 5, de auto die 3000 kilometer reed op zonne-energie. Boersen studeert aan de TU Delft en reed zelf mee met de Nuna 5 tijdens diens tocht door Australië. Inmiddels is hij bezig met nieuwe ontwerpen op het gebied van elec- trisch vervoer. Op de avond, die wordt georgani- De Nederlandse Vereniging Van Slechthorenden (NWS) houdt in samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen Texel dinsdag 16 februari van 14.15 tot 15.45 uur In de bowlingcompetitie voor bedrijventeams gooide Gerry Verseput zowel de hoogste serie van de avond als de hoogste game (222). Ook Piet Kager gooide tweemaal een 200- game. De strijd om het kampioenschap is nog in volle gang. Doordat Huijs- seerd door Groen Links, vertelt directeur Hans van Breugel van Tocardo over de stand van zaken omtrent de getijdencentrale in het Marsdiep en spreekt Paul Buijs- man van Duin Bouwbedrijf over woningen die alle benodigde ener gie zelf opwekken. Groen Links vertelt over de kansen die duurzame energie biedt, ook op het economische vlak, en over de noodzaak om zelf keuzes te maken, voordat anderen dat doen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. spreekuur in de Buureton aan de Beatrixlaan 43 in Den Burg. Bezoe kers kunnen hun gehoor laten tes ten en uitleg krijgen over allerlei mogelijke hulpmiddelen. Gezien de verwachte grote belangstelling wordt aangeraden een afspraak te maken. Dit kan via de SWOT, tel. 312696. man punten liet liggen kon Hotel Tatenhove aardig inlopen om de strijd om het kampioenschap. Sam Sam kreeg er goed van langs van De Blauwvinger, met gastspeler Herbert de Geer. Zonder Paul van Dijk stond Hans Coot van Sam Sam er alleen voor. Uitslagen: Hotel Tatenhove-Kraanverhuur Kager 4-1; Hotel Zeerust-L'Avenir 2-3; Café De Blauwvinger-Sam Sam 5-0; Loonbedrijf Plaatsman-Torenrestaurant 3-2; Land en Zeezicht-Tegelzetbedrijf Huijsman 3-2; Buzzbot 3.0-Sponsorloos 1 -4. Deelnemers aan het tangoweek end in strandpaviljoen Paal 28, maar ook andere fanatieke lief hebbers van de Argentijnse tan go, kunnen zowel vrijdag- als zaterdagavond hun hart opha len op de afterparty in De Kie kendief op De Krim. De zaal, waar onlangs een nieuwe vloer is gelegd, gaat open als in het paviljoen de laatste klanken zijn weggestorven en blijft open tot 4.00 uur. De muziek wordt ver zorgd door DJ El Ruido. In discotheek J'Elleboog in de Kantoorstraat wordt vanavond (vrijdag) een Dancing Queen- party gehouden. DJ Sunbroox draait vanaf 21.00 uur R and B, hiphop, dirty latin en andere muziekstijlen. De toeqanq is Ivo de Bode (hier met zijn leerling Folkert Oosterhuis): 'Ik bied kinderen de handvatten om zich de lesstof eigen te maken. Ik leer hun dus leren.' (Foto Joop Rommets) een electro-systemparty gehou den, ook met DJ Sunbroox. Voormalig fort De Schans bij Oudeschild is zondag 27 juni voor de derde keer het toneel van cultureel festival Midzomer schans. De organisatie verwacht ook dit jaar kunstenaars en artiesten uit het hele land. Men sen die aan de manifestatie wil len deelnemen, kunnen zich aanmelden via www.midzomer- schans.nl. Mariëlle Glorie houdt zondag 14 februari een lezing over Ayurve da in het dagelijks leven. Zij geeft hiermee een korte intro ductie over hoe kleine aanpas singen in het dagelijks leven van grote invloed kunnen zijn op de geestelijke en lichamelijke gezondheid. De bijeenkomst, die wordt gehouden in het yogacentrum aan de Schilderweg 208a, duurt van 15.00 tot 17.00 uur. Deel name kost €12,-, aanmelden kan via tel. 315782 of yoga@hogeberg.nl. Meer infor matie is te vinden op www. hogeberg.nl. Kipkerrie, rijst, een rauwkostsalade en een toetje staan op het menu van het diner dat de Stichting Wel zijn Ouderen Texel dinsdag 16 februari verzorgt voor senioren. Het diner wordt gehouden in de Buur eton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 18.00 uur. Deel name kost €8,-. Opgave via tel. 312696 of e-mail swot@texel.com. Slechte schoolprestaties worden vaak veroorzaakt door een ver keerde manier van leren. Door kinderen te motiveren, te leren leren en meer structuur aan te brengen in het maak- en leer werk kan in de meeste gevallen veel worden verbeterd. Dat zegt Ivo de Bode, die in zijn vorige woonplaats Leiden veel ervaring heeft opgedaan met huiswerk begeleiding en ook op Texel zijn diensten aanbiedt. 'In het huidige onderwijs krijgen leerlingen veel vrijheid. Veel jonge kinderen vinden dat moeilijk. Ik bied hen de handvatten om zich de lesstof eigen te maken. Ik leer hun dus leren. Doel is dat ze dat ze goede patronen ontwikkelen en na ongeveer een half jaar zelfstandig verder kunnen', vertelt De Bode, die heeft ondervonden dat veel kinderen moeite hebben met méér dan één vak. 'Natuurlijk zijn er die alleen maar slecht zijn in wiskunde. Maar veel vaker scoren ze over de hele lijn minder. Als ze niet goed zijn in geschiedenis, dan zijn ze dat meestal ook niet in aardrijkskunde en economie. Allemaal vakken waarin je grote lappen tekst krijgt en dat vinden ze moeilijk. Er zijn natuurlijk ook veel leerlingen die moeite hebben met hun talen of met exacte vakken als wiskunde. In alle vakken kan ik hen ook vak inhoudelijk goed begeleiden. Welke methode de beste is om te stude ren, staat niet op voorhand vast. 'Er zijn leerlingen die heel gemak kelijk leren. Die lezen een rijtje Franse woordjes en kennen ze dan meteen. Anderen zullen ze moeten opschrijven. Je kunt ook gebruik maken van flashcards, waarbij je aan de achterkant de vertaling schrijft. Wat het beste is, moeten we samen uitzoeken.' De Bode is ervan overtuigd dat veel kinderen behoefte hebben aan structuur en dat ze die thuis niet altijd vinden. 'Ze worden snel afge leid, omdat er bijvoorbeeld een computer op hun bureau staat en ze tussendoor spelletjes doen of MSN'en. Daarom heb ik ook de vaste regel dat hun mobiele tele foon bij mij uit is. Dat wil niet zeg gen dat er alleen maar hard wordt gewerkt. Een geintje moet kunnen en we beginnen ook altijd met wat drinken en een koekje om te ont spannen. Daarna kijken we wat ze in hun agenda hebben geschreven en plannen de volgorde van het werk. Het is bijvoorbeeld niet han dig om eerst Duitse en direct daar na Franse woordjes te moeten leren. Je kunt dan beter tussen door eerst een ander vak doen. Ik houd de planning zelf ook bij. Op die manier weet ik welke vakken ze de hele week hebben en zie ik het ook sneller als ze eens vergeten iets in hun agenda te zetten. Bovendien zijn veel leerlingen gewend de avond voor een over horing pas met leren te beginnen, terwijl onderzoek leert dat herhalen erg belangrijk is. Je moet dus op tijd beginnen, zodat je - als het even kan - de betreffende stof drie keer kunt leren. Ik overhoor al het leerwerk en kijk al het maakwerk na. Kinderen beginnen zelfverze kerder aan een toets omdat ze weten dat ze de stof goed beheer sen.' De zichzelf 'huiswerkcoach' noe mende De Bode heeft de afgelo pen jaren veel ervaring opgedaan. 'Ik heb eerst de lerarenopleiding geschiedenis gedaan en daarin mijn propedeuse gedaan. Daarna ben ik overgestapt naar de univer siteit. Om wat bij te verdienen, ben ik bijles gaan geven. Eerst een paar uur in de week, later werd het een parttime baan. Uiteindelijk ben ik enkele jaren vestigingsleider van een landelijk huiswerkbegelei dingsinstituut geworden.' De Bode is getrouwd met een Texelse en woont sinds bijna een jaar op het eiland. In de ochtend uren is hij kaasmaker bij zijn schoonfamilie op De Waddel, 's middags staat hij leerlingen bij met hun huiswerk. 'Binnenkort krijg ik een ruimte in Stayokay. Ik ben daar dan elke dag van twee tot zes uur 's middags om mijn werk te doen.' Wie kiest voor huiswerkcoaching, komt minimaal drie middagen per week en tweeënhalf uur per keer. 'Dat klinkt veel, maar die tijd heb je gewoon nodig. Als ze veel thuis doen, blijven leerlingen vaak vast houden aan hun eigen patronen. Bovendien werken ze hier veel effectiever.' Hij heeft altijd enthousiaste reac ties gekregen. 'Veel kinderen komen hier in eerste instantie met tegenzin. Ze zijn gestuurd door hun ouders en dat vinden ze niet leuk. Maar als hun cijfers beter worden, verandert die houding al snel. Bovendien kan ik goed met kinde ren opschieten en heb ik als voor deel dat ze bij mij veel minder de associatie met school hebben. En de ouders zijn ook blij. Die geven het uit handen, waardoor de sfeer thuis ook beter wordt. Kunnen ze het onder het eten ook eens over iets anders hebben dan school en huiswerk.' De Bode houdt maandag 8 febru ari van 19.30 tot 20.30 uur open avond in Stayokay. Leden van de FNV kunnen elke donderdag in maart tussen 19.00 en 20.00 uur terecht in Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg voor hulp bij het invullen van hun belas tingaangifte. De vrijwilligers van de FNV staan hoog aangeschreven om hun ken- nis en zijn klaargestoomd en bijge schoold voor dit werk. De service geldt voor alle leden van de FNV, dus ook mensen die via de ANBO lid zijn. Een afspraak maken kan via Ria Witte, tel. 312217, op dinsdag en woensdag tussen 19.00 en 20.00 uur.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2