Twee ton extra nodig voor OSG Xj Peiling voorspelt groei voor PvdA en Texel 2010 WA TEXELSE 5 COURANT Geen legalisering bollenwinkel Nieuwe kans vijfde bosloop Dames Tevoko naar Amsterdam Positief Ter stembus Verdeelde reacties op vergunningparkeren VRIJDAG 5 FEBRUARI 2010 De OSG heeft ruim twee ton extra nodig voor de verbouw en nieuwbouw aan de Haffelder- weg. Dat liet wethouder Marian Merkelbach (onderwijs) woens dag weten in de raadscommis sie Welzijn. De ene helft van het tekort is toe te schrijven aan een verschil tus sen het budget en het bedrag waarvoor het werk is aanbesteed. Er was €9,2 miljoen beschikbaar, maar het werk kon niet lager dan voor €9,6 miljoen worden aanbe steed, waarna rector Henk de Vries met de aannemers het gat van vier ton moest dichten. Dat is met allerlei maatregelen gelukt tot €115.022,-. Het reste rende tekort ook nog wegwerken, zat er volgens Merkelbach echt niet meer in. De bouwcommissie adviseerde het college het daar ook bij te laten. Volgens die com missie is het te waarderen dat De Vries en de aannemers 71 pro cent van hun inspanningsver plichting hebben gehaald. De res terende €115.022,- wordt volgens Merkelbach verwerkt in de nacal culatie. De andere helft van de twee ton komt voort uit onvoorziene kos ten. Er moet naar verwachting €55.000,- extra worden uitgetrok ken voor een zwaardere brand- meldinstallatie dan aanvankelijk gepland. Dat moet volgens een coilegebesluit uit 1998 en is nodig om bij een eventuele brand de maatschappelijke en economi sche risico's voor de gemeente te verlagen. De zwaardere brand- meldinstallatie krijgt gedeeltelijke bewaking en doormelding naar de regionale alarmcentrale van de brandweer. Daarnaast is €45.000,- extra nodig om het al bestaande gedeelte van de school extra te isoleren. Het college wil die kos ten niet ten laste van het budget onvoorzien (€250.000,-) brengen, omdat dat inmiddels tot €63.000,- is geslonken. Merkelbach hoopt het geld voor de isolatie via de lokale energievisie gedekt te krij gen. De politieke partijen, geen groot voorstanders meer van extra investeringen in de OSG, namen de boodschap voor ken nisgeving aan. B en w houden vast aan hun opvatting dat de bloembollen winkel van De Razende Bol van de familie Kooiman aan de Peli- kaanweg te groot is en voelen niets voor legalisering. Het ver zoek van de familie om de ver koopruimte in zijn huidige omvang alsnog mogelijk te maken door het nemen van een zogeheten projectbesluit (een klein bestemmingsplan) is dan ook afgewezen. Volgens de huidige regels is op een agrarisch bedrijf onderge schikte detailhandel mogelijk met een oppervlakte van maximaal 50 vierkante meter. In het geval Kooi man is echter sprake van 200 vierkante meter, omdat in de win kel ook een agrarische verzame ling is ondergebracht. Legalisering zou mogelijk zijn als beleid met ruimere mogelijkheden is te ver wachten, maar dat is nu juist niet het geval. De regels voor het gebruik van vrijkomende agrari sche bebouwing staan niet ter discussie. Ook in de uitgangspun ten voor het nieuwe bestemmings plan is uitdrukkelijk gesteld dat verkoop aan huis tot niet meer dan 50 vierkante meter is toege staan en het distributieplanolo- gisch onderzoek geeft ook aan dat vasthouden aan 50 vierkante meter wenselijk is. De familie Kooiman had onder andere aangevoerd dat de huidige verkoopruimte feitelijk niet groter De loop moest door de sneeuw al twee keer eerder worden afgelast, toch hoopt de organiserende Atle tiekvereniging Texel dat de vijfde bosloop van dit crossseizoen zon dag 7 februari alsnog kan door gaan. Er is een mooi rondje uitge zet van 2,9 kilometer, dat één, twee of drie keer gelopen kan worden. Voor kinderen tot en met 12 jaar is er een 1 kilometer lange route. De start is aan de Rozendijk, onder aan de Fonteinsnol. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur bij appartementen hotel Bos en Duin aan de Bakken- weg. De jeugd start om 11.00 uur, de senioren gaan een kwartier later op weg. Zondagochtend wordt op de web site www.avtexel.nl vermeld of de loop doorgaat. Meer informatie is verkrijgbaar bij Rita Dogger, tel. 313387. is dan 50 vierkante meter, omdat het grootste deel van de ruimte in beslag wordt genomen door een expositie van agrarische machi nes en gereedschappen. Ook was naar voren gebracht dat het ille gale gebruik dateert van voor de inwerkingtreding van het bestem mingsplan van 1981. Handhaving na zo'n lange tijd werd niet redelijk gevonden. Het college heeft deze argumen ten dus verworpen. Kooiman had ook nog gevraagd een breder assortiment te mogen voeren dan volgens het beleid is toegestaan. In de toekomst is dat misschien mogelijk. Het college wil daar ech ter niet op vooruit lopen mede omdat de gemeenteraad en nog over moet praten. Het damesteam van volleybalvereni ging Tevoko speelt zaterdag in Amsterdam tegen US2. Dit team staat twee plaatsen hoger op de ranglijst en de thuiswedstrijd werd met 3-1 verloren. Als Tevoko nog kans wil maken op promotie/degra datiewedstrijden zal het een punt mee naar huis moeten nemen. Het zal een zware wedstrijd worden. De wedstrijd wordt gehouden in de Wibauthal en begint om 14.00 uur. Met een opkomstpercentage van meer dan zeventig doet Texel het nooit zo slecht met de gemeente raadsverkiezingen. De kiezer lijkt voldoende betrokken bij de plaat selijke politiek om er eens in de vier jaar tien minuten voor uit te trekken. Toch betekent een opkomst van 70 procent dat 30 procent van de kiesgerechtigden niet gaat stemmen. Bij de raads verkiezingen van 2006 waren dat 2.828 personen. Tellen we daar de 3.176 Texelaars bij op die om wat voor reden dan ook niet kiesge rechtigd waren, vertegenwoordigt de huidige gemeenteraad dus maar net iets meer dan de helft van de inwoners. Grote vraag is natuurlijk waarom die bijna 3.000 eerstgenoemden niet zijn gaan stemmen. Was het weer er niet naar, stond hun pet er niet naar of stond hun partij er gewoon niet bij? En was er dan geen andere die een beetje in de richting kwam? Of vonden ze het allemaal best, dachten ze met hun stem toch niets te kun nen veranderen of waren ze het gewoon met het gevoerde beleid eens? Het probleem is natuurlijk dat wij alleen maar ergens vóór kunnen stemmen. Zelfs als we het met iemand niet eens zijn, kunnen we dat alleen maar aangeven door vóór iemand anders te stemmen. We hebben keus uit pakweg 40 kandidaten, maar er is geen optie 'geen van bovenstaanden'. Daarmee zijn heel wat van de uit gebrachte stemmen proteststem men. Stemmen van kiezers die het er helemaal niet mee eens zijn. Terwijl een ander deel van het electoraat besluit om maar hele maal niet te gaan, want 'of je nu door de kat of door de hond gebeten wordt...' Maar hoewel een negatieve selec tie vaak eenvoudiger is, is het niet de goede instelling om vanuit een negatieve benadering ter stembus te gaan. Zoveel moeite is het niet om de verschillende programma's even naast elkaar te leggen of ze op een verjaardag met de familie door te nemen. Ook de Texelse Courant zal de komende weken zeker zijn steentje bijdragen om duidelijkheid te scheppen in het toch al overzichtelijke politieke landschap van onze gemeente. Dan kunnen we straks met een opgeruimd gemoed en goed beslagen onze stem uitbrengen op de kandidaat van onze keus. Niet om de ander te straffen, maar om de een te belonen voor zijn inzet en betrokkenheid. Want het moet voor een raadslid toch ook niet leuk zijn om te weten dat je alleen maar gekozen bent omdat je kiezers iemand anders niet zien zitten. In de tweede peiling die via de website van de Texelse Courant werd gehouden, maakte zowel de PvdA als Texel 2010 een spectaculaire groei door. Groen Links verliest beide zetels en verdwijnt helemaal uit de raad. De peiling, die de afgelopen twee weken werd gehouden onder de bezoekers van de site, vertoont drastische verschillen met de vori ge, van een paar weken eerder. Het aantal uitgebrachte stemmen was iets lager, ditmaal werden 516 stemmen uitgebracht (tegen 616 de vorige keer). Daarmee kwam de kiesdeler op 34,4. Omdat de kies deler ook de kiesdrempel is (het minimumaantal stemmen dat een partij moet halen om kans te maken op een zetel), verdwijnt Groen Links (dat niet meer dan 31 stemmen behaalde) in zijn geheel uit de raad. De grootste stijgers zijn PvdA en Texel 2010, die ieder twee zetels meer behalen dan in de vorige pei ling. Texel 2010 wordt daarmee zelfs de grootste partij, met vier zetels. WD en PvdA komen op drie zetels, Texels Belang en CDA. D66 komt me één zetel uit deze peiling. Als deze uitslag naast de kieslijsten van de verschillende partijen wordt gelegd, zou de gemeenteraad aan de hand van deze peiling bestaan uit Joop Groeskamp, Willem Vlas (TB), Marjan de Groot, Albert Huis man, Jur Schuiringa (WD), Marian Merkelbach, Klaas Veenbaas (CDA), Alfred Schaatsenberg, Nils Lely, Milena Hilstra (PvdA), Frans Visman (D66), Gerbrand Poster, Annie Hin, Nico Waerts, Rinus Kui per (TX2010). En het is geen wet van Meden en Perzen, maar als de grootste partijen de wethouders leveren, wordt het college gevormd door WD, PvdA en Texel 2010. Aan het eind van deze maand wordt voor de laatste keer een pei ling gehouden. De stelling op de website luidt komende week: De parkeersituatie in Den Burg is een ingewikkeld probleem dat een goed doordachte oplossing ver dient. Reageren kan via www.texel- secourant.nl. Nu de sneeuw plaats heeft gemaakt voor regen en de vorst voor dooi, verandert het landschap drastisch van aangezicht. Liepen eerst de schapen als door een kerstkaart, nu heeft zich bij de kerk van Den Hoorn een meer gevormd waar de dieren maar met moeite de voeten droog kunnen houden. Maar met het juiste licht levert ook dat fraaie plaatjes op. (Foto Olivier Schilling/Texel Images) Was er iets bijzonders aangespoeld bij Oosterend? Nee, er stond een Abraham in het dijktalud bij de IJzeren Kaap. Hulpstrandvonder Fulps Duinker werd vijftig en dat werd op toepasselijke wijze gevierd. De pop werd niet zoals gebruikelijk langs de kant van de weg of bij het huisadres gezet, maar stevig verankerd op de 'werkplek' van Duinker langs de kust. (Foto Bert Koning) Met overgave zingen Amaya Vorsteveld, Duco Meskers en Chinook Rijk (alle drie 11 jaar oud) van de Jozefschool in Den Burg teksten in voor een nieuw Jozeflied. Ter gelegenheid van het 100-jarig jubileum doken van de week alle leerlingen de studio van Rikus Kloosterhuis en Jeroen Haak in om een CD op te nemen. Elke groep had daarvoor een oud-Hollands kinderliedje uitgekozen en ingestudeerd. Als extra maakten Kloosterhuis en Mariëlle Driehuis een nieuw lied voor de school. (Foto Jeroen van Hattum) GVO in Oosterend heeft sinds woensdag een eigen tumblingbaan. De langwerpige mat, waarvoor de kinderen met diverse acties geld ophaalden, werd tijdens de gymles bij de gymzaal van De Bijenkorf afgeleverd en met groot enthousiasme onthaald, meteen getest en goedgekeurd door de kinderen. Die hadden zelf €2500,- opgehaald en de Raboton schonk €4000,-. (Foto Ellen Douma) De proef met parkeren voor ver gunninghouders in de Thijssel- aan en omgeving heeft in de raadscommissie Grondgebied tot verdeelde reacties geleid. Sommige partijen vinden de proef geslaagd genoeg om het systeem in 2011 definitief te maken, andere vinden dat eerst de problemen die de bewoners van de Wilhelminalaan ondervin den moeten worden opgelost. De proef, die op 1 juni 2007 van start ging, had betrekking op de Thijsselaan, Binsbergenstraat, Brouwerstraat, Starkenburg, Drij verstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Wilhelminalaan, Ach terom, Julianastraat en Hof van Geus. Parkeren in deze straten werd maandag tot en met zaterdag tussen 9.00 en 18.00 uur alleen toegestaan voor bewoners van deze straten, die daarvoor een ver gunning moesten aanschaffen. Daarnaast konden zij een bezoe- kerskaart aanschaffen voor hun gasten. Bij de evaluatie constateerde het college dat de parkeerdruk in genoemde straten flink verminderd is, met uitzondering van de Wilhel minalaan, en dat de bewoners over het algemeen tevreden zijn. Dat wordt betwist door Erik van der Velden, die dinsdag mede namens zijn buurtgenoten het woord voer de in de vergadering van de com missie Grondgebied. Hij verweet het college slecht te luisteren, geen aandacht te besteden aan een petitie en de gegevens van een enquête verkeerd uit te leggen. Bovendien wees hij erop dat de verkeersoverlast niet is afgenomen en dat de parkeerwachters in 2009 zeshonderd parkeerbonnen heb ben moeten uitschrijven. 'Dat aan tal was vele malen hoger uitgeval len als wij de foutparkeerders er niet op hadden gewezen. Ook heb ben wij minder gebeld over fout parkeerders. We werden er dood moe van.' De commissie Grondgebied sprak lang over het probleem, maar kwam niet tot een eenduidig oor deel. Diverse leden constateerden dat er nu eenmaal weinig parkeer ruimte in de betreffende wijk is en dat het moeilijk is het iedereen naar de zin te maken. Frans Vis man (D66) zei te hopen dat met een herinrichting van de Wilhelmi nalaan mogelijk meer parkeerplaat sen kunnen worden aangelegd. Frank Kingma (Texel 2010), Ben Zegeren (CDA) en Rikus Kieft (GroenLinks) propageerden een betere verwijzing met borden. Alfred Schaatsenberg (PvdA) advi seerde te kijken naar mogelijkhe den om de Aldi te verplaatsen en daarmee de parkeerdruk weg te nemen. Dat kwam hem op een cynische reactie van Joop Groes kamp (Texels Belang) te staan, die memoreerde dat de oppositiepar tijen (waaronder de PvdA) zelf de avond ervoor hadden geweigerd verder te praten over het verplaat sen van supermarkten en het Par- keerplan, dat voorziet in het creë ren van extra parkeerplaatsen, onder meer door bij topdrukte auto's op de ijsbaan toe te staan. Later spraken ook Kieft, Visman en Kingma hun voorkeur uit voor ver plaatsing van de Aldi. Of het vergunningparkeren in 2011 inderdaad definitief wordt, valt nog te bezien. Dinsdag waren alleen Texels Belang en GroenLinks posi tief. Mogelijk dat daar tijdens de komende raadsvergadering nog partijen bijkomen. Wethouder Nico Kikkert weigerde toe te zeggen nog eens met de bewoners om tafel te gaan, maar zei wel de kan- tonniers te vragen met de buurt te praten over de mogelijkheden voor een betere bebording. CDA PvdA GL D66 peiling 25 januari Dl peiling 3 februari VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5