Frits Androg: sporter, trainer, bestuurder, masseur Oogartsenpraktijk opent vestiging Toen ik moest stoppen was ik niet te 'Ons doel is om de beste te zijn' TEXELSE 7 COURANT Texels Belang, Opnieuw winst zaalvoetballers Kaarters bereiken 8000-puntengrens gewoon het beste voor Texel. Alfons Kuip Lijst 1 nummer 10 VRIJDAG 5 FEBRUARI 2010 Frits Androg met zijn Dobermann Do. 'Veel mensen zien hondensport niet als sport.(Foto Joop Rommets) Met zijn 62 jaar is hij een opval lende figuur tussen alle jonge, getalenteerde sporters die zijn voorgedragen voor de titel van Texels Sportman 2009. De nomi natie heeft ook hemzelf een beetje verbaasd, temeer omdat hij tegenwoordig vooral op de achtergrond actief is. 'Maar het is waar dat ik allerlei sporten heb gedaan. Met uitzondering van de paardensport heb ik ze allemaal wel gehad.' Een nadere kennis making met Frits Androg. Voetbal was al vroeg zijn lust en zijn leven. Hij werd geboren in Semarang op Java, kwam in 1950 naar Nederland en woonde tot zijn twaalfde jaar in Laren. Als zestien jarige speelde hij in het interregio- Fenny en Rob Caspers deden een geslaagde greep naar de macht door de zeventiende speelronde van Klaverjasclub Den Burg te winnen. Zij zijn de eersten die dit seizoen een sco re van meer dan 8000 punten wisten te halen. Caspers en Caspers gingen voort varend van start en zetten in de eerste zestien spellen een score neer van ruim 2600 punten. In het tweede spel moesten zij echter genoegen nemen met minder dan de helft, waardoor een flink deel van de winst weer werd prijsgege ven. Maar in de derde en vooral de vierde partij werd de draad weer opgepakt Zij behaalden 8254 pun ten, ruim voldoende om de leiding in het klassement over te nemen en de winst te pakken in de tweede periode. Gerda en Freek Veeger zijn weer helemaal hersteld van hun winter- dip. Zij kwamen tot 7593 punten, vooral dankzij hoge scores in het eerste en het vierde spel, en stijgen nale (betaalde) jeugdteam van VSV, de katholieke vereniging van Val- kenswaard, waar hij een deel van zijn jeugd doorbracht. 'In een busje reden we eens in de twee weken heel Brabant door, met een bandje van The Beatles in de recorder. Ik stond rechtsbinnen en moest als schakel tussen de linies steeds de bal voor de middenvoor halen. Ik was een vrij technische speler.' Ondanks zijn talent zou hij nooit meer hoger spelen dan toen als junior. Op achttienjarige leeftijd ging hij in militaire dienst en moest hij zijn carrière als clubspeler voor lopig opgeven. 'Ik voetbalde wel in het kazerne-elftal. Ik zat bij de marine en ben in Vlissingen en Den Helder gelegerd geweest. In 1971 en 1972 heb ik bijna constant naar de vierde plaats in het klas sement. Ook Fenny van Exel en Tiny Kok beleefden een uitsteken de avond. Door alle vier de spellen te winnen, werden ze derde en nemen ze definitief afstand van de onderkant van het klassement. Huug Snoek en Peter van Heer waarden tekenden voor de vierde plaats (7163). Hun opening was modaal, maar dankzij twee sterke laatste spellen kwamen ze toch nog ruim boven de 7000. Ook Hans Westdorp en Jan Zaal, die eerder het klassement aanvoerden, behaalden meer dan 7000 punten, maar moesten toch hun eerste plaats afstaan. Zij hadden een degelijke avond met een sterk slot van even boven de 2000. Het gemiddelde was met 6394 punten goed te noemen; er werden Voor het eerst dit seizoen zijn de zaalvoetballers van Texel'94 erin geslaagd twee wedstrijden op rij te winnen. Knap, ook al omdat beide tegenstanders hoger op de ranglijst stonden dan de Texe laars. Twee weken geleden werd het als vijfde geklasseerde Salao'85 met 9-2 verslagen, vrij dag verliet ook de nummer twee, ZHO/De Weijver, met een neder laag (3-0) het eiland. Net als vaker moest Texel'94 zich behelpen met een gemankeerde selectie. Matthijs de Lugt was terug na lang blessureleed, daartegen over stond het gemis van Pim de Lugt (vakantie), Tim Kedde en Chris de Vries (beiden geblesseerd). Noodgedwongen hanteerden de Texelaars opnieuw een voorzichti ge speelwijze, waarbij de nadruk op de verdediging lag, maar ze geregeld ook kansrijk counterden. Die tactiek had succes. Een paar minuten voor rust schoot Leon Zijm na een mooie individuele actie gevaren en zat ik in het scheepself- tal. Ik heb nog wedstrijden gespeeld in Zweden, op de Canarische Eilan den, Amerika, Duitsland. We speel den tegen plaatselijke elftallen.' Ondertussen had hij ontdekt dat er nog meer sporten waren dan voet ballen. Hij begint ze op te sommen: 'Judo, volleybal, badminton, scher men...' Maar telkens als de lijst compleet lijkt, schieten er toch weer nieuwe te binnen. 'Met hard lopen deed ik mee aan de marine kampioenschappen. De 100 meter liep ik in 12,3 seconden. Dat was hard, toen. Nico Drenth deed ook mee, hij liep de 400 meter. Aan boord gooiden we matten op de grond van de cafetaria en gingen we judoën. Ik vond alles leuk. In alle sporten presteerde ik boven het gemiddelde, maar nergens blonk ik in uit. Ik kon goed volley ballen, maar voor de top miste ik de lengte. Ik ben ook nog handbal keeper geweest. En oh ja, ik heb ook nog geroeid.' Bij de marine ook deed hij zijn eer ste ervaring als trainer op. 'Ik heb aanstaande matrozen leren zwem men, in een zwembad in Amster dam. Daar had ik geen opleiding voor. Ik was elektromonteur, maar als ze bij de marine weten dat je iets graag doet, krijg je al snel de kans ermee aan de gang te gaan. Niet meteen, maar als korporaal kreeg ik alle medewerking. Ik kreeg ook vrij om te trainen, als er een kampioenschap hardlopen aan zat te komen. Ik vond het leuk. Als de anderen op inspectie moesten komen, ging ik met de jongens naar het zwembad.' Nadat hij in 1973 was afgezwaaid, solliciteerde Androg - inmiddels inwoner van Den Helder - voor een functie bij de technische dienst van TESO. Hij werd aangenomen en werd direct sportief actief bij de bootdienst. 'Ik heb een hardloop- groep opgezet. Eén keer per week trainden we 's avonds in het bos. En in de middagpauze liepen we een rondje om de Mokbaai en terug. De oude garde vond het maar niks, die hielden meer van teuten, maar de jongere generatie liep mee. Ik heb ook het volleybal len gepromoot. De Eilandcompeti tie was er net, georganiseerd door André van der Vliet en Piet Keijzer. 37 marsen gespeeld. Met hun superscore nemen Fenny en Rob Caspers de leiding in het klassement over. Jan Zaal en Hans Westdorp moe ten genoegen nemen met een tweede plaats en een kleine 400 punten achterstand. Co Koomen en Lieuwe van der Veen moeten flink inleveren. Zij staan derde, maar hun achterstand bedraagt bijna 2200 punten. De eindstand van de tweede periode laat dezelf de volgorde zien. Eindstand tweede periode: 1.Fenny en Rob Caspers 58.913; 2.Jan Zaal/Hans Westdorp 57.704; 3.Co Koomen/Lieuwe van der Veen 56.799; 4.Gerda Freek Veeger 55.876; 5.Theo Gerard Witte 55.454; 6.Fenny van Exel/ Tiny Kok 55.026; 7.Erik Boogaard/Rob Stapersma 54.869; 8,Huug Snoek/Peter van Heerwaarden 54.769; 9.Bas Tromp/ Frans Stark 54.475; 10.Bart Weijdt/Willem Koomen 54.261 op doel, kreeg de keeper de bal niet onder controle en was Joey van der Vis er als de kippen bij om de openingstreffer te scoren. Na rust veranderde er weinig. ZHO wilde wel, maar kwam nauwelijks door de goed georganiseerde ver dediging heen en de Texelse coun ters bleven levensgevaarlijk. Met nog een kwartier te spelen, ver dubbelde Texel'94 de voorsprong. Uit een vrije trap van Edgar Klippel schoot Zijm de bal bij de tweede paal achter zijn standbeen langs in de touwen. Niet veel later werd het zelfs 3-0. Uit een prachtige aanval van Zijm en Van der Vis belandde de bal voor de voeten van de mee gekomen Marcel Ris, die deze van dichtbij hard in het dak van het doel schoot. In de laatste tien minuten bleven de Texelaars vrij eenvoudig op de been en veranderde er niets meer aan de stand. Texel'94 hoopt het goede spel vast te kunnen houden in de wedstrijd Die jongens kende ik van de ABO, de Algemene Basis Opleiding, die door Simon Dros werd gegeven. Je leerde wat manieren om een trai ning op te zetten en hoe je met kinderen moest omgaan. We had den al snel twee volleybalteams. Voor de wedstrijden moesten we het hele eiland over. De sporthal was er nog niet en er werd gespeeld in de gymzalen in de dorpen. Later ben ik ook trainer geworden van andere volleybalteams.' Zijn activiteiten bij TESO waren de voorbode van nog veel meer initia tieven. 'In die tijd heb ik geholpen Boksclub Texel op te richten. Die heeft helaas niet zo lang bestaan. Een jaar of vier, vijf. Maar we heb ben wel veel demonstraties gege ven, waaronder op het veld van Texelse Boys, en een boksgala in Oudeschild. Ik kon zelf ook aardig boksen. In 1975 ben ik nog eens tweede van Noord-Holland gewor den in mijn klasse, het welterge- wicht. Om in die klasse uit te komen, mocht je maximaal 65 kilo wegen. Soms moest ik flink lijnen om op gewicht te blijven. Anders had ik tegen allemaal grotere jon gens moeten boksen.' Bij SV Oosterend ontdekte hij zijn oude liefde, het voetbal, weer. Erg lang zou hij er echter niet van kun nen genieten, want een zware knie blessure - gevolgd door een opera tie - dwong hem op 31-jarige leeftijd een stap terug te doen. 'Daarna werd ik steeds beperkter in mijn bewegingen. Ik kon niet meer voetballen en boksen. Wel heb ik nog een tijdje bij de vetera nen gevoetbald en zelfs tot mijn 41ste in de zaal, maar ik kreeg steeds meer last van mijn knie. Ik vond het moeilijk me erbij neer te leggen en ging elke dag hardlopen. Tegen beter in, want daardoor werd het alleen maar minder.' Hij is even stil: 'Als ik er nu over nadenk, word ik heel droevig. Ik heb er erg aan moeten wennen dat mijn eigen lijf me in de steek liet.' Texelaars die naar een oogarts worden verwezen, hoeven niet meer naar de specialist in Den Helder of verder weg. Oogart senpraktijk Opsis heeft op Texel een vestiging geopend. Men kan er terecht voor metingen, keurin gen, onderzoek en oogheelkun dige handelingen. Kleinere ingre pen gebeuren op Texel, grotere operaties worden uitgevoerd in de praktijk in Amstelveen. (Stichting) Opsis is een zelfstandi ge oogartsenpraktijk in Amstel veen, waarbij zich vier oogartsen hebben aangesloten en die con tracten heeft met alle zorgverzeke raars. Oogarts Jaap Dito: 'Ik heb tien jaar in een ziekenhuis gewerkt. Maar het probleem is dat klantgericht heid daar geen hoge prioriteit heeft. Ziekenhuizen zijn actief op een breed medisch terrein en hebben onvoldoende focus, onder meer op de oogheelkunde. Wij behandelen alleen ogen en ons doel is om daarin de beste zijn. Elke euro ste ken wij in oogheelkunde. We inves teren bijvoorbeeld in de beste appara tuur. Zo hebben we een laser om glau coom te behande len. Die is er in Den Helder niet.' Een oogarts op Texel scheelt veel reistijd. Het is dus een luxe, zeker als je bedenkt datje normaal gesproken één oog arts hebt op 30.000 inwoners. Dito: 'Bedenk dat wij veel vaker opere ren dan een doorsnee oogarts. We die vanavond (vrijdag) in en tegen Winkel wordt gespeeld. Voor de winterstop werd deze tegenstan der nog met 7-4 verslagen, hoewel Winkel met een zevende plaatst een plekje hoger op de ranglijst staat dan de Texelaars. Androg was niet voor het voetbal verloren. Hij werd penningmeester bij SV Oosterend en hielp in die hoedanigheid de kleedkamers te verbouwen. Daarnaast werd hij scheidsrechter, sportmasseur (onder meer bij het roemruchte Gammazaalvoetbaltoernooi en later ook bij de triatlon en de Texel se wielerploeg in de Tour de Lasal le) en coachte hij diverse Texelse zaalvoetbalselecties, waarvan een tijd lang ook zijn zoon Jeffrey deel uit maakte. 'Ik was in die tijd elke avond wel met sport bezig. En elk weekend, als ik niet hoefde te wer ken.' Gevraagd wat er zo mooi is aan sport, zoekt hij aarzelend naar een antwoord. 'Het is het bewegen, het bezig zijn. Als je je flink inspant, krijg je daar adrenaline van. Het is prachtig om hard te lopen en te proberen elke dag iets harder te gaan. Als dat lukt, voel je je heer lijk. Op een gegeven moment kun je niet meer zonder. Toen ik moest stoppen met actieve sport, was ik niet te genieten. Ik moest echt afkicken.' Na even nadenken: 'Het is ook de verbroedering in de sport, ledereen is met hetzelfde doel bezig. Wel heb ik geleerd dat win naars niet altijd sportief zijn. Als ze een keer niet winnen, wordt het een drama. Bij sport komen alle menselijke eigenschappen boven en dat is niet altijd positief. Ik heb het gezien toen mijn zoon bij Emmen voetbalde. Een medespe ler die op de reservebank zat, hoopte dat hij geblesseerd zou raken en zei dat ook, in de hoop dan zelf in het elftal te komen. Dat heeft niet veel meer met sportiviteit te maken. Sommigen gaan over lijken.' Sinds ook alweer een hele tijd is Androg een enthousiast biljarter. Hij speelt tweemaal per week, is penningmeester van de club op De Krim en is lid van het comité dat zijn een goed team, met een goede ondersteuning, een goede logistiek en onze praktijk kent geen wacht tijden. Men kan hier direct terecht en als het nodig is, zorgen wij voor vervoer van en naar de praktijk. Wat meespeelt bij de keus voor Texel is dat ik een band heb met het eiland. Met mijn sportvliegtuig land ik regelmatig op het vliegveld en de gastvrijheid van de familie De Bruijn heeft mijn binding met het eiland vergroot. Ik heb ook een genetische band met Texel, want voorouders van mij werkten en woonden hier als loods.' Dito of collega Floris Hageman houdt elke woensdag spreekuur in het Texels kampioenschap organi seert. Maar misschien nog wel meer tijd steekt hij in de honden sport. 'Ik heb altijd al een hond gewild, maar mijn ex was er niet zo wild van. Na de scheiding heb ik meteen een hond gekocht. Ik ben lessen gaan nemen in het opvoe den van honden en dat is steeds verder gegaan. Ik deed examens, ging aan wedstrijden meedoen. Tegenwoordig geef ik zelf ook trai ningen bij de Hondensportclub. We doen aan speuren, appèl en bijt- werk. Veel mensen snappen er niks van. Die zien dit niet als sport. Want de hond doet toch het werk? Maar je moet veel trainen, ik doe dat vier, vijf keer in de week. Fana tiek? Ja, ik probeer alle mogelijk heden te onderzoeken. Als ik iets doe, wil ik het zo goed mogelijk doen. Dat zit nu eenmaal in me.' Vorig jaar ging Androg met pré pensioen, maar stilzitten is er niet bij. Installatiebedrijf IBS profiteert nog af en toe van zijn technisch inzicht en als oproepkracht voor bewakingsbedrijf DEKO loopt hij 's nacht geregeld wacht bij TESO. Verder vult hij zijn dagen met sport. De organisatoren van grote evene menten doen nooit vergeefs een beroep op hem. Zo is hij graag verkeersbegeleider of motorrijder en helpt hij bij de Ronde om Texel met allerlei logistieke zaken 'Ik ben niet vaak thuis. Gelukkig zit mijn vriendin ook in de hondensport. We hebben allebei een eigen hond en doen geregeld mee aan wed strijden aan de overkant. Die begin nen vaak om acht uur 's ochtends, zodat je al een dag eerder naar de overkant moet. Dat zie je ook aan jonge Texelse sporters, zoals Sver- re Eschweiler en Simone de Wit, en eerder ook aan mijn zoon. Ik heb wat afgereden om hem naar het voetballen te brengen. Ook als ouder moet je er heel wat voor over hebben.' Joop Rommets de praktijk in Den Burg. 'We doen alles op het oogheelkundige vlak. Kleinere ingrepen doen we ter plekke. Denk maar aan sommige behandelingen van een ooglid, droge ogen, traanwegproble men of netvlies- slijtage. Dergelijke ingrijpen duren soms niet langer dan vijf minuten. We doen hier ook keuringen, onder andere rijbewijs, wat voor 70-plus- sers verplicht is. Grotere ingrepen, bijvoorbeeld behandeling van staar, doen we in één van onze twee gespecialiseerde operatiekamers in Amstelveen. Hierbij halen we de troebele lens uit het oog en vervan gen deze door een kunstlens. In de meeste gevallen gebeurt deze operatie onder plaatselijke verdo ving. We doen dat met druppels, geen injectie. We kunnen indien nodig of desgewenst ook (multifo cals) kunstlenzen implanten.' Oogarts Jaap Dito houdt elke woensdag spreekuur in zijn nieuwe praktijk aan de Bernhardlaan in Den Burg. (Foto Jeroen van Hattum)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7