(jroen ^wartsj'exeh in het harL, Alternatief versterking dijk van PH-polder Maritiem museum krijgt zeven ton Energie Centrale Texel in de maak fl n 'Geen auto's op ijsbaan oixDsGs enxk© Garage Westend I Kennismaken met atletiek Hersenstichting Menwedstrijd Hoornders willen schapenmuseum Melkveehouder Jacob Roeper van de Hoornderweg had donderdag een bijzonde re kudde in zijn veewagen. De managers van het salesteam van multinational DSM Food Service hadden op zijn boerderij de stal schoongemaakt, koeien geschoren en ander werk verricht. De opdracht was onderdeel van een paar dagen teambuilding op Texel. Roeper zette zijn opmerkelijke vrachtje af voor de deur van de redactie van de Texelse Courant. Daar kregen ze van de hoofdredacteur opdracht in een paar artike len de toekomst van hun bedrijf te beschrij ven. Als tegenprestatie stort DSM €250,- op de rekening van het fonds Stuur een papoea naar school van Harry de Graaf. Elektrische Vloerverwarming www.texelseautopagina.n TEXELS E^COURANT DE WIT INSTALLATIETECHNIEK OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12448 VRIJDAG 12 FEBRUARI 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Emoties tijdens de dorpenronde in Den Hoorn, naar aanleiding van gebeurte nissen op cam ping Loods mansduin. Met heldere en toetsbare Texel se kernwaarden krijgen we weer grip op het bui- tegebied, meent GroenLinks. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier is bereid te onderzoeken of de dijk van de Prins Hendrikpolder aan de bui tenkant kan worden versterkt. De vrees dat de Waddenvereni ging daar op voorhand tegen zou zijn, is ongegrond gebleken, ver telde wethouder Nico Kikkert dinsdagavond tijdens de verga dering van het college en de dorpscommissie van Den Hoorn. Plannen van het hoogheemraad schap om de dijk aan de binnen kant te versterken, leidden tot nog al wat commotie onder omwonenden, omdat enkele hui zen die dicht bij de dijk staan, zouden moeten verdwijnen. Ook het NIOZ wierp zich op als belang hebbende. Reden was dat de dijk van polder 't Horntje, waar het instituut staat, niet op de nominatie stond om te worden versterkt. Inmiddels wordt buitendijkse ver sterking 'serieus overwogen', ver telde Herman Ridderinkhof, die niet alleen voorzitter van de Hoorn der dorpscommissie is, maar ook als adjunct-directeur van het NIOZ bij de kwestie betrokken is. Vol gens hem wordt het plan 'breed gedragen'. Buiten het NIOZ en de dorpscommissie willen onder meer Natuurmonumenten en Staatsbos beheer en nu ook de Waddenver- Kinderen kunnen donderdag 25 februari in sporthal Ons Genoegen in Den Burg meedoen aan een zogeheten atletiekcircuit. Ze gaan daarbij al hoogspringend, hordelo- pend, sprintend, estafette- en speerwerpend en kogelstotend de strijd met elkaar aan en maken op die manier kennis met diverse tak ken van wat ook wel 'de moeder aller sporten' wordt genoemd. Aan het einde van de ochtend worden de winnaars van alle onderdelen bekendgemaakt. Het spektakel duurt van 10.00 tot 11.30 uur en De Hersenstichting heeft €3607,15 opgehaald met een collecte. Het geld wordt gebruikt voor voorlich ting en wetenschappelijk onder zoek naar hersenaandoeningen. wordt georganiseerd door Sport service Texel, in samenwerking met Atletiekvereniging Texel. Kinderen kunnen zich opgeven in groepjes van vier, vijf of zes. Het maakt daarbij niet uit hoeveel jon gens en meisjes het groepje telt. Er zijn twee categorieën: onderbouw (groep 3, 4 en 5) en bovenbouw (groep 6, 7 en 8) van de basis school. Opgave tot zaterdag 20 februari via www.sportservicetexel. nl. Achttien menners rijden zondag in manege Akenburg de derde wed strijd om de Jaap de Graafbokaal. Het deelnemersveld wordt gesplitst in twee groepen. De eerste begint om 10.00 uur met de dressuur en rijdt daarna een vaardigheidsproef. De tweede groep gaat om 13.00 uur van start en doet beide onder delen in omgekeerde volgorde. De prijsuitreiking staat rond 16.00 uur gepland. Publiek is welkom, de toegang is gratis. Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild heeft een gift van €700.000,- gehad van de Bank- Giro Loterij. Het geld is bestemd voor de inrichting van de nieuw bouw aan de Heemskerckstraat. De donatie werd gistermiddag uit gereikt in Utrecht waar de Bank- Giro Loterij in totaal €60 miljoen aan 62 culturele instellingen ver deelde. Directeur Esther Banki, aanwezig bij de uitreiking, reageer de zeer verheugd. 'Je weet van tevoren niet wat je krijgt. Met een gift van een ton was al zeer blij geweest, maar dit is natuurlijk geweldig.' De BankGiro Loterij noemt het belangrijk dat het Maritiem en Jut ters Museum zich inspant om het nationale en internationale maritie me erfgoed op Texel te behouden en zichtbaar te maken. De organi satie vindt het waardevol dat het museum historische informatie toegankelijk maakt en actief pro moot. De Bank Giroloterij zegt bij te willen dragen aan het 'tastbaar maken van de maritieme geschie denis.' Verwacht wordt dat het ver nieuwde museum veel bezoekers deelgenoot maakt van 'het unieke erfgoed'. Voor het museum betekent de gift dat de begroting van €1,1 miljoen voor de inrichting en de nieuwe tentoonstelling in een klap nage noeg rond is. Volgens Banki bestaat (Foto Gerard Timmerman) eniging dat het buitendijkse alter natief serieus wordt onderzocht. Wethouder Kikkert bevestigde het verhaal van Ridderinkhof, maar wees op een complicerende factor. Het Hoogheemraadschap heeft de taak de dijk vóór 2015 te hebben versterkt, maar met het alternatie ve plan zou dat niet lukken. In het advies voor richtlijnen van de milieueffectrapportage (MER) staat het advies te kijken naar buiten dijkse alternatieven voor verster king van de dijk. Volgens de samensteller moet gedacht wor den aan het vormen van kwelders, waarbij een verhoogd 'voorland' wordt gerealiseerd. Bijzondere aandacht wordt gevraagd voor de aansluiting van de verschillende dijksecties, met het oog op de cul turele en landschappelijk eenheid en de vorm van de dijk. Hoornder ondernemers Minne Goënga en Gerard Bakker gaan de mogelijkheid onderzoeken of een schapenmuseum bij hen in het dorp bestaansrecht heeft. Om hun initiatief een officieel tintje te geven, laten ze zich bij de notaris registreren als stich ting. Dat vertelde Bakker dins dagavond tijdens de vergadering van het college en de dorpscom missie van Den Hoorn. In het museum zou het Texelse schaap op een brede manier onder de aandacht moeten worden gebracht. Gedacht wordt daarbij aan het vastleggen van de historie, uitleg over de fokkerij, het econo mische belang en de verkoop en verwerking van vlees en wol. Daar naast zou er ook ruimte moeten zijn voor nieuwe ontwikkelingen en de toekomst van het schaap. Vol gens Bakker, die zich als coördina- Texel krijgt een nieuwe onderne ming om projecten in duurzame energie verder te ontwikkelen: de Groene Energie Centrale Texel BV. De gemeente, energie leverancier Greenchoice en het Ontwikkelingsfonds Duurzame Energie Noord-Holland (ODE- NH) werken aan de oprichting ervan. TexelEnergie gaat een belangrijke rol in de nieuwe organisatie spelen. De Groene Energie Centrale (de GEC) wordt op verzoek van de provincie gerealiseerd. Noord-Hol land stelt de komende jaren €5 miljoen beschikbaar voor duurza me energie op het eiland, maar daarvoor moet wel een organisatie bestaan om alle projecten gestroomlijnd te laten verlopen. De Groene Energie Centrale moet het ook voor andere financiers aan trekkelijk maken in Texel te investe ren. Basis voor de provinciale financie ring is de lokale Energievisie waarin concreet is beschreven wat de komende jaren moet gebeuren om Texel vanaf 2020 zelfvoorzienend te laten zijn. Daarbij ligt de nadruk op zonne-energie en biovergisting, maar ook wordt gedacht aan de benutting van diepliggende aard- hitte, getijdenenergie en windener gie. Texel streeft ernaar een voor beeld voor de rest van Nederland te worden. De Groene Energie Centrale moet een holding worden met de gemeente, ODE-NH en Green choice als aandeelhouders. Green choice is de leverancier van gas en elektriciteit aan TexelEnergie en ODE-NH is een sinds 2006 bestaande organisatie van de pro vincie die streeft naar de reductie tor van het Loodsproject met het project bezighoudt, moet het niet moeilijk zijn om materiaal te vinden om te exposeren. Volgens de initiatiefnemers hebben ze al flink wat enthousiaste reac ties gekregen. Ook is er inmiddels overleg geweest met de schapen commissie. 'Dit plan duikt om de paar jaar weer eens op. Nu lijkt de tijd er rijp voor.' daardoor de kans dat uiteindelijk meer dan begroot wordt opge haald, wat ten goede komt aan de collectie en de tentoonstelling. 'De BankGiro Loterij is toch een keur merk waarmee je toegang tot andere fondsen krijgt.' Het muse um had voor de inrichting al finan ciën verworven via onder meer Texelse bedrijven, het Texelfonds en maritieme fondsen. Het museum was één van de acht instellingen die een éénmalige bij drage krijgen. 'We waren één van de weinige instellingen buiten de Randstad, dus dat is best bijzon der.' De uitreiking werd bijgewoond door minister Ronald Plasterk van Cultuur. SF \Hi 'GGD II www.speedheat.nl zAT J Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 I van koolstofdioxide. De organisa ties stelden een jaar geleden elk al een miljoen euro in het vooruitzicht aan TexelEnergie voor de ontwik keling van duurzame energie op het eiland. Als de holding een feit is (er moet nog een businessplan worden opgesteld voor het tot oprichting komt), kunnen onder de vlag van de GEC werkmaatschappijen ont staan voor de verdere ontwikkeling van duurzame energie. TexelEner gie is in beeld als verkoper. Bedoe ling is dat de werkmaatschappij zelfstandig zijn en een winstdoel stelling hebben. Directie en secre tariaat van de GEC kunnen bij TexelEnergie komen. De gemeente is bereid €1 miljoen in de Groene Energie Centrale te steken. Dat geld is afkomstig van de €5 miljoen van de provincie. Oud-gedeputeerde Peter Visser had daarvan circa €4 miljoen willen besteden aan de benutting van de aardhitte (geothermie), maar het huidige college van Gedeputeerde Staten wil het geld algemeen besteden. Voorwaarde is dat een project bijdraagt aan het doel Texel vanaf 2020 zelfvoorzienend te laten zijn. Het geld is niet bestemd voor de regie en coördinatie over alle projecten die op stapel staan. In eerste instantie wordt €80.000,- aangesproken voor het maken van een businessplan en de oprichting van de Groene Energie Centrale Texel. De holding is onderdeel van een uitvoeringsprogramma dat burgemeester en wethouders heb ben gemaakt aan de hand van de lokale Energievisie. Het uitvoe ringsprogramma is recent in de raadscommissie Middelen bespro ken en komt op 2 maart aan de orde in de gemeenteraad. Texels Belang vroeg zich tijdens de commissievergadering af of de financiering van de GEC wel klop te, waarna wethouder Marian Mer- kelbach (duurzaamheid) een nade re onderbouwing toezegde. Ze zegde ook toe in kaart te brengen hoeveel banen de beoogde ont wikkelingen voor Texel kunnen opleveren. Voor de rest ging de discussie meer over de vraag of wel of geen windmolens moeten komen. De ijsbaan van Den Burg mag niet worden gebruikt voor par keerplaatsen. Dat stelt Groen Links in een verklaring. De partij zegt vast te willen houden aan het coalitieakkoord van 2006 waarin staat dat bij het zoeken naar parkeeroplossingen in Den Burg geen gebruik van de ijsbaan mag worden gemaakt, ook niet tij delijk. Volgens GroenLinks hoeven er geen problemen te ontstaan bij de OSG en het raadhuis als de raad het Parkeerplan niet zou vaststel len. Van de 140 openbare parkeer plaatsen die verdwijnen aan de Emmalaan (en in de ogen van het college naar de ijsbaan moeten) zouden er 75 bij tennisvereniging Deuce gerealiseerd kunnen wor den. 'De resterende 65 kunnen ongetwijfeld met enig zoeken elders worden gerealiseerd, al dan niet tijdelijk in afwachting van defi nitieve oplossingen. Daar ligt de echte uitdaging voor het college.' Volgens GroenLinks is het straks aan de supermarkt die wordt uitge- plaatst (noord of zuid) om op eigen terrein aan de parkeervraag te vol doen. De partij zegt vooralsnog weinig voor uitplaatsing van een supermarkt naar de Elemert te voelen. Als het tot uitplaatsing naar de kop van de Waalderstraat komt, mag daar van de partij geen vierde publiekstrekker bij komen. 'Het zou mooi zijn als de locatie van de hui dige Aldi beschikbaar komt voor woningbouw.' SUZUKI (Advertentie) Cjrocn 'ZwarL.-Jéxels in het hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. ~S* 9 A" In en rond Den Hoorn heerst ongerustheid over vervuiling rond de oude vuilstort aan het Molwerk. 'Ik wilde graag bij een partij die echt lokaal is', zegt kandidaat raadslid voor TB Aad van Gils.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1