Texel verder met verduurzaming Texei,verweg en toch... 'Groei zonneboilers en zonnepanelen' GroenLinks pleit voor kernwaardentabel 'Weer grip krijgen op de omgeving' Texelse werkt mee aan lessen donatie m www.texelsecourant.nl TEXELSE 9 COURANT wmm DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Stem men rover Achter de schermen Ter stembus VRIJDAG 12 FEBRUARI 2010 Texel Halve Marathon. Vergei Groei van het aantal vierkante meters zonnepaneel, toename van zonneboilers, realisatie van een biovergistingscentrale en een biomassaverbrandingscen- trale, vervanging van de bestaan de windmolens in Oudeschild en vervanging van de Euro95 benzi nepompen voor pompen met een duurzame brandstof. Dat zijn enkele zaken die burge meester en wethouders tot 2013 willen realiseren om Texel duurza mer te maken. De projecten staan beschreven in een uitvoeringspro gramma dat is voortgevloeid uit de lokale Energievisie die de gemeen teraad in 2008 vaststelde. De pro vincie heeft €5 miljoen euro beschikbaar gesteld voor de reali satie Het programma gaat uit van de zogeheten Trias Energetica: de vraag naar energie moet omlaag, het aanbod aan duurzame energie bronnen omhoog en het gebruik van fossiele bronnen als olie en aardgas moet zo schoon mogelijk verlopen. Om het aanbod te verho gen, moet volgens het college in 2013 15.000 vierkante meter zon nepaneel op Texel zijn gerealiseerd. Dat staat gelijk aan ongeveer tien voetbalvelden. Bedoeling is dat er panelen op daken van bedrijfsge bouwen (onder meer boerenschu ren) komen. Met behulp van de financiering van de provincie kan de installatie financieel aantrekke lijk worden gemaakt. Het aantal zonneboilers moet in 2013 zijn gegroeid naar circa 3000 exemplaren en als het aan het col lege ligt zijn tegen die tijd de vijf bestaande windmolens in Oude schild en twee nog vergunde exemplaren vervangen door nieu we grote windmolens met een ver mogen van waarschijnlijk twee Megawatt. Ook zouden in polder Eierland vier nieuwe grote windmo lens van 2 Megawatt moeten komen. Dit ligt gevoelig: Texels Belang, WD, D66, Texel 2010 en Lijst Weijers zeiden tijdens behan deling van de plannen in de raads commissie Middelen meteen tegen te zijn. Het college stelt in het uit- gemeentehuis en de achterliggen de '99' van warmte moet voorzien. Wat de Euro95 benzinepompen betreft, wil het college overstappen op pompen met brandstof dat voor 15 procent uit natte ethanol bestaat en voor 85 procent uit Euro95 (offi ciële naam hE15). Dergelijke pom pen zijn sinds 2008 in gebruik in Nederland. De productie van de duurzamere benzine is even duur als de productie van Euro95. De vraag naar energie zou volgens het college verminderd kunnen worden met betere isolatie van bestaande huizen en de bouw van voeringsprogramma dat grote windmolens tijdelijk (15 tot 20 jaar) kunnen zijn, omdat naar verwach ting na die tijd voldoende energie rechtstreeks uit zonlicht kan wor den gewonnen. Met de biovergistingscentrale wor den de plannen van de familie Smit aan de Oostkaap bedoeld. Het col lege is vóór en de gemeenteraad staat er ook niet onwelwillend tegenover, maar vindt dat de plan nen eerst worden getoetst aan de kernwaarden van Texel om aantas ting van het landschap te voorko men. De bioverbrandingscentrale is de houtverbrander van Texel- Energie die de OSG, het nieuwe woningen die evenveel energie opleveren als ze nodig hebben (energienulwoningen). Duin Bouw bedrijf gaat er zes bouwen in De Cocksdorp en de bedoeling is dat er nog meer van die huizen komen (onder meer op 't Zouteland in Den Hoorn). De gemeente is kortgele den gestart het project Meer met Minder onder de aandacht te bren gen om de isolatie van huizen te bevorderen. Dat project wordt momenteel bij de dorpenronden gepresenteerd en installateurs op het eiland hebben er nadere tekst en uitleg over gehad. De vraag naar energie gaat naar verwachting eveneens omlaag als een proefproject met elektrisch vervoer doorgaat en aanslaat. Twintig Texelse bedrijven hebben daarvoor recent bij Urgenda, een landelijke organisatie die Neder land wil verduurzamen, een subsi- die-aanvraag ingediend. De bedrij ven zijn bereid elektrische auto's aan te schaffen. Het aanbrengen van LED-verlichting in de openbare verlichting moet ook een bijdrage leveren. Volgens de gemeente wordt momenteel 8 procent van de ener gievraag op het eiland duurzaam opgewekt. Dat is 130.000 Gigajou- les van de circa 1,6 miljoen Giga- joules die Texel jaarlijks nodig heeft. Een vergelijking uit de gemeentelijke stukken: om die hoeveelheid op te wekken, zouden in theorie in totaal 58 windmolens van twee Megawatt of 420 hectare zonnepaneel nodig zijn. Dat is laat ste is vergelijkbaar met 280 voet balvelden ofwel bijna 2 procent van de oppervlakte van Texel. Om de energieneutraliteit voor 2020 daadwerkelijk te bereiken, zouden volgens het college ook nog 28 windmolens van elk 2 Megawatt op zee moeten worden gereali seerd. Andere vergelijkingen met duurzame energiebronnen worden niet getrokken. Vooraleerst wil het college inzetten op projecten waarmee 'meters gemaakt kunnen worden' (de zon- ne-energie) en projecten die goed zichtbaar maken wat er gedaan wordt om Texel duurzamer te laten worden. Het uitplaatsen van slaapplaatsen, zoals de bedoeling is bij Immetjeshoeve, kan volgens GroenLinks worden voorkomen als dergelijke plannen moeten worden getoetst aan de Texelse kernwaardentabel. (Foto archief Texelse courant Texelse kernwaarden moeten helder worden gedefinieerd en getoetst. Dat is de stellige over tuiging van GroenLinks. Nieuwe projecten en plannen moeten worden getoetst aan een zoge heten Texelse Kernwaardenta bel. GL wil dat de nieuwe raad en het nieuwe college deze Texelse kernwaarden zo snel mogelijk na de installatie vaststellen en ver ankeren in het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied. Rust en ruimte zijn bekende Texel se kernwaarden. Maar het lijstje kan volgens GL flink worden uit gebreid. Bijvoorbeeld met land schappelijke variatie, cultuur- en maritieme historie, nachtelijke duisternis, eilandkarakter, vitale dorpen, robuuste werkgelegen heid, veiligheid, een duurzame samenleving en een vitale demo cratie. Ze staan op een lijst die GL tijdens een bijeenkomst op 14 januari voorlegde aan politici en andere maatschappelijk betrok ken Texelaars. 'Het bleek best ingewikkeld om die kernwaarden te benoemen', vertelt Rikus Kieft. GL onderscheidt landschappelijke waarden, eilandwaarden en voor- nooit alleen over landschap. Ze gaan over veel meer. Dat moet zichtbaar zijn en dat wordt moge lijk in de kernwaardentabel.' GL werkt stapsgewijs. 'Per waarde bekijk je wat het met je doet, wat waarden. 'Eilandwaarden maken duidelijk dat je nooit alleen over landschappelijke waarden kunt praten. Je moet afwegen wat ze betekenen voor de eilandecono mie, de werkgelegenheid, de Texelse eigenheid en voor de vita le dorpen. Discussies en beslis singen over landschap gaan dus beleef je aan de 'ruimte' in het landschap, aan rust en nachtelijke duisternis. De emotie. Daarna kijk je wat voor nut en welke functie de waarde heeft. Vervolgens wat je ermee wilt. Hoe moet het zich ontwikkelen? Je moet het ook definiëren. Wat is rust? Is dat geen geluid of weinig mensen? Ten slotte stel je vast hoe je de gewenste kernwaarde beschermt, bijvoorbeeld door deze vast te leggen in een bestemmingsplan. Zo kun je per gebied vaststellen welke waarden we belangrijk vin den. Dat kan per gebied verschil len.' Uiteindelijke doel is dat de kern waardentabel een toetsingsinstru ment wordt, 'ledereen die met plannen komt die niet in het bestemmingsplan passen, moet aantonen hoe dit plan bijdraagt aan de afgesproken kernwaarden. Als dat niet overtuigt, krijgt hij geen vergunning.' Het kan ook andersom werken. Plannen die wél voldoen aan de voorwaarden in het bestemmingsplan, maar die haaks staan op de kernwaarden, krijgen geen medewerking. 'Op deze manier zouden bijvoorbeeld de bouw van de megamanege aan de Bosrandweg of het uitplaatsen van bedden zoals bij Immetjes hoeve kunnen worden voorkomen. In Alphen aan de Rijn werken ze al met kernwaarden. Daar leeft het gevoel dat men weer grip heeft op de omgeving.' De discussie over de kernwaarden moet volgens GL eilandbreed worden gevoerd. Kieft denkt onder meer aan het houden van discussies in alle dorpen. De vraag is of zijn plan niet als mosterd na de maaltijd komt. Het concept ontwerp bestemmings plan Buitengebied (waarvan de kernwaarden onderdeel zouden moeten zijn) verkeert immers in een vergevorderd stadium. Gister avond besprak de politiek het plan in beslotenheid en donderdag 18 februari wordt het ontwerp open baar behandeld in de raadscom missie Grondgebied. Maar vol gens Kieft hecht ook Texels Belang waarde aan de kernkwaliteiten. 'Als de nieuwe raad het direct oppakt, kan het bestemmingsplan buitengebied, inclusief de kern waarden, komend najaar worden vastgesteld.' De 12-jarige Wendy Abma uit De Cocksdorp heeft gisteren in Gro ningen een digitaal lespakket over orgaandonaties gepresen teerd. Het pakket, gemaakt in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, is bestemd voor de bovenbouw van basis scholen. Wendy werkte mee aan de lesmo- dule, die op internet staat, door in een interview te vertellen over de dubbele longtransplantatie die zij twee jaar geleden in Groningen onderging. Ze vertelt over de tijd die aan de transplantatie vooraf ging en hoe ze zich na de operatie voelde. Het gaat sindsdien beter met haar. De Texelse werd voor het lespak ket gevraagd door Marion Siebe- link, donatiefunctionaris bij het Universitair Medisch Centrum Groningen. Via de behandeld arts van Wendy kwamen zij met elkaar in contact. Siebelink was onder de indruk van het verhaal van Wendy. 'Het is nogal wat als een meisje van twaalf vertelt hoe ze elke avond hoopt dat er voor je wordt gebeld en dat je kunt komen voor een transplantatie.' Volgens Podium in Utrecht, een Eert mooiere baan dan bij de Texel se Courant bestaat er natuurlijk niet. Maar zelfs de hoofdredacteur moet op zijn tijd afstand nemen van het werk. Nou valt dat hier niet mee. Texel is mijn werkterrein, overal waar ik kom loert werk. Zo hoort het ook, want zonder eiland geen krant. Maar alles op z'n tijd. Daarom pak ik nu en dan de boot, komt die aandelenpas van TESO ook nog eens van pas. Om echt los te komen van het werk, kozen we voor een verre bestemming: Oostenrijk, want Anne Marie en ik houden van win tersport. De keus tussen skiën en schaatsen viel dit jaar niet mee en daarom hakten we onze vakantie in tweeën: de ene helft op de lange latten in Tirol, het tweede deel schaatsen op de Weissensee in Karinthië. Een eind van huis dus. Maar zelfs in het familiehotel in het Oostenrijk Söll ervoeren we de WV-slogan Texel ver weg en toch zo dichtbij. De eerste de beste avond aan het diner zaten we pal naast Harry en Leo, twee skiërs uit Den Helder. Harry had al snel door dat wij aan de andere kant van het Marsdiep woonden. 'Texel, daar heb ik nog een poosje gewerkt.Daar bleef het niet bij. De glaszetter had zo'n beetje alle Texelse cafés van bin nen gezien en Ouwe Sunderklaas tot in de kleine uurtjes gevierd. Vol trots haalde hij een meegebrachte fles Juttertje uit zijn koffer en ook ons liet nippen aan het best Tessels spul. Een paar tafeltjes verderop zaten Brenda en Henri, een echtpaar van het Engelse platteland. Op Texel waren ze nog nooit geweest, maar de reputatie van het Texelse schaap kende Henri maar al te goed. Berichten over recordbedragen voor 'onze' rammen waren hem niet ontgaan. Toen ik hem vertelde dat wij onze Texelaars zelfs naar Den Haag drijven om mee te demonstreren, bracht dat hem op het idee om de volgens hem nood zakelijke Britse hervormingen af te dwingen door met de schapen naar Downingstreet 10 te trekken. Dat Texel iets magisch heeft, onder vonden we ook aan de Weissen see. Niet alleen door de legendari sche prestatie van Piet Rodenburg, die daar bijna dagelijks tochten van 200 kilometer schaatste. Ik merkte het ook toen ik op 1 februari een poging waagde om mij via de hotel computer in te schrijven voor de Texel Halve Marathon. Vergeefs, want toen ik na het avondmaal de homepage opende, las ik dat alle 1600 startbewijzen al waren verge ven. Een man uit onze schaats- groep las mee. 'Texel? Ik zag laatst op tv een jutter die rondreed in een Unimog. Precies eentje zoals ik zoek. Als hij voor een mooi prijsje te koop is, mag je me bellen.' De liefhebber van dit vierwiel aange dreven voertuig heette Sjoerd, een bourgondiër uit Lobith. Welke jutter het betrof, vertelde hij er niet bij. De volgende 'Texel-ervaring' vol trok zich op het ijs. De plaatselijke Rotaryclub verkocht in een standje spulletjes voor het goede doel. Ik raakte aan de praat met Robert, een Baumeister (architect) uit de omgeving. Waar ik vandaan kwam. 'Texel? Daar ben ik nog eens geweest toen ik in Nederland was voor studie.' Hij nodigde ons ter plekke uit voor een bijeenkomst van de plaatselijke Rotary, zodat wij 's avonds aanschoven bij de lokale Rotarians. Maar we waren gekomen voor het schaatsen en dat deden we volop. Koesterde ik zelf de illusie dat ik aardig met de gladde ijzers over weg kon, schaatsleraar Frans (die fietstochten op Texel organiseerde en er zijn veertigste huwelijksjaar viert) doceerde hoe mijn afzet, hou ding en 'pootje over' voor verbete ring vatbaar waren. Dat gold ook voor mijn schaatsen. Hij had geen goed woord over voor het bedrijf dat ze had geslepen. Gelukkig ver bleven twee hotelkamers verder Piet en Henk, twee schaatsliefheb bers uit de Zaanstreek. De 72-jarige Piet had zijn eigen slijpbok meege nomen en demonstreerde liefdevol hoe je stompe schaatsen vlijm scherp maakt. Het effect was merk baar tijdens de toertocht die de volgende dag werd gehouden. Bij elk rondje werd ik aangemoedigd door Hans. Mijn naam wist hij ken nelijk niet, maar wel mijn herkomst. 'Daar komt Texel wéér. En dan was er Han, die het bevro ren meer doorkruiste op de prik slee. Ook hij had gehoord over mijn thuisbasis. 'We hebben voor vakan tie ooit een appartement gehuurd boven Mantje in De Koog.Tiental len jaren geleden, toen het dorp volgens hem nog niet 'verknald' was. Deze zomer had hij een kano op Texel gekocht. Van iemand uit Oudeschild. 'Via Marktplaats. Het ging razendsnel. Hij leverde hem af in Den Helder, nam het geld aan en pakte dezelfde boot weer terug naar het eiland. Gerard Timmerman bureau educatieve communicatie dat de lesmodule samenstelde, is het een neutraal lespakket gewor den. 'Het is de bedoeling dat kin deren gaan nadenken over orgaan donatie en dat ze daarvoor goede informatie krijgen', aldus project leider Coen van Helden. De Donorvoorlichting van de Nederlandse Transplantatie Stich ting was eveneens bij het maken betrokken. Het lespakket is sinds gisteren te downloaden op www.donorden- kers.nl. Scholen kunnen aanvul lend materiaal krijgen. Kent u de Stemmenrover? De Stemmenrover is het kwade geni us uit het gelijknamige verhaal van Suske en Wiske, samen met De Brullende Berg een van de topstukken uit de reeks en het eerste van een trilogie. Een ver haal vol magie en verlaten torens, een roversbende en een vergeten rijk in een ver Oosters land. En dit alles doorspekt met de onmis kenbaar Antwerpse humor van Willy Vandersteen. De gemasker de Stemmenrover hult zich in een zwarte kimono, zodat ook de lezers niet weten wie hij is voor hij door de immer doortastende hel den als oplichter aan de kaak wordt gesteld en alles nog op zijn pootjes terecht komt. Vandersteen zou Vandersteen niet zijn als onder het vermakelij ke oppervlak van de dagstroken uit De Standaard geen diepere, maatschappijkritische bood schap schuilging. Oplettende lezers zullen in het verhaal van de stemmenrover lezen hoe de grootste schreeuwlelijk het voor het zeggen krijgt als de stem des volks zwijgt. Dan zijn overheid en onderwereld aan zijn willekeur overgeleverd, met alle gevolgen van dien. Want wat de man in de zwarte kimono ook voor ogen heeft, het belooft niet veel goeds. Maar hij mag dan in staat zijn op slinkse wijze het volk hun stem te ontfutselen, daar heeft hij niets aan zonder de stem van het geweten, die vrijwillig moet wor den afgestaan. En daar wringt in het verhaal de schoen. Een stem is maar een stem (hoewel in jezelf praten lastig is zonder), maar voor het verkrijgen van de stem van het geweten is list en bedrog nodig, vleierij en loze beloftes. De stemmenrover trekt alle registers open en belooft gouden bergen, maar zelfs als hij ten koste van alles de stem van het geweten in handen krijgt, geeft deze zich nog niet zonder slag of stoot gewon nen. Dan ontpopt de zwarte kimono zich als de wreedaard die hij fei telijk is. Maar gelukkig wordt hij bijtijds als oplichter aan de kaak gesteld, zodat de echte macht hebbers kunnen ingrijpen en hem het land uitschoppen. De onderliggende gedachte die Vandersteen in het voorjaar van 1957 in het verhaal stopte, is dui delijk: laat je stem horen als het nodig is en laat daarbij vooral de stem van het geweten spreken. Gelukkig loopt het allemaal goed af, want zoals de pay-off van het verhaal stelt: probeer maar eens naar de stembus te gaan zonder stem.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9