'Wij hebben een speciale band met Dennenoord' Huisman kandidaat wethouder VVD Verkeer Pontweg tijdens onderhoudswerk omgeleid TEXELSE 10 COURANT Zaalvoetballers verslaan koploper Verkoop vis Onderzoek naar wonen in groepen Meer subsidie voor KTF Parkeerplaatsen Duurzaam Hét Familiebedrijf Geslaagd Wat ik zeggen wou Geslaagd Wat ik zeggen wou DINSDAG 16 FEBRUARI 2010 Naam: Vakantiecentrum Den nenoord Bedrijvigheid: 57 bungalows, 91 caravans en 12 jaarplaat sen op ca. 8 hectare grond Bestaat sinds: 1948 Opgericht door: Jan van den Berg Huidige eigenaren: Mare en Ilse van den Berg Als u ook een bedrijf weet dat u wilt nomineren voor de titel Hét Familiebedrijf, kunt u dat doorgeven aan de Texel se Courant, tel. 362620 of redactie@texelsecourant.nl. Samen zijn ze de wereld over gereisd om te eindigen in het Texelse dennenbos. Mare en Ilse van den Berg, beiden hebben ze passie voor toerisme en de prachtlocatie van Vakantiecen trum Dennenoord maakte dat ze verder wilden met het familiebe drijf. 'Het zou zonde zijn geweest als het bedrijf door derden was voortgezet. Wij hebben een spe ciale band met Dennenoord', zegt Ilse. 'Het was hartstikke leuk om hier te zijn, als kind was het hier één groot feest', zegt Marc, die in zijn jeugd 's zomers op Dennenoord woont. Als tiener doet hij klusjes op het park. 'Ik startte met kookwekker- tjes bij de trampolines, om aan te geven als de tijd op was. Ook ben ik fietsenmaker geweest en heb ik een seizoen achter de bar gestaan. Ik kon hier zo aan de slag, je groei de ermee op en het ging vanzelf. En de zakcentjes kon ik wel gebrui ken.' Na de middelbare school doet Mare de Middelbare Toeristische Recreatieve Opleiding in Gronin gen, waarna hij naar Breda verhuist voor de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer. 'Het werk in deze branche heeft me altijd getrokken. Het is heel afwisselend, met binnen- en buitenwerk en werk met je handen en met je hoofd. Er Mare en Ilse van den Berg van Vakantiecentrum Dennenoord. is echt geen dag hetzelfde', zegt Marc. In het uitgaansleven van Breda komt hij Ilse tegen, die aan dezelfde opleiding studeert. Ze gaan samen verder en dochters Daphne (nu bijna 4 jaar) en Sofie (1,5 jaar) worden geboren. Tweeën half jaar geleden grijpen Mare en Ilse de kans verder te gaan met Vakantiecentrum Dennenoord. Ze verhuizen van Breda naar Texel en betrekken het huis bij het bedrijf. Daarmee is Mare de derde genera tie Van den Berg die Dennenoord in handen heeft. Zijn opa Jan van den Berg begon het bedrijf in 1948 en zijn zoons Ig, Jaap, Jan en Cees werkten jarenlang mee. Harry Kei zer runde het park jarenlang. Toen de broers Van den Berg richting de pensioenleeftijd liepen kwam opvolging aan de orde. Andere nichten en neven hadden geen belangstelling en het bedrijf stond een periode te koop. De broers Van den Berg hebben zich na het verkopen van het bedrijf, helemaal teruggetrokken. Hoewel, soms maken ze een praatje op Dennen oord en met de kleinkinderen gaan ze nog altijd naar het restaurant en de speeltuin. 'Het is een groot voordeel dat je het bedrijf al kent. Je weet wat je hebt. En het is aan ons om dat te verbeteren', zegt Mare. Veel vaste gasten vinden het ontzettend leuk dat de zoon van Cees het bedrijf voortzet, maar de grootschalige vernieuwing die het jonge echtpaar doorvoert is soms ook tegen het zere been. 'Het was toch een mooi huisje, zeggen ze dan. Ja, maar wij vinden het niet meer van deze tijd. We hebben vorige winter de bungalows gron dig gerenoveerd en dat was nodig', zegt Mare. Ook hebben ze een midgetgolfbaan aangelegd op de plaats waar vroeger de tennisbaan was, deze werd nauwelijks meer gebruikt. Voor gasten op Dennen oord is Mare, als Van den Berg, een vertrouwd gezicht. Voor hem zelf is dat wel eens lastig. 'Dan zeggen mensen dat ze me nog kennen van vroeger, maar ik weet soms niet wie die mensen zijn.' Mare en Ilse werken door het bedrijf automatisch altijd samen. Ze zitten niet in eikaars vaarwater, en doen andere taken, hoewel ze samen de directie vormen. Het grote voordeel daarvan is dat ze weten hoe de ander denkt en beslissingen snel genomen wor den. En ze zitten minder vast aan kantoortijden, waardoor ze tijd vrij kunnen maken voor de kinderen. De werktijden verschuiven en over leg vindt soms ook thuis plaats, als de kinderen slapen. Ilse: 'We moe ten ervoor waken dat de zaak niet alleen onderwerp van gesprek wordt. Maar met twee kinderen zal het niet snel gebeuren.' Het stel waakt voor het behoud van een privéleven, ook al wonen ze bij het bedrijf. Nieuwe plannen worden ook 's avonds op de bank. bedacht Soms is het daarom nodig letterlijk afstand te nemen. Als ze echt vrij willen zijn, gaan ze van het park, of zelfs het eiland, af. Even terug naar Breda, om daarna weer thuis te komen aan de Grensweg. Tekst en foto Imme Bakker De WD heeft Hennie Huisman (46) als wethouderskandidaat naar voren geschoven voor de verkiezingen van 3 maart. Huisman, de vrouw van kandidaat raadslid Albert Huisman (WD), is sinds 2006 secretaris van de WD, lid van de steunfractie en lid van de raadscommissie Middelen. De libe ralen zeggen in haar een geschikte kandidaat te hebben. Huisman, die zich in 2005 op Texel vestigde, werkt als accountmana ger bij de Rabobank in Den Burg. Ze werkt sinds vijfentwintig jaar in het bankwezen. 'Ik heb leidingge vende functies gehad, ben kre dietanalist geweest, heb projecten begeleid en planning and control gedaan.' De Rabobank geeft haar de ruimte wethouder te kunnen worden. 'Ik vind het prachtig bij een sociale bank te kunnen wer ken, maar nu doet deze gelegen heid zich voor.' Als zij in het college plaatsneemt, kan de situatie ontstaan dat haar man raadslid is en zij wethouder. Huisman zegt daar nog niet op vooruit te kunnen lopen. 'We moe ten eerst de uitslag afwachten en zien of de WD een wethouder mag leveren.' Huisman is in principe voor alle posten beschikbaar. 'Dat wil ik graag open houden. Ik weet vanuit mijn werk aardig wat over de woningmarkt, startersregelingen en woonperikelen. Als kleinlogies- verstrekker op de Anja Hoeve heb ik ervaring opgedaan met het toe- De zaalvoetballers van Texel'94 hebben vrijdagavond in Anna Pau- lowna voor een daverende verras sing gezorgd door met 4-5 van koploper DKM te winnen. Hoewel de thuisclub het meeste balbezit had, waren de bezoekers verre weg het gevaarlijkst en had de overwinning nog groter uit kun nen vallen. Met drie wissels op de bank - alleen Tim Kedde en Chris de Vries ontbra ken - begon Texel'94 voortvarend aan de wedstrijd. Al in de tweede minuut schoot Marcel Ris de bal uit een vrije trap in de benedenhoek. DKM probeerde daarna de gelijkma ker te forceren, maar de goed geslo ten Texelse defensie wist veel aan vallen te pareren. Toch werd het vijf minuten voor rust 1 -1Een afstands schot kon in eerste instantie nog worden geblokt, maar in de herkan sing was de spits van DKM wel suc cesvol. Maar dankzij een prachtige counter, afgerond door Edgar Klip- pel, stond het bij rust alweer 1-2. Door het tempo flink te verhogen, zette de thuisclub de gasten na rust onder druk, maar door hard werken en goed verdedigen bleven de Texe laars redelijk gemakkelijk overeind. Met nog een kwartier te spelen, schoot Barry de Vries de bal uit een mooie pass van Marcel Ris op fabu leuze wijze snoeihard in de kruising. De gasten kregen in het vervolg mooie kansen om de voorsprong uit te breiden, maar toen die niet wer den verzilverd, kregen ze het deksel op de neus. In het tijdsbestek van vijf minuten stond het weer 3-3. De Texelaars lieten het er niet bij zit ten en werden vijf minuten voor tijd beloond. Een Texelse aanval werd onderbroken door een handsbal, maar de scheidsrechter paste heel juist de voordeelregel toe, waarna Leon Zijm scoorde. DKM verruilde daarna de keeper voor een extra veldspeler, met als gevolg dat Texel'94 in de verdediging werd gedrukt. Maar dankzij een knappe interceptie van Klippel werd het 4-6, waarna de vijfde treffer van DKM alleen nog voor de statistieken was. Met alweer de vierde overwinning op een rij hebben de Texelaars de smaak kennelijk te pakken. Vrijdag spelen ze een thuiswedstrijd tegen hekkensluiter Vrone 2 uit Sint Pan- cras. Toch zullen de mannen van coach Martijn de Veij de tegenstan der niet onderschatten. De eerste confrontatie tussen beide teams ein digde in een gelijkspel (6-6). De aftrap is om 19.20 uur. De visverkoop van de bazar in De Poort begint niet om 18.00 uur, zoals elders aangekondigd, maar al om 17.00 uur. De bazar zelf begint om 19.00 uur. Woontij inventariseert wat voor plannen er zijn voor nieuwe, gezamenlijke woonvormen. De woningstichting doet dat met het oog op de herziening van het bestemmingsplan Buitengebied. Volgens Woontij is dat een geschikt moment om groepsgewijs wonen in het buitengebied ('op boerener- Richard Korte- kaas van Make laardij TM Vast goed heeft het diploma WOZ- taxateur (Wet Onroerende Zaken) behaald. De makelaar van het kantoor uit De Koog was al gecertificeerd als Register Make laar/Taxateur en bevoegd om taxa ties uit te voeren van woningen en andere objecten (Wonen en MKB) in verband met financieringen, ver bouwingen of belasting- of suc cessiezaken. Hij is nu ook bevoegd om taxaties uit te voeren in het kader van de WOZ of het uitvoeren van een contrataxatie voor een bezwaarschrift tegen de vastge stelde WOZ- waarde door de gemeente. ven of in buurtschappen') mogelijk te maken. Verwezen wordt naar zorgboerde rijen (voor bijvoorbeeld ouderen) of projecten als Blied in de Burger houtstraat waar zes verstandelijk gehandicapte mensen begeleid zelfstandig wonen. 'Het langer zelf standig wonen in de eigen woon omgeving blijft dan geen utopie', aldus Woontij. De inventarisatie moet een beeld van de belangstelling voor groeps gewijs wonen opleveren. Belang stellenden kunnen zich melden bij Christine Groen van Woontij via info@woontij.nl of per post naar Thijsselaan 2, 1791 VH Den Burg. De herziening van gemeentelijke waarderingssubsidie pakt gun stig uit voor het Koninklijk Texels Fanfare (KTF). Het korps krijgt dit jaar €12.881,- wat €3.257,- meer is dan voorheen. Dit is het gevolg van de gewijzigde regelgeving bij het toekennen van subsidies. Meer dan in het verle den wordt gelet op de werkelijke tekorten waarvoor dekking nodig is. Dat heeft erin geresulteerd dat sommige verenigingen minder krij gen, of zelfs helemaal niets meer na een afbouwperiode van drie jaar. In niet alle gevallen wordt dat in dank afgenomen. Wethouder Marian Merkelbach zegt dat te zij ner tijd een evaluatie wordt gehou den om na te gaan hoe het nieuwe beleid in de praktijk uitpakt. In elk geval is het de bedoeling om de subsidies niet te baseren op de cijfers van één bepaald jaar, maar af te gaan op het gemiddelde van vier achtereenvolgende jaren. Hennie Huisman. risme en ik ben ook vice-voorzitter van de WMO Adviesraad.' Huis man volgde vroeger een opleiding aan de Hogere Economische School in Amsterdam. De WD pleitte er aanvankelijk voor wethouders te laten solliciteren voor een post in het college, maar daar wordt van af gestapt. 'Op het moment is het invoeren van een dergelijke sollicitatieprocedure niet haalbaar', aldus het bestuur, 'de andere partijen hebben immers hun wethouderskandidaat al voor gesteld. Maar we zullen dit onder werp de komende tijd nadrukkelijk onder de aandacht brengen van de andere partijen.' Bij een bedrijfspand, school, etce tera horen parkeerplaatsen. Hier dient de aanvrager van een bouw vergunning zich aan te houden (handhaven heet dat), dus ook de gemeente. Er wordt alleen een bouwvergun ning afgegeven als er voldoende parkeer plaatsen gerealiseerd kun nen worden. Geen parkeerplaat sen, geen vergunning. Maar in het geval van het gemeentehuis en de OSG heeft iemand een bouwver gunning afgegeven zonder par keerplaatsen. Nu moet de ijsbaan het misschien ontgelden, maar dit is het paard achter de wagen span nen. Daar zit de Thijsseschool ook niet op te wachten, want het brengt toch extra lawaai met zich mee. De bouwvergunning had dus gewoon niet verleend mogen worden. De partijen rollen over elkaar heen, terwijl de gemeente in gebreke is gebleven. Dit is het zoveelste sme tje op het college, jammer zo net voor de verkiezingen. Huug Snoek jr, Den Burg. De provincie gaat van 1 maart tot 26 maart groot onderhoud uit voeren aan de Pontweg. De hui dige situatie voldoet volgens GS niet meer aan de eisen. Het asfalt is verouderd en moet vervangen. Automobilisten moeten rekening houden met verkeershinder en vertragingen door omleidingen. Gedurende de onderhoudsperiode is de Pontweg tot aan de rotonde Akenbuurt van maandagochtend 7.00 uur tot vrijdagmiddag 16.00 uur afgesloten voor alle verkeer in beide richtingen. In het weekend is de weg open. Het verkeer wordt omgeleid via Akenbuurt, Wester- weg, Kleiweg, Hoornderweg, Watermolenweg en het Molwerk. De bushaltes langs de Pontweg komen tijdelijk te vervallen. Con- nexxion zet, naast de bestaande dienstregeling, extra bussen in. De veerboot blijft volgens de provincie bereikbaar. Vorige week uitten Hoornders al hun zorgen over de omleiding. natuurwetenschappen noemen. Hij vervolgt zijn carrière bij het Mas sachusetts Institute of Technology. Vorige week meldde de krant dat er een groot aantal windmolens nodig zou zijn om Texel duurzaam te maken. Dat was een zeer mislei dend aantal, dat uit het 'Uitvoe ringsprogramma Energievisie Texel' komt. Wat de onderzoekers in opdracht van de gemeente eigen lijk deden, was voorstellen dat hui zen op duurzaam Texel niet geïso leerd gaan worden, maar verwarmd met elektrische kachels op wind- stroom. Daarvoor is overigens wind genoeg. In het rapport staat dat Texel nu 160.000 GJ verbruikt, dat wek je op met zes windmolens van 3 MW (de huidige standaard). Met twee windmolens erbij, rijdt heel Texel op eigen duurzame stroom. Meer windmolens zijn niet nodig. Tenzij ook TESO duurzaam elek trisch gaat varen, bijvoorbeeld met brandstofcellen. Een veel kwalijker plan dan deze simpele misleiding, is het voorstel dat Greenchoice en de overheid aandeelhouder worden van de nog op te richten Groene Energie Cen trale. Dat is fout; op die manier komt de Texelse bevolking buiten spel te staan. De gemeente stelt in deze energievisie eigenlijk voor om een gemeentelijk energiebedrijf op te zetten om geld te verdienen met windmolens, en dat verdiende geld vooraf uit te geven aan exotische experimenten, zoals onderwater windmolens en (boren naar) aard warmte. Een nettere manier zou zijn om de simpele risicoloze duur zame energievoorziening gewoon door Texelaars te laten runnen, zodat de winst ook naar de inwo ners gaat en de dure exotische experimenten te laten betalen door een bedrijf dat dat risico wil dra gen. In het voorstel van de gemeen te gaan de Texelaars het risico dragen en krijgt Greenchoice de winst. Op een Duurzaam Texel gaat het straks om drie eenvoudige zaken: 1. de nu verbruikte stroom moet duurzaam opgewekt worden; 2. de fossiele energie voor verwarming moet helemaal niet meer nodig zijn door het sterk isoleren van wonin gen en het benutten van wellicht aardwarmte en vooral Warmte Koude Opslag (WKO); 3. motor brandstoffen zijn vrijwel niet meer nodig als iedereen in een elektri sche auto rijdt. Die zijn over tien jaar heel gewoon. Vreemd genoeg staat er in de visie niets over de kosten van het duur zaam maken van Texel. Toch wor den er allerlei exotische projecten genoemd, die behoorlijk risicovol zijn en sterk afhankelijk van nog niet verleende subsidies. Boven dien is de uitkomst onzeker. Moe ten die projecten allemaal voor risico van de Texelaars worden uitgevoerd? Texel staat nu voor de keuze: 1zelf investeren, zelf keu zes maken en zelf het voordeel te krijgen, de TESO-aanpak; 2. een overkants bedrijf alles laten doen en het geld allemaal naar de over kant brengen; 3. het geld nu eerst uitgeven aan dure exotische expe rimenten en dat later laten terugbe talen door de Texelse bevolking, zonder de garantie dat er op lan gere termijn een duurzaam Texel uit voort komt. Deze laatste keus is de keus die in de energievisie wordt genoemd. Texel kan de komende jaren goed duurzaam worden met bewezen en goedkope middelen, een eigen windpark, woningisolatie en Warm te Koude Opslag. Windmolens op het eiland zijn verreweg de goed koopste manier om duurzame stroom op te wekken. Als Texe laars dat zelf doen, krijgen ze geld toe. Maar in dit plan van de gemeente mag Greenchoice al dat geld verdienen, onbegrijpelijk. Dan het ombouwen van woningen tot nulenergiewoning. Dat is andere koek dan simpele spouwmuuriso latie. Het uiterlijk van veel wonin gen zal er door wijzigen. En hoe die duurzaam gemaakte woningen er de komende tien jaar gaan uitzien, is de werkelijke keuze. Blijft Texel het eiland met verouderde, slecht geïsoleerde, koude, tochtige hui zen, of kun je er duurzaam en com fortabel wonen en vakantie vieren? Gaat Texel laten zien hoe je duur zaam woont met goedkope en eigen duurzame stroom, of hoe je exotische experimenten door de bevolking laat betalen? Henk Daalder, (lid van Texel Energie), Gerwen. Oud-Hoornder Bas Vlaming heeft vrijdag met succes zijn proefschrift Localization and Transport of Excitation Ener gy in Inhomoge- neous Supramo- lecular Arrays verdedigd aan de Rijksuniversiteit Groningen en mag zich nu doctor in de wiskunde en

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10