Cjroen ^warL- Jexeh in het harL, Molens op haven worden gesloopt Oudeschild staakt overleg met college Mysterieuze vos sneuvelt langs Hoofdweg ri.xr.i si. 'coiiiuvr Vandalisme in Oudeschild VERKIEZINGSDEBAT Super deBoer Een tastbaar stukje oorlogsherinnering moest maandag wijken voor de ontwikke ling. Het betreft betonnen palen van mijn- stoelen die in de Tweede Wereldoorlog op het strand stonden. In opdracht van de bezetter werden drie palen tegen elkaar geplaatst, waarop een mijn werd gemon teerd, met als doel de invasie te voorko men. Na de oorlog werden de mijnstoelen ontmanteld, waarna de palen her en der op het eiland werden hergebruikt voor afraste ringen. Ze staan onder meer rond Den Hoorn en in De Mars. Sinds enige tijd wordt dat land gepacht door de familie Van der Star van het gelijknamige loonwerkbedrijf. 'Ze staan in de weg', vertelt Bart van der Star de reden waarom hij met broer Ewout en Daan Grisnigt de palen met hulp van een shovel verwijderde. Uitnodiging voor inwoners van Den Burg en omgeving (met postcode 1791) voor een bijeenkomst op woensdag 17 februari a.s. in Stayokay om 20.00 uur met B&w en Dorpscommissie Den Burg. Dorpscommissie Den Burg, Postbus 22, 1790 AA Den Burg. e-mail: info@dcdenburg.nl De DC Den Burg geeft de Burger een stem! www.texelseautopagina.nl Georganiseerd door de raad van Texel. Verkiezingsdebat gTlf£^ OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12449 DINSDAG 16 FEBRUARI 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Dirk Kuip, Henk Knol en Douwe Dijker deden goede zaken tij dens de Texelse Biljartkampi oenschappen. Een ongekend hoog aantal mountainbikers volbracht zon dag de vierde en meest ijzige editie van SuperSunday. - ,'ii? (Foto Gerard Timmerman) Langs de Hoofdweg is vrijdag avond een dode vos aangetrof fen. Het dier, een wijfje van naar schatting amper een jaar oud, was aangereden. De vos werd gevonden door Christiaan Terp stra uit Eierland. Hij vond het dier net voorbij de bocht bij de Zaandammerdijk. De Texelse ecoloog Kees Ver schoor vermoedde al langer dat er één of meer vossen voorkomen op Texel. Vorig najaar plaatste de Texelse Courant een foto van een hol, dat volgens hem van een vos afkomstig is en begin februari vond hij sporen in de sneeuw. Zijn ver moeden werd nog sterker toen hij foto's van de sporen opstuurde naar Jaap Mulder uit De Bildt. 'Hij is expert op het gebied van vossen en heeft ook het sterke vermoeden dat het om een vos ging.' Ver schoor kreeg meerdere meldingen van mensen die een vos hadden gezien, zelfs nog zeer recent van een rattenvanger van het hoog heemraadschap. Verschoor en Terpstra zijn er vrijwel zeker van dat de dode vos niet opzettelijk is neergelegd. 'Ze heeft waarschijnlijk de weg willen over steken en is toen aangereden.' Haar achterpoten zijn kapot en de linkerflank is beschadigd. 'Toen de moeder van Christiaan de dode vos hier bracht, was ze nog warm en de ogen stonden nog open.' Toch is het opmerkelijk dat de vos die hier mogelijk al een klein jaar rondloopt, niet door meer mensen is gezien. En dat de vos niet, zoals bijvoorbeeld op Vlieland wel is gebeurd, nesten van lepelaars en andere vogels heeft leeggehaald. Verschoor: 'Het hoofdvoedsel van een vos zijn muizen. Die zijn hier in overvloed.' Verschoor, die naar eigen zeggen al 250 uur onderzoek naar de Texelse vos heeft gedaan, wil het dode dier laten onderzoeken door vossenexpert Jaap Mulder uit De Bildt. Verschoor: 'Er kunnen er meer rondlopen. Er moet nu meer onderzoek plaatsvinden.' Ver schoor heeft de vos inmiddels bij Ecomare afgeleverd. Erik van der Spek van Staatsbos beheer. 'Wij hebben in ons gebied geen sporen van vossen gevon den. Na signalen van Kees Ver schoor hebben we er wel naar uit gekeken en vorige week is boswachter Edwin van Egmond op pad geweest in een terrein waar kort ervoor sporen zouden zijn waargenomen. Op dat moment was er niets te vinden. Jaap Mul der gaf aan dat oudere foto's van Verschoor geen sporen van vossen betreffen en zei over recentere foto's dat ze mogelijke sporen van vossen bevatten. De dode vos die nu is gevonden, was nog warm en dat maakt het waarschijnlijk dat hij hier is dood gereden. Gelet op de grote ver spreiding en het geringe aantal waarnemingen, is dat het mogelijk één vos betrof, die nu het loodje heeft gelegd. Mocht uit het onder zoek van Jaap Mulder komen dat de kans groot is dat er méér vos sen voorkomen, dan zullen op Texels waarschijnlijk ook vangac- ties komen. Die zullen dan door het ministerie van LNV worden gecoör dineerd. Energieleverancier NUON doet afstand van de vier windmolens op de haven van Oudeschild. De twintig jaar oude turbines staan op de nominatie te worden gesloopt. Volgens Jook Nauta, voorzitter van de Stichting Waddenhaven Texel, worden de turbines op korte ter mijn afgebroken. De voorlichting van de NUON houdt de mogelijk heid open dat een ander de bestaande molens nog overneemt. De molens, met een vermogen van elk 250 kilowatt, zijn technisch ver ouderd en staan al sinds begin 2008 stil, nadat de noordelijkste van de vier turbines onverwacht uit elkaar klapte. Bij de Waddenhaven wordt het vertrek van de turbines niet betreurd. 'Vier windmolens rond een jachthaven is visueel geen ide ale combinatie', aldus Nauta. Vóór 2008 werden de molens tijdens het vaarseizoen in de ochtend en avond al geregeld stilgezet om geluidhinder te beperken. Om de acceptatie te verhogen werden de windmolens en de natuurstroom opgenomen in de duurzaamheids plannen van de Waddenhaven. Volgens Nauta ziet NUON kansen voor een nieuw, kleinschalig wind molenpark bij Oudeschild, maar wil het zelf die kar niet trekken. Texel- Energie bekijkt wat er mogelijk is om de bestaande capaciteit van de windmolens te behouden. Volgens directeur Brendan de Graaf zou het mooi zijn als er De dorpscommissie van Oude schild heeft de samenwerking met burgemeester en wethou ders opgeschort tot na de verkie zingen. De dorpscommissie zegt geen vertrouwen meer in het col lege te hebben, omdat die een subsidieaanvraag voor ontwik kelingen op de haven heeft aan gevraagd zonder hen in kennis te stellen. Burgemeester en wet houders reageren verrast. De dorpscommissie is ontstemd, omdat het college hen op de hoog te zou houden. De dorpscommissie vernam volgens een boze brief aan burgemeester en wethouders nu zelf dat de gemeente bij de provin cie een subsidieaanvraag had inge diend 'voor hotels en appartemen ten op de haven.' Dat is in hun ogen in tegenspraak met mededelingen van het college dat er geen plannen voor de haven zouden zijn. Wethouder Marian Merkelbach rea geert verbaasd en teleurgesteld op de vertrouwensbreuk. Het klopt dat de gemeente twee subsidie-aan vragen heeft ingediend bij de pro vincie, maar die hebben volgens haar betrekking op de plannen voor een groenestroomhaven in Den Helder en daaraan aanverwante plannen om assemblage van wind molens op de NlOZ-haven te reali seren. Ze hebben ook betrekking op plannen om de steenoverslag op de haven van Oudeschild naar de NlOZ-haven te verplaatsen. 'Dan kunnen die op de plek toeristische ontwikkelingen mogelijk worden.' Merkelbach kan zich voorstellen dat dat de gedachte oproept dat de weg voor een hotel wordt vrijge maakt. Ze herhaalt dat er geen plannen zijn bij de gemeente en voor zover bekend ook niet bij anderen. 'En als er wel plannen zijn, brengen we daar de dorpscommis sie van op de hoogte.' In het rap port over de voorzieningenstructuur wordt gesproken over toeristische ontwikkelingen tot maximaal 800 slaapplaatsen bij de haven, wat gevonden kan worden 'in de vorm van een (aantal) hotel(s) en een bungalowpark.' Volgens Merkel bach is dat echter een idee en een advies dat is aangedragen door het bureau dat het rapport opstelde. In een niet openbaar geworden rap port van de commissie Wortel, die onderzoek deed naar exploitatie van de haven, werd dat aantal ook genoemd. Merkelbach zegt het jammer dat ze de vertrouwensbreuk via de media moest vernemen. 'Terwijl de voor zitter van de dorpscommissie en ik toch eikaars mobiele nummers en emailadressen hebben.' In de brief wordt ook verwezen naar een meningsverschil over de bouw van CPO-huizen (collectief particulier opdrachtgeverschap). De dorps commissie had daarvoor het oog op het voetbalveld laten vallen, maar dat wilde het college niet. De dorpscommissie zegt pas na de verkiezingen weer in overleg met burgemeester en wethouders om daarna 'in goed overleg' de zaken op orde te stellen. De commissie is overigens niet tegen toeristische ontwikkelingen bij de haven. 'Laat die achthonderd bedden maar komen.' Christiaan Terpstra met de dode vos die hij vrijdagavond vond. (Foto Gerard Timmerman) Kennismaking met nieuwe burgemeester en bestuur DC Den Burg. Info over ontwikkelingen in en rond Den Burg in 2010. Rondvraag. Laat uw stem horen! molens komen die onder de hoede van de energiecoöperatie vallen. Het uitvoeringsprogramma van de lokale Energievisie voorziet in de vervanging van de vijf bestaande windmolens (waaronder de vier van de NUON) en twee vergunde exemplaren door nieuwe turbines vóór 2013. De Waddenhaven onderzoekt of het de noordelijkste van de vier molens kan vervangen door een eigen exemplaar met een hogere capaciteit. 'We zijn types aan het bekijken', aldus Nauta. Er wordt aan gedacht een windmolen van gelijke hoogte te realiseren. De huidige molens hebben een ashoogte van 35 meter en een tip- hoogte van 55 meter. www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 Terwijl een aantal oudere Oude- schilders donderdagavond aan het sporten was in de gymzaal van 't Skiltje, hebben onbekenden in de kleedkamers de fietssleutels uit de jassen gehaald om er vervolgens met de fietsen vandoor te gaan. Eén van de fietsen, een rijwiel van nog geen twee weken oud, werd dezelfde avond compleet gestript teruggevonden. Er is aangifte gedaan. (Advertentie) KQj Gemeente Texel Vrijdag 19 februari in Dorpscafé 'De Nieuwe Zwaan' om 20:00 uur. Alle 7 partijen die aan de verkiezingen op 3 maart meedoen bespreken de thema's die tellen voor Texel. (Advertentie) C/'rocn TwarUj/xih in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'De juiste man op de juiste plaats', zei minister Verburg bij het afscheid van Ben Daal der als vissers voorman. Mare en Ilse van den Berg van Vakantiecen trum Dennen oord zijn onder nemers met passie voor toe risme.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1