Nico Waerts kandidaat Texel 2010 zeNeem bv00 8 d 8 Poster heeft op eind van de rit vaak gelijk Kunst centraal op Lionsveiling Toeristisch fonds open voor subsidie TEXELSE 5 COURANT Vandalisme Kamperen Nieuw Bloed Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou DINSDAG 16 FEBRUARI 2010 Nico Waerts: Gesprekken met ambtenaren notuleren.' Toen hij 'troubleshooter' was voor de Holland Beton Groep kwam hij geregeld naar Texel om even rust te hebben. Mogelijk bevindt hij zich na 3 maart in de woelige wateren van de Texelse politiek. Nico Waerts (55) staat derde op de kieslijst van Texel 2010. Waerts is de laatste jaren vooral bekend als leraar karate, judo, kickboxen en weerbaarheidstrai ningen en zijn pogingen om een eigen ruimte aan het Wezenland te realiseren. Daarvoor was hij de man van het aan de Abbewaal gevestigde Texel Techniek en reed hij vaak met een grote servicewa gen over het eiland om klussen op te knappen. De in Zaandam geboren Waerts vestigde zich achttien jaar geleden met zijn vrouw Annelies op het eiland. Eerder kwam hij als vakan tieganger op Texel om uit te rusten van zijn zware baan als 'troubleshooter' bij de Holland Beton Groep. 'Daar ben ik op mijn 23ste begonnen, nadat ik een opleiding werk tuigbouwkunde had gevolgd', vertelt Waerts. 'Ik ben naar landen als Libië, Ghana en Soedan uitgezonden om projec ten in bijvoorbeeld de wegenbouw die niet liepen recht te trekken. Dat was keihard zaken doen en keihard management om doelstellingen te halen, want daar ging het om grote bedragen. Vaak zat ik drie maan den in het buitenland, afgewisseld met twee weken Nederland om bij te komen.' Na drie jaar duwen en trekken aan een uit de hand gelopen project in Soedan hield Waerts het werk bij Woensdag 3 maart zijn de gemeenteraadsverkiezingen. De Texelse Courant spreekt deze weken met kandidaat-raadsle den die op een verkiesbare plaats staan. de Holland Beton Groep voor gezien en werd hij chef op de werkplaats van een groot tech nisch bedrijf in Hillegom. 'Tijdens een vrachtwagenbeurs liep ik Jan Kikkert tegen het lijf en via hem ben ik op Texel terecht gekomen.' Na een half jaar stapte bij over naar Cebeco (nu Stolk Mechanisatie) en daarna startte hij zijn eigen Texel Techniek. Op zijn 18de begon Waerts met het volgen van karatelessen bij Jon Bluming, een van de beste karate- (Foto Jeroen van Hattum) leidde onder meer tot een bijeen komst waarin hij de integriteit van wethouder Nico Kikkert in twijfel trok en hem ervan betichtte per soonlijk en zakelijke motieven te mengen. Kikkert woont in de buurt van de door Waerts beoogde loca tie. Kikkert zei die indruk te betreu ren en deed er afstand van. Waerts: 'Voor de grap heb ik later tegen Poster gezegd dat hij maar moest bellen als hij een chauffeur of bodyguard nodig had, maar opeens hing hij aan de lijn met de vraag of ik op de lijst van Texel 2010 wilde staan. Als tegenpresta tie voor zijn inzet heb ik gezegd dat ik hem wilde helpen.' Dat Texel 2010 en Poster omstreden zijn, ontging hem niet. 'Ik heb wisse lende reacties gehad op mijn deel name, positieve en negatieve.' Vol gens Waerts kan het geen kwaad als Poster de zaken soms 'even wat anders brengt'. 'Maar je ziet dat hij op het eind van de rit vaak ka's van Nederland. In de loop der jaren klom hij op tot de vierde dan. Tot een paar jaar geleden gaf hij les bij budovereniging Shima en sinds dien geeft Waerts les aan Budokai Texel. Zijn strijd voor een eigen onderkomen op het Wezenland bracht hem de afgelopen jaren in contact met de politiek. Gerbrand Poster, voorman van Texel 2010, was volgens Waerts de enige die het voor hem bleef opnemen. Dat Witte Engel op het Wezenland. Daar is niet goed mee omgegaan door de vestiging van TexelEnergie te verbieden en ik loop er zelf ook tegenaan. Aan de overkant zie je veel sportaccommodatie op bedrij venterreinen, volgens de Kamer van Koophandel mag het, maar op Texel wordt het allemaal zo aan de kant geschoven, terwijl je zou ver wachten dat bekeken wordt hoe je een ondernemer kunt helpen. Er zit hier een college dat m.i. niet capa bel is.' Kortere lijnen tussen bevolking en het gemeentelijk apparaat is een ander belangrijk punt. 'Meer open heid graag en het zou ook fijn zijn als gesprekken die je met ambte naren hebt, genotuleerd worden. Nu gebeurt er veel mondeling, maar dan gebeurt het dat de een zegt dat je een mooi plan hebt en de volgende zegt dat het niet kan.' Volgens Waerts zou de bevolking meer bij besluiten betrokken moe ten worden. De interactieve bijeen komsten die burgemeester en wet houders de afgelopen jaren belegden over onder meer het nieuwe gemeentehuis en de herin richting van Groeneplaats waren het niet in zijn ogen. 'Een meerder heid van de bevolking is tegen een nieuw raadhuis, maar toch komt het er. Hij ergerde zich aan het kwijtraken van de €8 miljoen in IJsland. 'Wat me vooral stoorde, was dat wet houder Bakker daarna in de raad met een paar IJslandse kronen zat te spelen. Spot er niet mee, was mijn gedachte, want het is wel gemeenschapsgeld dat je bent kwijtgeraakt. Je kunt van Poster zeggen dat hij verkeerd uit de hoek komt, maar wat daar met die kro nen gebeurde, vond ik ook gemeen.' Hoe om te gaan met de korting die het Rijk op het Gemeen tefonds wil doorvoeren, is volgens Waerts een lastig probleem. 'We zullen zuinig moeten zijn op de uitgaven.' Hij houdt zich op de vlakte of bezuinigingen ook moe ten leiden tot hogere lasten voor de bevolking. 'Liever niet.' Als het gaat om intensievere samenwerking met andere gemeenten, kiest hij voor de andere eilan den. 'We hebben gezamenlijke belan gen en delen kennis in bijzondere zaken die de eilanden aan gaan.' Volgens hem moet het vizier echter ook op de overkant gericht blijven.' wel gelijk heeft. Texel 2010 is ver der een leuke club mensen, we hebben momenteel veel overleg om taken vast te stellen en Frank Kingma is achter de schermen hard bezig alles te stroomlijnen, zodat er een stabiele club ont staat.' Sporten voor minima en een soe pelere omgang met bedrijventer reinen zijn een paar zaken waar Waerts zich als raadslid voor wil Het Toeristische Investerings fonds is opengesteld voor subsi- die-aanvragen. De gemeente en de stichting hebben vrijdag een overeenkomst getekend, waar door de financiering van het fonds voor de komende vijf jaar is vastgesteld. De gemeente stort €0,1877 in het fonds van elke €1,50 die per over nachting wordt geïnd. De stichting heeft daardoor jaarlijks zo'n vier ton aan toeristische projecten te besteden. De overige inkomsten besteedt de gemeente aan het eiland. Wethouder Nico Kikkert wees erop dat de gemeente ondanks de gestegen inkomsten nog altijd meer kosten dan baten heeft door het toerisme. Dat bleek een paar jaar geleden uit een bere kening, waarbij alle gemeentelijke kosten niet, deels of volledig aan het toerisme waren toegerekend. Het fonds, dat de naam STIFTexel heeft gekregen, heeft een eigen website geopend (www.stiftexel.nl) waarop een aanvraagformulier staat. Er was vrijdag al één aan vraag binnen. Voorzitter Hans Schipper liet weten dat half maart voor de eerste keer wordt bekeken wat er aan aanvragen is en wat in aanmerking kan komen voor subsi die. Bedoeling is dat dit voorjaar de vier ton uit 2009 wordt besteed en later dit jaar de circa vier ton van 2010. Op de website is na te lezen welke route een aanvraagformulier aflegt en aan welke criteria een aanvraag onder meer moet doen. Een beoogd toeristisch project moet een toevoeging zijn aan het bestaande aanbod van voorzienin gen en van kwaliteit getuigen. Het moet een positieve bijdrage leve ren aan de vergroting van de publieke belangstelling voor het toerisme op Texel. En het moet een positieve invloed hebben op de versterking, ontwikkeling en veel zijdigheid van de kernwaarden van Texel. Het secretariaat van het fonds is ondergebracht bij DBB van Joke de Boer aan de Abbe waal. Het toeristisch fonds is vooralsnog uniek in zijn soort, waardoor er geen vergelijkingen met elders getrokken kunnen worden. Voorzit ter Hans Schipper zei dat hij en medebestuurders Harry de Graaf en Jaap Hoogendoorn aan de hand van praktijkervaring de komende tijd het beleid zonodig bijsturen. 'Het wordt een werkende-weg- jaar', aldus Hans Schipper. Hij sloot niet uit dat er een vorm ontstaat, waarbij het fonds meerdere keren per jaar geld uitkeert, zodat initia tiefnemers van gehonoreerde pro jecten niet lang op subsidie hoeven te wachten. 'Een ondernemer wil ook graag vooruit.' Schipper sprak zijn waardering uit voor de gemeen teraad dat die de besteding van vier ton uit de gemeentelijke inkom- Lions Club Texel houdt zaterdag 13 maart een nieuw soort Lions veiling. De serviceclub richt zich op kunst, antiek, curiosa en waardepapieren als aandelen in TESO of De Krim. Er is inmiddels één TESO-aandeel van 25 gul den ter veiling aangeboden. De veiling wordt gehouden op een nieuwe locatie: de Burgemeester De Koninghal in Den Burg. Voor heen waren de bijeenkomsten in de loods van RAB in Oudeschild, maar die kon vanaf 2009 niet meer voor de veiling worden gebruikt. De Lions leggen zich toe op kunst, antiek en curiosa, omdat de inbreng van goederen voor de boedel- en materialenveilingen tanende was. Kunst en antiek waren de afgelo pen jaren ook al aanwezig, maar vormen nu de hoofdmoot. 'Zaken als meubels mogen voort aan naar rommeltjesmarkten', aldus Kees Duin van de Lions. De serviceclub heeft samenwerking gezocht met kunstenaarsvereni ging ZOUT en een beroep gedaan op Texelse kunstenaars om werken voor de veiling aan te bieden. Vertrouwd onderdeel is en blijft volgens de Lions de veiling van aandelen TESO of De Krim. Voor het overige wil de serviceclub de nieuwe veiling hetzelfde gemoede lijke karakter geven als voorheen. De netto-opbrengst is bestemd voor het goede doel. Het aanmelden van kunst, antiek, curiosa en waardepapieren is mogelijk via www.lionstexel.nl. Op de site kunnen inschrijfformulieren worden gedownload en ingeleverd. Als een aanmelding is geaccep teerd, wordt die opgenomen in het digitale atelier op de site. Daar kan bekeken worden wat er veiling komt. De afgelopen dagen zijn al diverse werken op de website geplaatst. Er liggen ook inschrijf formulieren bij de Postbank in Den Burg en Cees Boersen, Comman deurssingel 18 in Oudeschild. De veiling wordt aangevuld met slowfoodgerechten die zaterdag middag 13 maart, voorafgaand aan de veiling, in De Koninghal worden geserveerd. Rob Vos van Hotel De Pelikaan en Annette van Ruiten burg (Slowfood Texel) hebben daarvoor de handen ineen gesla gen. Volgens de Lions hoeven bezoekers 's avonds thuis niet meer te eten. 's Middag kunnen in de Bgm De Koninghal ook kunst werken worden bekeken die 's avonds worden geveild. Vrijdagavond 12 en zaterdagoch tend 13 maart kunnen de aange melde kavels worden ingebracht Meer over de veiling, de condities en de bestemming van de opbrengsten is te lezen op www. lionstexel.nl. Als hij in de raad komt, wil Waerts duidelijk zijn en liefst niet al te lang vergaderen. 'Het verbaast me wel eens dat je de partijen eerst in de commissie ziet vergaderen en ver volgens wordt in de raadsvergade ring de hele discussie nog eens overgedaan. Bij Texel 2010 willen we gewoon duidelijk voor ons standpunt uitkomen en dan is het klaar.' Terwijl een aantal oudere Oude schilders donderdagavond aan het sporten was in de gymzaal van 't Skiltje, hebben onbekenden in de kleedkamers de fietssleutels uit de jassen gehaald om er vervolgens met de fietsen vandoor te gaan. Eén van de fietsen, een rijwiel van nog geen twee weken oud, werd dezelfde avond compleet gestript teruggevonden. Wij als dorpshuis bestuur en de gedupeerde hebben diezelfde avond nog aangifte gedaan, maar daar blijft het helaas bij. Het is toch bedroevend, dat gebruikers van het dorpshuis 's avonds tijdens het sporten de deur achter ons op slot moeten doen. Wij kunnen er niet omheen, maar onze vermoedens zijn dat het een kleine groep jongeren is die hier mee bezig is. 's Avonds versprei den zich regelmatig kleine groepjes over het dorp en wij vragen ons af wat deze daar om die tijd en in deze vrieskou moeten. En worden er bij thuiskomst vragen gesteld door de ouders? Wij betreuren het dat er in een gemeenschap van amper 1600 inwoners een paar zijn die het voor velen verpesten. Wij hadden gehoopt dat sommige ouders geleerd hadden van de problema tiek rond het pannaveldje. Het onderwerp politiecontrole is al vele malen in de dorpenronde aan de orde geweest en zou iedere keer worden meegenomen in het politie-overleg. Regelmatige con trole 's avond blijkt echter een utopie. Moeten wij dan zo ver gaan dat er vanuit het dorp controle moet worden uitgevoerd (met alle consequenties van dien). Gerard Zijerveld, Oudeschild. sten uit handen heeft gegeven aan externen. De drie bestuursleden krijgen voor hun werk elk een onkostenvergoe ding van €1500,- per jaar. Dat maakte Schipper, die hecht aan transparantie, bij de ondertekening zelf bekend om praatjes te voorko men. Volgens Schipper zijn de bestuursleden sinds de oprichting in december gemiddeld een dag in de week met de stichting bezig geweest. De stichting wil uitbrei den naar vijf bestuursleden, er worden er twee gezocht die op Texel wonen. Burgemeester Francine Giskes en voorzitter Hans Schipper van de Stichting Toeristisch Investeringsfonds Texel feliciteren elkaar met de overeenkomst tussen de gemeente en het fonds. Rechts naast Giskes wethouder Nico Kikkert en links van Schipper medebestuursleden Harry de Graaf (secretaris) en Jaap Hoogendoorn (penningmeester). (Foto Jeroen van Hattum) Mijn vrouw en ik zijn geboren en getogen Amsterdammers en komen vaak naar Texel. We zij er de afgelopen decennia zo'n 50 keer geweest - in alle seizoenen. Eerst met ons kind en nu alweer ruim 10 jaar samen. Wij kwamen en komen naar Texel in verband met de makkelijke bereikbaarheid: de korte reisaf stand, de boot die frequent vaart zodat je er vroeg kunt zijn, laat weg kan en zelden hoeft te wachten, het winkelaanbod, de vriendelijk heid in de winkels, de betaalbare horeca. Maar uiteindelijk komen we voor het eiland, de natuur, de rust en de stilte of gezelligheid van de dorpen. We hebben het gehele eiland belopen en bereden. Ik denk dat we meer van het eiland hebben gezien dan een gemiddelde Texe laar. Maar ja, als u naar Amsterdam komt, gaat u ook naar het centrum en daar komen wij nou weer zel den. Wanneer we op Texel zijn, verblij ven we, afhankelijk van het sei zoen, in een huisje of tent. Wij zijn tevreden met een eenvou dig onderkomen dat warm, droog en schoon is, of een camping met basisvoorzieningen en ik kan me niet voorstellen dat wij daarin de enige zijn. Wanneer wij naar Texel komen is dat niet om te genieten van een huisje of een kampeerterrein, maar van het eiland. Wat wij in de loop der jaren constateren, is dat de eenvoudige huisjes en kampeerter reinen verdwijnen en vervangen worden door huisjes, chalets en campings met alle mogelijke luxe en aansluitingen. Er zal wel een publiek voor zijn. Maar het wordt allemaal steeds duurder, en wij kunnen dat wel, maar willen dat niet betalen. Wij gebruiken al die luxe immers niet. Het aanbod van accommodaties verschraalt. We hebben nog twee adressen waar we regelmatig ver blijven en de laatste jaren kampe ren wij op een boerencamping. Enkele jaren geleden hebben wij Texel rondgewandeld met de rug zak en daarbij gekampeerd op ter reinen van de Texelse campings. De ervaringen waren niet overal positief. Bij de boeren was het beter. Eenvoudiger, maar bovenal vriendelijker en schoner. Het is dan ook prima dat de plaatsen daar worden uitgebreid. En daar is ook een publiek voor. Ik weet dat Texel voor een groot deel afhankelijk is van het toerisme en dat veel Texelaars belang heb ben bij het op gang houden van de toeristenstroom (lees: geld) en daar is niets mis mee. Texel heeft mij nodig en ik Texel. Zo helpen we elkaar. Wat ik wil zeggen is: Texel pas goed op je zelf, wees zuinig op wat je hebt en zorg voor een gevarieerd aanbod in accommodatie. Zo trek je, denk ik, meer en gevarieerder publiek, dat wellicht ook langer blijft of vaker kan komen omdat het nog betaalbaar is. De oude heer Blokker zei het al: 'Ik verkoop liever tien keer iets voor een dubbeltje dan drie keer iets voor een kwart je.' P. de Weerdt, Amsterdam.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5