1 Help Haïti! Timmer De Echte Bakker natuur Visserij voorman Ben Daalder wond er geen doekjes om 'Ik spreek toch geen Chinees?' Kwaliteit voor een eerlijke prijs!" TEXELSE 6 COURANT m Texels Belang, 3 Little Goats geitensmeerkaas naturel/ kruiden, 150g Oranje pompoen van Caroline Wiersema uit Godlinze, per kilo Zuiver Zuivel pak halfvolle me k. 1 iter Appelen Elstar van Wim stoker uit Dronten, verpakt per 1,5 kilo Gesneden hutspot Proef uit Nederland, J verpakt per 400 gram W nkerste Broodje voor Haïti voor €4,75 waarvan €1,00 naar stichting projecthulp Haïti gaat. Het is een heerlijke slof voor tussendoor of bij de koffie. Met mokka, cashewnoten, rozijnen, room, ananas en kokos. Elke week een tas met verse biologische groenten of fruit van het seizoen? imm i oi klb, Hogerstraat 4 Den Burg Weverstraat 90 Den Burg www.bakkertimmer.nl Dorpsstraat 90 De Koog Hogerstraat 15,1791 CH Den Burg tel. 0222-313951 WINKEL www.natuurwinkel.nl gewoon het beste voor Texel. Bom Wetenschappers Zwartwit Ambtenaren, wetenschapper en zelfs ministers zaten wel eens met het zweet in de handen als ze met Ben Daalder de degens moesten kruisen. De visserijvoorman wond er geen doekjes om en toen hij eens hardop de vraag stelde of het wei goed zat tussen de oren van Cees Veerman, deed dat de ver houding met de nieuwbakken bewindsman op LNV geen goed. Maar met de relatie kwam het later allemaal goed. Betrokken, bevlogen, emotioneel, recht voor z'n raap en andere eigenschappen werden geroemd bij Daalders afscheid als voorzitter van de Visserijfederatie, zaterdag in De Kieken dief. Turbulent Aad van Gils Lijst 1 nummer 3 DINSDAG 16 FEBRUARI 2010 co; T.n0et"en I ir Openingstijden: maandag t/m vrijdag: 08.30-18.00 uur, zaterdag: 08.30-17.00 uur, zondag gesloten luidruchtig blijken. Humor was één van Daalders belangrijke handels merken, zei Johan Nooitgedagt van de Nederlandse Visserijbond. 'Ben weet zijn aanstekelijke enthousiasme op andere over te zwartwit. Als Ben aan het woord was zeiden we: 'Doe de helft er af en dan nog een beetje.' Ook het walpersoneel van TESO kan vol gens Piet Daalder opgelucht ademhalen nu Daalder met pensi- van de toen opgerichte Neder landse Visserijfederatie en was daarmee de stem van de Neder landse vissers. Het waren turbu lente jaren. Hij maakte mee hoe de vissers met steeds grotere boomkorren en meer vermogen gingen vissen. Dat hij daarover ook zorgen had, uitte hij in 1972 al in de Texelse Courant, citeerde Gerard van Balsfoort van het Pro ductschap Vis. Daalder maakte mee hoe de vis serij met steeds meer beperkin gen, quota, stillig- en andere rege lingen te maken kreeg. Hoe de brandstofprijzen opliepen, milieu organisaties over de vissers heen vielen. Daalders inspanningen om met nieuwe ontwikkelingen, zoals de pulskor en de sumwing, te sti muleren en overheden en andere organisaties mee te krijgen, kre gen lof toegezwaaid. Een weg die niet altijd even soepel verliep en incidenten kende. Maar ook als acties van vissers buiten Daalder om waren gegaan, nam hij daar voor de verantwoordelijkheid, prees Balsfoort. Als geen ander wist Daalder hoe in de visserijwe reld de hazen liepen. 'Als er een besluit moest worden genomen, wist Ben al hoe de vissers zouden reageren.' Het was Daalder ten voeten uit om duidelijk te laten merken als een iets hem niet beviel. 'Als hij sprak, leek het alsof er windkracht 8 stond', verhaalde de huidige bur gemeester van Assen Sicco Hei- doorn over zijn ervaringen met Daalder. Maar als ambtenaren of hun bestuurders goed werk had den verricht, dan liet hij dat ook Verburg was één van de zeven sprekers die een toespraak hiel den op zijn afscheidsreceptie. Vrijwel allemaal memoreerden ze zijn opmerkelijke taalgebruik en markante verschijning. Dat zijn stijl aanstekelijk is, bleek uit een anekdote van Albert Vermuë, directeur Visserij van LNV. 'Daal der informeerde eens bezorgd wat er zou gebeuren als een deal niet door zou gaan. Ik zei: Dan gaat er een bom op het gebouw van de Europese Commissie. Dat was taal die Ben begreep, al rea liseerde hij zich toen niet dat hij ook in dat gebouw zou zitten.' Maar Vermuë was soms ook beducht voor de visserijvoorman. 'Als je niet deed wat hij zei, zat je snel bij de minister.' Als iets hem niet beviel, kon Daalder tekeer gaan als kwaad. TV-kijkend Nederland zag dat toen Daalder Ben Daalder in karakteristieke pose achter het spreekgestoelte. (Foto Gerard Timmerman) brengen.' Met wetenschappers onderhield hij een haat-liefde verhouding. 'Met Ben was het altijd spannend', zei Tammo Bult van Imares. 'Hij kon soms als een olifant door de porseleinkast gaan. Collega's gin gen wel eens met het angstzweet in hun handen naar gesprekken met Ben.' 'Unilever? Die zijn nog erger dan Imares', schertste hij eens. Maar de visserij en de wetenschap waren tot elkaar ver oordeeld en moeizame relatie werd langzaam beter. 'Ben is betrokken, emotioneel en vooral zichzelf. Authentiek. Daardoor accepteerde je veel van hem. Het is zijn verdienste dat Imares op een andere manier met de visserij sector omgaat. We hebben meer vertrouwen en respect voor elkaar gekregen.' Dat Daalder geen al te hoge pet op had van het voorspellend ver mogen van wetenschappers, memoreerde Jaap Hennega van Delta Zuid uit Zeeland. 'Dat de kennis en ervaring van vissers werd weggehoond, was voor Ben moeilijk te verteren.' Over de hoof den van de receptiegangers riep de Zeeuw op dat de adviezen van wetenschappers hetzelfde gewicht in de schaal moeten leggen als de kennis en ervaring van de vissers. Broer Piet vertelde ten slotte hoe de kiem voor het bestuurlijke talent van het feestvarken in het ouderlijk huis was gelegd. 'Zon dags na de kerk hielden we pittige discussies. Die waren vaak oen is. Want als het op zijn vele reizen op de veerhaven niet hele maal naar zijn zin liep, kon hij naar verluidt ook daar zijn stem wel eens verheffen. Ben Daalder had zaterdag zelf het laatste woord en richtte zich nadrukkelijk tot het thuisfront. 'Mijn allergrootste dank gaat uit naar mijn echtgenote. Altijd ging de visserij vóór.' Daalder blijft aan als voorzitter van de Texelse vis serijvereniging DETV van de Texelse Productorganisatie. Gerard Timmerman 'Ik spreek toch geen Chinees?', citeerde de huidige minister van LNV Gerda Verburg Daalder, als hij weer eens overhoop lag met ambtenaren van haar departe ment, wetenschappers van het RIVO (nu Alterra) of anderen met wie Daalder aan de onderhande lingstafel zat. 'De juiste man op de juiste plaats, een leider in den ken en daden', overlaadde Ver burg Daalder met complimenten. Ze sprak hem en zijn echtgenote Geri toe vanaf een videoscherm. Ze roemde Daalders energie, inzet en de bijdragen die hij als voorzitter had geleverd aan de visserij. in de jaren tachtig in een actuali teitenprogramma de toenmalige visserijminister tijdens een vis sersblokkade in niet mis te ver stane taal de les las. Daalder, inmiddels een halve eeuw betrokken en actief in de visserij, werd in 1979 voorzitter

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 6