mm mm Wf%mI Ganzenprobleem moet weer op politieke agenda' Ontheffing drijfmest opnieuw ter discussie Blovergister hoofdmoot debat agrarische jongeren SBB: verhuur Dorpzicht moet worden gestaakt 'De beste spaarlamp is een lamp die niet brandt' mm m mSHÊSS^ mmmm TEXELSE 9 COURANT memimmm BSpSlPlil^a feSMlW Wmf0^££mm m tSmÈÊÊÊÉUBÊSMÊ^ss. is*. Tèms •mwm 'WËÊsgpKSBÈM Afbraak Wat ik zeggen wou Provincie op zoek naar goede ideeën Uitzondering voor TESO staat vast Subsidie voor Vrouwendag TÏT «h4HNNh Sm hMI •.••*>c KK? .-> g&@9BH Bppyjl]& fo+'f DINSDAG 16 FEBRUARI 2010 Ganzenvraat in wortelen van de familie Duinker. (Foto Lia Duinker) Schattingen over het aantal (grauwe) ganzen op het eiland lopen uiteen, maar het kunnen er wel eens zo'n tienduizend zijn. Van de firma Duinker van Nieu- weschild hebben ze inmiddels twee hectare peen opgevreten en ook elders richten ze schade aan. Verjagen is volgens Lia Duinker door bureaucratie ondoenlijk en de schaderegeling voldoet volgens haar niet. 'Het ganzenprobleem moet weer op de agenda van provincie en Rijk.' Duinker richtte zich tijdens de ver kiezingsavond van de agrarische jongeren tot de (aankomende) gemeenteraad en deed een oproep om raadsbreed in Haarlem en Den Haag de noodklok te luiden. Ze omschreef het ganzenprobleem als 'uit de hand gelopen natuurbe heer'. 'Natuurmonumenten heeft ganzen uitgezet, strikt gesproken praten we over hün vee. Waarom houden die natuurveehouders zich niet aan het door de provincie vastgestelde qoutum van twee honderd broedparen. Reguliere veehouders krijgen bij een derge lijke overtreding de AID op hun dak.' Daarbij liet ze overigens onvermeld dat Natuurmonumenten zich samen met Landbouworgani satie LTO en Staatsbosbeheer sterk heeft gemaakt voor het van gen en doden van ganzen. In 2008 verleende de provincie daardoor toestemming, maar - mede onder druk van negatieve publiciteit - besloten GS vorig jaar in afwach ting van een driejarig onderzoek naar de ganzen, niet meer te van gen. In hoeverre er dit voorjaar mag worden geprikt, is naar ver luidt nog onzeker. Desondanks vond Rikus Kieft (GL) het geen slechte suggestie van Duinker om SBB en Natuurmonumenten voor de rechter de dagen wegens het veroorzaken van 'proletarisch win kelen' door 'hun' ganzen. 'Het zorgt in ieder geval voor veel publi citeit.' Ganzen richten veel schade aan wortelen, grasland, wintertarwe, bloembollen en andere teelten. Andere problemen zijn dat hun uit werpselen landbouwproducten vervuilen en daarmee de eisen voor hygiëne ondermijnen en dat ze aaltjes en andere ziektekiemen verspreiden. En dan is er de bureaucratie bij het voorkomen en compenseren van schade. Argu menten die overtuigend genoeg waren om een politieke meerder heid bereid te vinden actie te ondernemen. Kieft uitte wel beden kingen tegen eventuele nieuwe vangacties. 'Ze zorgen voor nega tieve publiciteit en dat is slecht voor het imago van Texel. Dat belang moeten wij als politici mee wegen.' Hij zag meer heil in een goede schaderegeling. Volgens Jur Schuiringa neemt gan zenvraat ook landelijk grote vor men aan. Er komt volgens hem een steeds meer draagvlak voor een drastische aanpak van de ganzen- overlast. Landbouwers maken zich zor gen over de weigering van de overheid om de ontheffing voor stuifbestrijding na 2013 te ver lengen. De sector greep het ver kiezingsdebat van de agrarische jongeren aan om de politiek te mobiliseren om in Den Haag aan te dringen op verlenging. Stuifgevoelige gronden worden ter voorkoming van stuifschade al sinds jaar en dag elk voorjaar na het zaaien besproeid met drijfmest. Frans Visman (D66) memoreerde dat daar één nadeel aan kleeft. 'Als ik buiten zat, kon ik het goed rui ken. Geen probleem, want dan ging ik naar binnen en deed de ramen dicht. 'Als we straks geen drijfmest meer mogen uitrijden, en het gaat stormen, dan liggen de bietenplantjes in de vensterbank', zei Alfons Kuip. Het alternatief, een oplossing van papiercellulose, wordt door de boeren afgewezen, onder meer omdat het duur is en milieubelastend. Rinus Kuiper (Texel 2010) memoreerde hoe hij destijds als voorzitter van LTO meerdere keren naar Den Haag was afgereisd om de ontheffing te krijgen. 'We hebben er hard voor moeten knokken.' Als mogelijk alternatief werd digistaat genoemd, het reukloze restproduct van biovergisting. Maar vooralsnog mag ook dit niet wor den uitgereden, bovendien heeft Texel voorlopig nog geen biover- gister. Ander bezwaar is dat deze compost het stuiven maar een dag of drie kan tegenhouden. Desondanks weigert het Rijk hard nekkig de ontheffing voor drijfmest uitrijden te verlengen, omdat de hoeveelheid ammoniak die hierbij vrijkomt hoger is dan de norm. Maar volgens de landbouw bete kent de aanvoer van papiercellulo se een grotere aanslag op het milieu. Kuip is betrokken bij een onderzoek dat de komende drie jaar loopt en dat wordt uitgevoerd in samenwerking met Universiteit Wageningen. Daarbij wordt onder meer gekeken of de overschrijding elders op het eiland kan worden gecompenseerd, een suggestie die Rikus Kieft (GL) deed. 'Anders werkt het niet in Den Haag.' Jaap Hin, voorzitter van LTO Texel, tot de politiek. 'We hebben uw steun hard nodig.' Naar aanleiding van een telefoontje dat ik vandaag ontving van een van de voormalige bewoners van de huisjes die plaats maken voor het nieuwe museum in Oudeschild, wil de ik uitleggen wat ik met mijn com mentaar bedoelde en mijn excuses aanbieden voor een geheel onbe doelde belediging. Ik wilde met mijn stukje, en dus ook met de betref fende passage, aangeven dat het er op lijkt dat alles wat 'oud', 'klein schalig' en 'niet modern' is, lijkt te worden afgedankt en afgeschreven als ware het waardeloos. Alles moet modern, strak, efficiënt en vooral ook groot, wat mijns inziens vaak helemaal niet in ons landschap past. En daarvoor moeten heel wat mooie zaken wijken. Ik vind het juist zonde dat ook die mooie huisjes straks weggaan om plaats te maken voor een museum dat nota bene veel van de Texelse historie herbergt en bewaart. Het is geenszins mijn bedoeling geweest te suggereren dat de huisjes waren uitgewoond. Feiten en fictie heb ik door elkaar heen laten lopen als ware het een gesprek uit de toekomst. Het spijt mij oprecht dat ik, geheel onbe doeld, met mijn protest mensen heb gekwetst. Marieke Mast, Den Burg. DoneÊC op: zkt Koe www.heifer.nl/boerzoektkoe Helpt u een boerengezin aan een onafhankelijke toekomst? Giro 4663 e Het project Gaanwedoen van de provincie Noord-Holland krijgt een vervolg. Na het succes van vorig jaar worden jongeren tot 25 jaar opnieuw opgeroepen ideeën in te sturen voor leuke en zinvolle activiteiten. De bes te ideeën worden beloond met een bedrag van maximaal €3.000,- voor de realisatie van het project. De pro vincie hoopt hiermee jongeren meer te betrekken bij hun eigen leefomge ving. Tussen 15 februari en 21 maart kunnen jongeren ideeën insturen. Dat kan via een korte omschrijving en een filmpje op de website www. gaanwedoen .tv. Van 27 maart tot en met 4 april kunnen bezoekers een stem uitbrengen op hun favoriete idee. De winnaars krijgen, naast een geldbedrag van €3000,-, voor de uitvoering van hun idee de hulp van een coach. Er is €25.000,- beschik baar, voldoende voor acht ideeën. De uitzonderingspositie voor TESO in de concessiewetgeving voor de Waddenveren is defini tief rond. 'Het zit in de beton gegoten', zegt TESO-directeur Cees de Waal. Dat de felbevochten uitzondering eraan kwam, stond al min of meer vast, maar het moest nog beklonken worden en dat liet in 2009 een tijdje op zich wachten. Eind decem ber ging de ministerraad ermee akkoord en nu is het ook in de Staatscourant gepubliceerd. De gemeente stelt een projectsub sidie van €5.800,- beschikbaar voor de organisatie van een Texel se Vrouwendag, die in het komen de najaar in hotel Opduin in De Koog zal worden gehouden. Het wordt een kennis- en inspiratie- beurs, met als doel het bevorderen van maatschappelijke participatie door vrouwen. Het initiatief is afkomstig van Tessa van Daalen, Petra Schut en Annette van Ruiten burg. Staatbosbeheer heeft Willem van der Linde en de VW een brief gestuurd met daarin de bood schap dat de verhuur van een buitenhuis op Dorpzicht door Cor Westdorp moet worden gestaakt. De VW heeft het huis inmiddels van de website gehaald. Van der Linde zegt wel door te gaan met de verhuur. Ook Westdorp zelf is door SBB aangeschreven dat hij de verhuur moet staken. Westdorps woord voerder en adviseur J. Wierenga betreurt het dat SBB zo handelt. 'De verhuur is onderdeel van een procedure bij de rechtbank over zijn erfpachtovereenkomst en bovendien loopt er, onder meer over deze zaak, een procedure bij de klachtencommissie van SBB. Daar komt bij dat verhuur jarenlang door SBB is gedoogd en nu ineens moet stoppen. Het is wel de enige mogelijkheid om het buitenhuis te gebruiken. Westdorp wordt daarin gesteund door een uitspraak van de Raad van State in een zaak tus sen Westdorp met de gemeente. Die wilde via het bestemmingsplan de verhuur van Dorpzicht voor recreatie verbieden. Volgens de uitspraak van de RvS is de verhuur niet in strijd met het bestemmings plan en kan worden voortgezet.' Volgens Wierenga wil zijn cliënt er in dit stadium niet teveel over zeg gen. 'Hij is in overleg met SBB om in het verleden ontstane twistpun ten over een erfpachtovereenkomst opgelost te krijgen. Hij heeft de directie van SBB daartoe een voor stel gedaan. Dorpzicht maakt daar van onderdeel uit. Mijn cliënt hoopt dat op vrij korte termijn voor beide partijen tot een bevredigende oplossing kan worden gekomen. Wat Westdorp betreft zou de cen trale directie van SBB daarbij een belangrijke rol kunnen spelen.' In een reactie zegt perswoordvoer der Mylene Kerstiens van SBB het volgende: 'De erfpacht met West dorp is medio 2009 opgezegd en per 1 januari 2010 geëindigd. De heer Westdorp is dan ook geen erfpachter meer en niet gerechtigd om te verhuren.' Leerzaam en nuttig voor politici, landbouwers en andere belang stellenden, maar geen verkie zingsdebat waarin politici elkaar het vuur aan de schenen legden. Aldus een bondige samenvatting van de politieke bijeenkomst die de Agrarische Jongeren Texel (AJT) in Stayokay hielden. Er werd onder meer gesproken over de voor- en nadelen van biover gisting. Met een beroepsbevolking waar van tien procent in de landbouw werkt en die met een omzet van €40 miljoen de tweede pijler is van de Texelse economie, had menig agrariër verwacht dat de politieke partijen er in hun verkiezingspro gramma's de nodige aandacht aan zouden besteden. Een misvatting, concludeerde presentator Marius Kikkert. Hij had alle pamfletten bestudeerd en kwam opgeteld tot een schamele 45 regels over de landbouw. 'Dat is niet in verhou ding tot waar de sector mee bezig is.' Kandidaat-raadslid Herman Ridderinkhof (PvdA) relativeerde: 'Gelukkig gaan de verkiezingspro gramma's ook niet voor 70 procent over het toerisme.' Met uitzondering van Texels Belang en GroenLinks hadden alle partijen twee politici afgevaardigd, zodat het politieke forum zich uitstrekte over de volle breedte van de zaal, wat in combinatie met het noodza kelijke gejongleer met de micro foon de discussie wat moeizaam maakte. Elke partij mocht zijn zegje doen en hier en daar permitteerde men zich een kwinkslag. 'Ik ben Rinus Kuiper van de PvP, de Partij van Poster. Er wordt niet gelachen, ik geloof niet dat het leuk is.' Vrijdag leek Texel 2010 meer de partij van Kuiper, die als oud-land- bouwvoorman zijn mondje regel matig roerde over gevoelige kwes ties, zoals de stuifbestrijding en ganzenoverlast. Daarover elders in deze krant meer. Ook duurzame opwekking van energie werd uitgebreid bespro ken. De meningen waren verdeeld. Jur Schuiringa (WD): 'Met inbreng van de bevolking, maar zonder gemeenschapsgeld.' Over biover gisting deden nogal wat tegenstrij digheden de ronde. Toehoorder Ries Swanink had in den lande een ondernemer gesproken met een grote installatie. 'Hij houdt ermee op. De reden is dat de overheid de subsidies intrekt. De kosten van transport zijn net zo hoog als de opbrengst van het eindproduct.' Het mondde uit in een discussie over het rendement van biovergis ting. Johannes van Heerwaarden: 'De politiek gaat teveel op de stoel van de ondernemer zitten. Maar de politiek moet grenzen stellen. Wat willen we wel en wat niet.' Maar die duidelijkheid kreeg hij vrijdagavond niet. AJT'er Michel Stroo had als afstu deeropdracht diepgravend onder zoek gedaan naar biovergisting: 'De subsidies gelden voor een periode van tien jaar. Dit is een kans om een flink deel van het geld uit het Waddenfonds naar Texel te halen. Die biovergister komt er echt wel.' Met de opmerking dat de landbouw zich over tien jaar vooral bezighoudt met energieopwekking en landschapsonderhoud streek Rikus Kieft (GL) veel landbouwers tegen de haren in. Dirk de Lugt: 'Laat de boeren maar voedsel pro duceren.' Werner Dros: 'Landbouw is topsport, die moet je niet wegcij feren. Laat al die energieopwek king maar aan de overkant. De beste spaarlamp is een lamp die niet brandt.' Met besparing is vol gens hem veel te bereiken, ver wees hij naar de sumwing en de pulskor, waarmee de kotter van de familie Van der Vis het brandstof- gebruik al met tweederde heeft teruggebracht.' Arnold Langeveld zei dat de boerenstand door ener gieopwekking teveel grond kwijt raakt aan maïs. Maar volgens Stroo hoeft de oppervlakte maïs voor een installatie van twee megaWatt slechts één procent te groeien, een berekening waarover de meningen echter verdeeld waren. Energie ondernemer Brendan de Graaf zag het breder: 'Er gaat nu veel materi aal van het eiland waarmee een vergister prima kan worden gevoed.' Over de discussie: 'Veel argumenten die ik hier hoor zijn niet correct.' Over het rendement: 'Een bank zal er geen geld in inves teren als het niet uit kan.' Politici luisteren naar de openingstoespraak van Dirk-Jan Saai van Agrarische Jongeren Texel. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9