Bij dorpscommissie Den Burg staat 'zender op luisteren' Krgsntia TEXELSE 5 COURANT Dode vos 'misplaatste grap' Molenkoog Bezinning Gemeentehuis Minder regels Nieuwbouw Verkeersborden Verklaring Herstructurering bedrijventerreinen TESO verkoopt tickets online Verkiesbaar Bolder investeert voor €373.000,- Logeerhuis Texel Snippers Ter stembus VRIJDAG 19 FEBRUARI 2010 D66 en Texel 2010 vinden dat de gemeente moet onderzoeken of een overkapping van zwembad Molenkoog financieel haalbaar. Een groep ouders pleitte in 2008 voor een uitschuifbare, doorzichti ge koepel boven het openlucht- bad, zodat het zwembad van maart tot november geopend kan zijn. Texels Belang vindt dat er een 'bezinning' moet plaatsvinden op de groei die het ambtelijk apparaat de afgelopen jaren heeft doorge maakt als gevolg van de reorgani saties. 'De invulling geschiedde "binnen de formatie en de financi ële kaders van de gemeentelijke organisatie", maar we moeten ons hier toch maar eens op bezinnen.' Het college heeft er ook vaak op gewezen dat het ambtelijk appa raat groeit doordat het rijk meer taken op het bordje van de gemeente schuift. Texel 2010 lijkt zich neer te leggen bij de aanwezigheid van het nieuwe raadhuis aan de Haffelderweg. 'Het is een feit en we zullen hiermee verder moeten', aldus het verkie zingsprogramma. 'Wat ons betreft, is het gemeentehuis in de nabije toekomst dagelijks open.' De WD vindt dat het aantal regels met 25 procent moet worden terug gedrongen. Het aantal ambtenaren moet volgens de liberalen door natuurlijk verloop (geen gedwon gen ontslagen) worden terugge bracht 138, het niveau van 2003. Door de vermindering van regels en de realisatie van een 'effectief en efficiënt werkend gemeentelijk apparaat' moet de komende jaren het gemeentelijk huishoudboekje op orde worden gesteld. Bij de meeste partijen wordt gerept over minder regels, maar bij de WD hangen er concrete getallen aan. Nieuwbouw op het eiland zou in de toekomst alleen nog uit energienul- woningen moeten bestaan, stelt GroenLinks in haar verkiezingspro gramma. Op een gegeven moment moeten energieproducerende hui zen worden gebouwd. Die ontwik keling is al gaande: in De Cocks- dorp begint binnenkort de bouw van de eerste energienulwoningen die evenveel energie opbrengen als kosten, zodat de bewoners lagere woonlasten hebben. De hoeveelheid verkeersborden op Texel moet fors worden terugge drongen. Texels Belang zegt zor gen te hebben over het 'borden- feest' op het eiland, Texel 2010 spreekt over een 'oerwoud' aan borden en het CDA omschrijft het als 'bombardement' dat drastisch moet worden ingekrompen. De partij stelt als oplossing voor één vaste maximumsnelheid in het buitengebied in te voeren en één maximumsnelheid voor de bebouwde kom. Getallen worden in het programma niet genoemd. Kopers of verkopers van onroe rend goed moeten bij de gemeente een verklaring kunnen krijgen dat het object voldoet aan bestem mingsplan en bouwvergunning. Dat stelt Texels Belang voor in haar verkiezingsprogramma. Een nieu we eigenaar moet op die manier worden beschermd tegen proble men op ruimtelijk gebied. 'Onze zender staat op luisteren', opende spreekstalmeester Rob van Damme woensdagavond de eerste publieke bijeenkomst van de dorpscommissie van Den Burg. De goed gevulde zaal in Stayokay werd alle gelegenheid geboden om onderwerpen naar voren te brengen. De dorpscommissie bestaat momenteel uit elf leden en onder steunende leden. Dat mogen er meer worden en men is nog op zoek naar een voorzitter. Er zijn meerdere werkgroepen in het leven geroepen, onder meer voor onder wijs, WMO, buurten en organisa ties, ruimtelijke ordening, verkeer, Groeneplaats, communicatie en kunst en cultuur. De dorpscommis sie ziet zichzelf als schakel tussen burger en gemeente en geeft daar over gevraagd en ongevraagd advies aan b en w. Mocht de gemeente het advies niet opvol gen, dan moet dat worden onder bouwd. Een en ander met als doel De vos die vorige week vrijdag avond langs de Hoofdweg werd gevonden, blijkt daar niet te zijn doodgereden. Onderzoek door Ecomare en Staatsbosbeheer bracht aan het licht dat het dier van heel dichtbij moet zijn dood geschoten. Conservator van Ecomare, Pierre Bonnet, ging met het kadaver van de vos naar de dierenarts. Rönt genfoto's wezen uit dat het lichaam vol hagel zat. Er zaten zeker 40 kogeltjes in het dier. Een dergelijke hoeveelheid kogeltjes op zo'n klein De komende jaren zullen diver se bedrijventerreinen op Texel worden opgeknapt of opnieuw ingericht. Volgens het door het college vast gestelde programma komt het ter rein van Oosterend in 2013 aan bod, de terreinen van De Cocks- dorp, Oudeschild en Den Burg ondergaan een facelift in 2011, 2013 en 2020. In 2010 zal een onderzoek naar de herstructurering TESO is gestart met een nieuwe service: de online verkoop van retourtickets. Voetgangers en (brom)fietsers kunnen via www. teso.nl online een losse retour of een 15-retourenticket kopen. Met deze nieuwe service ver schaft de reiziger zich via de automatische loketten snel toe gang tot de boot. De reiziger kan op de site een keuze maken voor het aantal e-tic- kets dat hij wil kopen. De betaling Wie wil er nou raadslid worden? Toegegeven, je mag wel eens mee met een leuk uitstapje en de kans bestaat natuurlijk altijd dat je de Koningin of haar Commissaris een keer en hand mag geven, maar over het algemeen is het geen pretje. Om te beginnen doe je het nooit goed. Dat kan natuurlijk ook niet anders, want als raadslid heb je het nu eenmaal niet voor het zeggen. Je kunt vol goede moed en plannen aan een raadsperiode beginnen, maar tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren in de vorm van andere raadsleden, die ook hun plannen willen doorvoeren. En de meeste plannen overstijgen de vier jaar die een raadsperiode nu eenmaal duurt, dus een raadslid kan ook weinig anders dan het schip van staat zo goed mogelijk op de rails houden. Na vier jaar wordt dan vooral gekeken naar wat je niet hebt bereikt en wijst de steeds onvoorspelbaarder kiezer een andere vertegenwoordiger aan. de leefbaarheid en het sociale en culturele klimaat in Den Burg en omstreken te bevorderen. Den Burg omvat 7000 inwoners en het gebied strekt zich uit van de Hoge- berg tot aan Westerslag. Piet Bolier van de gemeente benut te de avond om uitleg te geven over allerlei plannen. Onder meer aanleg van graskeien langs de Rozendijk. Een omwonende was er weinig gerust op. 'Auto's gaan er harder door rijden en het geeft her rie, alsof er een straaljager pas seert.' Het overstemt volgens zelfs haar televisie. Het asfalteren van de Pontweg is weliswaar geen plan van de gemeente, inspreker Frans Bik deed wel een beroep op het college en de dorpscommissie de provincie te bewegen dit met het oog op de veiligheid anders aan te pakken. Bolier deed een beroep op automobilisten zich in acht te nemen. De avond die Van Damme oppervlak kan alleen veroorzaakt worden door een schot van heel korte afstand. Vermoedelijk is de vos gevangen en vervolgens in de kooi doodgeschoten. Door deze nieuwe kennis sluiten Ecomare en Staatsbosbeheer uit dat de vos van Texel afkomstig is. Er is op het eiland geen vangkooi voor vossen aanwezig en als iemand er een vos zou vangen, zou hij er geen enkel belang bij hebben hem langs de weg te leggen. 'Het moet dus om een misplaatste grap gaan', concludeert Ecomare. van het Wezenland plaatsvinden en tussen 2010 en 2019 komen er planologische regelingen voor nieuw bedrijventerrein in Oude schild en bij de NlOZ-haven. De herprofilering van Oosterend en het opknappen van de terreinen De Cocksdorp en Oudeschild zijn bewust vóór 2013 gepland omdat ze dan nog voor subsidie in aan merking komen. De uitvoering van het beleid wordt uitbesteed aan het Ontwikkelingsbedrijf Noord- Holland-Noord, met behoud van de zeggenschap van de gemeente, die jaarlijks €2.000,- bijdraagt in de kosten. verloopt online via iDeal, Master card of Visa. TESO bevestigt de aankoop in een e-mail, waarin het ticket (met barcode) is bijgesloten. Bij aankomst in het TESO-gebouw in Den Helder hoeft dit ticket alleen nog gescand te worden. Voetgan gers kunnen het zelf scannen bij de automatische loketten, fietsers en bromfietsers kunnen terecht bij het bemande loket. De online ticket verkoop is niet alleen een extra service voor toeristen, maar biedt volgens de veerdienst ook de zake lijke en frequente reizigers voor deel. Het project is de eerste stap in een Als die kiezer je nou maar gewoon een beetje in alle rust je werk liet doen, was het nog wel te verhap stukken. Maar steeds vaker ver schijnen er ingezonden brieven en commentaren op internetforums waarin goedbedoelende raadsle den het vuur na aan de schenen wordt gelegd. De burger trekt met opgestoken stekels ten strijde, controleert en becommentarieert elke uitspraak, liefst in niet mis te verstane dreigende bewoordingen. Onderzoek heeft onlangs uitgewe zen dat een groot deel van de raadsleden in Nederland de bemoeienis van de burger, hoe goed bedoeld ook, vooral als een last ziet. Democratische proces sen, vastgelegd in de wet en door de tijd getoetst, komen onder druk te staan en raadsleden voelen zich voortdurend op de vingers geke ken. En dat is voor niemand pret tig. Voor het geld hoef je het in ieder geval niet te doen, want de belo ning is maar magertjes als je ziet omschreef als 'cruciaal', stond na de pauze vooral in het teken van de Groeneplaats. Daarover elders meer in deze krant. Maar er wer den ook andere thema's aange sneden. Zoals Annie Hin van bridgeclub Groot Slem, die in Den Burg geen vaste speelruimte kan vinden. Peter Bakker (voorheen Hema) waarschuwde ervoor dat het uitplaatsen van de supermark ten zal leiden tot verpaupering van het winkelbestand in Den Burg. 'Leegstand en armoe.' Plannen om van de ijsbaan een parkeerplaats te maken, leiden tot verontrusting bij onder meer Dries Veltkamp. 'Moeten we de laatste open ruimte in Den Burg opofferen voor subsi die?' Hij pleitte ervoor wat minder bomen rond het raadhuis te plaat sen, zodat er meer auto's kunnen staan. Ook uitte Veltkamp zijn ver ontrusting over de toekomst van Texel'94. 'We zijn straks twee keer zo groot als dat we velden hebben. Straks staan we voor de keus: dames weg of jeugd weg?' Wethouder Marian Merkelbach voorspelde hem dat zijn club door de op handen zijnde 'ontgroening' (minder geboortes) op Texel, de groei van de club zal verminderen.' Sociale werkplaats De Bolder trekt €373.000,- uit voor de ver vanging van bestaande en de aanschaf van nieuwe machines. Met de vervanging van een afge schreven diesel vorkheftruck door een elektrische is €30.000,- gemoeid. Het vervangen van een afschreven tractor kost €35.000,- en van een afgeschreven bestel auto door een bestelwagen met laadklep €45.000,-. Om de produc tiecapaciteit van de wasserijafde ling te vergroten, schaft De Bolder een extra wasmachine en wasdro ger aan voor in totaal €35.000,-. Ook komt er een extra mangel (strijkmachine) en een vouwappa- raat bij (€140.000,-). Voor de genoemde apparatuur geldt een afschrijvingstermijn van tien jaar, met uitzondering van de bestelwa gen die in zeven jaar wordt afge schreven. verdere uitbreiding van de online dienstverlening. Naar verwachting zullen met ingang van april ook e- tickets voor voertuigen verkrijgbaar zijn via de site. Nu al zijn 15- retourentickets online te koop. Deze kunnen maximaal vier keer per uur worden afgewaardeerd. Naast deze tickets blijven ook de bekende TESO-passen voor frequente reizigers bestaan. TESO benadrukt dat het uiteraard moge lijk blijft om een kaartje bij het loket te kopen. Meer informatie staat op de web site www.teso.nl (klik op 'Tickets'). hoeveel tijd je kwijt bent met het doorlezen van dikke ambtelijke stukken, vergaderen en je een mening vormen over onderwerpen waar je voor je raadslidmaatschap zelfs nog nooit van had gehoord. Van de zijlijn en achteraf commen taar leveren is makkelijk. Het wordt anders als je zelf keuzes moet maken. Toch zijn er elke keer weer mensen te vinden die zich verkiesbaar wil len stellen. Steeds weer zijn er mensen die het algemeen belang boven het eigen belang willen stel len en hopen als politicus enig gewicht in de schaal te kunnen leg gen en - wie weet - misschien wel een verandering te kunnen bewerk stelligen. Straks, in het stemhokje, krijgen we een lijst met tientallen namen erop. Allemaal mensen die het bes te met ons voorhebben en die zich bereid tonen zich vier jaar lang in te zetten voor de publieke zaak. De moeite waard dus om ze serieus te bekijken en met overleg een keus te maken. 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 Beeld van het overleg van de dorpscommissie van Den Burg met het college van b en w. Tussen publiek en college hanteert Rob van Damme van de dorpscommissie de microfoon. (Foto Gerard Timmerman) Röntgenfoto van de dode vos. Daarop zijn tientallen kogeltjes te zien, afkomstig van een schot hagel. (Foto Ecomare) Dat elektrisch autorijden geen toekomstmuziek is, maar van deze tijd, was burgemeester Giskes al bekend. Ze rijdt zelf namelijk in een hybride auto. Ter gelegenheid van de avond over duurzame energie van GroenLinks, maakte ze een proefritje in een Think City, een vol ledig elektrische auto. Meerdere bedrijven en instellingen op Texel hebben er in het kader van Proeftuin Elektrisch Vervoer Texel van Urgenda belangstelling voor. (Foto Gerard Timmerman) De dorpscommissie van De Waal ziet graag een voetpad langs de opgeknapte kerkmuur van het kerkje van De Waal verschijnen, zodat wandelaars niet over de weg hoeven te lopen. Er wordt al een paar jaar over gesproken, maar tot nu toe lukt het niet er geld voor vrij te maken. (Foto Jeroen van Hattum) Eierland treft voorbereidingen voor het 175-jarig jubileum dat dit jaar wordt gevierd. Dat is onder meer te zien aan de zandhopen op de rotonde aan de Ruigendijk. Bedoeling is dat de rotonde de komende tijd een opknapbeurt krijgt. lïj^lovatUsen duurzaamheid

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5