'Zoveel mogelijk mensen aan het sporten krijgen' Hardloper Cees Timmer trainde soms wel twee keer per dag Arnhemmer bespiedde douchende kampeerders TEXELSE 7 COURANT Proef drank en horeca verlengd Sterke ronde van Tromp en Stark Kinderen zetten schaatstocht uit Rinus Vittali weerstaat koploper - 7 WM Sportprijs VRIJDAG 19 FEBRUARI 2010 - 5/ W™ '*v v"5»- ■V - - -r» J, -TGr^' it!1 --Vr r T' «y Cees Timmer: 'Pas als je voldoende uitgerust bent, kun je aan de volgende training beginnen. Voordat hij slachtoffer werd van een ongeluk met de racefiets en daarbij gescheurde enkelbanden opliep, was hij één van de snel ste hardlopers van het eiland. Maar misschien nog wel meer aanzien verdiende hij als trainer en organisator. Lange tijd kon er op Texel bijna geen atletiekwed strijd worden gehouden of hij was erbij betrokken. Een nadere kennismaking met Cees Timmer (53), genomineerd voor de prijs van sportman 2009. Nog steeds trekt hij meermalen per week zijn hardloopschoenen aan om alleen of met een groepje geestverwanten een stuk te ren nen. Maar hoe hard hij ook traint, hoger dan een plaats in de mid denmoot zal hij niet meer komen. De jaren gaan tellen. Hoe anders was dat in de jaren tachtig, toen alleen geweldenaar Joost Brouwer hem meestal de baas was en Tim mer persoonlijke records van 2.47 uur op de marathon en 1.13 uur op de halve marathon vestigde. De klassieke afstand van 42,195 kilo meter liep hij in totaal vier keer, totdat hij in 1988 al fietsend over de Hoofdweg geen voorrang van een automobilist kreeg, hard onderuit ging en zijn enkelbanden scheurde. 'Daarna was het afgelo pen met mijn prestaties. Ik kon al vrij snel weer lopen, maar het bleef pijnlijk en daardoor liep ik vaak te hinken. Ik heb er nog steeds wel eens last van. De pijn is vrijwel weg, maar het gewricht is stijf. Een Marco van Basten-enkel, zeg maar.' Timmer begon eind jaren zeventig met hardlopen, nadat hij tot zijn negentiende bij SV Oosterend had gevoetbald. 'Ik werkte zes dagen in de kruidenierszaak die we thuis hadden en had geen zin om op mijn enige vrije dag de hele dag naar de overkant te moeten om te voetballen. Bovendien was roken en drank ook lekker', grijnst hij. Als kind had hij nog een paar jaar aan judo gedaan. 'We oefenden in Mannen die afgelopen augustus op vakantie waren op een cam ping in De Koog, kunnen zomaar, zonder dat ze het weten, naakt zijn gefotografeerd of gefilmd terwijl ze stonden te douchen in het sanitairgebouw. Een 30-jarige homoseksuele Arn hemmer kwam naar eigen zeggen spontaan op het idee om een man in het douchehokje naast hem met zijn mobiele telefoon te fotografe ren en te filmen. Hij hoopte te kun nen vastleggen dat de man zichzelf aan het bevredigen was. Meerdere keren deed hij dit, tot hij door een van zijn slachtoffers werd betrapt. Die keek tijdens het uitspoelen van de shampoo omhoog en zag ineens een telefoon over het randje van zijn cabine bungelen. Woensdag moest de verdachte zich verantwoorden voor de Alk- maarse rechtbank. De officier van justitie eiste een werkstraf van 120 uur en een voorwaardelijke celstraf van drie maanden tegen hem. 'Het is heel erg om mensen in hun sek- De proef ('pilot') van de geza menlijke gemeenten Texel en Den Helder bij het uitoefenen van controle op de naleving van de drank- en horecawet en aan verwante regelingen gaat ook dit jaar nog door. Een team van twee mensen let in de Schoolstraat, in wat nu de kerk van Ploeg en Stark is en eerder de school was. De judovereniging bestond nog niet, de training was in handen van de gymvereniging van Oosterend. Veel kinderen gin gen judoën in die tijd, geïnspireerd door de successen van Anton Geesink op de Olympische Spelen in Tokyo in 1964. Groot en klein, alles werd bij elkaar geveegd. Ik moest ook tegen Adri Rentenaar, die twee koppen groter was dan ik. Dat vond ik minder leuk.' Onvrede over zijn eigen conditie bracht hem na zijn afscheid van het voetbal bij het hardlopen. 'Als ik honderd meter had hardgelopen, was ik helemaal af. Dat vond ik wel erg, voor iemand van net twintig. Als voetballer was mijn loopvermo gen altijd mijn grote kracht geweest. Mijn broer liep ook, altijd hetzelfde rondje van tweeëneenhalve kilo meter om het dorp. Ik nam me voor zijn persoon lijk record te ver breken. Zonder training. Het lukte me inderdaad het hele stuk achter elkaar hard te lopen, maar ik was daarna een paar dagen zo stijf, dat ik de trap bijna niet meer op kon. Bovendien haalde ik het record lang niet. Dat scheelde wel een paar minuten.' Timmer gaf echter niet op, begon steeds fanatieker te trainen en had al snel succes. 'De eerste wedstrijd waar ik aan meedeed, een strand- loop bij paal 9, heb ik niet uitgelo pen. Maar in de tweede, een jaar later, werd ik meteen tweede ach ter Joost Brouwer. Ik liep 30.10 minuten over 8 kilometer. Louis Uriot werd derde. Ik weet het nog goed, want Louis speelde bij SV Texel in het eerste elftal en was een erg goede voetballer.' In 1981 deed Timmer voor het eerst mee aan de Koninginneloop. 'We liepen toen nog van Den Burg naar Oosterend en terug, 15 kilo meter in totaal. Twee weken ervoor had ik mijn enkel verzwikt met vol leybal. Daar gaat mijn wedstrijd, dacht ik toen. Maar op advies van anderen ben ik naar Ed van Bom mel gegaan, fysiotherapeut en toen zelf ook een fanatiek loper. Hij heeft me klaargestoomd om toch mee te kunnen doen. Ik weet nog dat ik op de terugweg bij 't Vosse- hol liep, anderhalve kilometer voor de finish, en werd ingehaald door Piet Bakelaar, toen nog met baard. Kom op, we kunnen nog net bin nen het uur, riep hij. Kun je nagaan. Dat was best snel, voor iemand die voor het eerst zo'n lange afstand loopt.' Het succes inspireerde Timmer nog meer te gaan doen. Te veel en te snel, beseft hij nu. 'We liepen zonder enige begeleiding. Ik train de dagelijks, soms zelfs twee keer op een dag. Met Albert Hoven en Ron Daalder liep ik op zondagoch tend gemakkelijk twee, drie uur achter elkaar. Rustdagen hadden we ook, dan liepen we in rustig tempo 5 of 10 kilometer. Er zijn tij den geweest dat ik 180 kilometer per week haalde. Het gebeurde wel dat ik met iemand meereed naar Den Burg om te zaalvoetbal len, na afloop hardlopend terug ging naar Oosterend, om daar dan nog te volleyballen. Ik ging ook wel met de racefiets naar het bos, twee uur hardlopen en dan weer met de racefiets terug. In het bos liep ik vaak alleen over paardenpaden.' Bijna verontschuldigend: 'Want dat deed Joost ook. Ja, dat klinkt bela chelijk nu, maar zo werkte het. Nu zou je 'm winnen met die tijd. Er wordt niet meer zo snel gelopen. Dat komt doordat de jeugd te wei nig aan sport doet. Televisie, com puter en uitgaan hebben meer pri oriteit. Van de generatie tussen 20 en 30 jaar zijn er niet veel die hard lopen. Dat is jammer.' Nadat het verkeersongeluk hem dwong een stapje terug te doen, werd Timmer organisatorisch actief. Met als één van de belang rijkste ambities: 'Zoveel mogelijk mensen aan het sporten krijgen. Als vereniging propageren wij de atletiek, maar eigenlijk maakt het mij niet uit welke sport het is, als mensen maar bewegen. Zitten kan altijd nog.' Als bestuurslid speelde hij samen met onder anderen Erik van Zoo- nen, Piet Bakelaar en later ook Rob Teisman en Dirk Vinke een belang- Kilometers maken, jezelf afmatten, alleen zo word je beter. Dachten we toen. Nu hebben we heel ande re inzichten. Als trainer vertel ik iedereen dat rust het allerbelang rijkste is. Pas als je voldoende uit gerust bent, kun je aan de volgen de training beginnen.' Hij adviseert zijn atleten ook hun ervaringen te noteren. 'Ik hield alles bij in schriftjes. Het aantal kilome ters dat ik liep, of het regende of waaide en hoe het ging. Dat kan handig zijn bij blessures, om nog eens terug te kijken wat de oor zaak zou kunnen zijn. Meestal is het overbelasting. Zelf gebeurt het me ook nog steeds. Vorig jaar liep ik de halve marathon van Vlieland, Texel en Terschelling. Maar ik raak te geblesseerd, doordat ik te veel wilde. De geest wil soms meer dan het lichaam.' Ondanks de nu als verouderd beschouwde opvattingen over de ideale trainingsopbouw, werd er een kwart eeuw geleden op Texel sneller gelopen dan tegenwoordig. Atleten als Timmer, de broers Joost en Rien Brouwer, Theo Franchi- mon, Albert Hoven, Ron Daalder en later ook André Brouwer en Minne Goënga stuwden elkaar in de zomerse strand- en crosslopen bij Den Hoorn, De Koog en De Cocksdorp op naar een hoger niveau, terwijl ook al wat oudere lopers als Piet Bakelaar en Daan Welboren van wanten wisten. 'Ik liep de halve marathon van De Waal in 1.13.40 uur en was daar mee niet eens de snelste Texelaar. rijke rol bij de realisatie van de atletiekbaan. Een energie- en tijd verslindend project, waarin Timmer en de zijnen niet alleen moesten lobbyen voor politieke steun, maar ook veel van hun creativiteit werd gevraagd om de baan te financie ren. 'We hebben allerlei acties georganiseerd. We verkochten oliebollen, meters van de baan, certificaten. Er was een veiling met de actie de baard van Jaap eraf, waarbij mensen konden bieden op het afscheren van de baard van penningmeester Jaap van Vooren. In die tijd is ook de bedrijvenesta- fette ontstaan, om bedrijven te interesseren voor sponsoring. En we hadden een sprintwedstrijd met landelijke toppers op de boot. Eri ca Terpstra gaf het startschot en was onze grote ambassadeur. Dat heeft ons niet eens zoveel geld opgeleverd, maar zorgde wel voor veel goodwill.' Lange tijd leek het project tot mis lukken gedoemd, maar nadat de gemeente na veel touwtrekken bereid was eigenaar te worden, werd de baan uiteindelijk toch nog gerealiseerd. Met het ontsteken van een 'Olympische' vlam opende topatleet Robin Korving op 27 sep tember 2003 op feestelijke wijze het pronkstuk van Sportpark Zuid. Achteraf lijkt het wat vreemd dat de atletiekvereniging €200.000,- heeft bijgedragen en toch slechts huurder is. Timmer is echter blij dat toen is doorgezet. 'Als eigenaar hadden we nooit genoeg geld kun nen genereren uit de verhuur van de baan. Voordeel is ook dat we nu niet voor het onderhoud hoeven te zorgen en dus ook niet het risico dragen. Wel is het zo dat het onder houd in de huurprijs is verdiscon teerd. Ik vind trouwens dat de gemeente wel eens iets mag doen aan de toegang van het sportpark. Er wordt nu te veel vernield.' Timmer, in het dagelijks leven werkzaam bij de Plus supermarkt in De Cocksdorp, was lang ook één van de drijvende krachten ach ter vele hardloopevenementen. 'Een tijd lang kon er geen wedstrij den worden georganiseerd of ik was er bij betrokken. De Koningin neloop, het Open Texels Cross kampioenschap, de Winterbosloop, de boscrosses, twee van de drie zomerlopen, de Zestig van Texel, de halve marathon van De Waal. Nee, niet de Texel Halve Marathon. Dat ik in de stich ting (Texel Atletiek) zit, is niet veel meer dan een ere baantje. Wel heb ik jaren geleden al meegedacht over de organisatie. Om geld te genere ren voor de baan hebben we een paar keer gesproken met Cees Landsbergen, de grote man achter de Dam-tot-Damloop en de halve marathon van Egmond. Toen al hadden we het idee om een wed strijd met start op de boot te hou den.' Twee jaar geleden legde hij zijn bestuursfunctie neer. 'Ik zat er toen al twintig jaar in. Je moet niet te lang blijven, anders doe je steeds meer op de automatische piloot. Het is net als in de politiek, dan raken de ideeën en de inspiratie op. Helaas is het vinden van goede opvolgers altijd het grootste strui kelblok. Bij elke vereniging.' Verlo ren voor de atletiek is hij echter niet. Nog steeds verricht hij hand en spandiensten voor de boscros ses en de halve marathon van De Waal, voert hij de redactie van het clubblad en houdt hij diverse web sites bij. Bovendien geeft hij twee keer per week training. Om goed onderlegd te zijn, volgde hij begin jaren negentig een speciale oplei ding, verzorgd door de atletieku- nie. 'Met mensen omgaan, ze pro beren advies te geven en te stimuleren, vind ik leuk. Het is alleen jammer dat het vaak nogal vrijblijvend is. Mensen komen soms een hele tijd niet. Het zou leuk zijn samen ergens naartoe te werken. Bijvoorbeeld met een groep die aan de halve marathon meedoet. Dan stimuleer je elkaar ook.' Joop Rommets suele schaamtegevoelens aan te tasten. Ze waanden zich onbe spied, maar u heeft ze stiekem begluurd en daarvan nog foto's gemaakt ook', aldus de officier. Toen de man was opgepakt, bleek dat op zijn telefoon foto's en film pjes stonden van zo'n vijf andere douchende mannen. Die had hij ongemerkt kunnen maken doordat de flitser op zijn toestel was afge plakt. Naar eigen zeggen had hij dat al een jaar eerder gedaan, omdat 'fotograferen met flitser gewoon niet mooi is'. De Arnhemmer verklaarde door zijn beroep als cameraman enigs zins voyeuristisch te zijn ingesteld. Uit gesprekken met een psycho loog blijkt bovendien dat hij narcis tisch is en kampt met een minder waardigheidscomplex. Ook ervaart hij zijn seksuele geaardheid al jaren als problematisch. Hij heeft hier naar eigen zeggen al meerdere keren hulp voor gezocht. Volgende week gaat hij in therapie bij een zogeheten zedengroep. De uitspraak is op 3 maart. Frans Stark en Bas Tromp heb ben de negentiende speelronde van Klaverjasclub Den Burg gewonnen. Hans Westdorp en Jan Zaal wisten hun voorsprong in het algemeen klassement aanzienlijk te vergroten. Het duo Stark en Tromp hoort tot de titelkandidaten, maar speelt dit jaar erg wisselvallig. Deze week wonnen zij alle vier de spellen met ruime voorsprong. Mede dankzij vier marsen (waarvan drie in het laatste spel) behaalden zij 7161 punten. In het algemeen klasse ment leverde dat geen winst op, maar in de derde periode stijgen ze naar de derde plaats. Westdorp en Zaal speelden voor de derde ach tereenvolgende keer boven de 7000 punten, terwijl de concurrentie het liet afweten. Alleen in het tweede spel, tegen directe concurrenten, Caspers en Caspers, zat het even tegen. In de andere drie spellen werd de schade kundig gerepa reerd. Met 7061 sloegen zij een flink gat met de concurrenten, al is deze voorsprong nog niet beslissend. Femmy Schuring en Frans Bos zit ten dit seizoen in de hoek waar de klappen vallen, maar in deze ronde lachte vrouwe Fortuna hen weer toe. Na een matig begin werd in het derde spel met een score van ruim 2200 de basis gelegd voor de derde plaats. In totaal behaalden zij 6871 punten. Co Koomen en Lieuwe van der Veen handhaven zich met 6722 punten en een vierde plaats in de top en Huug Snoek en Peter van Heerwaarden pakten de vijfde plaats (6624). Het gemiddelde was met 6316 pun ten aan de lage kant. Dat kwam ook door het lage aantal marsen (slechts 28). Zaal en Westdorp hebben hun voorsprong in het klassement uitge bouwd tot ruim 1600 punten. Fenny en Rob Caspers staan tweede, Erik Boogaard en Rob Stapersma der de, met ruim 2800 punten achter stand. Zaal en Westdorp leiden ook in de nog maar net begonnen derde periode. Hier staan Theo en Gerard Witte tweede en Tromp en Stark derde. Onder auspiciën van de 11-jarige Wesley van den Berg en zijn 8- jarige zusje Britt hebben zo'n 35 vooral jeugdige schaatsers maan dagmiddag een toertocht gemaakt over het ijs van Waalenburg. Broer en zus hadden zelf stempelkaarten gemaakt en deelden die uit aan iedereen die wilde meedoen. Na ieder rondje zetten ze een kruisje. Wie er twaalf hadden gereden, van in totaal zo'n zes kilometer, mocht finishen. Woensdag werd de tocht nogmaals verreden, ditmaal met zelfs 50 deelnemers. Helaas was het ijs dit keer een stuk minder. (Foto Rita van den Berg) de avonduren zowel op Texel als in de marinestad op onder meer nale ving van de sluitingstijden en leef tijden van de bezoekers. Een defi nitieve regeling laat op zich wachten totdat de parlementaire behande ling van een wijziging van de Drank- en Horecawet is voltooid. De kosten voor het toezicht wor den betaald uit een subsidie van €150.000,- van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Rinus Vittali heeft zich bij schaak club En Passant in het illustere rijtje spelers gevoegd dat dit sei zoen een half punt van Gerard van Es afsnoepte. Eerder bleken alleen Jaap Dros en Thomas Richter tot dit kunststukje in staat. Voor de stand in de B&B Van der Vis en Den Boer-schaakcompetitie maakte het resultaat van deze week weinig uit. Titelverdediger Van Es verloor nog geen enkele partij en blijft de gedoodverfde kampioens kandidaat. Jaap Dros staat op een respectabele achterstand op de tweede plek, Mohamed Al-Rawy is vooralsnog derde. Piet Bakelaar won, toch enigszins verrassend, van Thomas Richter. In goeden doen behoort Richter tot de titelkandidaten, maar dit seizoen heeft hij nog geen potten kunnen breken. Kees de Best moest tegen Dirk Rijneker in een remise berus ten. Rijneker blijft knap presteren en is voor elke tegenstander moeilijk te verslaan. Jeugdspelers Aldo Witte en Sam Hennink verdienen veel respect. Beiden komen trouw naar de club, maar het verschil in niveau tussen de junioren en de senioren blijkt wel erg groot. 'Hun kracht zit in hun jeugd en wanneer zij doorgaan, komt de tijd dat zij de vruchten gaan plukken van hun inzet en doorzettingsvermogen', voorspelt clubcoryfee Dick van Barneveld. Het eerste achttal van En Passant speelt zaterdag in hotel Den Burg tegen Heerhugowaard. Het belooft een spannende wedstrijd te wor den, die de Texelaars eigenlijk moe ten winnen om hun hoop op het kampioenschap in de tweede klas se A levend te houden. Toeschou wers zijn welkom. De match begint om 13.00 uur. Uitslagen: Rinus Vittali-Gerard van Es 1/2-1/2; Kees de Best-Dirk Rijneker 1/2-1/2; Piet Bakelaar-Tho-

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7