Adviesbureau uit idealisme geboren Praktische tips over energiebesparingen 'De jonge geitjes zijn nog een beetje stoetelig' Pad langs kerkmuur verloopt moeizaam TEXELSE 9 COURANT Texels Belang, B-You: kledingaccessoires en sieraden De week van... Benno Bakker De Vriendenkring speelt thriller Zumba bij Artex Stoppen Bedrijvigheid Weblog Snippers r Henk Jan Klok Lijst 1 nummer 8 gewoon het beste voor Texel. VRIJDAG 19 FEBRUARI 2010 Jean-Pierre van den Biggelaar en Petra Schut: 'We hebben geen duur bedrijfskantoor en komen liever bij de mensen thuis.' (Foto Joop Rommets) Wat kost een zonnepaneel of windmolen, hoelang duurt het voordat zo'n investering is terug verdiend, welke mogelijkheden zijn er om de kosten met subsi die te drukken en hoe zorg ik ervoor dat mijn huis minder ener gie verbruikt? Waar kan ik terecht voor maatschappelijk verant woord ondernemen7 Wie een antwoord op deze en andere vra gen zoekt, kan sinds kort terecht bij Petra Schut en Jean-Pierre van den Biggelaar, samen het adviesbureau Graag Gedaan. De firmanten kwamen in contact met elkaar toen Schut bij installa tiebedrijf De Wit naar de prijs van een kleine windturbine informeerde en er Van den Biggelaar aan de telefoon kreeg. Toen ze vertelde dat ze dat voor een klant wilde weten, omdat ze particulieren en bedrijven over duurzaam onderne men adviseert, klonk zijn bijna ver ontwaardigde antwoord: 'Ja hallo, dat wilde ik gaan doen.' Van den Biggelaar lacht: 'Ik geloof dat ik dat letterlijk zo heb gezegd. Ik liep al heel lang met die plannen rond, maar ze waren wat op een laag die oorspronkelijk uit het onderwijs komt, jarenlang op de Thijsse- school en de afgelopen drie jaar bij Duurzaam Texel werkte en tegen woordig projectleider natuur- en milieu-educatie bij IVN is. Van den Biggelaar volgde een HBO-oplei- ding koeltechniek en is werkzaam bij De Wit, waar hij onder meer de werkvoorbereiding verzorgt. 'Ik heb vooral de technische kennis, Petra is kundig en communicatief goed onderlegd.' Het duo denkt dat er op hun vak gebied veel behoefte aan een advi serend bedrijf is op Texel. 'Je hebt zonne-energie, warmtepompen, zonneboilers, aardwarmte en MVO. Allemaal manieren om energie op te wekken en een steentje bij te dragen aan een beter milieu. Als je er geen verstand van hebt, loop je het gevaar dat je door de bomen het bos niet meer ziet. Voor allerlei investeringen kun je subsidie of belastingaftrek krijgen, maar veel mensen zijn daar niet van op de hoogte of hebben geen idee hoe ze de bijbehorende formulieren moe ten invullen. Als ondernemers heb pitje geraakt.' Na wat heen en weer praten spra ken ze af eens nader kennis te maken en van gedachten te wis selen. Zo gezegd, zo gedaan en toen ze onder het genot van een kopje koffie al enthousiaster wer den, besloten ze hun krachten te bundelen. 'We hebben verschillen de achtergronden en kunnen elkaar daarom versterken', vertelt Schut, je het daar vaak ook geen tijd voor. Voor wie dat wil, kunnen we alle papieren rompslomp uit handen nemen. We kunnen een compleet pakket voorleggen.' Adviesbureaus schieten aan de overkant als paddenstoelen uit de grond, hebben ze zelf al geconsta teerd. Ze willen echter niet graag met deze 'concurrenten' worden vergeleken. 'Die bureaus zijn vaak heel duur. Wij willen niet veel geld vragen. Dat hoeft ook niet, al was het maar omdat we geen duur bedrijfskantoor hebben. We bezoe ken liever de mensen thuis. Boven dien is het eerste gesprek altijd vrijblijvend, om te zien wat we voor elkaar kunnen betekenen. Als we bang zijn dat we te klein zijn voor een klus, dan zeggen we dat ook eerlijk. We doen dit vooral uit idea lisme. We vinden het belangrijk voor de uitstraling van Texel dat we op een duurzame manier met ener gie bezig zijn.' Een verschil is volgens Schut en Van den Biggelaar ook dat zij prak tisch meedenken. 'Veel bureaus worden ingehuurd om vast te stel len hoe zuinig een woning is. Daar horen energielabels bij. A is heel goed, F heel slecht. Het blijft vaak bij die constatering. Wij kunnen straks ook maatwerkadvies leve ren: met welke ingrepen kun je één of twee labels omhoog? Voordeel is niet alleen dat het comfort toe neemt, maar ook dat je huis meer waard wordt. De investering is vaak groot, maar je verdient het op den duur ook terug. Wij rekenen voor hoe lang dat duurt.' Overigens gaat het lang niet altijd om ingewikkelde ingrepen. 'Twee- of drieënvijftig procent van alle huizen op Texel is vóór 1972 gebouwd en heeft nog enkelglas en geen dakisolatie. Daar verande ring in brengen, scheelt al heel veel.' Informatie over Graag Gedaan staat ook op de website www. graaggedaan.nu. Carolien Bakker bij haar zelfgemaakte sieraden in haar winkel B-You. (Foto Gerard Timmerman) De winkel is helemaal haar ding. Toen de gelegenheid zich aan diende om een eigen bedrijf te beginnen, nam Carolien Bakker de stap. Zaterdag opent ze op de hoek Hogerstraat-Vogelenzang haar winkel B-You. Ze verkoopt er sieraden en kledingaccessoi res. Dat is geen onbekende branche voor deze Texelse. Ze deed jaren lang ervaring op bij De Kolonist en ontwikkelde zich tot leidinggeven de en werkte ook bij Bay-Watch. 'Ik vind werken met mode ontzet tend leuk. Kleding gebruiken we bewust en onbewust om te laten zien wie we zijn. Sieraden en kle dingaccessoires versterken dat. Ik probeer hier iets te brengen wat er nog niet is. Zelf had ik de ervaring dat ik op Texel moeilijk kon vinden wat ik zocht en moest er verschil lende winkels voor af. Je wilt graag een totaalplaatje. Ik heb hier veel van mijn eigen ideeën in gestopt.' Het assortiment omvat onder meer Op verzoek van de Texelse Cou rant hielden schapenhouders en fjordenfokkers Martin Kikkert en Ellen Maaskant een week lang een weblog blij. Over de nieuwe dekhengst Topas, kruiwagens met lekke banden, croissantjes bakken, de boekhouder, een ver wendag en het kinderfeest van IJsbrand. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecou- rant.nl. (Vrijdag) we werden gebeld dat er een nieuwe dekhengst voor ons is. Topas Halnaes 1-91. Zijn nog wel aan het dubben wat we met onze oude Briggen aan moeten, de eni ge gra-kleurige goedgekeurde hengst van Nederland. Tanden- loos, maar met slobber nog leven dig zat. Toch maar een paar bijzon dere merries er bij doen. Topas is een goedbewegende hengst. Fokt groot. Braaf en prettig in de omgang. Best wel weer spannend, een nieuwe hengst. Wat gaat deze brengen? Er worden hier al zo lang paarden gefokt, met de fjorden- paarden al een 40 jaar uit dezelfde stam. Af en toe gaat er ook wel een Friese merrie naar de hengst en voor het plezier wel eens een Shet lander. Maar nu met de recessie doen we het rustig aan. (Zaterdag) Als voorbereiding op de lammerij zijn de kruiwagens even aange pakt, er stonden er drie met platte band en de trekker ook, dus noem den we deze dag maar banden plakdag. De jonge geitjes gaan goed, wel veel werk want alle vier kunnen ze de speen nog niet vin den. Zijn nog een beetje stoetelig, maar dat komt vast goed. Een paar voorraadruiven gevuld, een paar dagen eten voor de schapen. Hei ning gerepareerd bij de paarden. Ellen heeft voor de afwisseling puin geruimd in huis. Een vriendin ver telde mij: Het huishouden is net een steen die je elke dag weer tegen die berg op moet duwen, de ene keer is hij wat zwaarder dan de andere keer, maar duwen zal je. Pffff... oftewel, geen hobby van mij. Martin Kikkert en Ellen Maaskant en zoon IJsbrand. (Zondag) Zondag, een dag van een beetje chillen. Een beetje uitslapen, rus tig, gezellig een bak koffie drinken en langzaam wakker worden. Croissantjes bakken en gezellig als gezin bij elkaar zijn. Maar in het weekend moeten ook de dieren verzorgd worden, dus die rust is wel betrekkelijk. We waren op ver jaardag en hadden ook nog gepland dat we een wandeling zouden maken van Jan Ayeslag naar Paal 9, waar we even lekker een kop thee/koffie dronken met een paar bezitters van Australian Shepherds. We waren met negen honden en zeven mensen. Aangezien er een nest op de planning staat met een aussie van ons, Texellen Wind of Change alias Joy, even goed de bloedlijnen doorgespit met andere fokkers. Dat is een complex iets, en het moet natuurlijk een goede mix worden. En geschikte goedge keurde reuen zijn niet voor het oprapen. (Maandag) Vandaag kwam de boekhouder op bezoek, dan wordt je weer op scherp gezet. Nou, wie zal het zeg gen. Wie weet, na zoveel mooie rapporten over probleemgebied de Hoge Berg, wordt er nu eindelijk eens een echte oplossing gevon den voor deze boeren. Dan denk ik niet aan boerencampings, maar dat er gewoon een vorm van sub sidie gevonden wordt waar ieder een wat aan heeft. Vader IJs Kikkert kwam in 1959 in dit gebied, hij hield van de natuur en dit gebied en wilde/kon de grote investeringen niet doen. Is toen met zijn bedrijf op de natuurtoer gegaan. Een idealist. Als je bedrijf groeien wilde, dan moesten de tuinwallen plat, want het is lastig werken. Je moet de tuinwallen onderhouden en grote machines passen niet. En we bestaan al lang niet meer enkel van schapen, want dat kan gewoon niet. We hebben de huifkar, doen loonwerk, hebben een vakantiewoning, hebben af en toe een nest honden, fokken paar den. Wat moet je nu nog meer? De moed er in houden? We gaan door en wie weet komen er nog eens betere tijden. (Dinsdag) Vandaag had Ellen een soort verwendag, pijnlijke rug dus mas seren en daarna naar de kapper. De jonge geitjes gaan goed, alle- vier. Alleen veel werk, want het bokje en een geitje mogen niet drinken bij Sjanty, dus haar vast houden en af en toe een flesje maken. De schapen worden nu ook dik, nog een kleine twee weken en dan komen de lammetjes. De schapen zijn een paar weken terug allemaal gescand en het aantal lijkt goed te zijn. De voervoorraad slinkt gestadig. Als het zo koud is, lijkt het wel of ze dubbel zo veel eten. (Woensdag) Deze ochtend bestond weer uit opruimen. Morgen is het kantoortje op orde. Dat heb ik als doel gesteld. Vanmiddag hadden we het kinder feest van IJsbrand in zwembad Calluna. Acht jongens mee naar het zwembad. Pubers van 12, 13 jaar. Het verschil in ontwikkeling, grappig om te zien. De jongens waren erg onder de indruk van een vriendje met six-pack. Er is verder geen onvertogen woord gevallen en ondergetekende had een rusti ge middag in het bubbelbad. Alle jongens thuis afgeleverd, moe maar voldaan. Benno Bakker uit Den Burg, is de volgende blogger in de serie De week van... Hij is betrokken bij de organisatie van de Lionsveiling, die zaterdag 13 maart wordt gehouden in de Burgemeester de Koninghal. Toneelvereniging De Vriendenkring uit Den Hoorn brengt vrijdag 5 en zaterdag 13 maart de thriller Ver valst op de planken. Het meesle pende stuk is geschreven door Ton Davids, tevens schrijver van De Richel, waarmee 't Amateurtje afgelopen najaar veel succes had. De regie is in handen van Roel de Waard. Beide voorstellingen vin den plaatsen in dorpshuis De Waldhoorn en beginnen om 20.00 uur. Kaarten kosten €5,- en kunnen worden besteld bij Natasja Koop man (tel. 319439) en Gitta Witte (tel. 319405). arm- en halsbanden, sieraden, tas sen en sjaals. Verder typische sei zoensartikelen, zoals mutsen, zomerhoeden en zonnebrillen. Een wat ze zelf omschrijft als 'mee- neemartikelen', zoals tasjes en paraplu's. 'Ik heb ook een hoekje voor de heren, met sieraden, strop dassen en sjaals.' B-You verkoopt ook zelfgemaakte sieraden. 'Ket tingen, armbanden, sleutelhangers en andere accessoires. Ik ben geen siersmid, maar combineer stenen en ander spullen. Zo'n sieraad is echt uniek. Ik maak ze ook op bestelling en desgewenst op maat.' Artex-Kunstenschool Texel begint dinsdag 2 maart met een nieuwe serie van vijftien zumbalessen. Deze bewegingsvorm heeft ele menten in zich van Latijns-Ameri kaanse dansen, die wordt aange boden in de vorm van een workout, gericht op vetverbranding en het verhogen van de conditie. Zumba is erg populair; Artex heeft inmid dels tachtig leerlingen. De ver wachting is dan ook dat de cursus snel zal zijn volgeboekt. Voor opgave en inlichtingen, tel. 313493 of www.artex-texel.nl. De gemeente moet stoppen met het instellen van commissies als het Toeristisch Kennis Instituut en het Toeristisch Investeringsfonds. Dat stelt Texel 2010 in zijn verkie zingsprogramma. Volgens de partij zijn het commissies 'buiten de raad om'. De partij heeft er moeite mee dat het Toeristisch Investerings fonds jaarlijks vier uit de toeristen belasting aan de verbetering van het toerisme op het eiland kan besteden. 'De besteding van gemeenschapsmiddelen moet in handen van de gemeente blijven.' stichting ROODNODIG OP TEXEL Bankrekening 12.08.86.308 E-mail stichtingbroodnodig@texel.com De realisatie van een voetpad langs de herstelde kerkmuur van het kerkje van De Waal verloopt moeizaam. Dorpscommissie en gemeente zijn er al een paar jaar mee bezig, maar tot nu toe lukt het niet €11.000,- voor de aanleg vrij te maken. Wim Piet Eelman, bestuurslid van de dorpscommissie, zette maan dagavond tijdens het bezoek van het college aan De Waal de historie van het voetpad uiteen. Volgens hem had de gemeente in 2006 oegezegd de kosten te dragen, maar tot verbazing van de dorps commissie kan niemand zich dat herinneren. Oud-wethouder Peter Bakker (financiën) zei later dat 'het wel goed zou komen', delen van de kosten werd een gespreksonder werp en even werd zelfs gedacht aan voorfinanciering door de dorpscommissie, maar het leidde allemaal niet tot de komst van het pad. 'Waar kunnen we elkaar vin den', vroeg Eelman aan het colle ge. Wethouder Nico Kikkert (grondge bied) kon niet direct een oplossing op tafel leggen. Hij kon het pad wel in de begroting plaatsen (is nu nog niet het geval), maar dat betekent niet dat het meteen wordt uitge voerd. De gemeenteraad moet er dan eerst geld voor beschikbaar stellen. De wethouder adviseerde de dorpscommissie een aanvraag in te dienen bij het Toeristisch Inves teringsfonds. De dorpscommissie gaf aan niet met eigen geld een openbare voorziening aan te willen leggen. Bestuurslid Kees Bakker van De Lieuw zei te willen kijken of de agrarische natuurvereniging iets kan betekenen voor het voetpad. De Lieuw hoopt dit jaar een wan delroute in en om De Waal te reali seren en de route loopt ook langs de kerkmuur. Het moeizame verloop leidde vorig jaar tot frustraties bij de dorpscom missie, omdat een verzoek om als alternatief wat graszaad langs de muur te strooien ook niet soepel verliep. De dorpscommissie wil graag een voetpad, zodat wande laars niet over de weg hoeven te lopen. Voorzitter Clementine Biekmann gaf aan dat ondanks de soms spe lende perikelen de verhouding tus sen de dorpscommissie en het college verder goed is. Ze deed wel een oproep tot meer duidelijk heid. 'We horen soms liever dat iets niet kan, dan wanneer je het moet doen met halfbakken toezeg gingen.'

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9