Ondernemerspaar ook druk met verenigingsleven Oosterend Lizzy en Marieke niet naar live-show SBS6 EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF ladder RSStiIÖ» 'Veel activiteiten en soms weinig tijd om te werken' la Pe TEXELSE 13 COURANT I Betere communicatie nodig in zorg Woontij telt minder woningzoekenden Peuterdans Nieuw record bij De Doorstoot DE RUSSENOORLOG Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 Texelaars rijden er voor om. En ook de vuilnismannen lopen tijdens hun wekelijkse rit even binnen bij de sla gerij van Rob en Meta Maas in Oosterend. Worst is hun handelsmerk en ook de verslaggever smaakt het genoe gen om ervan te mogen proeven. Dat alles in een buurt- slagerij, waar de klanten onder het bestellen van bood schappen een praatje maken over van alles en nog wat. Texelaars op koers Bioscoop e=»n Voor de film een hapje eten? Dat kan in ons gezellige eetcafé! Programma 04-03 t/m 10-03:10222 312027 "AU.CE>' (AVATAR ♦♦♦I DINSDAG 2 MAART 2010 Rob en Meta Maas van de gelijknamige Topslagerij, met in hun midden medewerkster Yvonne Drijver, combineren de slagerij met een tearoom annex bakkerij. Stof tot gesprek is er de laatste tijd genoeg in Oosterend. 'We hebben het toch niet over het dorpsontwik kelingsplan hé.' De vraag is of hij deze of andere lokale gevoelighe den wel eens aankaart in de win kel. 'Ik lok wel eens een discussie uit, maar probeer er ook een grap pige draai aan te geven. Het is een serieus probleem, maar je moet er luchtig mee omgaan.' We zitten aan de koffie in De Huis kamer, letterlijk, want zo heet de in tearoom en bakkerij veranderde voormalige woonkamer van de familie Maas. Meta: 'Sinds bakkerij 't Gouwe Boltje en de buurtwinkel van Ria Trap zijn gesloten, ver kochten we in de slagerij ook vers brood van Bakker Timmer. Dat gaf wel eens verwarring. Van lieverlee zijn we ook begonnen met belegde broodjes, er kwam steeds meer bij. We merkten dat klanten ook wel eens wilden zitten en een kopje koffie drinken. Vanuit de onderne mersvereniging wordt al jaren geroepen om een tearpp,. We dachten: dan doen we dat er toch gewoon bij.' Zo kwam het dat de woonkamer werd veranderd in een tearoom en bakkerij. De Huiskamer is een toepasselijke naam, onder meer door de staartklok. 'Die is zó groot, die kregen we er niet uit.' veel van, maar er schijnt weer iets aan te komen.' 'Rob, wil je een koteletje voor me hakken', roept medewerkster Yvonne Drijver vanachter de toon bank, want dat soort werk is voor behouden aan de vakman: Rob Maas, telg van supermarktonder nemer Joop Maas. Die verruilde zijn kleine buurtwinkel in Amster dam in 1965 voor een supermarkt in Den Burg. 'Stilstand is achteruit gang', was zijn credo en onder dat motto opende hij ook in De Koog een supermarkt. Zoon Rob kreeg het ondernemen met de paplepel ingegoten. 'Wat ik van hem heb geleerd? Niet zeuren maar door gaan.' Meta: 'Zo werkt het bij ons Zelf verhuisden ze naar de verdie ping boven het centrum voor nier dialyse, praktisch in de achtertuin.' Vanuit het cafetaria zie je de muur van de voormalige gereformeerde kerk. Eigendom van Woontij, dat de ontwikkelingsplannen op de lange baan schoof. Rob: 'We willen onze winkel nog steeds verhuizen naar de kerk, als er tenminste een pleintje blijft en we niet achter een rij huizen komen. We horen er niet nog steeds.' Toen Maas sr. een slagerij in zijn supermarkt opende, hielp zoon Rob daar in zijn vrije uurtjes een handje mee. 'Ik vond het leuk en ben na de Mavo naar de Slagersvakschool gegaan.' Purmerend is de oorspronkelijke woonplaats van Meta. 'Mijn ouders vierden hier regelmatig vakantie en namen mij mee. Ik kom hier al vanaf mijn negende. Ik kwam hier steeds vaker, ook in het weekend en ging dan met een vriendin lek ker stappen. Veel leuker dan in Purmerend. Ik kreeg hier vakantie baantjes en dat werd uiteindelijk vast werk. Zo kwam ik in de winkel van Maas terecht en daar kwam ik Rob tegen...' Het stel belandde op een keerpunt nadat Maas sr. de supermarkt in De Koog had verkocht aan Jan Daalder, die er een seizoensbedrijf van maakte. 'Dat was niets voor mij en zo zijn we op zoek gegaan naar wat anders.' In Oosterend stond de voormalige slagerij van Brouwer te koop, die door Krelen- kamp was overgenomen. 'Hij zag dat we naar binnen stonden te kij ken en liet ons binnen.' Dat was in 1989. Meta: 'We kwamen hier als buitenstaanders terecht. Niet hele maal wildvreemden, want veel mensen kenden ons wel uit de supermarkt.' Rob: 'Slager Dros was er niet echt blij mee en gaf ons hooguit twee jaar. We kregen onze eigen klantenkring, maar er waren er ook die het afwisselden. Deed je je best voor ze en de volgende keer zag je ze weer niet. Ik kreeg er geen hoogte van. Er waren ook Texelaars die zeiden: Hoe kun je nu in Jeruzalem gaan wonen? En mensen uit het dorp vroegen naar welke kerk we gingen. We hebben ons er nooit veel van aan getrok ken en gingen onze eigen gang. Wel respecteerden we de zondags rust. Wat wil je ook met de kerk in onze achtertuin? We moesten het bedrijf van de grond af opbouwen. Hard werken dus. We stelden de klant centraal. Als die iets wilden hebben, dan maakten we dat.' Meta: 'Oosterend is een leuk dorp met een grote sociale controle, ledereen kent elkaar.' Ze zitten volop in het verenigingsleven. Bei den zijn ze lid van fanfare Excelsior, zij speelt bugel, hij trombone. Lid zijn ze ook van de plaatselijke toneelvereniging. 'Een leuke groep. We zijn nu met een stuk bezig. Als de uitvoering dichterbij komt, is het twee keer per week repeteren. Dat is best heftig. Maar daarna is het weer klaar.' Dan is er nog zijn lid maatschap van de ondernemers verenging, die bijvoorbeeld de kerstmarkt organiseert. En als zoveel anderen zijn ze betrokken bij Oosterend Present. Rob met een knipoog: 'Zóveel activiteiten, soms blijft er geen tijd over om te werken. Maar je leert vindingrijk met je tijd om te gaan.' Organisaties die op Texel in de zorg werken, kwamen op uitno diging van Groen Links donder dag in hotel Den Burg bij elkaar om hun wensen en ideeën op tafel te leggen. De belangrijkste conclusie was dat het vooral draait om communicatie, voor lichting en informatie. Dat er iets schort aan de communi catie bleek wel uit het feit dat som mige van de aanwezige instanties elkaar niet kenden, of van elkaar niet precies wisten wat voor werk ze deden. Een ander probleem bleek de bureaucratie, met name op het gebied van indicatiestelling. Bepalen welke zorg iemand pre cies nodig heeft, is belangrijk, maar dat is niet het recht van de ver pleegkundigen van de thuiszorg. Er is een speciaal bureau voor indica tiestelling. Vooral het veranderen van de indicatie (omdat iemand bijvoorbeeld toch meer zorg nodig heeft dan gedacht), blijkt een lasti ge opgave. Ook moet het mogelijk zijn dat woningen eenvoudig wor den aangepast en verder vonden de aanwezige instanties dat de meeste zorgvoorzieningen het bes te centraal in Den Burg kunnen worden aangeboden, in plaats van verdeeld over de dorpen. In dat geval is een goed openbaar ver voer noodzakelijk. De conclusies van de avond waren reden een grondig distributieplano- logisch onderzoek (DPO) op te zet ten naar de zorgvoorzieningen op Texel. GroenLinks zal de resultaten in de gemeenteraad bespreekbaar maken. Afgesproken is over een half jaar een vervolggesprek te hebben. Het aantal bij Woontij ingeschre ven woningzoekenden op Texel daalde vorig jaar tot 753. Daar mee zet de trend zich voort, die in 2008 is ingezet. Opvallend zijn het gedaalde aantal woningzoekenden in de leeftijd van 51 tot 65 jaar en de lichte stijging in de leeftijd 23 tot 35 jaar. Ook in Den Helder daalde het aantal woningzoekenden. Het aantal nieuwe inschrijvingen steeg van 437 naar 485. Hoewel het aantal woningzoekenden afneemt, is er nog voldoende belangstelling voor woningen. In 2009 kwamen bij Woontij 247 woningen beschikbaar voor ver huur of verkoop. Artex Kunstenschool Texel begint woensdag 10 maart met de geheel nieuwe cursus peuterdans. Onder leiding van docent Klarina Combé laten de deelnemers zingend en dansend alle lichaamsdelen bewe gen. De lessen zijn gebaseerd op thema's die aansluiten bij de bele ving en fantasie van de peuters. De cursus bestaat uit tien lessen van 35 minuten, op woensdag vanaf 9.30 uur. Deelname kost €45,-. Voor inlichtingen en opgave www. artex-texel.nl of tel. 313494. Lizzy Smit en Marieke de Vries zijn niet door naar de live-shows van het televisieprogramma De Nieuwe Uri Geiler van SBS6. De twee 15-jarige leerlingen van de OSG waren vrijdagavond te zien in de auditieronde van het goed bekeken televisieprogramma waar in mentalisten de kans krijgen hun acts te laten zien. De twee lieten een goede indruk achter, maar de jury vond ze te jong voor de live shows die vrijdag op SBS6 begin nen. Volgens juryvoorzitter Patty Brard miste jurylid Rob Mollien (van het mentalistenduo Rob en Emiel) ook nog voldoende overtuiging bij de mentale gaven van Lizzy en Marie ke. Brard: 'Jullie zijn mooi en lief, maar we denken dat jullie er nog niet klaar voor zijn.' De twee lieten Er werd lang op gewacht in De Cocksdorp, maar eindelijk zagen de biljarttoeschouwers weer eens een record aan het groene speel veld ontspruiten. Helaas voor de betrokken spelers was het eerder een diepte- dan een hoogtepunt in de rijke historie. Heemskerk en Klok knokten 38 beurten lang voor Menigmaal haalde de Topslagerij uit Oosterend de Texelse Courant, als de gril-, met- en lever- en andere worsten weer eens in de prijzen waren gevallen. Rob: 'Worst maken is een hobby van me. Men sen rijden er voor om. We krijgen hier bijvoorbeeld klanten uit De Cocksdorp, waar geen slagerij meer is.' Naast worst, steekt hij veel energie in lamsvlees. 'Dat pro beren we ook uit te bouwen. Toe risten kopen het graag, maar bij Texelaars gaat het wat moeilijker.' Meta: 'Als ze uit eten gaan, bestel len ze het wel, maar zelf klaarma ken is er nog niet bij. Alsof ze bang zijn dat het mislukt. Onzin, want een lamsboutje bakken is net als een biefstuk. We werken ook met Texelse rundvlees, van Piet van der Star van de Hogeberg.' Ook de salades, de specialiteit van Meta, vielen in de prijzen. Maar haar wereld beperkt zich niet tot de slagerij en de tearoom. Drie och tenden per week werkt ze als peu terjuf in 't Sterrekind in Den Burg. 'Ik ben er ingerold als hulpje, heb cursussen gedaan en nu ben ik peuterleidster. Ik zou het niet meer willen missen. Een goeie afwisse ling, ik krijg er energie van.' Het gesprek komt terug bij het dor- UIT pontwikkelingsplan. De slager is niet gelukkig met de huidige ont wikkeling. 'Eerst mocht er een bedrijventerrein buiten het dorp komen. Toen werd dat naar binnen de komgrens verplaatst en moest de school naar buiten. En nu moet het halve dorp op de schop omdat alle plannen aan elkaar worden gekoppeld. Maar huizen en bedrij ven zijn broodnodig, laat ze daar maar mee beginnen.' Met argusogen volgt hij ook de verwikkelingen met de supermark ten in Den Burg. 'Albert Heijn is de enige supermarkt die groeit. Dat kan alleen maar ten koste van andere winkels. Als je AH nog meer ruimte geeft, wordt ook de rest opgeslokt. Ook in de buitendor pen. In die ruim twintig jaar dat we hier zitten, zijn er heel wat winkel tjes uit Oosterend verdwenen. Het is echt niet zo vanzelfsprekend dat wij hier zitten.' Meta: 'Begrijp ons niet verkeerd. We hebben er geen moment spijt van gehad dat we hier naartoe zijn gegaan. Een leuk bedrijf, in een mooi dorp, waar we ons gelukkig voelen.' Rob: 'En klanten die trouw zijn, waar zie je dat nog?' Gerard Timmerman Zaterdag 6 maart en zondag 7 maart 20.30 uur Adjes sterren Revue Entree 18,00 (Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) Zaterdag 13 maart - Diner Cabaret 19.00 uur Dinsdag 16 maart 20.30 uur Klaas van der Eerden met SCHWALBE Entree 15,00. Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. info@klif12.nl 0222-319633 www.klif12.nl 18-04-2010 Mary Poppins Prijs €92,50 p.p. inclusief ticket tweede rang, touringcarvervoer en bootkosten. Exclusief reserveringskosten Seetickets. 26-05-2010 Libelle Zomerweek in Almere IèéJ Prijs €32,50 p.p. Inclusief entree, touringcarvervoer en bootkosten 26-09-2010 Queen Musical: We Will Rock You Prijs €85,- p.p. incl. entree 2e rang, touringcarvervoer en bootkosten, excl. reserveringskosten ticketline. MARY POPPINS KB- e-mail: info@texeltours.nl telefoon: +31(0)222-315555 www.texeltours.nl vrijdagavond een act zien waarbij de één geblinddoekt moest raden wat voor drankje de ander in de handen had en moest oordelen of het veilig was om te drinken. Dat ging goed. Elk drankje werd goed geraden en een glas met spi ritus dat tussen de drankjes zat, bleef als laatste over. De jury miste echter spanning, omdat degene die dronk kon zien in welk glas de spiritus zat. 'Je zou de spanning wel voelen als je niet kan zien wat je drinkt', aldus jurylid Michaël van Buuren. De dames oogden teleurgesteld, maar gaven aan volgend jaar een nieuwe poging te ondernemen. Ze begonnen hun mentale gaven te ontwikkelen, nadat ze een paar jaar geleden de eerste televisie shows van de Nieuwe Uri Geiler hadden gezien. Lamstoof - Satcspics - Sparcribs - Panmi - Kibbeling - etc EEN FILM VAN ARNOLD VAN BRUGGEN ALICE IN WONDERLAND 3D O© Geboycot in sommige steden, maar op Texel kunt u gewoon genieten van de 3D-kunsten van regisseur Tim Burton en Johnny Depp! Te zien in de originele (OV) én de Nederlands gesproken versie (NL). OV: vr,za,zo 19.00. Ma,wo 20.00 NL: za,zo,wo 16.15 DE RUSSENOORLOG Docu van oud-Texelaar Arnold van Bruggen. Dinsdag 20.00 AVATAR in DIGITAL 3D Donderdag 20.00. Zaterdag 21.45 VALENTINE'S DAY Romantische komedie met vele sterren Vr,za,zo 21.15. Ma,di,wo 20.30 THE WOLFMAN met Benicio Del Toro en Anthony Hopkins Vrijdag en zondag 21.45 eerstgenoemde zich hijgend over de finish caramboleerde. De toe schouwers applaudisseerden van opluchting. Bij de biljarters maakte Weel, als zo vaak, de hoogste serie. Uitslagen: Huizing-Homan 2-0; Weel-Smit 0-2; Klok- Heemskerk 0-2; E. Boon-J. Boon 2-2; M. Boon-Zijm 0-2; J. Boon-Weel 4-2; Smit- Klok 2-4; E. Boon-Huizing 0-4; Homan-M. Boon 0-2; Heemskerk-Zijm 0-4. PERCY JACKSON; ©0© PRRCYJAOKSONi FliCHTNiNO'lhiEF THE LIGHTNING THIEF W - - Vr,za,zo 18.30. Wo 16.00 HET REGENT GEHAKTBALLEN 3D-ANIMATIE NEDERLANDS GESPROKEN Vr,za,zo,wo 14.00 DE PRINSES EN DE KIKKER O© Ned. gespr.tekenfilm van Walt Disney Vr,za,zo 13.30 16.00. Wo 13.30 :'r parVlma.mhAH ^*5. 1 ZWEM MEE IN 3D Drie-dimensionale documentaire Vr 16.15. IN DIGITAL 3D I GRAVENSTRAAT 33 - CENTRUM DEN BURG TEL. 0222 312027 WWW.CINEMATEXEL.NL TAXITEXEL

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 13