'Nieuw parkeerterrein achter gemeentehuis' Bouwbedrijf Visser sluit de deuren Rit Amsterdam-Dakar levert €7000,- op Drie vechtersbazen krijgen taakstraffen Texel fonds mm TEXELSE 5 COURANT Kies wijzer Straf voor slopen wasbak politie Samen werken aan de Texelse samenleving Niet alles is te koop. v m Wat ik zeggen wou toaawiJ DINSDAG 2 MAART 2010 De gemeente zou achter het nieuwe raadhuis aan de Haffel- derweg een nieuw parkeerter rein moeten inrichten om op korte termijn een eind te maken aan de parkeerproblematiek in Den Burg. Dat stelt de dorpscommissie van Den Burg voor in een brief aan de gemeenteraad. De dorpscommis sie doelt op het braakliggend stuk grond achter het raadhuis, gren zend aan de Slingerweg en Stayo- kay, dat vaker is genoemd als plek om te parkeren. De grond staat in het bestemmingsplan te boek als maatschappelijk en is momenteel in beeld voor de houtgestookte energiecentrale van TexelEnergie om het nieuwe gemeentehuis en de OSG te verwarmen. Volgens de dorpscommissie kan de bestemming wellicht worden aangepast. Ze wijst erop dat in Den Burg West nog volop ruimte zou zijn voor maatschappelijke bestemmingen. Dat gebied is in beeld voor diverse projecten, maar daar wordt sinds vorig jaar eerst de samenhang van bekeken. Volgens de dorpscommissie kan het beoogde terrein aan de Slin gerweg door de grootte een ade quate oplossing bieden voor mede werkers van het nieuwe raadhuis, Gemeentewerken en De Bolder om de auto te parkeren. 'De ligging is ook ideaal voor bezoekers van Stayokay, Molenkoog en de sport velden.' Het parkeerterrein aan de Emmalaan kan dan beschikbaar blijven voor toeristen en personeel van de OSG. Dat terrein telt op het moment 162 plekken, waarvan 140 openbaar en 22 voor de OSG. Als het aan het college ligt, blijven op dat terrein 147 parkeerplaatsen over die alle maal voor de OSG, het nieuwe raadhuis en het sportpark zijn en worden de 140 openbare parkeer plekken verplaatst naar de ijsbaan. Als dat plan niet wordt uitgevoerd, komt volgens wethouder Nico Kik kert (grondgebied) de Europese subsidie voor de inrichting van de omgeving van de OSG en het raad huis in het geding. Volgens de dorpscommissie biedt het alternatief de mogelijkheid de ijsbaan intact te laten. 'Het heeft ook visueel voordelen. Vanaf de rondweg zijn minder geparkeerde auto's zichtbaar, waardoor het dorpse karakter in stand blijft. En het terrein maakt geen deel uit van het plan Tussen Dorpskern en Landschapsreservaat.Dat plam gaat over de omgeving van het gemeentehuis en de OSG.' Parkeren in Den Burg belooft van avond in de raadsvergadering één van de spannende onderwerpen te worden. De PvdA vindt dat de raad moet besluiten dat de ijsbaan géén parkeerterrein mag worden. Vol gens de sociaal-democraten moet het grasveld behouden blijven als plek voor sport, spel en recreatie. De PvdA heeft ook twijfels bij de gedachtegang dat parkeren op de ijsbaan nodig zou zijn om de inrich ting van de omgeving van de OSG en het nieuwe raadhuis veilig te stellen. De dorpscommissie pleit ervoor oplossingen voor het parkeren in Den Burg in samenhang met een mobiliteitsplan te bekijken. Binnen dat kader wordt een balletje opge worpen om op langere termijn te onderzoeken of een parkeergarage onder de ijsbaan een haalbare kaart is. Visser's bouw- en timmerbedrijf BV uit Oudeschild houdt na 38 jaar op te bestaan. Momenteel worden de laatste klussen afge werkt. De medewerkers is ont slag aangezegd en hebben deels al een nieuwe werkkring gevonden. De bedrijfsgebouwen aan de Schil- derweg (bestemming: 'handel en nijverheid') staan te koop. Visser is tot de conclusie gekomen dat een bouwonderneming van deze groot te onder de huidige tijdsomstan digheden op Texel niet meer ren dabel is te exploiteren. De uit Friesland afkomstige grond legger Marten Visser (thans 64) kwam destijds naar Texel als mede werker in de bouw en ging later zelfstandig verder aan de Marico- weg in Den Burg. In 1979 verhuisde het bedrijf naar de voormalige ijsfa briek aan de Schilderweg, overge nomen van de visserijcoöperatie, wat het begin was van een forse expansie. Visser wilde in staat zijn zowel grote als kleine orders met eigen mensen en machines uit te voeren. 'Van klemmende deuren tot complexen van tientallen wonin gen.' Een greep uit de werken die in de loop der jaren werden opge leverd: een bedrijfsloods aan het Wezenland (de eerste klus), 120 woningen in De Mars, renovatie van de '99' woningen in Den Burg, restaurant Klif 23 en theater-res taurant Klif 12 in Den Hoorn, nieuw bouw van de seniorenwoningen van Jan Dirksoord en de 120 woningen van de 'Krakeling' in Den Burg, de sportzaal van dorpshuis 't Skiltje, de Muziek- en Danssschool, het paracentrum, de centrale gebouwen van camping Loods mansduin, het kantoor van NBC- accountants en tal van particuliere woningen in de vrije sector. Ook werden veel restauraties uitge voerd, zowel in dorpskernen als in het buitengebied. Eind jaren negentig kwam zoon Robert in het bedrijf, met de bedoe ling dat hij de zaak te zijner tijd zou overnemen. Hij zwaaide de afgelo pen twee jaar de scepter. Op het hoogtepunt van het bestaan had Visser 35 mensen in dienst. Een steeds nijpender probleem was dat het volume van het bedrijf te groot was ten opzichte van het aantal orders en de aard en de omvang ervan. De afgelopen vijf jaar werd stevig ingekrompen, tot dat er nog 12 personen op de loonlijst stonden. Om genoemde economische redenen werd uitein delijk besloten er helemaal mee te stoppen. Per 1 april is de sluiting een feit. De Vissers brengen de laatste weken in weemoed door, maar zeggen terug te kijken op mooie jaren. 'We zij trots op het werk dat we hebben afgeleverd en op de goede contacten met veel vaste klanten.' Met hun deelname aan de rally Amsterdam-Dakar hebben Arjen en Frans-Jaap Brouwer €7000,- opgehaald voor de stichting Acapes, die onderwijs biedt aan Senegalezen die daar zelf geen geld voor hebben. Het bedrag bestaat uit bijdragen van Texelse sponsoren, de verkoop van T- shirts en de opbrengst van de auto 625,-). Het geld wordt gebruikt voor de inrichting van een klaslokaal waar meisjes kunnen leren koken en naai en. 'We zijn onder de indruk van het goede werk dat de stichting verzet, in een samenleving waar dat extra moeilijk is. We zijn er van overtuigd dat elke cent goed besteed wordt.' De broers omschrijven de reis als 'een ervaring om nooit te vergeten'. 'Zo hebben we talloze keren de auto uit moeten graven, heeft Frans-Jaap een voedselvergiftiging opgelopen, zijn we diverse keren aangehouden door politie en hebben we veel geld moeten betalen aan grensposten. Desondanks hebben we van elk moment kunnen genieten en is het een ervaring die ons leven heeft ver rijkt.' Een filmpje over de rally is te zien via www.brouwert.nl/ral- ly/2010/01/293/. Drie Texelaars zijn vrijdag door de politierechter in Den Helder veroordeeld tot fikse taakstraf fen, maar volgens de officier van justitie en de rechter komen ze er nog genadig af. De vrienden hadden op 28 juni vorig jaar gevochten met twee toeristen en één van hen een gebroken neus bezorgd. De drie hadden zich laten uitdagen door twee toeristen, die teksten riepen als 'stomme Texelaars, schapen en homo's'. 'Ik heb eerst nog tegen ze gezegd dat ze weg moesten gaan, maar dat deden ze niet', liet één van de verdachten, een 19-jarige jongen uit De Cocks- dorp, voor de rechtbank weten. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de toeristen werden geschopt en geslagen. Een rake klap in het gezicht leverde één van hen een gebroken neus op. Wie precies wat heeft gedaan, bleek achteraf lastig vast te stellen. Wat politierechter Vermeulen betreft, maakt dat ook niet zoveel uit. 'Als je samen optreedt, ben je samen verantwoordelijk.' Officier van Justitie Visser achtte het feit wettelijk en overtuigend bewezen. 'Het is daarbij niet echt van belang wat de rol van elke afzonderlijke verdachte is geweest.' Tegen een 19-jarige Texelaar uit Den Burg eiste de officier 120 uur taakstraf, zijn even oude vriend uit De Cocksdorp hoorde 160 uur eisen. De oudste verdachte, een 20-jarige inwoner van De Cocks dorp, kreeg zelfs een eis van 240 uur werkstraf om de oren. Dit laat ste omdat hij ook, op een ander moment, was betrapt op wapen en munitiebezit. De officier eiste verder tegen alle drie een voor waardelijke celstraf van twee maanden. De advocaten benadrukten dat het de eerste keer was dat de jongens voor de rechter stonden en dat ze zich sinds het incident keurig heb ben gedragen. De straf kon dus wel iets minder, betoogden zij. De rechter ging daar deels in mee. Hij gaf de twee 19-jarige verdachten 120 uur taakstraf en een maand voorwaardelijk, maar voor de oud ste was de rechter minder aardig. Hij moet de door de officier gevraagde 240 uur werken en heeft een celstraf van twee maanden boven het hoofd hangen. Mocht hij de komende twee jaar nogmaals in de fout gaan, moet hij de cel in. De straffen waren volgens de rechter aan de lage kant. Voor de gepleeg de feiten gaat de landelijke richtlijn uit van onvoorwaardelijke gevan genisstraf. i r Texel Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Telefoon 315532 Met geld kun je gezondheid, jeugd, liefde of geluk niet kopen. Maar het is ook niet alleen maar het slijk der aarde. Je kunt er wat goeds mee doen. Geven doet leven. Daarover willen wij met u praten. www.texelfonds.nl Arjen en Frans-Jaap Brouwer hadden tijdens de Amsterdam-Dakar Challenge 2009 hier en daar wat hulp nodig. Via de Zak van Max eindigden de T-shirts van zaalvoetbalteam Jelle- boog op de Filippijnen. De shirts waren meegenomen door Arnold Looijer, die enkele bewoners zover kreeg voor de foto te poseren. •CA Als het aan de dorpscommissie van Den Burg ligt, wordt een stuk braakliggende grond achter het nieuwe gemeentehuis aan de Slinger weg ingericht als parkeerplaats om de parkeerproblemen van Den Burg op te lossen. (Foto Jeroen van Hattum) Het buitenterrein van Ecomare is de afgelopen dagen op de schop gegaan voor de herinrichting. Er komen nieuwe betonplaten te liggen met een bijzondere toplaag voor terug, waardoor het terrein straks het uiterlijk van de wadbodem moet hebben. Ook worden nieuwe bassins aangelegd. De replica van de potvis is weggehaald, maar er wordt nagedacht voor een nieuwe bestemming van de restanten. (Foto Jeroen van Hattum) Burgemeester Francine Giskes, Kevin en Maaike Timmer en hun opa Wiebe Sietsma bekijken de 270 schilderijen die kinderen van groep vijf van bijna alle Texelse basisscholen hebben gemaakt. De werken krij gen allemaal een plekje tegen de bouwhekken om de werkzaamhe den op het buitenterrein van Ecomare. (Foto Jeroen van Hattum) De politieke partijen op Texel maken hun plannen bekend. Ze sturen materiaal rond en plaatsen advertenties. Mooie plannen heb ben ze genoeg. Ze vergeten echter te vertellen wat ze de afgelopen vier jaar met al die mooie plannen hebben gedaan. Gelukkig heeft ons lijfblad, de Texelse Courant, ons geheugen nog even opgefrist. Daaruit blijkt eens te meer de grootheidswaan van de college partijen CDA, TB en GL. De resul taten zijn zichtbaar: de aanfluiting van het PHH-gebouw en het nieu we gemeentehuis. Dat moest er komen omdat het oude te klein was. Het is dan toch een gotspe als je op het allerlaatst moet horen dat het nieuwe kleiner wordt dan het oude. En voor de betaling is gegokt met gemeenschapsgeld bij een bank in IJsland. Waarom hoor ik de colle gepartijen niet zeggen dat de IJs- landers groot gelijk hebben? Daar vertikt de bevolking het om op te draaien voor het failliet van de gok kende banken. Of wil dit college ons, de bevolking van Texel, wél laten opdraaien voor hun mislukte gok? En waarom horen we pas twee dagen voor de verkiezingen van een Amerikaans bod om onze vordering op IJsland over te nemen? Precies zoals deze gehele periode de bevolking genegeerd werd. Kies daarom deze keer wijzer. Zeker geen CDA, TB of GL en twij fel met betrekking tot D66, dat in deze periode vaak slippendrager was van het college en nota bene als enige ons archief naar de over kant wilde hebben. Dan blijft er niet veel te kiezen over: allereerst de lijst Poster, die zich als enige vier jaar dapper verzet heeft tegen de druk van het colle ge, vervolgens het restant van de WD (tenminste zolang als het Pos ter steunde) en tenslotte de PvdA, waarvan met name Eric Hercules lef toonde. Ik wens u sterkte toe bij deze moeilijke keus. Maar in elk geval: kies ditmaal wijzer. Gerard van der Kooi, Rozendijk. Een 47-jarige inwoner van Den Burg die vorig jaar een wasbak op het politiebureau had ver nield, is vrijdag door de Helderse politierechter veroordeeld tot een taakstraf van 80 uur en een voorwaardelijke celstraf van twee weken. Ook moet hij de door hem gemaakte schade ver goeden, een bedrag van €161, 91. De man kreeg op Koninginnedag vorig jaar ruzie in een café in De Koog. Hij ging eerst naar huis, maar besloot later terug te keren om ver haal te halen. Toen hij vervolgens weer naar huis ging, zag hij voor zijn huis een taxi staan. Ervan overtuigd dat het zijn opponenten van de ruzie waren, sommeerde hij de taxi chauffeur 'op te rotten'. Even later arriveerde de politie, die uit voor zorg door een buurtgenoot was gewaarschuwd. Volgens de taxichauffeur stond de verdachte met een mes in zijn hand en is hij bedreigd. Een agent zag van afstand 'een glimmend voor werp', maar kon niet met zekerheid zeggen dat het een mes betrof. De volgende ochtend werd in de auto van de verdachte wel een mes gevonden, maar dat was waar schijnlijk niet het voorwerp van de nacht ervoor. De verdachte werd meegenomen naar het bureau en in de cel gestopt. Uit boosheid trapte hij daar tegen een wastafel, die daardoor beschadigd raakte. Zowel de politie als de Officier van Justitie en de rechter vonden dat de man de reparatiekosten moet betalen. De verdachte ontkende overigens een mes te hebben gehad en gaf verder aan zich vooral onmachtig te voelen. Hij heeft geen werk meer en is onder behandeling. 'De laatste weken loop ik vooral te huilen.' Hij wilde graag vertellen wat daarvan de oorzaak was, maar de rechter had er vrijdag de tijd niet voor. De officier eiste een werkstraf van 80 uur, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en vergoeding van de schade. Politierechter Vermeu len kon zich prima in die strafeis vinden. Texel 'ELLEBOOG JELLEBOO. jtU-EBHOG tJELtiBQQG jELLEBÜQI

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5