Jury sportprijzen kiest voor ambassadeurschap TEXELSE 9 COURANT DAMf Na rijp beraad heeft de jury van de Texelse sportverkie- zingen in elke categorie - sportman, sportvrouw en sportploeg van 2009 - drie genomineerden geselec teerd. 'Geen gemakkelijke taak, want in veel gevallen is het een kwestie van appels met peren vergelijken', ver telde juryvoorzitter Ruud Verstraaten na de laatste van twee zittingen. Vanuit de Texelse bevolking waren vorige maand vele sporters voorgedragen, van piep jonge talenten tot doorgewinterde veteranen. TASTYi sche DINSDAG 2 MAART 2010 Amazone Eva van der Linde, al jaren toonaangevend. De G-voetballers van Texel'94 vormen een echte ploeg. De volleybalsters van Tevoko zijn mentaal erg sterk. den Pride Silvano Texel en O'Partout Texel, allebei gefokt door haar vader Willem van der Linde, bij wie ze werkzaam is als stalrui- ter. Haar beste prestaties leverden Eva bij zogeheten subtopwedstrij den, afgelopen voorjaar. Met Pride Silvano Texel, met wie ze in de klasse ZZ-zwaar rijdt, kwam ze in mei in Aerdenhout in de eerste proef tot een score van 61,29 pro cent, wat haar een winstpunt ople verde. Het percentage in de twee de proef, 57,86 procent, was goed voor een derde plaats. Met O'Partout Texel ging Eva van start in de klasse Lichte Tour. Tijdens de eerste proef in de klasse Prix Saint George sleepte ze met een percen tage van 61,05 een winstpunt in de wacht. Ook in de lntermediair-1- klasse scoorde zij een winstpunt. Tennistalent Sanne Brand werd onderscheiden met de mr. D.H. Buiskoolschaal. Gevolg was dat ze met O'Partout mocht promoveren naar de klasse Midden Tour, waarmee ze nog maar één klasse was verwijderd van Grand Prix, de hoogste dres- suurklasse, waarin ook Anky van Grunsven rijdt. Een maand later bleek ze in Velsen-Zuid haar vorm te hebben behouden en reed ze met O'Partout Texel drie keer in één weekend naar een winstpunt. De afgelopen tijd deed Eva het in verband met haar zwangerschap wat rustiger aan. Denise Betsema werd in 2009 derde bij de Nederlandse kampi oenschappen voor mountainbikers en won voor de tweede achtereen volgende keer het prestigieuze Rabobank Top Noord-Hollandklas- sement. De Oudeschildse leverde daarmee een prestatie van for maat. Ze begon de serie wedstrij den aarzelend, met een vierde en drie derde plaatsen. In het tweede deel was ze echter onverslaanbaar en reeg ze de overwinningen aan elkaar. Haar eerste plaats die ze in de vijfde wedstrijd in Spaarnwoude veroverde, beschouwt ze ook zelf als de mooiste tot nu toe. 'Het was niet de grootste wedstrijd die ik heb gewonnen, wél de mooiste. De hele Nederlandse top deed mee. Vorig jaar werd ik derde bij het Nederlands kampioenschap voor nieuwelingen. De meiden die toen vóór me eindigden, versloeg ik nu', vertelde ze eind vorig jaar in een interview met de Texelse Courant. De 4-HAVO-scholiere is bezig aan een stormachtige carrière, die haar al op 16-jarige leeftijd naar de lan delijke top van het wedstrijdfietsen op mountainbikes heeft gebracht. Als 13-jarige werd ze Nederlands kampioen bij de jongste jeugd. Voor 2010 heeft ze haar zinnen gezet op kwalificatie voor de Euro pese kampioenschappen. Sanne Brand was in 2009 in dis trict Noord-Holland Noord één van de jeugdtennissers die de meeste progressie maakten. Tennisbond KNLTB onderscheidde het 13-jari- ge talent zelfs met een oorkonde en de mr. D.H. Buiskoolschaal. Volgens de kenners is Sanne geze gend met een sterke backhand, vasthoudendheid en een mentali teit van 'niet willen opgeven'. In het weekend doet ze mee aan het lan delijke jeugdwintercircuit, waar ze de beste spelers uit het land treft. In het dubbelspel vormt ze sinds jaar en dag een duo met Jesper Arkenbout, met wie ze vrijwel onoverwinnelijk is. Van de honderd partijen hebben ze er hooguit enkele verloren. De goede resulta ten leverden haar veel punten op, waardoor ze op de landelijke jeugdranglijst vanaf de zeventigste plaats als een komeet omhoog schoot en zich in haar leeftijdsca tegorie bij de toppers nestelde. Haar prestaties zijn des te knapper omdat ze door haar woonplaats geen bondsjeugdtrainingen kan volgen. Sanne voetbalt ook niet onverdienstelijk. Als enige meisje staat ze haar mannetje in het (jongens)team C3 van Texel'94. Beide sporten vindt ze leuk en een keus tussen de twee zit er voorals nog niet in. Met het kampioenschap van de promotieklasse én een plaats in de finale om de districtsbeker kon het seizoen 2008/2009 eigenlijk al niet meer stuk. Toch deden de volley balsters van Tevoko hun uiterste best ook de laatste wedstrijd te winnen. 'We gaan er onbevangen tegenaan. En als we niet winnen, spelen we bingo op de terugreis in de bus. We hebben dus altijd prijs', relativeerde trainer en aanvoerder Connie Joling in de Texelse Cou rant het belang van volleybal. De wedstrijd ging verloren - helaas -, maar tevredenheid overheerste. Dat Tevoko zo ver zou komen, had den maar weinigen aan het begin van het seizoen verwacht. Uitein delijk ging in de competitie slechts één wedstrijd verloren en eindigde de ploeg met een straatlengte voorsprong op de eerste plaats. Een klein wonder, want de Texelse vrouwen moesten hun wedstrijden zien te winnen met een smalle basis en waren bovendien gemid deld veel ouder dan hun tegen standers. 'Van veel meiden hadden we best de moeder kunnen zijn. Ze kunnen vaak goed volleyballen, maar mentaal zijn wij sterker. Zij laten hun kop hangen, terwijl wij niet in de stress schieten bij een Daarnaast traint hij vaak 's avonds in Den Helder en werkt hij aan zijn fysieke kracht bij Sportschool Texel. Sverre Eschweiler zwom het ene record na het andere. Moeilijk was ook de vergelijking tussen de sportieve prestaties van de teams en het vele werk dat besturen en andere organisaties achter de schermen verzetten. 'Uiteindelijk hebben we gekozen voor het sportieve aspect en het ambassadeurschap, de mate waarin iemand reclame voor zijn of haar sport maakt. Waarmee natuur lijk niet is gezegd dat we het vrijwil ligerswerk niet waarderen. Want zonder vrijwilligers is sport op Texel niet mogelijk', aldus Verstraaten. Hierbij de genomineerden op een rij. Wie er uiteindelijk met de prijzen aan de haal gaan, zal vrijdag 5 maart blijken, wanneer in dorps huis De Bijenkorf in Oosterend een even sportieve als feestelijke mani festatie wordt gehouden. Daar ook krijgt het publiek de kans een eigen winnaar aan te wijzen. De avond begint om 20.00 uur. Sverre Eschweiler haalde in 2009 bijna wekelijks de krant, na voor de zoveelste keer een zwemwedstrijd te hebben gewonnen en/of zijn persoonlijke records te hebben aangescherpt. Een hoogtepunt vormden de Nederlandse kampi oenschappen korte baan, die in de week voor kerstmis in Amsterdam werden gehouden. Hij won zowel de 50 meter rugslag als de 100 meter rugslag in zijn leeftijdscate gorie. Op diezelfde nummers was hij bij de Nederlandse kampioen schappen lange baan in juni in Eindhoven nog twee keer derde geworden. Eschweiler voert enkele ranglijsten over het jaar 2009 aan en is op de rugslag ook bij de seni oren inmiddels doorgedrongen tot de beste tien. Begin oktober werd hij opgenomen in de jeugdkern- ploeg. Dit jaar hoopt hij zich te kwalificeren voor de Europese jeugdkampioenschappen, die in juli in Helsinki worden gehouden. De 16-jarige Sverre staat bekend om zijn noeste trainingsarbeid. Meermalen per week staat hij voor dag en dauw op om nog voor schooltijd (hij zit in 4 HAVO) zijn baantjes te trekken in Calluna. Voor de ogen van duizenden toe schouwers won autocrosser Peter Koorn afgelopen zomer op het circuit in Eieriand met opvallend gemak de MAB-clubkampioen- schappen in de klasse Stockcar Formule 1. In de finale van de tweede autocross ging hij met rui me voorsprong op de concurrentie over de eindstreep, waarna hij zijn overwinning vierde met een fraaie pirouette. Hij was op dat moment 22 en daarmee waarschijnlijk de jongste kampioen uit de geschie denis. Koorn doet al sinds zijn twaalfde aan autocross. Hij doet ook geregeld mee aan wedstrijden aan de overkant. In Friesland werd hij vierde, in Sint Maarten eindigde hij na zeven crosses op de tiende plaats. In 2008 was hij nog derde geworden, maar in verband met zijn goede prestaties werd hij een jaar later gedwongen achteraan te starten, wat zijn taak er niet gemakkelijk op maakte. Koorn is geen groot monteur, toch is hij ook buiten de baan actief. Voor Racing Team Koorn, dat hij samen met zijn oudere broer Arjan vormt, verzorgt hij de sponsoring, public relations en communicatie, een discipline die hij - niet geheel toevallig - ook studeert aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Daar naast is hij al jaren één van de steunpilaren in het eerste voetbal elftal van SV De Koog. Dorian van Rijsselberghe maakte in 2009 een reuzensprong naar de mondiale surftop. In de strijd om de wereldbeker won hij drie wed strijden op rij in de Olympische RS: X-klasse. Bovendien legde hij in september bij de wereldkampioen schappen in het Engelse Wey mouth beslag op de derde prijs. Saillant detail is dat deze wedstrijd werd gehouden op het water waar in 2012 ook de surfraces van de Olympische Spelen plaatsvinden. De 20-jarige ClOS-student maakt al enige jaren deel uit van de natio nale kernploeg en is sinds het afscheid van vriend en concurrent Casper Bouman de enige serieuze kandidaat om Nederland op de Olympische Spelen te vertegen woordigen. Dat er nog lang geen einde aan zijn progressie is geko men, bewijzen zijn meest recente prestaties. De eerste wedstrijd van 2010 waar hij aan meedeed, de wereldbekerwedstrijd in Miami in de Verenigde Staten, werd direct door hem gewonnen. Een week later eindigde hij bij races in Nieuw- Zeeland als tweede, vlak achter Tom Ashley, die in 2008 de gouden medaille won op de Olympische Spelen in Peking. Eva van der Linde is al jaren één van de toonaangevende amazones in de Texelse dressuur. In 2009 gooide ze hoge ogen met de paar- Meidenvoetbal leeft bij Texel'94. ruim zes jaar geleden gevraagd werd leiding aan een meidenteam te geven, is hij daar wat genuan ceerder over gaan denken. 'Ze zijn in ieder geval heel enthousiast. En ik moet zeggen dat er ook een paar heel goede voetballers bij zitten.' Het team in kwestie is Texel'94 DA1, ruim zes jaar geleden begon nen als MD1-pupillenteam, toen een zevental. Al in het tweede jaar dat ze bij elkaar speelden, werden de meiden kampioen. Na twee jaar werd het team samengevoegd met het grootste deel van het MD2- team, waarna een elftal, MB1, was gemiddelde leeftijd met een plaatje in de middenmoot helemaal niet zo slecht doet. In de toekomst kijken, is moeilijk. Maar ook al zouden een paar speelsters afvallen, dan nog lijkt Texel'94 ook volgend seizoen een damesteam op de been te kunnen brengen, aangezien de club tevens in het trotse bezit is van een MB1- team met negentien speelsters en ook nog eens drie MC-teams heeft. Meidenvoetbal bloeit bij Texel'94. Joop Rommets Dorian van Rijsselberghe maakte een reuzensprong naar de mondiale surftop. achterstand van 24-20. Vaak win nen we dan nog', verklaarde speel ster Ivet Former-de Ruyter de kracht van haar team. De G-voetballers van Texel'94 vormen een echte ploeg. Gebeurt het bij G-teams van andere vereni gingen nog wel eens dat spelers stoppen als ze enkele wedstrijden op rij hebben verloren, de Texelse mannen gaan altijd onverdroten verder. Niet omdat ze winnen niet belangrijk vinden, maar omdat ze gek zijn van hun sport, in goede én in slechte tijden. Dat bewijzen ze ook op de training, die altijd goed wordt bezocht. In het begin van 2009 werd er veel verloren, vooral omdat ze veel te zwaar waren ingedeeld. Maar toen het team in de najaarscompetitie wat mindere tegenstanders trof, leidde dit al snel tot betere resultaten. Helaas werd de competitie niet helemaal uitgespeeld, waardoor de titel aan de neus van de Texelaars voorbij ging. Het G-team bestaat al bijna acht tien jaar. Vijf spelers zijn er vanaf de oprichting bij. Maar ook jonge spe lers zijn welkom, waardoor de ploeg steeds groter is geworden. Inmiddels telt het team 19 spelers, waarvan de jongste 14 is en de oudsten al 50 zijn. Omdat er met acht tegen acht wordt gespeeld, zijn er veel wissels. De spelers hebben dit zelf opgelost door bij elke wedstrijd twee teams te for meren, die elkaar na elke vijf minu ten of een doelpunt aflossen, zodat iedereen ongeveer evenveel speel tijd krijgt. 'Meidenvoetbal is niks', zei Bart Heerschap vroeger altijd. Sinds hij geboren. Een hele stap, om te moeten voetballen tegen veel oudere meiden, maar een MC1- competitie bestond destijds niet. Toch ging het verrassend goed, waarna direct al de overstap naar de MA-junioren werd gemaakt. Een belangrijke overweging daarvoor was dat de wedstrijden in deze leeftijdscategorie op zondag plaatsvinden en dat is handig als je op zaterdag een baantje hebt. Gevolg was wel dat de meiden van Autocrosser Peter Koorn in actie. Texel'94 veruit de jongste waren en bovendien in een zware poule - de 1ste klasse A - belandden. Ze zet ten echter door, eindigden knap in de middenmoot en het jaar erop zelfs vlak onder de kampioen. In het seizoen 2008/2009 kwam de beloning voor hun doorzettingsver mogen en werd de titel veroverd. In het lopende seizoen voetballen de meiden - jonge vrouwen inmid dels - bij de senioren, in de 4de klasse A. Ondanks dat een deel studeert en doordeweeks aan de overkant woont, lukt het toch steeds een team op de been te brengen, dat het gezien de lage Mountainbikester Denise Betsema stond vaak op de hoogste podium van het erepodium. PROFICIAT

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9