(jroen ^wartsj'exeh in het harL, 'Winnaars' willen samen in coalitie Celstraf geëist voor verkrachten 14-jarige ft 1 Buurt boos over kappen bomen bij PHH Ti.xr.i.si: rl(X)i:iu\i 'Coalitie, vier huwelijksnacht in strandhuisje' Noord-Hollandpad in broedseizoen Gratis compost bij De Hamster Straten Volmolen Horecabeurs Met een paar ferme klappen slaat OSG- leerling Erik Kortenhoeven op een aam beeld een gloeiend stuk ijzer in de gewens te vorm. Hij was één van de leerlingen van De Hogeberg die gisteren in de smederij van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild neerstreken om te leren sme den. Dat gebeurde in het kader van de Kunstweek, waarvoor de leerlingen de hele week in touw zijn geweest. Thema van de week was 'ondersteboven'. De leerlingen die aan het smeden sloegen, maakten een kunstwerk waarin de naam van de scholen gemeenschap is opgenomen. Bedoeling is dat het een plek krijgt in het vernieuwde schoolgebouw aan de Haffelderweg. Het werken in een echte smederij werd op prijs gesteld. 'We zijn ook op school aan het smeden geweest, maar dat was meer bak ken en braden', aldus één van de leerlingen. 'In een smederij ben je met echt vuur bezig.' (Foto Jeroen van Hattum) H€ Elektrische Vloerverwarming www.texelseautopagina.nl Maarten Boon Kt t'jM A Het Rijk van Eierland OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12456 VRIJDAG 12 MAART 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Gerard Weijers, zestien jaar lid van de raad, is benoemde tot Lid in de Orde van Oranje Nas sau. Spectaculaire hoogvliegers tij dens de trai ningsavond van de basketbal lers van de Mareis. PvdA, Texel 2010, D66 en de WD gaan met elkaar in gesprek over de vorming van een nieuwe coa litie. Dat is de uitkomst van de openbare bijeenkomst op woens dagavond waarin alle politieke partijen hun zegje konden doen. De partijen kwamen bijeen op initi atief van PvdA-voorzitter Henk Hil- stra. Hij vertelde dat de voorkeur van zijn partij uitging naar een coa litie met de vier partijen die als 'winnaar' uit de verkiezingen waren gekomen. Daar schaarde hij ook de WD onder. Uit de gesprekken had hij opgemaakt dat ze stuk voor stuk een zetel in het college ambi ëren. 'Ze willen bestuurlijke verant woording en een college dat vier jaar mee gaat. Er is ook een breed besef van de financiële druk die de komende periode gevoeld zal wor den.' Alle goede wil, positieve instelling en woorden van respect van de politici ten spijt, staat Hilstra voor een lastige taak. 'De ideale coalitie bestaat uit maximaal drie partijen en minimaal negen zetels', zei Joop Groeskamp, wiens partij jarenlang de formatie leidde. Zo'n samen stelling zit er nu niet in. Als PvdA, Texel 2010 en D66 samengaan, komen ze op een krappe meerder- Informateur Henk Hilstra (PvdA) in gesprek met de partijen. heid van acht zetels. Met de WD komt de coalitie op tien zetels, maar moeten vier partijen het eens zien te worden. Hilstra: 'Ik zie veel overeenkomsten, maar op een aantal punten moeten de partijen elkaar nog zien te vinden.' Belang rijke onderwerpen waarover de meningen verschillen zijn onder meer de samenwerking met de Waddeneilanden en windmolens. Maar woensdagavond lieten alle fracties, ook de partijen die waar schijnlijk in de oppositie belanden, een positief geluid horen. Jur Schuiringa (WD): 'We hebben alle maal in de oppositie gezeten en eikaars nieren geproefd. We heb ben wat met elkaar hebben en zijn het over 95 procent van de onder werpen met elkaar eens.' Frans Visman (D66) stipte aan dat de Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een celstraf geëist van twintig maanden (waarvan tien voorwaardelijk) tegen een 29- jarige in Engeland wonende man uit Irak. Deze wordt ervan ver dacht in de zomer van 2002 een destijds 14-jarig meisje hebben verkracht. Dat gebeurde in De Koog, waar hij korte tijd in een restaurant werkzaam was. Volgens de verdachte was er spra ke van een korte zomerliefde. Nadat de twee elkaar in een disco theek hadden ontmoet, gingen ze een paar dagen met elkaar om en hadden ze twee keer vrijwillige seks. 'Ze zei dat ze zeventien was en zo gedroeg ze zich ook. Ze ging uit, dronk alcohol en rookte', aldus de Engels sprekende verdachte, die in de rechtszaal in Alkmaar werd bijgestaan door een tolk. 'Ik Een nieuwe coalitie die elkaar het jawoord geeft op het strand en de eerste 'huwelijksnacht' doorbrengt in een strandhuisje. Dit alles met als doel een coalitie te smeden die waterproof is. Want als de coalitie die ene nacht goed doorkomt, moet het de overige vier jaar ook lukken, redeneert (in)formateur en bedenker Henk Hilstra (PvdA). Joop Groeskamp (Texels Belang) bood spontaan zijn strandhuisje aan. Frans Visman (D66), over wie bekend is dat hij niets met het strand heeft, keek bedenkelijk: 'Waar ben ik aan begonnen?' kan het nog steeds niet geloven dat ze me dit aandoet. Had ik maar geweten dat ze veertien was.' De verdachte vertelde dat het meisje hem had bestolen nadat ze seks hadden gehad in zijn apparte ment en hij in slaap was gevallen. Toen hij haar daarmee die avond in de discotheek confronteerde, ont stond er een ruzie. Volgens de verdachte is dat de aanleiding voor de volgens hem valse beschuldi ging. 'Dit moet echt een grap zijn. Elke keer als ik wakker word, kan ik het gewoon niet geloven.' De man was destijds in Nederland om asiel aan te vragen. Kort na het incident moest hij het land verla ten, waarna hij naar Engeland ging. Daar bouwde hij de afgelopen jaren een nieuw leven op. Hij trouwde, vond een baan en kreeg drie kinde ren. In de tussentijd werd hij nog altijd gezocht voor de verkrachting in 2002, maar door verwarring over zijn naam werd hij niet gevonden. In oktober vorig jaar werd de man na een vergelijking van DNA-mate- riaal in zijn nieuwe vaderland als nog opgepakt en in november uit geleverd aan Nederland. De officier van justitie was van mening dat er na al die jaren nog genoeg bewijs was om de ver dachte voor de verkrachting te veroordelen. 'Een zedendelict heeft enorme gevolgen voor een slacht offer, dus er mag een forse gevan genisstraf tegenover staan.' De geëmotioneerde verdachte kon alleen nog maar uitbrengen dat het meisje alles bij elkaar heeft gelo gen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Gedurende het broedseizoen zijn bepaalde delen van het Noord- Hollandpad afgesloten of omge leid. Het gaat op Texel om de gedeeltes door Waalenburg (afgesloten van 15 maart tot 15 juni), door de Apo theek (afgesloten van 1 april tot 1 juli) en bij de Havensluiskom (afge sloten van 15 maart tot 1 juni). De aangepaste tracés worden met borden en verwijzingsstickers aan gegeven. Bij De Hamster in Oudeschild kan van maandag 15 tot en met vrijdag 19 maart gratis compost worden opgehaald. Dat is moge lijk van 8.00 tot 12.15 en van 13.00 tot 16.15 uur. Er mag maximaal een normale één- assige aanhanger worden volgela den. De compost moet zelf worden geschept en er is geen verpak kingsmateriaal aanwezig. Volgens de gemeente is het praktisch als mensen zelf een schep en zakken meenemen. De actie geldt voor particulieren. Tractoren en vracht wagens worden niet toegelaten op het terrein om compost te halen. De Huisvuilcentrale, eigenaar van De Hamster, houdt de actie als dank voor het gescheiden aanleve ren van gft- en groenafval. Aannemer Westerlaken BV uit Den Burg heeft van de gemeente opdracht gekregen straatwerk aan te leggen in de Vuurvlinder en de Luzernevlinder in de Volmolen. Vol gens het college is het tijd dat de bouwstraten door definitief straat werk en groen worden vervangen, omdat op twee percelen na de nieuwbouwwijk is volgebouwd. Dan moet meteen een einde komen aan de wateroverlast in de straten. Westerlaken was met €164.500,- de laagste inschrijver. Op de Pontweg ter hoogte van Den Burg is in opdracht van de provincie gestart met de aanleg van drie uitvoegstroken voor het PHH-gebouw. Het werk wordt uitgevoerd op verzoek van de gemeente. Er is onder meer een rij bomen gekapt. Dit tot onge noegen van buurtbewoners, die hierover tevoren niet zijn geïn formeerd. De bomenrij moest weg omdat het fietspad in westelijke richting wordt verlegd. 'We wisten niet wat we zagen toen we dinsdagmiddag thuis kwamen. Alles gekapt. Een mooi staaltje van miscommunica tie. Asociaal', reageert Edwin van Egmond. Hij en Gudy Witte voelen zich aangetast in hun privacy, 'ledereen heeft nu vrij zicht op onze woning.' beoogde coalitiepartijen getraind zijn in het voeren van oppositie, maar geen bestuurlijke ervaring hebben. 'Met uitzondering van Gerbrand Poster, die vier jaar wet houder is geweest.' Marian Mer- kelbach (CDA), die haar partij ove rigens niet tot de verliezers wilde rekenen, deed gaf aan dat de coa litie een beroep kan doen op haar bestuurlijke ervaring. Frank Kingma (Texel 2010) liet er geen onduide lijkheid bestaan wie er in de coalitie horen: 'We dienen de uitslag te respecteren.' De meeste partijen spraken de hoop uit dat schermut selingen tot het verleden behoren. Visman (D66): 'Hopelijk geen moties van treurnis meer.' Ger brand Poster (Texel 2010) beloofde hem moties van blijdschap. SP GGD www.speedheat.nl :A It U Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 In sporthal Ons Genoegen wordt dinsdag 16 maart voor de zeven tiende keer de Horeca- en Recre- atiebeurs Texel gehouden. Omdat ook veel deelnemende bedrijven uit de recreatieve sector hun producten op de beurs aanbie den, worden met name bedrijven uit die sector uitgenodigd aanwezig te zijn. Bezoekers worden in de wat ten gelegd met een hapje en een drankje, dit alles met muzikale ondersteuning. De beurs duurt van 14.00 tot 22.00 uur, meer informatie is te vinden op www.horecabeurs- texel.nl. De gekapte bomen langs de Pontweg liggen nu op een hoop. (Foto Gerard Timmerman) Maar volgens projectleider Botter- weg heeft de provincie correct gehandeld. 'Texel heeft een lijst met bomen waarvoor een kapver- gunning nodig is. Deze stonden daar niet op. We hebben het netjes gemeld aan de gemeente en daar mee hebben we aan de voorwaar den voldaan. Er bestaat geen plicht om te her planten.' Van Egmond zet vraagte kens bij de legitimiteit: 'Volgens mijn informatie betreft het hier een bos en mag je dat zomaar niet kap pen. Bovendien: als ze ons hier eerder over hadden ingelicht, dan hadden we op ons eigen terrein iets kunnen planten. Maar dit is geen gezicht.' De boswachter is er zeker van dat de sloot naast de bomenrij wordt bevolkt door Noordse woelmuizen. 'Die staan op de Rode Lijst. Overal waar wordt gewerkt, zoals bij de dijk rond de Mokbaai en bij Eco- mare, moeten maatregelen worden genomen om ze te beschermen. Hier is dat blijkbaar niet nodig. Ik heb het idee dat hier met twee maten wordt gemeten.' (Advertentie) en nog meer jutters en stropers in het jubileumboek van polder Eierland: 168 pagina's inter views, artikelen en fotoreportages. Bestel via www.polderfeest2010.nl Kleurrijkuj (Advertentie) Cjroen Zjmrtrjéxels in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Een muzikale fietstocht is de opzet van Met muziek op pad, dat op zaterdag 17 april wordt gehouden. 'Op Bargerhof is altijd wat te doen', zeggen Helga Pranger en Dirk Plaats man. Nu is dat de lammerij.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1