Muzikale fietstocht over Texel Twee leerlinggangsters ontgroend 1EXBASSDA.NL TEXELSE 2 COURANT Met muziek op pad langs concertreeks TIME OUT TESÜ Jeugdgroep naar finale Sirkelslag Interactieve kerkdienst Open atelier bij keramisten Sterrenkijkdagen Open dag Gollards Voorleesavond Website Ecomare groot succes Dialectgroep naar De Cocksdorp Against Radio niet op Texelpop Kersbergen wint emancipatiequiz Cursus fotografie Uitladder Kerken Elisabeth Waverijn Film VRIJDAG 12 MAART 2010 In de Maartenskerk in Ooste rend wordt zondag 14 maart een dienst gehouden waarin de aanwezigen zich de vraag stel len of de apostel Paulus nu werkelijk zo vrouwonvriendelijk was als vaak wordt voorgesteld. De dienst wordt geleid door dominee De Gier uit Dokkum, die vanaf 1971 enkele jaren pre dikant in Oosterend was. Zijn stelling is dat vrouwen in de tijd van Paulus wellicht allemaal een hoofddoekje droegen, maar dat dit nog niet zegt dat de apostel niets met hen op had. De dienst begint om 19.00 uur. Kerstin Edelmann en Ellen de Vries doen zondag 11 april mee aan de open atelierdag van de stichting Keramisten Noord-Hol land. Hun beider ateliers, op Oost en in Zuid-Eierland, zijn die dag van 11.00 tot 17.00 uur te bezoeken. Aan de open atelier route doen in heel Noord-Hol land ongeveer vijftig kunste naars mee. De adressen zijn te vinden op www.keramistengids. nl. Bezoekers worden geïnfor meerd over werkstijlen en tech nieken, maar ook over eventuele cursussen en workshops. Uiter aard is het ook mogelijk een kunstwerk aan te schaffen. Ook volkssterrenwacht De Jager doet mee aan de landelijke ster renkijkdagen, die vrijdag 19 en zaterdag 20 maart worden gehouden. Bij helder weer kan op het buitenterrein van Eco- mare vanaf 19.30 uur met een telescoop naar de sterrenhemel worden gekeken. Vroeg in de avond zijn dan de kraters op de maan zichtbaar. Verder staan Mars en Saturnus aan de hemel en komen diverse sterhopen en nevels in beeld. Bij een bewolkte hemel verzorgt dr. Kees Veth in De Slinger een lezing met de titel Sterren kijken met het blote oog en een binoculair. Entree gratis, aanmelden is niet nodig. Voor meer informatie: tel. 06- 45552708. In het kader van de landelijke open dag van de zorg opent ook verzorgingstehuis Gollards zaterdag 20 maart de deuren. Van 10.00 tot 13.00 uur zijn bezoekers welkom om een kijkje achter de schermen te nemen. Het aantal deelnemers aan de opendag is dit jaarfors gegroeid. Ook het Gemini Ziekenhuis (van 10.00 tot 16.00 uur) en GGZ Noord-Holland zijn te bezoeken. Informatie over alle deelnemers is te vinden op www.opendag- vandezorg.nl. In de bibliotheek aan de Drijver straat in Den Burg wordt woens dag 17 maart de Boekenweek afgesloten met een voorlees avond. De inzenders van de columnwedstrijd lezen dan hun eigen werk voor, waarna de jury de prijs uitreikt voor de beste bijdrage. De columnwedstrijd heeft een redelijk aantal inzen dingen opgeleverd, alle geba seerd op het thema van de Boe kenweek, 'jong zijn'. De voorleesavond begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. Het Picabia strijkkwartet. Een muzikale fietstocht. Dat is de opzet van Met muziek op pad, dat op zaterdag 17 april wordt gehouden. Initiatiefnemers Mar garet Elzinga en Lida Wels heb ben een fietstocht uitgestippeld waarbij wordt gestopt bij vier karakteristieke kerken in Den Burg, De Waal, Oudeschild en Oosterend, waar concerten wor den gegeven. Met muziek op pad is een vervolg op de koffieconcerten die Elzinga en Wels samen met onder andere Wim Luiken tien jaar lang op zon dagochtend hebben verzorgd. Op zoek naar vernieuwing, werd het idee geboren dat fietsen en muziek een prima combinatie kunnen zijn. Elzinga: 'Texel is ten slotte fiets- eiland, we hebben prachtige dor pen met mooie kerkjes met een goede akoestiek.' Wels: 'En we hebben in de loop der jaren goede contacten opgebouwd met muzi kanten. We willen voor elk wat wils, daarom hebben we vier verschil lende ensembles van professioneel niveau bereid gevonden te komen. Ze verrassen de concertgangers op muziek uit diverse windstreken en stijlperioden. Van luchtig tot serieus en van licht tot klassiek.' Muziek op pad wordt in De Burght in Den Burg om 11.40 uur ingeluid door het Texelse trio Anyway, bestaande uit Irisabella Bakker, Anneke Brons en Ruthie Vazana. Het trio zingt sinds 1999 a cappel- la. In samenwerking met arrangeur en zangcoach Lizzie Kean werden ze professioneler, verbreedde het repertoire zich en groeide Anyway uit tot een populair ensemble. Na dit optreden stappen de deel nemers op de fiets en rijden ze naar Oudeschild, De Waal en Oos terend. Er wordt gepauzeerd in verschillende kerken. Daar is een optreden van een trio dat bestaat uit zangeres Roninha Kross, violist Jelle van Tongeren en gitarist Harold Berghuis. Kross is vertolker van het Jiddische lied en behoort in dit genre tot de Neder landse top. Ze heeft op alle grote Nederlandse podia gestaan en onder meer samengewerkt met Rames Shaffy, Willem Nijholt en de groep Mazzeltov. Van Tongeren heeft opgetreden op North Sea Jazz en Berghuis speelt in meer dere muziekgezelschappen. Ander optreden wordt verzorgd door het Picabia strijkkwartet, bestaande uit Lefke Wang, Anne van Eek, Melanie van Overbeeke en Tara Kumar. Het repertoire van dit gerenommeerde kwartel loopt uiteen van Mendelssohn en Sme- tana tot Villa-Lobos. In een andere kerk is een concert te beluisteren van Vocaal Ensem ble Sequens. Het repertoire van dit gemengde kwintet verandert gere geld van samenstelling en kleur. Serieus musiceren staat voorop, maar er is ook ruimte voor de vro lijke noot. Sequens bestaat uit sopranen Gera van der Hoek en Ceciel van der Zee, countertenor Joop Verburg, tenor Han Warme- link en bas Rein van Dijk. Het slotakkoord wordt vanaf 17.15 uur in De Burght gegeven door de Texelse Elisabeth Waverijn. Op haar vijftiende werd deze pianiste toegelaten tot de Jong-Talent-klas van het Conservatorium in Amster dam. Twee jaar later volgt ze de vooropleiding en heeft ze al een aantal succesvolle optredens op haar naam. In 2008 bereikte ze de halve finale van het compositie concours, georganiseerd door het Nederlands Blazers Ensemble en ontving ze de aanmoedigingsprijs in het Prinses Christina Concours. De kosten van het muzikale fietsar- rangement bedragen €25,- (inclu sief koffie of thee). De lunch kost €7,50. Voor inlichtingen en opgave kan men terecht bij Lida Wels, tel. 314600of e-mail info@hogereind23. nl. De vernieuwde website van Ecomare heeft een vijfde plaats gekregen in het jaarlijkse Online Fundraising Onderzoek van Adfinitas. Het onderzoek werd uitgevoerd door Montagne Services, die 122 websites van goede doelen op ver schillende criteria beoordeelde. De vernieuwing van de site werd bege leid door hoofd exposities Kees Groenewoud. Hij is bijzonder tevre- De dialectgroep van de Historische Vereniging bezoekt maandag 15 maart het dorpsservicepunt van Eierland en De Cocksdorp. De leden van de dialectgroep vertellen over het Tessels aan de hand van sèègies en verhalen, gedichten en anekdotes. Graag willen ze ook horen hoe het dialect klinkt boven de Ruigendijk. Dit onder het motto 'wordt 'r nag fon zuks en zoks sproke?' De bijeenkomst van het dorpsservicepunt in het Eierland- sche Huis begint om 10.00 uur. den over de positieve beoordeling. 'Sinds de site online is, verschijnen er wekelijks minstens drie nieuws berichten op de homepage. Die kunnen gaan over Ecomare zelf, maar ook over ander Texels natuur- nieuws. Ook is de wekelijkse weblog van de dierverzorgers zichtbaar op de homepage, die daardoor steeds anders is.' Sinds 1 maart kunnen ook online excursies geboekt worden. Dat bespaart deelnemers een ritje naar Ecomare. De band Against Radio heeft zich afgemeld voor Texelpop. Dat brengt enkele wijzigingen in de programmering van vanavond met zich mee. Het festival wordt nu om 21.00 uur geopend door Tax-Free. Om 22.00 uur betreedt Slik het podium van Question Plaza, om 23.00 uur Melissa the Bitches en rond middernacht Sorgen-Frei. De eerste avond wordt afgesloten door Sinner, dat rond 01.00 uur aan de beurt is. Alle optredens duren 40 minuten. Op zaterdag duurt het festival van 20.30 tot cir ca 2.10 uur. Entreekaarten kosten op beide dagen €5,-. Carla Kersbergen uit Den Burg heeft zaterdag op het Womens Inc. Festival in Amsterdam een beeldje van Corry Amerlaan-van Nieker gewonnen. Dit door het invullen van een quiz van de FNV, met vra gen over vrouwen en arbeidsrecht. Kersbergen was de enige van de vele inzenders die alle vragen goed beantwoordde. Er zijn nog enkele plaatsen vrij in de workshops natuurfotografie die de Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt in samenwerking met het nationaal park Duinen van Texel. De cursussen worden gegeven door Peter Ampt, op woensdag 24 maart en woensdag 7 april, beide dagen van 14.00 tot 16.30 uur. Plaats van samenkomst is de Slin ger in Ecomare. Deelname staat open voor ervaren en minder erva ren fotografen en kost €2,50 per workshop. Voor aanmeldingen en inlichtingen, tel. 312696 of per e- mail via swot@texel.com. jongeren centrum Twee Nederlands-Turkse jongens die graag crimineel willen worden, zijn de hoofdpersonen in de nieu we Nederlands misdaadkomedie Gangsterboys, die vanaf vandaag in Cinema Texel draait. Voor de twee tot het boevengilde worden toegelaten, moeten ze zich eerst bewijzen en door een vernederen de ontgroeningsperiode heen. Maar nadat ze eindelijk het vertrou wen van hun bazen hebben gewon nen, verknallen ze hun eerste opdracht. Vanaf dat moment ziet hun toekomst er plotseling angst aanjagend somber uit. Om hun kansen te doen keren, zullen ze nu een echt gevaarlijke list moeten verzinnen. Nieuw in de bioscoop is ook de thriller The edge of darkness, over de detective Thomas Craven, wiens dochter vlak voor zijn huis wordt vermoord. Hij gaat ervan uit dat hijzelf het doelwit was, maar als Craven in het verleden van zijn dochter duikt, ontdekt hij dat ze een dubbelleven leidde. Ook komt hij er achter dat er afspraken bestaan tussen de bedrijfswereld en de overheid, waarbij ze iemand inhuren om het bewijs te vernieti gen. Een deel van de andere films is Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 12 maart: 21.00 uur. In Question Plaza in Den Burg wordt vandaag en morgen het festival Texelpop gehouden, met vanavond vijf optredens. Aanvang 21.00 uur. Cinema Texel vertoont De Prinses en de kikker (13.30), Het regent gehakt ballen, 3D (13.45), Gangsterboys (16.00, 18.45), de Nederlands gesproken versie van Alice in Won derland, 3D (16.15), de ondertitelde versie van Alice in Wonderland. 3D (19.00, 21.45) en The Edge of Darkness (21.30). Zaterdag 13 maart: 14.00 uur. Op het Hogereind gaat om 14.00 uur de 29ste halve marathon van De Waal van start. De jeugd begint een half uur eerder en loopt 1250 of 2500 meter. Deelname kost €7,50. Inschrijven kan vanaf 12.45 uur in het dorpshuis. 19.00 uur. In de Burgemeester De Koninghal in Den Burg begint om 19.00 uur de Lionsveiling; met kunst, antiek en curiosa. De werken worden vanaf 12.00 uur geëxposeerd. 20.00 uur. Toneelvereniging De Vrien denkring speelt in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn voor de tweede en laatste keer de thriller 'Vervalst'. Aanvang 20.00 uur. 20.00 uur. Muziekvereniging Excelsi or treedt met orkest, percussiegroep en majorettes op in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. Aanvang 20.00 uur. Entree €2,50 (incl. koffie/ thee). 20.30 uur. In Question Plaza in Den Burg begint om 20.30 uur de tweede en laatste avond van het festival Texelpop, met zes optredens. Aan vang 20.30 uur. Cinema Texel vertoont De Prinses en de kikker (13.30), Het regent gehakt ballen, 3D (13.45), Gangsterboys (16.00, 18.45), de Nederlands gesproken versie van Alice in Won derland, 3D (16.15), de ondertitelde versie van Alice in Wonderland, 3D (19.00, 21.45) en The Edge of Darkness (21.30). Zondag 14 maart: 11.00 uur. Bij paal 9 gaat om 11.00 uur de eerder afgelaste mountain bikewedstrijd over het strand van start. Deelname staat open voor Texelaars. Opgave vanaf 10.30 uur. 19.00 uur. In de Maartenskerk in Oosterend begint om 19.00 uur een dienst over de vraag of Paulus echt zo vrouwonvriendelijk was. Voorgan ger is ds. De Gier. Cinema Texel vertoont De Prinses en de kikker (13.30), Het regent gehakt ballen, 3D (13.45), Gangsterboys (16.00), de Nederlands gesproken versie van Alice in Wonderland, 3D (16.15), de ondertitelde versie van Alice in Wonderland, 3D (20.00) en The Edge of Darkness (20.30). Maandag 15 maart: 10.00 uur. Onder de titel 'Wordt 'r nag fon zuls en zoks sproke bove de Ruge Diek?' verzorgt de dialectgroep van de Historische Vereniging een presentatie over het Texels dialect. Locatie is het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp, aanvang 10.00 uur. 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 20.00 uur. In Stayokay in Den Burg begint om 20.00 uur de jaarlijkse ledenvergadering van de vereniging van kleine logiesverstrekkers KLV. Gastsprekers zijn Annette van Rui tenburg (Slow Food Texel) en Wouter de Waal (VW Texel). Cinema Texel vertoont de ondertitel de versie van Alice in Wonderland, 3D (20.00) en Gangsterboys (20.30). Dinsdag 16 maart: 14.00 uur. In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt van 14.00 tot 22.00 uur de Horeca- en Recreatie- beurs Texel gehouden. 18.00 uur. In De Buureton in Den Burg begint om 18.00 uur een geza menlijke maaltijd voor ouderen, ver zorgd door de SWOT. Deelname kost €8,-. Tel. 312696 of swot@texel. com. 20.00 uur. Op het adres Brink 28 in Den Burg begint om 20.00 uur een meditatie, 'voor ontspanning, balans, vitaliteit, zelfreflectie en koersbepa ling van binnenuit'. Meer informatie: tel. 06-29028573. 20.30 uur. Cabaretier Klaas van der Eerden speelt in theater Klif 12 in Den Hoorn zijn show 'Schwalbe'. Aanvang 21.00 uur. Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. 21.00 uur. In café de Nieuwe Zwaan in Den Burg begint om 21.00 uur een optreden van Impress, een trio rond oud-Texelaar Kees Klaassen. Entree gratis. Cinema Texel vertoont De Russen oorlog (14.00, 20.00) en Gangster boys (20.30). TESO zet vandaag (vrijdag) nog tot 16.00 uur een extra boot in en ver zorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Er worden geen wachttijden verwacht. Voor meer informatie over de veerdienst: tel. 0222-369600, info@teso.nl of www.teso.nl. geprolongeerd. Daaronder de nieu we 3D-Disneyfilm Alice in Wonder land, waarvan zowel de oorspron kelijke (ondertitelde) als een Nederlandstalige versie draait. Op dinsdag zijn er twee vertoningen van De Russenoorlog, de door oud-Texelaar Arnold van Bruggen gemaakte documentaire over de opstand die Georgische krijgsge vangenen aan het eind van de Tweede Oorlog tegen hun Duitse superieuren ontketenden en die Texel in een bloedige strijd mee trok. Het volledige programma staat elders in de agenda in deze krant én op de website. De groep VonK Young, een jon gerengroep van de Texelse ker ken met jeugd uit Oosterend, doet vandaag in Lelystad mee aan de finale van Sirkelslag, een themaspel van de landelijke jeugdorganisatie van protes tantse kerken (JOP). De Texelaars hebben hun finale plaats verdiend door tijdens de voorronde op 5 februari op de eer ste plaats te eindigden. Een twee de Texelse groep, de Superpubers uit Den Burg, eindigde als zestigste van de regio. In het hele land door doen meer dan 250 jeugdgroepen, verdeeld over vier regio's, mee aan Sirkelslag. Elk speelt in zijn eigen ruimte met een spelleider en een eigen jury. Het spel bevat zowel doe- als denkspelen. Tijdens de voorronde moest een kijkdoos gemaakt worden en een lied gezon gen, terwijl in het dorp een peper- en-zoutstel en een eeneiige twee ling gezocht moesten worden. Zangeres Rolinha Kross.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2