Hele wereld getuige van lammerij op Bargerhof 'We proberen er elk jaar meer uit te halen' TEXELSE 9 COURANT Edo OVD vergadert Baptisten Poundcake LANGEVELD DE R00Y 'Wat zitten jullie hier mooi, zeggen onze gasten wel. Alleen zitten we nooit, zeg ik dan. Op Bargerhof is altijd wat te doen.' Bij Helga Pranger en Dirk Plaatsman van de boerderij nabij De Waal is het nu lammerij. Volop drukte en voor een uitgebreid interview aan de keuken tafel is geen tijd. 'Je gaat maar mee de stal in. Terwijl wij werken, kun jij opschrijven wat wij te vertellen heb ben.' Texelaars op koers Achter de schermen Wat ik zeggen wou Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening TEXELSEÜCOURANT Denkertje Oud papier Radio Texel VRIJDAG 12 MAART 2010 Dirk Plaatsman, Helga Pranger en stagiair Wilco van Dongen tijdens de lammerij op Bargerhof. Zo gezegd zo gedaan. Met de hele wereld als getuige, want in de stal van Bargerhof hangen meerdere webcams, waarvan de beelden via het world wide web live over de aardbol gaan. Eén van de camera's is gericht op een hok met een ooi met twee pasgeboren lammetjes. Er knippert een groen lichtje. Dirk: 'Dat betekent dat er op dit moment thuis mensen zitten te kijken. Je staat er verbaasd over hoeveel bezoekers we krijgen. Duizenden.' Hightech dus in deze stolpboerderij aan de Oosterenderweg, die met een beetje fantasie de sfeer ademt van het bouwjaar 1640. De ver weerde balken van het vierkant tonen dat de tand des tijds zijn werk heeft gedaan. Dirk: 'Geen zorgen, van binnen is het hout bik kelhard.' De stolp ligt vol met hoog zwangere schapen. Ongeveer de helft van de veestapel, de andere helft heeft gelamd. Met gemiddeld 1,7 lammeren per ooi zijn Dirk en Helga niet ontevreden. 'Zeker als je nagaat dat we een slechte herfst hebben gehad met weinig gras- groei en een lange winter. Maar de lammetjes zijn gezond en gelukkig, vannacht zijn er nog drie tweelin gen geboren. Maar dat zegt nog niets over de vraag of het een goed schapenseizoen wordt. Dat weet je pas als je het geld in je zak hebt.' Schapengeld gauw geteld, luidt een oude wijsheid. Helga: 'Dirk noemt de schapen wel horizonbe kleding.' Dirk: 'De winst van dit jaar hebben we al uitgegeven aan het voer dat we hebben moeten aan kopen. Bovendien: het blijft kwets baar spul. Lammetjes kunnen er in het land gezond en levendig uit zien, het volgende moment kunnen ze zomaar omvallen.' Schapen worden al sinds mensen heugenis en waarschijnlijk al veel langer gehouden op Bargerhof. Emiraten. Eén koe mag blijven. Helga: 'Dat is Bontje, onze knuffel koe.' Dat knuffelen gebeurt door de gas ten van Bargerhof. Dat brengt het verhaal op een niet onbelangrijke tak binnen het bedrijf: toerisme. Dirk: 'Daar staat ons vlaggenschip', wijst hij op een vakantiehuis nabij de boerderij. 'Het is nu voor drie weken gehuurd door iemand uit de Randstad. Die man komt hier al een jaar of drie, speciaal tijdens de lammerij. Dat wil hij niet missen.' De keurig onderhouden boerderij Piet en Nel Plaatsman, de ouders van Dirk, kwamen in 1967 op de boerderij. Dirk werkte onder meer bij Texel BV en bij Texel Techniek. In 1989 gingen vader en zoon een maatschap aan, waarna Dirk en wederhelft Helga het bedrijf in 2000 overnamen. Een jaar eerder waren de melkkoeien opgeruimd. 'Als we daarmee door hadden gegaan, hadden we moeten uitbreiden en zwaar moeten investeren. Wij doen niet aan grote damwandschuren. Het kost veel geld en we kunnen ons in de stolp prima redden, bovendien zijn die grote schuren geen aanwinst voor het landschap. Wij hebben een andere keus gemaakt.' Koeien hebben ze nog wel, maar die worden niet gemol ken maar in een jaar of tweeëneen half opgefokt van kalf tot drachtige vaars, waarna ze worden verkocht voor export, onder meer naar Grie kenland en de Verenigde Arabische speelt een centrale rol in de toeris tische neventak. Dirk: 'Wij zijn een kleinschalig bedrijf en moeten onze eigen broek ophouden. We hebben een divers bedrijf. Aan de ene kant de boerderij, met wat akkerbouw en de verhuur van land, aan de andere kant de verhuur van accom modatie. Onze gasten houden van de beleving op de boerderij. Zo wast de ene hand de andere.' Helga: 'Die camera's in de stal, daar zit een gedachte achter. Het is leuk, we promoten er de schapen mee, maar ook ons bedrijf. Het trekt de aandacht en zo komen de mensen op onze website.' Het digi tale uithangbord van Bargerhof is geen haastig in elkaar geknutseld vehikel, maar een site die tal van mogelijkheden biedt, onder meer het reserveren van de accommo datie, en waarop dus live beelden zijn te zien van de lammerij. Helga steekt er veel tijd in. 'Elke dag ben ik bezig om de site te vernieuwen, actueel te houden ons zo hoog mogelijk in de zoekmachines te krijgen.' Ze staan erop dat de naam van bouwer en webhost Robert van de Werken wordt vermeld. Internet kent weinig geheimen voor deze ondernemers, blijkt tijdens een kijkje op de kraamafdeling van de schapenhouderij. Dirk: 'Veel schapenhouders zien op tegen de verplichte elektronische registratie van hun dieren. Wij zien juist de voordelen. Je kunt het meeste via internet doen. Als de bedrijfsgege vens zijn ingevoerd, gaat de rest vrijwel vanzelf.' De vrouw des huizes helpt hard mee op het bedrijf. 'Als kind schijn ik al te hebben gezegd dat ik boe rin wilde worden. Ik heb nooit naar een boer gezocht, maar ben er gewoon tegenaan gelopen. Toen ik op Bargerhof kwam wonen, vroe gen ze waarom ik niet buiten de deur ging werken. Hoe verzin je het, er is op de boerderij werk zat. Saai is het nooit, altijd reuring, zeker met die toeristen om de deur.' Dirk: 'Als je er niet met z'n tweeën achter staat, dan wordt het nooit wat.' Helga: 'We proberen er elk jaar meer uit te halen.' De levensvatbaarheid van het bedrijf zou erop verbeteren als ze eindelijk de vurig gewenste onthef fing voor kamperen bij de boer krijgen. 'We strijden er al jaren voor en staan bovenaan de wachtlijst van de gemeente. We hebben onze hoop gevestigd op het nieuwe bestemmingsplan. Maar nog steeds geen vergunning. Jammer, want ons bedrijf is er bij uitstek geschikt voor. Logeren bij de boer is ons credo. De speeltuin hebben we al, kippen, konijnen, een pony, alles voor een leuke kinderboerderij. Nu alleen de kampeerders nog.' Helemaal alleen hoeven ze al dat werk niet te doen. Zoon Hidde (10) en dochter Stans (9) helpen ook een handje. Dirk: 'Die halen ook wel eens een lammetje. Tijdens de lammerij doen zij het eerste rondje, zodat wij nog even in bed kunnen blijven. En ze voeren de dieren.' Helga: 'Maar ze moeten niet, ze mogen ook tv kijken.' Andere hulp is Wilco, een stagiair die een MBO- studie dierenverzorging volgt. 'Ik ben hier nu anderhalve week. De eerste paar dagen was het wen nen, maar nu heb ik mijn draai gevonden. Het gaat wel lekker.' Dirk: 'We hebben vaker stagiaires. Het valt niet altijd mee, maar met Wilco gaat het goed. Hij moet er onderhand wel een lammetje af kunnen halen. Het leuke is als je jongens zoals hij een stukje omhoog kunt krijgen.' Een stagiair stelde eens de vraag waarom op Bargerhof alleen scha pen van het Texelse ras worden gehouden. Helga: 'Heel simpel, we zitten nu eenmaal op Texel.' Live beelden vanuit de kraamka mer zijn te bekijken via www. bargerhof.nl of via www.scha- penonline.nl. Het zijn roerige tijden in de lokale journalistiek. Een politieke aardver schuiving en als klap op de vuurpijl het nieuws dat collega Edo Kooi man van de Kabelkrant een promi nente kandidaat is om namens Texel 2010 in het college te komen. Wat moeten we daar van denken? Journalistiek en politiek bedrijven gaan niet samen, luidt een gouden regel. Nu heb ik Edo wel veel over politiek zien schrijven, maar nooit openlijk zien bedrijven, dus de ver gelijking met mediatycoon en minister-president Silvio Berlusconi ga ik niet maken. Je kunt je afvragen of Edo de partij van Gerbrand naar de overwinning heeft geschreven. Wat beiden gemeen hebben, is dat ze een beetje sensatie niet uit de weg gaan. Poster las zijn scherpe uit spraken regelmatig terug op de Kabel en had aan het medium een gewillig podium voor zijn vele open brieven. Edo mag op dat gebied wat minder selectief zijn dan wij van de TC, het heeft bij mij voorals nog geen twijfel gezaaid over zijn integriteit. Wat Poster en Edo gemeen heb ben, is dat het beiden 'mannen van de straat' zijn. Edo kent iedereen en iedereen kent Edo. Een betere basis om de politiek dichter bij de Texelaars te brengen is er niet. Ik zie meer voordelen. Zoals van praktische aard. Met zo'n topfoto- graaf in het college hoeven wij niet steeds op te draven als b en w de zoveelste officiële daad verrichten. Wat zeg ik, Edo schrijft er zelfs in een handomdraai een goedlopend persbericht bij en kan als geen ander ambtelijke stukken inkorten tot beeldschermformaat. De pers man is zo onder meer in staat om de voorlichtsters van de gemeente tijd te laten besparen en dat biedt in deze tijden van schaarste per spectieven. Als journalist heb ik Edo horen plei ten voor meer transparantie bij de gemeente. Als wethouder kan hij als geen ander zaken in beeld brengen, inzoomen, focussen en uitlichten. Ook op dat gebied valt veel te winnen. En wordt het niet eens tijd dat De Waal een wethou der levert? Het voorzitterschap dat hij er een tijdje de dorpscommissie heeft bekleed, heeft hem bestuur lijke ervaring opgeleverd. Maar welke portefeuille gaat Edo straks beheren? Uiteraard Sport. Edo is een onvermoeibare moun- tainbiker. Wat doorzettingsvermo gen heb je wel nodig om in het raadhuis je doel te bereiken. En met hem aan de macht moet het Ondernemersvereniging Den Burg houdt maandag 15 maart om 20.00 uur jaarvergadering in hotel De Lindeboom. Op de agenda staan onder meer het zevenjarenplan en diverse ontwikkelingen in en rond Den Burg. Na de pauze verzorgt Jeroen van Hattum van het project Gastvrij Texel een kleine workshop. Na afloop kan worden nagepraat onder het genot van een hapje en drankje. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. een peulenschil zijn om de gewens te uitbreiding van het crosspad erdoor te drukken. Hij is ook ver woed basketballer. Net als Nico Kikkert trouwens. Dat is wellicht geen pré voor een duurzaam wet houderschap, maar beiden hebben wel getraind onder Nico Waerts, nu raadslid voor Texel 2010. De lijnen zijn dus kort. Edo kan er nog wel een portefeuille bij hebben. Maar welke? Financiën, Cultuur, Huivesting, Toerisme of Ruimtelijke Ordening? Ik weet niet of hij daar zo gelukkig van wordt? De TC-redactie bedacht een post waarin deze aanstaande ex-jour- nalist zijn ei volledig kwijt kan: wethouder van Andermans zaken. Gerard Timmerman De diensten van de baptistenge meente worden tot half juni gehou den in de aula van De Fontein aan de Burdetstraat. Dit omdat het eigen gebouw wordt verbouwd en daar door te klein is om onderdak te bie den aan alle bezoekers. In de kerk bevinden zich momenteel 170 zit plaatsen, ruim voldoende voor de eigen gemeente, maar te weinig om de steeds grotere toeloop van vakan tiegangers onderdak te bieden. Graag wil ik reageren op het inter view met Sil van Dijk van de band @LAST in de Texelse Courant van dinsdag 9 maart j. De zinsneden 'We waren allemaal toe aan iets nieuws' en 'De muzikanten zelf hadden het al even zien aanko men' hebben mij uitermate gestoord. Net als de buitenwacht was ik zeer verrast over het besluit te stoppen. En ik was ook zeker niet toe aan 'iets nieuws'. Ik wil laten weten dat de woorden 'we' en 'de muzikanten' maar op een deel van de groep Poundcake van toepassing zijn en zeker niet op mij. Marije Schoo, Den Burg. Zondag 14 maart 2010 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. dienst in De Burght, Bin- nenburg, dhr. M. Aten. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. mw K.M. Dij kerman. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. mw. C. Vla ming van Marken; 19.00 u. ds. J. de Gier uit Dokkum. De Cocksdorp: 11.00 u. mw. C. Vlaming van Marken. Oudeschild: 11.00 u. ds. J. de Gier uit Dokkum. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 12 maart Zat. 13 maart Zon. 14 maart Ma. 15 maart Din. 16 maart Woe. 17 maart Don. 18 maart 06.04 en 18.36 u. 07.06 en 19.15 u. 07.56 en 19.45 u. 08.36 en 20.24 u. 09.00 en 21.05u. 09.17 en 21.46u. 09.50 en 22.10 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 9 maart doodtij, maandag 15 maart nieuwe maan, woensdag 17 maart springtij. Zondag 14 maart zon op 6.51 uur, onder 18.47 uur. Cjrnn TjwrL-Jixeh in het hart* Uitgave van nedia bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. GEREFORMEERDE GEMEEN TE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u. ds. G. Heijkamp. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille, extra collecte jongerenwerk DCG. BAPTISTENGEMEENTE: in De Fontein, Burdetstraat, Den Burg: 10.00 u. ev. J. Jansen uit Julianadorp. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor. Oudeschild: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Kringvergadering te Swifter- band. Gelukkig hoef je niet altijd gelukkig te zijn ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon en feestdagen van 10.30 tot 11.30 uur. bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont- weg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventie, tel. 0223-620541 Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 1. Noord wester, Duinreep, Vloedlijn, Golf slag, Vaargeul, Schoorwal, aan leunwoningen Gasthuisstraat aanleunwoningen, Gasthuis straat (van Beatrixlaan tot Pont- weg), Zeebries. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderpro gramma) 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Vlaswiek 10.45 u. Kerkdienst vanuit RK-kerk Den Burg 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Frans gaat het doen 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.45 u. RK-kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Even bijpraten met... Leien voor de kerk van Den Burg en de kunstweek van de OSG (H) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9