Emotioneel jeugdboek over 'vergeten oorlog' 'Foute' Nederlanders in Surinaams kamp Veel bezoek Uitmarkt Texel Natuurlijk Sytske en Adriaan Dijksen Te koop in alle Texelse boekenwinkels voor TEXELSE 10 COURANT Wat ik zeggen wou Kennismaking met computer Gemeentehuis ';T' is een kennismaking met de natuur van Nederlands grootste waddeneiland. Het landschap, de vogels, planten en dieren van duin, veld en strand, alles komt aan bod in meer dan 600 foto's en een korte informa tieve tekst 'De lezers k®n natuur in al met het de T rfe k,einste zijn tace^® 'd meeste weidse insecten tot d waS het ult- landschappen.^ en Adri. gangspunt ze begonnen aan DijKson, resultaat aan TexehNat""* Het r ls verbluffen, en r foto's van dierCT, P akt dat gezichten, r ongevoelig alleen een barbaar e, voor kan zijn. Een weergave van alles wat Texel voor bewoners en toeristen aantrekkelijk maakt. vormt ook een stimulans voor de kostenloze inbreng van heel veel vrijwilligerswerk. De ANBO en de Omring houden vrijdag 26 maart een bijeenkomst in de ruimte van de Bewoners vereniging waar senioren kennis kunnen maken met computers. De bijeenkomst is bestemd voor mensen voor wie het gebruik van een computer, internet en het ver sturen van e-mail geen dagelijkse kost is. Tijdens de bijeenkomst worden zogeheten simPC's gede monstreerd. Dat zijn eenvoudige computers zonder al te veel knop jes die speciaal voor ouderen zijn bestemd. Bezoekers kunnen volgens de ANBO zelf achter zo'n computer plaatsnemen om te proberen hoe het werkt. Met de eenvoudige computer kan onder meer worden gemaild, gesurfd op internet, gebeld en aan internetbankieren worden gedaan. De bijeenkomst, georganiseerd door Rein Steenhuizen van de ANBO, wordt gehouden tussen 11.00 en 12.30 uur en tussen 13.00 en 14.30 uur in het gebouw van de Bewonersvereniging aan de Thijs- selaan in Den Burg. DINSDAG 16 MAART 2010 De onbekende geschiedenis van 'foute' Nederlanders die in 1942 van Nederlands-lndië naar gevangenkampen in Suriname werden gedeporteerd, is onder werp van het jeugdboek Kamp in de jungle van Joyce Pool, dat vorige maand verscheen. Het boek maakt deel uit van het les pakket Vergeten Oorlog, bestemd voor leerlingen van groep 8 van de basisschool en de onderbouw van het voortgezet onderwijs. Het lespakket bestaat uit zes jeugdboeken van bekende schrij vers over vergeten of minder bekende facetten van de Tweede Wereldoorlog: de bombardemen ten op Rotterdam en Middelburg, Sinti en Roma, dwangarbeid, de Tweede Wereldoorlog in Suriname, kinderen van 'foute' ouders en van Duitse militairen en de Tweede Wereldoorlog in landen waar 'nieu we' Nederlanders vandaan komen, zoals Marokko, de Nederlandse Antillen, Irak en China. De boeken gaan vergezeld van allerlei digitale materialen, bedoeld om de lessen te ondersteunen. Dit alles is sym bolisch verpakt in een koffer, het voorwerp waarmee miljoenen in de oorlog onderweg waren, naar een kamp of op de vlucht. Vergeten Oorlog is een project van Tweede Wereldoorlog eindigde. Kamp in de jungle vertelt het fasci nerende verhaal van Dieter Schmidt, die sinds het uitbreken van de oorlog samen met zijn vader in een gevangenkamp op Java is opgesloten. Reden is dat zijn vader lid is geweest van de NSB. Ze zit ten er samen met andere 'onvader landslievende' individuen. Een deel sympathiseerde met Hitier, maar anderen valt niet veel te verwijten. De enige fout die ze maakten, was dat ze lid waren (geweest) van een organisatie die niet alleen legaal was, maar zelfs in de Tweede Kamer vertegenwoordigd was. Voor de mariniers die hen bewa- de Schrijvers van de Ronde Tafel (onder wie Joyce Pool), in samen werking met Cubiss (een adviesor ganisatie voor culturele instellingen en bibliotheken) en uitgeverij Leo pold. Het wordt ondersteund door de Stichting Jaap ter Haar en is mede mogelijk gemaakt door de Eenheid Oorlogsgetroffenen en Herinnering WO II van het ministe rie van VWS. Aanleiding voor het project is dat het in mei van dit jaar vijfenzestig jaar geleden is dat de ken, maakt dan geen verschil. Ze behandelen iedereen op dezelfde ruwe, vernederende, soms zelfs sadistische manier, zonder inte resse in de werkelijke achtergrond van de gevangenen en kennelijk ook zonder zich af te vragen of iemand die dertien jaar oud is wel schuldig kan zijn aan landverraad. In januari 1942 worden Dieter en zijn vader met meer dan honderd andere gevangenen en een onbe kende bestemming op een groot Joop Rommets Het huidige gemeentehuis is uitste kend in te richten als centrum van de musea op Texel. De toeristen en de honderden vrijwilligers van de musea zouden een unieke stand kunnen opbouwen en exposeren wat de musea te bieden hebben. Zo wordt het museumbezoek gestimuleerd en hebben de vrijwilligers een prachtig centrum vanwaar uit hun activiteiten geactiveerd kunnen worden. Het versterkt de historie en de folklore en schip geladen. De reden wordt hen niet verteld, maar kennelijk zijn de gezagsdragers bang dat de gevan genen bij een aanval van Japan op Nederlands-lndië met de vijand zullen samenspannen. Het reisdoel blijkt uiteindelijk een gevangen kamp, middenin het oerwoud van Suriname, waar ziektes en wilde dieren op de loer liggen en een mensonterend regime wordt gevoerd. Joyce Pool heeft met Kamp in de jungle een vlot lezend, boeiend en leerzaam boek geschreven. Het is hier en daar ook zeer emotioneel, zeker voor wie zich realiseert dat het verhaal is gebaseerd op werke lijke gebeurtenissen. De Texelse bewijst daarmee opnieuw tot de betere jeugdboekenschrijvers van Nederland te behoren. Zoals van haar verwacht mag worden, brengt ze bovendien verrassende nuan ces aan en daagt ze de lezer uit na te denken over de vraag wie er goed en wie er fout was in de Tweede Wereldoorlog en of de bekende morele opvattingen inder daad wel zo onomstreden zijn. Het boek is daarmee een aanrader, zowel voor kinderen als voor vol wassenen. Kamp in de jungle telt 130 pagi na's, is ook in de boekwinkel ver krijgbaar en kost daar €14,95. Leerlingen tijdens de Uitmarkt op het podium van de Burgemeester De Koninghal. (Foto Jeroen van Hattum) De Uitmarkt op de OSG is vrijdag goed bezocht. In het gebouw aan de Emmalaan werden kunstuitin gen geëxposeerd die leerlingen tij dens de Kunstweek hadden gemaakt en in het gebouw van KTF en op het podium in de Burge meester De Koninghal werden diverse uitvoeringen verzorgd. Leerlingen liepen onder meer een catwalk en er waren optredens van meerdere bands. Dat gebeurde in de De Koninghal tegen een achter grond van drie meterslange beschilderde doeken die veertien leerlingen hadden gemaakt aan de hand van stijlen van de Cobra schilders Kadinsky, Pollock en Richter. De doeken werden een dag later gebruikt in de zaal als achtergronddecor voor de Lions- veiling waar eveneens veel kunst voorbij kwam. De circa negenhon derd leerlingen konden in totaal aan zo'n zestig uiteenlopende workshops meedoen. Studenten van kunstacademies verleenden hun medewerking. R. Tönjes, Den Burg. Leerlingen bekijken een paar kunstzinnig gedecoreerde skimboards in een lokaal van de OSG. (Foto Jeroen van Hattum) WWF Natuur Fonds doet én verstuur gratis jouw spe ciale klimaat-wenskaart op wnf.nl/kopenhagen De aarde warmt op. Lees wat het Wereld for a living planet' TexeLN r---2ó3 Texelse Courant, 23 december 2009

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10