Uiteenlopende stijlen op winterconcert Excelsior rfggJ j TEXELSE 2 COURANT Uurwerk ouder dan gedacht Ronny Wijngaarde in De Kombuis LANGEVELD DE R00Y TESG Bambibenen van Charlotte Lap Drukke avond Vrouwen van Nu Doen —J Kledingverkoop voor Moldavië Uitladder Oud papier TEXELSE^COURANT Opienie T 1 IfTMr irf'S DINSDAG 16 MAART 2010 Ronny Wijngaarde, ook wel de Nederlandse Lionel Richie genoemd, treedt zaterdag 20 maart op in café De Kombuis op de haven van Oudeschild. Wijngaarde werd in 1986 ont dekt tijdens de Soundmixshow en is sindsdien een veelge vraagd artiest in heel Europa. Naast nummer van Richie brengt hij hedendaagse popmuziek, disco, soul en dance-classics. Daarbij wordt hij bijgestaan door twee showdanseressen. Het optreden begint om 21.30 uur, de toegang is gratis. Joop Noom, in het zonnetje gezet door dirigent Betty Bakker, maakt op de kop af 65 jaar muziek. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Dinsdag 16 maart: 14.00 uur. In sporthal Ons Genoegen wordt van 14.00 tot 22.00 uur de Horeca- en Recreatiebeurs Texel gehouden. 18.00 uur. In De Buureton in Den Burg begint om 18.00 uur een geza menlijke maaltijd voor ouderen, ver zorgd door de SWOT. Deelname kost €8,-. Tel. 312696 of swot@texel. com. 20.00 uur. Op het adres Brink 28 in Den Burg begint om 20.00 uur een meditatie, 'voor ontspanning, balans, vitaliteit, zelfreflectie en koersbepa ling van binnenuit'. Meer informatie: tel. 06-29028573. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 4. Koger- straat, Boogerd, Willem van Bei- erenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagemaker- straat, Witte Kruislaan. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 16 maart Woe. 17 maart Don. 18 maart Vrij. 19 maart Zat. 20 maart Zon. 21 maart Ma. 22 maart 09.00 09.17 09.50 10.00 10.05 10.40 11.05 en 21.05 u. en 21.46 u. en 22.10 u. en 22.25 u. en 22.54 u. en 23.26 u. en 23.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Woensdag 17 maart springtij; dinsdag 23 maart eerste kwar tier, donderdag 25 maart doodtij. Zon dag 21 maart zon op 6.41 uur, onder 18.55 uur. (fncn Tjmrtsjixtis In htl harL. Uitgave van bureau Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen zijn van vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. 20.30 uur. Cabaretier Klaas van der Eerden speelt in theater Klif 12 in Den Hoorn zijn show 'Schwalbe'. Aanvang 21.00 uur. Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. 21.00 uur. In café de Nieuwe Zwaan in Den Burg begint om 21.00 uur een optreden van Impress, een trio rond oud-Texelaar Kees Klaassen. Entree gratis. Cinema Texel vertoont De Russen oorlog (14.00, 20.00) en Gangster boys (20.30). Woensdag 17 maart: 19.30 uur. In de kantine van Gemeen tewerken aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg begint om 19.30 uur een bijeenkomst over het Waddenfonds. 20.00 uur. In de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg lezen de deelnemers aan de columnwedstrijd hun eigen inzending voor. Daarna worden de prijzen uitgereikt. 20.00 uur. In het eigen clubgebouw aan de Ankerstraat houdt IJsclub Oost jaarvergadering. Cinema Texel vertoon De Prinses en de kikker (13.30), Het regent gehakt ballen, 3D (13.45), Gangsterboys (16.00), de Nederlands gesproken versie van Alice in Wonderland (16.15), de ondertitelde versie van Alice in Wonderland (20.00) en The Edge of darkness (20.30). Donderdag 18 maart: 19.00 uur. In het Hoornder kerkje begint om 19.00 uur een concert. Een ensemble met getalenteerde musici uit Noorwegen speelt werken van Beethoven, Sjostakovitsj en Manuel de Falla. Entree €12,-; kinde ren betalen €6,-. 19.30 uur. Bij sterrenwacht De Jager bij Ecomare kan van 19.30 tot 21.00 uur naar de sterren worden gekeken. Alleen bij helder weer (bij twijfel: tel. 06-45552708). 20.00 uur. Medewerkers van Visio verzorgen in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp een avond over slechtziendheid voor de Vrouwen van Nu. Aanvang 20.00 uur. Cinema Texel vertoont de ondertitel de versie van Alice in Wonderland (20.00) en een 'mystery movie' (20.30). Vrijdag 19 maart: 19.30 uur. Bij sterrenwacht De Jager bij Ecomare kan van 19.30 tot 21.00 uur naar de sterren worden gekeken. Alleen bij helder weer (bij twijfel: tel. 06-45552708). 20.00 uur. Het Westfriese cabaretge zelschap Gien Gehannes treedt op in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. Aanvang 20.00 uur. 20.30 uur. In theater Klif 12 in Den Hoorn speelt cabaretier Charlotte Lap de voorstelling 'Bambibenen'. Entree €15,-. Cinema Texel vertoon De Prinses en de kikker (13.30), Het regent gehakt ballen, 3D (13.45), Gangsterboys (16.00, 18.45), De Nederlands gesproken versie van Alice in Won derland (16.15), de ondertitelde ver sie van Alice in Wonderland (19.00, 21.45) en The Edge of darkness (21.30). TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel van uit Den Helder als vanaf Texel. Auto mobilisten moeten 's ochtends op Texel rekening houden met wachttij den die kunnen oplopen tot een uur. Voor meer informatie over de veer dienst: tel. 0222-369600, info@teso. nl of www.teso.nl. m m De percussieband speelde arrangementen van instructeur Bert Kemper. In Klif 12 in Den Hoorn is vrijdag 19 maart de voorstelling Bambi benen van Charlotte Lap te zien. Lap studeerde aan de Academie voor Kleinkunst, speelde toneel bij het Nationaal Toneel en Hollandia, zong en speelde in verschillende muziektheaterproducties en musi cals. Ook op cabaretgebied heeft ze haar sporen verdiend, toen ze samen met twee andere meiden Hassan's Angels vormde. Bambibenen gaat er over wat te doen 'als je volledig op je bek gaat'. 'Niet bewegen en wachten tot het over gaat. Maar als de pijn niet weggaat, moet je je toch maar weer bezig gaan houden met het leven: met het fileprobleem, het verschil tussen HEMA- en V&D- personeel, spullen naar Afrika of naar Polen of hoe de perfecte latte machiato te bestellen.' De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €15,-. Diner vooraf is mogelijk, reserveren kan via tel. 319633 of e-mail info@klif12.nl. Medewerkers van Koninklijke Visio verzorgen donderdag 18 maart een avond over slecht ziendheid voor de afdeling De Cocksdorp-Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu. Zij gaan in op de praktische gevol gen van het slechter gaan zien en vertellen wat Visio kan betekenen. Er wordt gesproken over commu nicatie, hulpmiddelen en aange past spelmateriaal en er is ruime gelegenheid om zelf te ervaren hoe het is om als slechtziende bepaal de activiteiten te doen. De bijeen komst wordt gehouden in Het Eier landsche Huis en begint om 20.00 uur. Leden kunnen zich tijdens de avond opgeven voor het reisje naar De Zaanse Schans dat de reiscom missie heeft georganiseerd op 19 mei. Tevens wordt nogmaals inge gaan op het verzoek van de feest commissie van 175 jaar Polder Eierland om een bijdrage te leveren aan het polderfeest. Wat gaat u doen op 19 en 20 maart? De landelijke vrijwilligers- actie NL DOET, voorheen Make a Difference Day spoort ons al weken aan de vrijwilligershanden op die data uit de mouwen te steken om Nederland leuker, gezelliger en socialer te maken. Wat zal ik eens gaan doen aan goede werken? Een klein begin netje heb ik afgelopen zaterdag al gemaakt door liefst twee drachti ge schapen die met de pootjes te verkeerde kant op wezen van een wisse dood te redden. Niemand heeft het gezien en ook de datum was verkeerd; het telt niet mee voor NL DOET. Ik moet iets nieuws verzinnen. Eigenlijk is het een rare instelling, zo'n vrijwilligersdag. Net alsof je er met een klusje in maart weer voor een heel jaar vanaf bent om iets aardigs voor een ander te doen. Zo werkt het natuurlijk niet en gelukkig, als ik Van koralen van het Leger des Heils tot de moonwalk van Michel Jackson en van een vrolijke Ierse ballade tot de passie van West Side Story. In combinatie met per cussie, majorettes en minirettes volop variatie tijdens het winter concert van Excelsior, zaterdag in De Bijenkorf. Een muziekvereniging met een breed repertoire, maar ook een traditionele start: koralen, een genre dat de Christelijke muziekvereniging in de genen zit. Excelsior wilde op dit gebied wel eens wat anders, daarom was gekozen voor koralen van het Legers des Heils. Dirigent Betty Baker: 'Het mocht lange tijd niet door anderen worden gespeeld, maar gelukkig is dat nu makkelijker geworden', waarop het fanfare met trommelgeroffel de herkenbare tonen van het Leger inzette. De composities uit West Side Story van Leonard Burnstein zijn bekend en lijken eenvoudig, maar de eigen tijdse arrangementen die van de muziek van pakweg een halve eeuw geleden waren gemaakt, zaten best gecompliceerd in elkaar. Excelsior blies zich er dapper doorheen en speelde hier en daar zelfs bevlogen. Met het Lied van de Vrijheid van Handel bracht het fanfare een ode aan arrangeur Siem Noom. Een man met veel talenten, bleek uit de opsomming van Bakker: 'Hij arran geerde, schreef partituren, was jury lid, dirigeerde meerdere orkesten en was muziekpedagoog. Hij liet kinde ren spelen, zocht een instrument voor hen uit en plaatste ze in een harmonie.' Het kan geen toeval geweest zijn dat Excelsior dit arran gement speelde. Zoon Joop Noom, tevens lid van de vereniging, viert dit jaar dat hij 65 jaar muzikant is en werd door de dirigent in de schijn werpers gezet. Bakker en Noom hebben een bijzondere band met elkaar. Bakker: 'Als ik sta te dirigeren en ik kijk naar rechts, geven we elkaar een knipoog. Dan weet ik dat het goed zit.' Klappende handen en stampende voeten versterkten de sfeer tijdens het vrolijke The Irish Dance Master, waarin de saxofoon sectie een stevig aandeel leverde. Bijzonder was ook de medley van Abba, met onder meer Dancing Queen, Mama Mia en Fernando. Met in het laatste nummer een hoofdrol voor trompettisten Karen Hin en Jasper van de Sande. Ludiek hoogtepunt van de avond brak aan toen een drietal muzikanten met stofzuiger het podium betrad en op de maten van Rêverie van André Waignein, de machines in- en uit schakelde. Een knipoog naar de Night of the Proms, waar een orkest van stofzuigers optrad. Excelsior liet onder meer ook de vorig jaar overle den popster Michael Jackson de revue passeren. Hij werd geëerd met zijn wereldberoemde Earth Song. Vertederend waren de presentaties van de minirettes en majorettes die onder leiding van Linda Krotje door de zaal marcheerden en op het podium met hun batons en pom pons zwaaiden en met The man in the mirror ook een ode brachten aan Michael Jackson. Ook de percussieband had met goed samenspel en een uiteenlo pend repertoire een prominent aan- om me heen kijk, zo doet men ook niet. Ik denk aan de sport clubs die vrijwel alleen maar op vrijwilligers draaien, de warme- maaltijdvoorziening, de verzor gingshuizen, ouderhulp op de scholen, hulp aan zieke buren of ouders, NL doet al geweldig veel vind ik. Maar vrijdag en zaterdag gaan we voor de slagroom op de taart, voor dat beetje extra dat ons allemaal gelukkig maakt, de gever en de ontvanger. Liefst zon der camera's en opgewonden artikelen, gewoon omdat het leuk is. Ik denk er nog even over na, maar vóór vrijdag komt er vast wel een idee voorbij. Of een ander schaap. Om naar de boot te komen rijd ik nu een heel stuk door de landerijen, dus alle kans. Ik houd de ogen open. U ook? Pien Verberg =3 „txceJffor?* V. 1 - --56 f-v-, - L f'-T 1 I? I Majorettes en minirettes van Excelsior deel in de muziekavond. De enthou siaste slagwerkers maakten onder leiding van Bert Kemper hun opwachting met vier nieuwe trom mels. Voor de meeste composities die ze vertolkten, zoals The Blue Jackets van Egberts en Smits, Des- Het uurwerk in de toren van de kerk aan de Binnenburg in Den Burg is waarschijnlijk tientallen, en misschien zelfs honderd jaar ouder dan tot nu toe werd aan genomen. Dit blijkt uit een rap port van de Stichting tot Behoud van het Torenuurwerk. De stichting bezocht de toren in december nadat aan de hand van foto's was geconstateerd dat het hier gaat om een bijzonder uurwerk met grote historische waarde. Bij de inspectie kwam aan het licht dat het uurwerk in een ver verleden door robuust geweld ontzet is geraakt en daarna weer is gerepareerd. Volgens de deskundigen van de Stichting tot Behoud van het Toren uurwerk kostten deze uurwerken destijds ongeveer ƒ800,- en de 85,- die in 1607 werd betaald (en waarvan bewijzen zijn terug te vin den in het archief van de kerk), betrof dan ook waarschijnlijk niet de aanschafkosten maar de repa ratiekosten van dit uurwerk 800,- in 1607 was vierhonderd jaar later, in 2007, ruim €27.000,-). Als er moet worden gegist naar de oor zaak van het ontzet raken van het torenuurwerk, kan worden gedacht aan het instorten van de houten torenspits in 1527 of geweld door de Watergeuzen in het jaar 1571In beide gevallen zou het torenuur werk ouder zijn dan het eerder genoemde jaartal 1607. Wellicht dat archiefonderzoek hier te zijner tijd uitsluitsel over kan geven. Het uitstellen van de reparatie zou ver klaard kunnen worden uit de onrus tige en slechte economische door de zaal. perado en Street Parade van Rob Balfort en Marching the Blues van Schipper en Kouwenhove, was het arrangement geschreven door Bert Kemper. Gerard Timmerman omstandigheden op Texel in de 16de eeuw. Pas aan het eind van de 16de en het begin van de 17de eeuw was weer geld beschikbaar voor onder meer het vernieuwen van de torenspits, het dak van de kerk en de reparatie van het toren uurwerk. Het inspectierapport heeft het kerkbestuur doen besluiten opdracht te geven tot het maken van een restauratiebestek. Hierbij zal worden uitgegaan van een museale en werkende opstelling zoals gerealiseerd in de hervormde kerk van Winkel. Aan de hand van het bestek zal bij drie gespeciali seerde bedrijven offerte worden aangevraagd. De restauratiekosten zullen naar verwachting €10.000,- tot €15.000,- bedragen. Afhankelijk van het verkrijgen van voldoende subsidie zal worden besloten tot restauratie over te gaan. De opbrengst van de jaarlijkse kle- dingmarkt, die vrijdag 26 en zater dag 27 maart in De Schakel aan de Binnenburg in Den Burg wordt gehouden, is net als voorgaande jaren bestemd voor een project in Moldavië. Dit keer wordt het geld besteed aan het werk onder zo'n 120 wees- en straatkinderen. Zij hebben inmiddels onderdak gekre gen, in tien huizen, maar er is meer nodig om hun leven te veraange namen. Te denken valt aan speel goed. Ook bestaat behoefte aan bedden- en linnengoed. Voor de markt zijn veel goede en schone kleren nodig. Deze kunnen maandag 22 maart tussen 9.00 en 12.00 uur in De Schakel worden afgegeven. De verkoop op 26 en 27 maart duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Er is koffie, thee en zelfgebak ken koek verkrijgbaar. Voor de kin deren is er een grabbelton. Ook wordt een verloting gehouden. Vrij willigers van de werkgroep Hulp Oost-Europa zijn aanwezig om over hun werk te vertellen en foto's te laten zien. Wie spullen heeft en daar nu al vanaf wil óf bij de markt wil helpen, kan contact opnemen met Nannie de Haas (tel. 312298) of Rensche Rienstra (tel. 313878). Kleding die niet wordt verkocht, wordt te zijner tijd ook naar Moldavië gebracht.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2