Tien mille voor goede doel bij Lionsveiling 'Kous' in riool maakt graafwerk overbodig www.texelsecourant.nl TEXELSE 5 COURANT Moet dat nou? DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Bijeenkomst Waddenfonds Edo Diefstal Nieuwe raad geïnstalleerd Texel op Streetview Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou DINSDAG 16 MAART 2010 Lions Club Texel heeft naar ver wachting zo'n tienduizend euro voor het goede doel opgehaald met de veiling die zaterdagavond in de Burgemeester De Koning hal in Den Burg is gehouden. De veiling was geheel in het nieuw gestoken. De marktkramen met goederen in de loods van RAB hadden plaatsgemaakt voor een expositie van kunstwerken, antiek en curiosa waarvoor de sporthal voor één dag tot veilinghuis was omgebouwd. De serviceclub had daarvoor standpanelen (met ver lichting) en vitrines bij een profes sionele standbouwer aan de over kant geregeld en opgesteld in de De Koninghal. Bezoekers konden 's middags bekijken wat er 's avonds onder de hamer zou gaan. Het bezichtigen moest even op gang komen, maar in de loop van de middag ontstond de nodige doorloop in de zaal. Er hing veel Texelse kunst bij die was aangeleverd door leden van kun stenaarsvereniging Zout. Bezoe kers bleven eveneens hangen om slowfoodgerechten met vergeten groenten te proeven. Vlak vóór de start van de veiling was het spannend voor de Lions omdat de zaal op dat moment nog lang niet gevuld was en veel stoe len leeg waren. Een kwartier later was een groot deel van de stoelen toch bezet en ook aan de tafels langs de zijkant van de zaal bevon den zich kopers. De veiling was net als voorgaande jaren in handen van veilingmees ters Benno Bakker en Willem van Tatenhove. Zij werden bijgestaan door vrouwen van leden van de Lions die als veilingschrijvers mee in de gaten hielden waar geboden werd. Andrew Albers vertelde gere geld wat extra's over de werken en de makers en leden van de Lions liepen heen en weer om op het podium de kunstwerken te tonen. De spanning over het verloop van de avond ebde weg, nadat op de eerste kunstwerken meteen goed was geboden. In totaal gingen 152 werken onder de hamer, waarvan er 104 werden verkocht. Een deel van de niet-verkochte werken ver wisselden na afloop via de veiling makelaars alsnog van eigenaar. Drie TESO-aandelen gingen van de hand voor respectievelijk €6250,-, €5700,- en €5800,-. Dat was hoger dan bij de vorige Lionsveiling in 2008, waar een aandeel gemiddeld vijfduizend euro deed. De eerste was een aandeel van vijf gulden, de andere twee hadden een nomi nale waarde van vijfentwintig gul den. Ze kwamen in handen van twee Texelaars en een man van de overkant met een tweede huis op Texel. Een toonderaandeel van De Krim werd verkocht voor €1650,-, een oprichtersaandeel verwisselde voor €2700,- van eigenaar. Bij dat laatste ontstond even beroering, nadat de veilingmeester het aan deel opnieuw in de verkoop bracht toen hij nog een hoger bod zag. De man die dacht dat hij koper was van het aandeel was daar niet bepaald blij mee. In totaal kende de veiling een omzet van zo'n €45.000,-. Op basis van de netto-opbrengst, die voor komt uit de provisiekosten die aan kopers en inbrengers in rekening wordt gebracht, de verkoop van de slowfoodgerechten en advertentie inkomsten verwacht de serviceclub circa tienduizend euro te hebben opgehaald. De reacties op de nieuwe opzet waren overwegend positief. Vol gens aanwezigen hing er een pret tige en aangename sfeer in de zaal. De veiling bood ook de gelegen heid aan kunstenaars en kopers om met elkaar in contact te komen. De Lions hebben het plan opgevat de veiling van kunst, antiek, curio sa en waardepapieren een vervolg te geven. Een stuk riool langs de Pontweg wordt momenteel vernieuwd volgens een methode die niet eerder op Texel is toegepast. Via de putten wordt door het riool een kous van kunststofve zel geregen. Dit materiaal is gedrenkt in polyesterhars, die verhardt als door de kous stoom of heet water wordt geperst. De wanden van het riool krijgen daardoor een waterdichte, ster ke bekleding met een dikte van een centimeter, die een men senleeftijd meegaat. Deze werk wijze maakt graafwerk overbo dig, duurt weken in plaats van maanden en is ook nog een derde goedkoper dan traditio nele vervanging. In opdracht van de gemeente wordt het werk uitgevoerd door Insitu- form Rioolrenovatietechnieken BV uit Zoetermeer. Ter gelegenheid van de primeur verzorgde dit bedrijf dinsdagochtend een presentatie voor mensen van Gemeentewer ken, Hoogheemraadschap en andere belangstellenden, gevolgd door een demonstratie ter hoogte van Tubantia. Uit de toelichting van medewerkster Erica Frakking bleek dat met het systeem, veertig jaar geleden in Engeland uitgevonden, wereldwijd ervaring is opgedaan. Er is intussen zo'n 60.000 kilome ter rioolbuis van allerlei doorsnee en soort vernieuwd. Naast het prijsvoordeel is het feit dat geen straten meer hoeven te worden opengebroken met alle langdurige overlast van dien, hét grote plus punt. Het genoemde stuk riool langs de Pontweg was dringend aan ver vanging toe. In de loop der jaren is het beton aangetast, vooral door zwavelwaterstof (H2S) dat in het afvalwater ontstaat. Het materiaal 'rot' daardoor weg, met grote kans op lekkage en zelfs instorting. Voordat de eigenlijke herstelopera tie begint, wordt het riool geïn specteerd en gereinigd. Lekken, waardoor grondwater naar binnen kan sijpelen, worden gedicht. De aansluitingen vanuit de gebouwen langs de route worden tijdelijk afgesloten, wat voor een enkele dag in de praktijk geen problemen oplevert. De nog platte kous van de vereiste doorsnee wordt vanuit een auto door het riool getrokken. Dan wordt er druk op gezet, zodat de kous wordt opgeblazen en zich stijf tegen de wanden voegt. Zolang het koud is (de kous wordt op een temperatuur van rond nul graden gehouden) blijft de kunsthars in het weefsel vloeibaar. Dat verandert als er vervolgens stoom van meer dan 100 graden door de kous wordt geblazen. Het materiaal verhardt en vormt een dikke, sterke en gladde laag op het oorspronkelijke beton, waarbij ook naden en andere oneffenheden hermetisch worden gesloten. Dat gebeurt ook met de aansluitingen van de huizen; met een robot wor den die later weer open geboord. Voor het vernieuwen van het genoemde rioolstuk van één kilo meter (doorsnee 60 en 70 cm) zijn acht kousen van elk 150 meter nodig. Aansluitend op dit karwei zal een soortgelijk stuk riool van 150 meter langs de Sommeltjes- weg bij De Waal op dezelfde wijze worden vernieuwd. Hoewel het aanbrengen van de kous snel gebeurt, moet het riool intussen toch enige tijd buiten wer king worden gesteld. Op de Pont weg wordt de toestroom uit de bovenloop (dus ten noorden van het te renoveren gedeelte) opge vangen door firma Van Zuilen met een tankwagen van 37 kubieke meter. Daarmee wordt het water telkens naar de naburige rioolzui vering Everstekoog gebracht. Bij de presentatie werd onder meer duidelijk dat de kousmethode vooral voordelig is bij riooltracés waarop betrekkelijk weinig huizen zijn aangesloten. Bij veel woningaansluitingen pakt het duur der uit, zodat het helemaal van de situatie afhangt of op Texel nog meer riolering van een kous zal worden voorzien. Gaande van Oost naar De Cocks- dorp om op het kerkorgel te oefe nen of in de dienst te spelen, fiets ik via de Zwinweg de dijk over en de polder in. Telkens word ik geconfronteerd met zwerfvuil, dat mensen daar regelmatig neergooi en. Omdat ik eraan erger, neem ik telkens een plastic tas mee om het op te ruimen. Eigenlijk van de gek ke, want ik heb maar een kleine afvalbak, die ik dus regelmatig vul met het afval van anderen. Maar wie schetst mijn verbazing toen ik er vorige week een fiks bord zag, vastgespijkerd door een verontruste Oosterender, waarop stond: 'Dit is geen vuilstort.' Ik dacht: 'Dit is het.' Maar ach, nu lag het afval hoger op de dijk en was het alle kanten opgewaaid. Dus moest ik een zwaar hek optillen en de dijk afstruinen om het te verza melen. Ik ben de enige niet die opruimt, want soms ontmoet ik een oud echtpaar dat dit ook al lang doet. Ik hoop dat de persoon in kwestie dit leest en er over nadenkt dat dit In de kantine van Gemeentewer ken aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg wordt woensdag 17 maart een werkbijeenkomst over het Waddenfonds gehouden. Vertegenwoordigers van de gemeente, het ontwikkelingsbedrijf Noord-Holland Noord en de pro vincie zijn aanwezig om tekst en echt niet kan. En misschien wordt hij of zij gesignaleerd en er op aan gesproken. Want we wonen op zo'n mooi eiland, maar laten we het alsjeblieft schoon houden. Nel Koorn, Oost. uitleg te geven over een nieuwe aanvraagronde voor subsidiëring uit het fonds. Van 22 maart tot 29 april kunnen aanvragen worden ingediend bij de Dienst Landelijk Gebied in Leeuwarden. Dit jaar staat het fonds open voor iedereen (dus ook het bedrijfsle ven) die een bijdrage verwacht te kunnen leveren aan het verduurza men van het Waddengebied, de verbetering van de natuurlijke rijk dom van het gebied of verbetering van het landschap. De vorige keren was het bedrijfsle ven nog uitgesloten, omdat toen nog niet vaststond of er dan wel of niet sprake zou zijn van verboden staatssteun. De bijeenkomst wordt gehouden van 19.30 tot 22.00 uur. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij Roel Struick via tel. 362189 of rjstruick@texel.nl. Publiek in de De Koninghal in Den Burg volgt de nieuwe Lionsveiling op het podium van de sporthal. Tweederde van de ingebrachte werken werd verkocht, wat goed was voor een omzet van circa €45.000,-. (Foto Jeroen van Hattum) Bezoekers van de Lionsveiling konden genieten van slowfoodgerech ten met vergeten groenten en producten van Texelse bodem die ter plekke werden klaargemaakt. (Foto Jeroen van Hattum) Belangstellenden zien ter hoogte van Tubantia hoe de in polyester gedrenkte witte kous vanuit de voorraadauto in het riool wordt neer gelaten. (Foto Harry de Graaf) Leerlingen van de OSG voeren op dinsdag 30 maart en 6 april een zelfgemaakt toneelstuk op bij Artex in Den Burg. Het stuk is een eigen bewerking van Sneeuwwitje. Eindexamenleerlingen Michelle van der Gracht en Elisabeth Waverijn hebben het verhaal voor hun profiel werkstuk in een eigentijds jasje gestoken, waarbij het in drie stijlen wordt opgevoerd. Bij één daarvan belandt Sneeuwwitje niet bij de dwergen, maar bij paar vage gasten in een drugspand. De leerlingen hebben ook zelf voor de muziek, het decor en de kleding gezorgd. Kaarten kosten €3,- per stuk en zijn verkrijgbaar bij de Music Store in de Weverstraat en de bibliotheek van de OSG. Beide optredens beginnen om 19.00 uur in de voorspeelzaal van de kunstenschool aan de Wilhelminalaan in Den Burg. Tijdens de Kunstweek die de afgelo pen dagen op de OSG werd gehouden werd volop gerepeteerd. Op de foto wordt Sneeuwwitje (gespeeld door Nelleke Arnout) wakker in een drugspand met wat vage gasten. (Foto Jeroen van Hattum) Beste Gerard, Is je reactie over (misschien) wet houder Kooiman een jaloerse? Had je misschien liever zelf met Popster in het pluche gezeten de komende jaren? Persoonlijk heb ik nergens officieel gelezen dat Edo Kooiman wethouder gaat worden, maar de toon is gezet. Noemt men zulks niet 'demonise ren'? Het getuigt volgens mij niet echt van een goede start om iemand die klaarblijkelijk zijn huidi ge carrière op het spel zet zo wel kom te heten in de Texelse politieke arena. Maar goed, als Edo wethou der gaat worden wil hij waarschijn lijk de portefeuille 'advertentiebud get gemeente Texel' onder zijn hoede. Ik denk dat hij die porte feuille wel samen kan doen naast het wethouderschap van Ander mans zaken. En misschien moet hij wel een beetje op Berlusconi lijken, anders haal je de eindstreep niet in deze tijd. Veel succes de komende jaren. P.s: was het soort toon in je Achter de schermen niet een beetje van het zelfde kaliber als de reacties op de TC-site? En hebben jullie daar om de boel niet stopgezet? Hoe zeg je dat ook al weer, de pot ver wijt de ketel of zoiets? Robert Frido Boom, Oudeschild. Als oud-werknemer heb ik verno men dat er bij De Bolder wel eens geld wordt vermist uit jassen en kluizen. Hier ben ik toch werkelijk een beetje van geschrokken. Men sen die hun eigen collega's beste len: in één woord walgelijk en voor mij een zeer laffe daad! In het maandblad De Bolder Varia las ik dat de heer Noordzij weer flink gaat investeren in de aanschaf van nieuwe machines. Beste mijn heer Noordzij, u bent een goede directeur, maar heeft u er wel eens aan gedacht om wat kleine came ra's op te hangen? Niet zo'n heel grote uitgave en de dader(s) zal zullen er snel door worden opge spoord. B.W. Molanus, ex-werknemer en ex-lid van de OR van De Bolder. Na twee dagen zonder algemeen bestuur te hebben gezeten, werd donderdag de nieuwe gemeente raad geïnstalleerd. Onder hen acht nieuwe raadsleden. Het betreft voor de PvdA Eric Hercules (herin tredend), voor Texel 2010 Annie Hin (oud-wethouder) en Nico Waerts, voor de VVD Marjan Groot en Jur Schuiringa, voor CDA Mari an Merkelbach (wethouder) en Klaas Veenbaas en voor D66 Cees Hoogerheide. Ze kregen van bur gemeester Francine Kroesen een aantal tips. 'Leg altijd uit waarom u een bepaald standpunt inneemt, verpak je boodschappen zo dat anderen deze doorvertellen, spreek met burgers, niet alleen met belan gengroepen, bedoel niet om toe zeggingen bij het college en zoek samenwerking met de lokale media. Beschouw journalisten niet als de vijand, ook als schrijven ze een keer iets naars over uw partij.' Van een groot deel van het eiland zijn sinds afgelopen week panora mafoto's te bekijken via de websi tes van Google Streetview. De opnames werden het afgelopen jaar met speciale camerawagens gemaakt. Daarbij zijn de nodige beperkingen in acht genomen in verband met de privacy. Zo zijn alleen plaatsen gefotografeerd die vanaf de openbare weg zichtbaar zijn (of plaatsen waarvoor speciaal toestemming is gevraagd gekre gen) en worden gezichten vervaagd en dus onherkenbaar weergege ven. Het is daarnaast mogelijk om verwijdering van bepaalde beelden te vragen. Het Amerikaanse bedrijf ziet Street view als de laatste toevoeging aan de site met landkaarten, waarop naast getekende kaarten ook al satellietbeelden waren te zien. Leden van de nieuwe raad werden donderdagavond geïnstalleerd. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5