(jroen 'wartsj~exels in het harL, Resultaat VVV in 2009 vrij gunstig 3 Cu \l 'Niet van harte, wel nodig voor schadeloosstelling' aa Provincie bereid tot onteigening Waalenburg Flinke daling kwartaalcijfers Politie ontdekt hennepkwekerij 1 Kappen Boot vertraagd door storing Alcoholcontrole bij horecabeurs Raadhuis Vorderingen in collegevorming Koks-in-opleiding Leon van Sambeek, San- der Kroon, Jasper Diks, Jan Eppink, Alex Sessink en Simon Kramer maakten dins dagmiddag diverse gerechten ten overstaan van bezoekers van de zeventiende Horeca- en Recreatiebeurs in sporthal Ons Genoe gen in Den Burg. De zes Texelaars, en tweede dames van de overkant, deden mee aan de jaarlijkse kookwedstrijd van het ROC Kop van Noord-Holland. Meer over de wedstrijd, waarbij de leerlingen verplicht met bepaalde ingrediënten uit een Mystery Basket moesten werken, elders in deze krant. (Foto Jeroen van Hattum) Woelmuis RENTENAAR PROFILE TYRECENTER www.texelseautopagina.nl TEXELSE^COURANT I'iNHIMi' De Koog/De Cockdorp OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12458 VRIJDAG 19 MAART 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 De bouw van drie nieuwe woonhuizen op Oost door Dan ny Westerlaken en Pieter Jan Kooger krijgt vorm. Het leven van een loonwerker is geen oase van rust. Des ondanks bestaat firma F. Duinker al 75 jaar. Met Forever Young won Cor- rie Timmer de columnwed strijd, een initia tief van Kop groep Bibliotheken. VW Texel meldt in het vierde kwartaal van 2009 8 procent min der boekingen te hebben gemaakt dan in dezelfde periode het jaar ervoor. Ook waren er 11,5 procent minder 'aankom sten', van gasten die niet van te voren hadden geboekt. Dit komt overeen met de cij fers van TESO, die in die periode minder auto's en personen vervoerde. Over heel 2009 werd door de VW juist 2 procent méér geboekt. Volgens de VW zijn er meerdere oorzaken voor de ongunstige cij fers. Een belangrijke is dat de herfstvakantie ongunstig viel. 'Alle voor Texel belangrijke regio's, zowel in Nederland als in Duits land, hadden in dezelfde periode vakantie.' Verder viel de kerst in het weekend, waardoor veel men sen geen extra vrije dagen hadden. Als laatste reden wordt genoemd dat Texel voor velen een 'extra' vakantie is. 'Daardoor blijft het risi co bestaan dat men hierop bezui nigt.' Alle accommodatietypen werden getroffen door de daling, met uit zondering van de sector Bed Breakfest, die 6 procent groeide. 'Dat komt ook doordat het aanbod B&B in ons systeem sterk is toege nomen', aldus de VW, die om het aantal boekingen in de 'stille' peri ode te stimuleren een Uitwaaiaan bieding voor alle accommodatie- vormen voor de periode van november tot 12 december ont wikkelde. Deze leverde 52 boekin gen op. Het algehele beeld over 2009, met een groei van 2 procent, is vrij gun stig. Opvallend is dat daar meer boekingen voor het nieuwe jaar bij waren dan het geval was in 2008. Nou waren we net zo blij met de afschaffing van al die zeikerige overbodige regeltjes. Woudreuzen in onze eigen tuin mogen we ein delijk straffeloos omleggen zonder kans op zeurende ambtenaren. Maar nou gaan die ambtenaren zelf bomen kappen, en dan nog wel voor ons eigen huis. Dat mag zomaar niet. Gaan ze daar even staatsbosbeheertje spelen aan de Pontweg. Asociaal. We gaan ze om de oren slaan met noordse woel- muizen! Die zijn er tenminste nog, in de sloot, Edwin weet het zeker. Die kunnen we goed gebruiken. Nou, deze woelmuis woont niet in die sloot en leent zich daar niet voor. Woelmuis Een storing aan de walinstallatie op 't Horntje heeft woensdag ochtend de dienstregeling van TESO ontregeld. Pas om half acht was de eerste afvaart naar Den Helder. Door de storing was de brug ver grendeld, waardoor deze handma tig moest worden bediend. De ver traging leidde ertoe dat vrachtwagens pas rond acht uur in Den Helder de boot op konden rij den, waardoor veel op het eiland later dan gebruikelijk op gang kwam. Volgens een woordvoerder van TESO zat de eerste boot die van Den Helder naar Texel voer tjokvol. 'Van Texel naar Den Helder konden we iedereen die stond te wachten Als het de provincie niet lukt om met boeren in Waalenburg op vrijwillige basis tot een overeen komst over verkoop van hun grond te komen, dan volgt ontei gening. Een besluit dat Gedepu teerde Staten niet van harte heb ben genomen, maar dat volgens Natuurgedeputeerde Bart Heller nodig is om schadeloosstelling van de betrokkenen veilig te stel len. Toen toenmalig gedeputeerde van Noord-Holland Albert Moens in 2006 het project startte om van Waalenburg een robuust natuur gebied temaken, wisten alle betrokkenen niet beter dan dat dit op basis van vrij willigheid zou gebeuren. Bovenop de marktwaar de van hun grond zouden ze een schadeloosstelling ontvangen, waarmee ze elders een nieuw bedrijf konden stichten of vervan gende grond aankopen. De provin cie ging de verplichting aan om alternatieve grond te bieden. Dit verliep aanvankelijk stroef, maar inmiddels zijn er aardig wat zaken gedaan. Van de beoogde 188 hec tare is circa de helft in handen gekomen van DLG, dat de transac ties voor de provincie behartigt. Heller: 'Wat niet wil zeggen dat het proces op de helft zit, daar zijn wel al een stuk verder mee en er lopen nog concrete onderhandelingen.' Bovenop de marktwaarde van de grond zijn of worden afspraken gemaakt over schadeloosstelling en is ook uitgekeerd. Nu blijkt dat die schadeloosstelling bij vrijwillige verkoop strijdig is met regelgeving vanuit Brussel. Als die namelijk niet wordt uitgekeerd aan boeren die blijven zitten, terwijl de vertrekken de bedrijven dit wel hebben gekre gen, wordt dit als onrechtmatige staatssteun aanmerkt. Dat zou onder meer betekenen dat de boe ren die al grond hebben verkocht, hun schadeloosstelling weer moe ten inleveren. Heller: 'Het is onbe- Dit gaat in tegen de trend dat men steeds korter van tevoren boekt. Het aantal dagen tussen boeking en aankomst, de 'leadtime', is ver der gedaald. In 2008 was dit gemiddeld nog 64 dagen, in 2009 60 dagen. Dat men korter van tevoren gold in 2009 echter alleen voor de periode maart tot en met september. In de andere maanden was de leadtime juist hoger. Terwijl in sporthal Ons Genoegen de horecabeurs werd gehouden, controleerde de politie dinsdag op en rond de Emmalaan in Den Burg op het gebruik van alcohol in het In het verlengde van de trend om steeds later te boeken, stijgt ook het aantal last- minuteboekin- gen, boekingen die minder dan tien dagen voor aankomst werden gemaakt. In heel 2009 boekte 26,5 procent van de gasten zo kort van tevoren. In 2008 was dit 22 pro cent. In 11,5 procent van de geval len betrof het een boeking met korting (10,1 procent in 2008).De totale omzet van de VW groeide met 17 procent (van 2007 naar 2008:10,7 procent). Dat was mede te danken aan een verhoging, in april, van de provisie en reserve- ringskosten. Het gemiddeld aantal nachten dat toeristen op Texel ver blijven, daalde heel licht: 4,51 ten opzichte van 4,75 in 2008. wel meenemen, maar terug naar het eiland hebben we zelfs een aantal vrachtwagens moeten laten staan. Er gingen er vierendertig aan boord.' Om vijf voor half negen vertrok de tweede afvaart naar de marine- stad. Vanaf tien uur werd weer volgens dienstregeling gevaren. Er was 's nachts onderhoud gepleegd aan de walinstallatie, maar of daar de oorzaak van de storing in gezocht moet worden, was vol gens TESO moeilijk te zeggen. De gemeente houdt vanavond (vrij dag) om 20.00 uur een bijeenkomst in Hotel Den Burg waarbij de defi nitieve plannen voor de omgeving van het nieuwe raadhuis en de OSG uiteen worden gezet. Ook wordt ingegaan op de energievoor ziening van beide gebouwen. De politie trof 500 stekjes aan. De politie heeft dinsdag bij een onderzoek in een woning aan de Gasthuisstraat in Den Burg een plantage met 500 stekjes van hennepplanten ontdekt. Ook bleek sprake van het illegaal aftappen van stroom. De planten en de benodigde apparatuur werden in beslag genomen. De politie doet onderzoek naar de bewoner van het pand. Hoe groot de waarde van de drugs was, is volgens een politiewoord voerder moeilijk te zeggen. 'Van een volwassen plant kan drie keer worden geoogst. In dat geval is zo'n plant op straat €90,- waard. In totaal gaat het dan om een bedrag van €45.000,-. Maar dan moet er staanbaar dat we het risico bij hen neerleggen en ik geloof ook niet dat dit nodig is. Maar daarvoor moest wij als Gedeputeerde Staten wel de bereidheid uitspreken om, als we het niet met de betrokkenen eens worden, te onteigenen. Puur een formele stap. Overigens ver wacht ik niet dat dit nodig is en dat we er met de agrariërs op een min nelijke wijze uit komen. Ik heb goede hoop dat dit nog dit kalen derjaar gaat lukken. Dat is geen verplichting, maar agrariërs heb ben recht op duidelijkheid. Boven dien hebben we afgesproken dat het aantal hecta res natuur op Texel gelijk blijft. Als het project Waalenburg is gerealiseerd, kan andere grond die voor natuur was of is bestemd, uit de begrenzing worden gehaald en weer in agra risch land worden omgezet. De Gebiedscommissie Texel heeft daarvoor een advies uitgebracht aan GS en ik verwacht dat wij dat zullen overnemen.' Meer over Waalenburg op pagina 12. verkeer. Dat kon niemand ontgaan, want bij het surveilleren werden twee opvallende motoren gebruikt, zodat iedereen gewaarschuwd was. Geen van de ruim tachtig bestuurders die een blaastest moe ten afleggen, werd betrapt op het rijden onder invloed. www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 PvdA, Texel 2010, WD en D66 zijn 'druk in gesprek, hebben de intentie er met elkaar uit te komen en maken lichte vorderingen'. Dat meldt infor mateur Henk Hilstra op de vraag hoe het met de vorming van een nieuw college gaat. Volgens hem is het nog te vroeg met details naar buiten te treden. Wél wil hij kwijt 'gematigd optimistisch' te zijn dat de voorma lige oppositiepartijen tot een akkoord kunnen komen. Hilstra houdt vanaf vandaag een weblog bij, waarop hij mogelijk meer nieuws heeft te melden en dat is te lezen op www.texelsecourant.nl. ERKEND OPEL REPARATEUR (Foto Olivier Schilling) (Advertentie) bij de teelt dus niets misgaan.' De inval vond plaats naar aanlei ding van klachten van verontruste buurtbewoners. Door een combi natie van vocht, hitte en vaak een gebrekkig aangelegde stroomvoor ziening is een hennepkwekerij erg gevaarlijk. In tal van gevallen is in kwekerijen brand uitgebroken. Onder meer om die reden heeft de politie de hennepteelt als speer punt aangemerkt. De politie meldt in een persbericht dat het voor het oprollen van hen nepkwekerijen belangrijk is dat ze tips krijgt van omwonenden. Dat kan via tel. 0900-8844 (lokaal tarief). Eventueel kan ook anoniem gebeld worden met Meld misdaad anoniem, tel. 0800-7000. (jrocn 'Zwartsjexels in het hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): 1 1 1 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Leerlingen van 5-HAVO regis seren een musi cal waarvan de opbrengst naar Kika, Kinderen Kankervrij gaat.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1