Loodgietersbedrijf Geus neemt de tijd voor klant 'Onze keuken is de receptie' Fietsroute langs kleurige bloembollenvelden TEXELSE 13 COURANT LANGEVELD DE R00Y Hét Familiebedrijf Texelse jBËmmenroute Kerkdiensten PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Medische zorg Hulpverlening TEXELSE^COURANT Denkertje Oud papier Radio Texel VRIJDAG 2 APRIL 2010 Peter Jan, Dora en Jan Geus van Loodgietersbedrijf Geus aan de Emmalaan. Familiebedrijven heb je in vele soorten. Loodgietersbedrijf Geus laat zich met geen andere onder neming vergelijken. Zo markant als Jan Geus is, zo eigenzinnig is zoon Peter Jan. De gemeen schappelijke deler is een grenze loos dienstbetoon en de drang om kwaliteit te leveren. 'Haast werk, daar erger ik me groen en geel aan', aldus Peter-Jan. Grondlegger Jan Geus ging na de ambachtsschool in de jaren vijftig bij de firma Oele aan de slag. 'Een ouderwets loodgietersbedrijf in de goede zin van het woord. Ik leerde er het vak van Theo Witte en Wim Langeveld, goede vaklui. Daarna raakte ik aan het werk bij de firma Boeijen en Versteeg. Ook een goed bedrijf. We deden er lood-, koper en zinkwerk. Waterleidingen en afvoeren. Maar we zaten ook op het dak. Mastiek en andere voor komende werkzaamheden. We begonnen met de riolering en dan werkten we langzaam naar boven. We werkten aan woningen, bedrijfs gebouwen en noem maar op.' Begin jaren zestig volgde de over stap naar de firma Agter, dat later Veltkamp werd. 'De tijd werd lang zaam beter. De ruilverkaveling bracht veel werk met zich mee. Er werden nieuwe boerderijen gebouwd en daar hadden ze lood gieters voor nodig. Er werden woningen gerenoveerd en de serie- bouw deed zijn intrede. De '99' werd gebouwd, Plan Zuid (Ada van Hollandstraat) en de woningen aan de Boogaard en de Thijsselaan. Den Burg groeide snel.' Volop werk voor de aannemers in die tijd. 'Je had de drie D's: Drijver, Daalder en Duin. Maar het stikte ook van de kleine bedrijven. Elke aannemer had in die tijd wel z'n vaste loodgieters. Ons werk bleef in de basis hetzelfde, er was meer tijd dan nu. Je kreeg de gelegen heid om wat goeds te maken.' Maar in de jaren zestig was het niet alleen maar opgaand. 'Ook toen had je een dip, net als in de jaren tachtig.' Geus zag andere moge lijkheden: de verhuur van auto's. 'Het was toen niet zo dat iedereen maar een auto had. Het begon met een Volkswagen die we tegen beta ling hadden uitgeleend. Toen kwam er een busje bij, nog een auto en nog eentje. Ford Cortina, Capri, Opel Kadett, een Volkswagen bus, een Volkswagen bestel', somt Geus sr. een aantal merken en typen op. 'Op een gegeven moment hadden we 23 auto's voor de ver huur. Soms kochten we ze voor een paar weken en verkochten ze Naam: Loodgietersbedrijf Geus. Oprichter: Jan Geus. Wanneer: 1973. Huidige eigenaar: Peter Jan Geus. daarna weer door. Mensen gebruik ten ze overal voor. Ze gingen ermee op visite, bijvoorbeeld naar opa en oma, een dagje uit naar de over kant, reden er op Texel een rondje mee, maar gingen er ook mee op vakantie naar Frankrijk en zelfs naar Polen. Mensen spaarden ervoor. We waren echt een ver huurbedrijf. In 1964 hebben we voor al die auto's hier achter (aan de Emmalaan) een grote stallings ruimte gebouwd. Ik reed ook groepjes rond. In de jaren zestig, toen er in Den Burg nog geen zwembad was, bracht ik leerlingen van de Huishoudschool naar het zwembad op het vakantiepark aan Nu is het allemaal kunststof en dat geeft veel minder kans op verstop ping.' Het bedrijf wordt al weer jaren voortgezet door zoon Peter Jan. 'Ik wist al vroeg dat ik verder wilde in dit vak. Na de MAVO naar de MTS in Beverwijk. Na mijn stage heb ik eerst twee jaar voor een uitzend bureau voor verschillende installa tiebedrijven in Amsterdam gewerkt. Ik kwam daar bij heel verschillende bedrijven. Een klein bedrijf met twee firmanten waar super serieus werd gewerkt. Maar ook een groot bedrijf met veertig man. Wat daar allemaal niet gebeurde. Ketels die 's morgens werden opgehangen en 's avonds werden gejat. Daarna heb ik een jaar in Duitsland gewerkt. Echt een topjaar en ik heb er veel geleerd. Duitsers liggen ver voor op ons. Niet voor niets dat veel spullen die wij installeren uit Duits land komen. Al met al heb ik in Nederland en Duitsland bij negen verschillende bedrijven rondgelo pen. Dat is een bewuste keus geweest. Over je horizon kijken. De stomste fout die je kunt maken is de Muyweg, toen het eerste en enige bad op Texel. Ook heb ik jarenlang een groep mensen naar de doopsgezinde kerk gereden. En op woensdagen bracht ik bewo ners van bejaardenhuizen naar de folklore. Prachtige uitjes waren dat. Het eind van de verhuur van auto's kwam begin jaren zeventig, toen de heilige koe gemeengoed werd. Steeds meer mensen konden zich er zelf eentje veroorloven, de moraal veranderde en er werd slor diger met de gehuurde auto's omgesprongen. 'In 1973 heb ik mijn oud vak van loodgieter weer opgepakt. Het was een opgaande tijd. Dat jaar kwam het aardgas naar Texel en dat bracht veel werk met zich mee. Veel Texelaars stap ten over op gas. Ketels moesten vervangen, er kwam centrale ver warming en noem maar op. Het moest allemaal worden aangelegd en geïnstalleerd. We kregen alle maal een spoedcursus.' Ook op het gebied van riolering stond het werk niet stil. 'Gresbuizen werden vervangen door lood, gietijzer of asbest en die later weer door pvc. te denken dat wat altijd zo gegaan is, altijd maar het beste is. Daarom blijf ik mijn vakbladen goed lezen. Materialen, technieken, alles ver andert. Er is veel keuze. Voor dak werk hebben wij gekozen voor EPDM als bedekking. Het werkt efficiënter, de garantietermijn is langer en ik bespaar er veel tijd mee. Uiteindelijk is het natuurlijk de klant die bepaalt. En als die iets anders op zijn of haar dak wil, ook prima. Maar als ze mij om advies vragen, en dat doen veel klanten, dan raad ik dit aan. Maar of het nu om wasbakken, toiletpotten en wat al niet meer gaat: er is tegenwoor dig zóveel keus. Soms kom ik bij klanten en denk: hoe kom jij toch aan al die informatie? Hebben ze van internet. Ik vind het allemaal prima. Wie advies wil, krijgt het en verder is het een kwestie van cor rect handelen en goed werk leve ren. Ik doe het goed of niet. Als een klant teveel op kosten wil bespa ren, waardoor ik het idee heb dat het werk niet naar behoren kan worden uitgevoerd, dan doe ik het niet. Zo heb ik wel eens klussen moeten laten schieten. Als later blijkt dat het werk niet goed is uit gevoerd, ben ik wel verantwoorde lijk. Ik probeer altijd zó te advise ren, dat klanten later niet voor onaangename verrassingen komen te staan. Ze mogen van mij best een goedkope toiletpot monteren, want die vervang je zó. Maar het frame waar de pot aan hangt, wordt weggebouwd. Als dat niet goed is, moet de hele boel worden gesloopt.' 'Veel mensen waar ik kom, zijn al jarenlang klant. Ze geven door wat er moet gebeuren en hebben ver der niet veel vragen. Ze vertrouwen erop dat ik kwaliteit lever. Aan werk heb ik geen gebrek. Zolang er mensen zijn, wordt er gebouwd. Mensen willen altijd veranderen. Dit vak staat ook nooit stil. Het is een kwestie van blijven investeren. Laatst heb ik een camera gekocht waarmee ik afvoerleidingen van binnen kan bekijken. Als een ver stopping terugkeert, dan is het nu een fluitje van een cent om de oor zaak op te sporen. In zo'n geval is er bijvoorbeeld een paaltje in de grond geslagen, precies waar een leiding ligt. Ik heb een eenmansbe drijf, maar je wilt niet weten wat voor spullen ik allemaal heb. Niet omdat ik het verzamel, ik heb het allemaal regelmatig nodig en het werk wordt er een stuk aangena mer door.' 'We hebben wel personeel gehad. Goeie vaklui hoor. George Keijser bijvoorbeeld. Hij heeft negentien jaar voor mijn vader gewerkt. Ik kom nog wel eens werk tegen dat hij en mijn vader hebben aange legd. Dat ligt er nog piekfijn bij.' 'Als eenmansbedrijf moet je flexi bel zijn. Het gebeurt wel dat ik met de ene klant heb afgesproken om er op een bepaalde tijd te zijn. Belt de ander dat hij lekkage of een verstopping heeft. Dat kan niet wachten en moet er even tussen door. Dan heb je ook nog mensen die vragen wat het kost om dat te verhelpen. Tijd, zeg ik dan. Er zijn dagen dat de telefoon wel dertig keer rinkelt. Ik ben mijn eigen secretaris. Gelukkig leveren mijn vader en moeder hand- en span diensten.' Jan: 'Onze keuken is de receptie, daar worden veel zaken afgehandeld.' Peter Jan: 'Hoeveel pakken koffie er hier wel niet door gaan.' 'Loodgieter is een mooi vak. Veel buiten, ieder moment van de dag is anders. De ene keer is het een kleine aanpassing voor een was machine of droger, een uur later sta ik een riolering door te spuiten. De afwisseling en het werken aan gevels, met koper, zink en andere materialen. En doordat ik overal zelf kom, sta ik dicht bij de klant. Vaak ken je ook hun financiële situ atie en als ze krap zitten kun je soms wel eens wat extra's beteke nen. Een wasbakje dat de één heeft afgedankt, kan voor de ander nog prima zijn.' 'Het is zonder meer een zwaar beroep. De ene keer zit ik als een mol in de grond te wroeten, de andere keer in een keukenkastje. Het zijn ook lange dagen, zeker in deze tijd waarin veel mensen uit de toeristenbranche alles op tijd klaar willen hebben. Dan ben ik niet voor tienen 's avonds klaar.' Jan: 'Vóór Pasen en Kerstmis is het altijd hol len geweest. Ik was eens bij een horecabedrijf aan het afmonteren, toen de eerste gasten al binnen kwamen.' Dora: 'Ik vergeet nooit dat Jan in hotel/bowling De Bran ding aan het werk was. Of ik maar wilde komen helpen, want het moest klaar. Wat een toestand. Maar het is goed gekomen.' Peter Jan: 'Het komt altijd goed.' Gerard Timmerman In de kop van Noord-Holland en op Texel worden door middel van folders twee nieuwe fiets routes over het eiland gepro moot. De Texelse Bloemenrou- tes voeren langs de bloembollenvelden in het noor den en zuiden van het eiland. Met de routes vragen lokale telers en de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging van Bloembollencultuur (KAVB) aandacht voor bloembol len. Voor fietsers is het vooral genieten van de velden vol kleur. Voorlopig moet daar nog even op gewacht worden, maar als de vel- De folder met twee kleurrijke fietsroutes. den binnenkort in bloei staan, kun nen fietsers tot eind mei genieten teurrijke fietsroutes langs de bollenvelden Bloeiende Polders Btiihende Polder TESD I M T'l I M TanslMM.7 Rabobank van de bloembollenvelden. De gra tis folders zijn onder meer te krij gen bij de VW Veerhaven Texel. en Fietsverhuur Zondag 4 april 2010 Eerste paasdag Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 6.00 u. paaswake in De Burght aan de Binnenburg, ds. J. Glazema; 9.30 u. ds. P.A. den Braanker; dienst in De Burght. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds. K.F. Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. K.F. Klaas sen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 10.00 u. ds. C. der Neder landen, dienst voor jong en oud. De Cocksdorp: 11.00 u. mw. K.M. Dijkerman, mmv kopergroep Excelsi or. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 14.30 u. ds. P. Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 2 april 11.30 en 23.45 u. Zat. 3 april 11.50 u. Zon. 4 april 00.05 en 12.20 u. Ma. 5 april 00.34 en 12.50 u. Din. 6 april 00.50 en 13.25 u. Woe. 7 april 01.30 en 14.15 u. Don. 8 april 02.27 en 15.25 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 30 maart volle maan, donderdag 1 april springtij. Dinsdag 6 april laatste kwartier, donder dag 8 april doodtij. Zondag 4 april zon op 7.59 uur, onder 20.25 uur. (/rocn 'ZwjrL-Jixels in het hart^ Uitgave van nedia bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. H. Marseille, extra collecte voor Ker ken en Minima. BAPTISTENGEMEENTE: De Fontein, Burdetstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Jansen uit Sneek. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. The Gospeltrain. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Wat het Koninkrijk nu voor u doet; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Jehovah's manier van regeren gerechtvaardigd! Maandag 5 april 2010 Tweede paasdag GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. leesdienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. Dameskoor. Dinsdag 6 april 2010 GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 19.00 u. ds. C.A. van Dieren. Eén moment is genoeg om verliefd te worden een leven heb je nodig om de liefde te begrijpen. de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 7. Thijssel aan, Binsbergenstraat, Brouwer straat, Burdetstraat, Drijverstraat, Wilsterstraat, Meester Kraai- straat, Lieuwstraat, Tjakkers- traat. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. The music machine 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit De Burght 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Frans gaat het doen 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 11.00 u. RK-kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... Piet Bakker vertelt over zijn boek over schapenhouderij. 20.00 u. Radio Noordholland Installatiebedrijf Geus tal0221 - 212872 06 - 515006*8

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 13