'Rijk van Eierland' nadert voltooiing Jan Heemskerk 'grootste Boonendeskundige' 'In vrijwel iedereen zit een goed verhaal' TEXELSE 77 COURANT Stichting Kerken en Minima Texel John Nieboer vertrouwt op Frans Stolk Mechanisatie Landbouwspuit met de modernste techniek 'ledereen die ik vroeg werkt enthousiast mee Woontij Vlag wappert Het Rijk van Eierland Wat ik zeggen wou Hulp aan Texelaars in financiële nood VRIJDAG 16 APRIL 2010 Toen de feestcommissie van 175 jaar Eierland Jan Heemskerk in 2009 vroeg een jubileumboek samen te stellen, realiseerde hij zich niet de omvang van die klus. Het Rijk van Eierland wordt een boek van 168 pagina's waarin de veelzijdigheid van de polder op een verrassende en toegankelij ke manier onder de aandacht wordt gebracht. Met foto's, inter views, portretten, reportages, gedichten, tekeningen en andere bijdragen. Het schrijven en samenstellen van het boek doet Heemskerk niet alleen, maar wel voor een groot deel. Bij de Texelse Courant leer den ze zijn bevlogen aanpak ken nen toen ze de Cocksdorper inlijf den als gasthoofdredacteur. De verwachting dat hij de redacteuren aan het werk zou zetten en zelf achteroverleunend de resultaten zou bekijken, pakte anders uit. Het was met name Heemskerk die vol overgave aan de slag ging. 'Bij Panorama en Playboy ben ik bijna twintig jaar hoofdredacteur geweest. Maar ik vind het zelf bedrijven van journalistiek veel te leuk. Dat heb ik altijd al gehad.' Zo ging het ook bij het boek, waar hij belangeloos aan meewerkt. 'Natuurlijk doen anderen ook veel. René (Pop), de editor met wie ik dit boek samen maak, heeft bijvoor beeld prachtige foto's gemaakt. Onderschat niet hoeveel tijd daar in gaat zitten. Alicia (Saai), Jeroen (van Hattum), Klaas (de Jong) en anderen hebben prachtige verha len aangeleverd. En één keer in de week gingen René en ik naar onze vormgeefster Karen (Hoedjes) van Langeveld de Rooy om de lay out door te nemen. Ik kan wel zeg gen dat ik er een jaar lang onop houdelijk mee bezig ben geweest. Ach, wie anders heeft er genoeg tijd over? De meesten hebben een drukke baan of een bedrijf. Ik neem mijn petje af voor jongens als Erwin van werd deze week gehesen. 'Als organisatie zijn we heel blij met het enthousiasme en de betrokkenheid van de polderbewoners', laat voor zitter Arnold Langeveld weten. Wie niet in de polder woont en toch een vlag wil, wie extra vlaggen wil of grotere exemplaren, kan terecht bij advertorial van der Linden en Arnold Lange veld (beiden van het de Stichting Polderfeest 2010). Zóveel tijd als zij er in steken. Ik doe dit boek vooral omdat ik er zoveel plezier aan beleef en omdat iedereen die ik vroeg er zo enthousiast aan mee werkte. Met schilderijen van lokale kunstenaars en gedichten, bijvoor beeld over de Vriendschap. Toen ik nadacht over hoe die gedichten te illustreren, heb ik de school gevraagd of die tekeningen wilden maken. De kinderen hebben zich uit de naad zitten tekenen. Ook daardoor is het een heel mooi en gevarieerd boek geworden. Het Rijk van Eierland, dat wordt uitgegeven ter gelegenheid van het 175-jarig jubileum van Eierland en in juni verschijnt, is te bestellen door €29,50 over te maken op bankrekeningnummer 1487.99.868 van Stichting Polderfeest 2010, onder vermelding van jubileum boek en naam. De Winter van de Sneeuwuil Afscheid van het DuinschJp Wat is nou het Eierlandgevoel? Wolkers: Een Schip en een Ster My name is Boon, Scan Boon Jan Heemskerk René Pop Omslag van het jubileumboek. Roel Veldman van De Concurrent. De opbrengst komt ten goede aan het polderfeest. De Eierlandse feestvlag speelt ook een rol in de portretten van markante Cocks- dorpers en Eierlanders die de Texelse Courant vanaf vandaag wekelijks publiceert. Als ik hoor wat mensen op Texel allemaal moeten doen om een huurhuis te vinden, snap ik heel goed waarom er zo weinig starter woningen zijn. Want voordat je eenmaal een woning hebt, ben je al zo goed als senior. Dus kun je iedereen net zo goed gelijk in een seniorenwoning onderbrengen. Een wachttijd van vijf jaar is een bekend gegeven en een heel lange tijd. En als je van plan bent je gezin uit te breiden, kun je beter alvast vijf jaar van tevoren beginnen met het zoeken naar een betere woning. Een geschikte woning zoeken op Texel lijkt haast wel onmogelijk. Kan dat nou niet anders? Op Texel niet, elders blijkbaar wel. Vanwege studie moeten mijn vrien din en ik het eiland na de zomerva kantie helaas verlaten. We schre ven ons op 4 februari in bij de woningbouwverenging van Wierin- gen en groot was onze verbazing toen we al op 31 maart (binnen twee maanden in plaats van vijf jaar) een woning kregen toegewe zen in Den Oever, precies zoals we wilden. We hadden geen speciale prioriteit, we zijn jong, hebben geen binding met de omgeving en ston den net ingeschreven, zodat we heel weinig punten hadden. Het huis heeft twee slaapkamers, een woonkamer van 25 vierkante meter en een tuin van minimaal 70 vier kante meter voor een goed betaal bare prijs. Op zo'n huis hebben starters op Texel ook recht. Binnen een kortere tijd dan vijf jaar. Woontij, neem hier een voorbeeld aan en maak Texel bewoonbaar. Eduard Terpstra, Den Oever. Polder Eierland viert in juni het 175-jarig jubileum. In de aan loop naar het feest interviewt de Texelse Courant opmerkelijke polderbewoners. De eerste in deze serie is Jan Heemskerk, hoofdredacteur en samensteller van het jubileumboek Rijk van Eierland. Spangerweg 10, 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 'Een machine met de modernste techniek, waarmee ik efficiënt kan werken, die betrouwbaar is en waarmee ik met gebruik van zo weinig mogelijk middelen een opti maal effect bereik.' Aldus omschrijft loonwerker John Nieboer de voor delen van de nieuwe Agrifac Eagle landbouwspuit die hij deze week in gebruik heeft genomen. De machine is geleverd door Frans Stolk Mecha nisatie. Rob van Heerwaarden van Frans Stolk Mechanisatie feliciteert John Nieboer met zijn nieuwe zelfrijdende landbouwspuit. De nieuwe zelfrijdende land bouwspuit is voorzien van alle werk- gemakken en veiligheidsvoorzienin gen. Dankzij de boomlengte van 33 meter en een tankinhoud van 2700 liter kan hij in korte tijd een groot oppervlak bespuiten. Vanuit de hoge cabine heeft hij goed zicht op de spuitbomen, die voorop de machine zitten. De machine is voorzien van de modernste techniek. Geavanceerde doppen en luchtondersteuning zor gen ervoor dat de vloeistof op de goeie plek komt. Rob van Heerwaar den van Frans Stolk Mechanisatie: 'Het HTA-systeem pompt lucht in de waterstroom. Dit zorgt ervoor dat druppels een groter volume krijgen en de vloeistof een groter contactop pervlak heeft. Daardoor hoeft John minder middel te gebruiken. Goed voor het milieu én de portemonnee. De vloeistof wordt met kracht naar beneden geblazen. Hierdoor heb je minder last van drift, wordt het gewas beter bedekt en dringt de vloeistof dieper in het gewas door.' Aan het uiteinde van de spuitbomen zitten schuimmarkeerders, zodat Nieboer exact kan zien welke stuk hij al heeft gespoten. De machine is voorzien van een GPS-systeem, waardoor nog preciezer kan worden gewerkt. Chris Stolk is blij dat Nieboer voor de aankoop van deze zelfrijdende spuit wederom voor Frans Stolk Mecha nisatie heeft gekozen. 'Als dealer van Agrifac, een Nederlands merk, leve ren we zo'n driekwart van de land- bouwspuiten op Texel. Dit is een spuit met de modernste techniek, waarbij er met succes naar is gestreefd het zo simpel en gebruiksvriendelijke moge lijk te houden. We hebben er hard aan getrokken om John als klant te behouden. Dat houdt in dat je goede service verleent, ook als het tegenzit. Bij problemen stonden en staan onze monteurs altijd klaar om hem zo snel mogelijk uit de brand te helpen. Met deze aankoop geeft John aan dat hij vertrouwen heeft in ons bedrijf.' Jan Heemskerk: 'Het maken van dit boek heeft bij mij wel het gevoel versterkt dat ik er echt bij hoor. Toen Jan Heemskerk zich in 1997 in De Cocksdorp vestigde, werd eerst wat onwennig tegen 'die man van de Playboy' aangeke ken, Maar toen Durpers in de gaten hadden dat de nieuwko mer 'een tamelijk ongevaarlijke oude man was', werd hij snel in hun midden opgenomen. Zelfs zodanig dat het jubileumcomité hem heeft gevraagd het jubile umboek te schrijven. De Cocksdorp was aanvankelijk geen bewuste keus voor Jan en Gemmy Heemskerk. Texel wel. 'We wilden ergens wonen waar het rus tig en vrij was. Mijn vrouw had goede herinneringen aan Texel en zelf had ik al een paar whiskyavon den bij Willem Ham meegemaakt. Op De Krim stonden vakantiehuis jes te koop, daar hebben we er eentje van gekocht. Ik werd lid van de golfclub en binnen de kortste keren kende ik een hoop mensen. Veel golfclubs zijn niet zo aardig voor vreemdelingen. Hier werd ik met open armen ontvangen. Het heeft er denk ik mee te maken dat Texelaars zich van oudsher open stellen voor vreemdelingen. Het is hier altijd een mix van autochtonen en import geweest. Dat begon al bij de inpoldering, die door Belgen en Zuid-Hollanders op touw is gezet. De jongens die hier aan het spitten waren, kwamen uit Zuid- Holland en Zeeland. Ook veel boe ren die zich er later vestigden, kwamen van elders. Kijk maar naar de namen van de boerderijen: Zee land, Dordrecht, Hunsingo en noem maar op. Allemaal vreemden van elkaar. Zij moesten het met elkaar zien te rooien en hebben met elkaar gezorgd dat de polder werd wat het nu is. Die instelling is aange naam. Ik werd al tamelijk snel inge schakeld voor allerlei activiteiten, zoals het golfblad en de dorps krant. Ik merkte dat er hier in het begin wat raar tegen me werd aan gekeken. Ik was immers die man van de Playboy. Ik ben zelfs een paar keer met Ouwe Sunderklaas gespeuld, vreselijk grappig.' Alweer een tijdje woont hij aan het Keidelplein. 'Ik voel me hier thuis en ga zo min mogelijk van het eiland af. Het is een prachtig dorp in een heerlijk gebied, de verruk kelijke stilte, de schitterende natuur en de heldere sterrenhemel. We zitten vlakbij het strand, het bos en de duinen, waar ik lekker met de hond kan lopen. Ik zit hier op de biljartclub. Het biljarten dat wij doen, stelt weinig voor, het is voor al een avondje lekker ouwehoeren met elkaar. Heel belangrijk vind ik de mentaliteit van doe maar gewoon. Ik kom weinig mensen tegen die zich voortdurend op de borst kloppen. Ook heeft de hulp vaardigheid van de mensen me getroffen. Soms staan ze zelfs ongevraagd bij je om je te helpen. Ik zag hier bijvoorbeeld na de aan rijding van dorpsgenoot Gerhard Smeenk een groepje vrouwen in de weer om zijn huis een grote beurt te geven. De saamhorigheid is vast wel minder dan vroeger, maar is nog steeds heel goed te merken.' 'Ik ben hier echt geïnteresseerd geraakt in Texel, lees er boeken over en mag graag naar mensen luisteren. Zoals Jan Hottentot, de pierensteker, met hem kan ik uren mee praten. Die man weet zóveel dingen die ik niet weet. En ik heb inmiddels een heleboel Boonen gesproken. Voor het boek heb ik een verhaal gemaakt over het geslacht Boon. De één is aardap pelboer, de ander aannemer en de derde jutter. Vaak hebben ze onder ling amper contact. Ik heb hun hele stamboom uitgezocht. Om aan informatie te komen ben ik soms ben wel zes keer bij ze terugge weest. Ze bleven behulpzaam, vriendelijk, schonken koffie en kwamen met mooie verhalen. Ik denk dat ik inmiddels de grootste Boonendeskundige uit de omge ving ben. Wat moet je toch met die Boonen, daar is toch niks interes sants aan?, zeiden mensen van de feestcommissie. Maar ik kijk er met andere ogen naar en probeer din gen te bedenken die niet voor de hand liggen. Ik ben van oorsprong tijdschriftenmaker en heb me altijd op de menselijke kant gericht. In vrijwel iedereen zit een goed ver haal. Als je met mensen aan de praat raakt, komen er altijd dingen uit die interessant zijn en leuk om te lezen. Er wordt hier wel gezegd: Geen Boon of er zit wel een vlekkie aan. Maar ik heb ze leren kennen als sociale en bijzondere mensen. Neem Sil. Dat is een levenskunste naar. Hij vertelde me ongelofelijke dingen over zijn jeugd. Hoe ze altijd door de duinen zwierven, er konijnen stroopten en die vervol gens in een ouwe bunker braadden en opaten. Ik heb zelf ook leuke kinderjaren gehad, maar zo'n vrije en fantastische jeugd, daar ben ik wel een beetje jaloers op.' 'Ik heb ook met de dorpsoudste gesproken, mevrouw Daalder, over haar jeugd en hoe ze met haar man het aannemersbedrijf heeft helpen opbouwen. We hebben haar mee genomen naar de jongste inwoner van de polder, Jilles Bonne. Bleken ze in de verte nog familie te zijn. Zonder dat boek zou ik ze nooit hebben ontmoet. Ik ben ook een paar dagen opgetrokken met akkerbouwer Ard Saai en heb ik met Niek Dros gesproken. Hij woonde hier destijds en vertelde hoe hij het feest van het honderd jarig bestaan van de polder heeft beleefd. Piet Zijm, nog zo'n mar kante Cocksdorper waar ik uren mee heb gepraat.' Het wordt geen historisch boek waarin de hele pol dergeschiedenis de revue pas seert. 'Anneke Paagman heeft 25 jaar geleden al een prachtige kro niek over Eierland geschreven. Dat hoef ik niet nog eens over te doen. Startpunt voor dit boek is 1969, het jaar waarin mensen uit De Cocks dorp en Eierland het heft in handen namen en de aanzet hebben gege ven tot wat nu De Krim is. Een heroïsche daad en zo beschrijf ik het ook. Het leest als een jongens boek. Maar ik weet ook dat je die spreekwoordelijke saamhorigheid in de noordkop met een korreltje moet nemen. Het kan ook niet alleen hosanna zijn. De Cocksdorp is door de jaren heen ook het toneel van onderhuidse spannin gen geweest. Katholiek tegen pro testant, rijk tegen arm en noem maar op. Toen ik me in dit dorp verdiepte, kwam ik ook mindere dingen tegen. Soms best sappig. Maar als ze niet fit to print zijn, dan gebruik ik ze niet. Het is nooit mijn stijl geweest om mensen neer te sabelen. Ik ben lid van deze gemeenschap en kom de mensen elke dag tegen. Zo'n boek ligt er over twintig jaar nog, dus moet je goed afwegen wat je er wel en niet in zet. Het is onderdeel van het feest en iedereen met het naar zijn zin hebben. Men leeft hier op een aangename manier samen en dat moet vooral zo blijven. Het maken van dit boek heeft bij mij wel het gevoel versterkt dat ik er echt bij hoor.' Tekst Gerard Timmerman Foto René Pop In Eierland wappert sinds deze week overal de vlag. De organisa tie van het polderfeest dat van 24 tot en met 26 juni wordt gehouden heeft 600 vlaggen huis-aan-huis verspreid. Het overgrote deel daar-

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11