Proeven van eilanden in Smaak van de Wadden Rabobank beperkt verlies in 'echt slecht' 2009 'Het duurt nog even voor we de swing weer te pakken hebben' YFU zoekt gastgezinnen TEXELSE 10 COURANT Boekpresentatie in zevenvoud Wedstrijd voor beste dorp van NH Gestrand Damjeugd Texel in topvijf e-mailservice Lidl krijgt 'noodmagazijn' Wat ik zeggen wou Balans VRIJDAG 23 APRIL 2010 looptocht met de WR130 Johanna II met schipper Jan Rotgans. 'Je bent even helemaal in een andere wereld.' De beschrijving van Wie- ringen is illustratief voor de manier waarop alle eilanden en aanleg- plekken worden beschreven. Natuur, landbouw, visserij, histori sche en culturele achtergronden komen aan bod. Met producten uit de zee, van het land of uit de natuur, op ambachtelijke wijze gevangen, gekweekt of geplukt. Van cranberries tot duindoorns en van slow gerookte makreel tot honing. Lokale producenten demonstreren hun werkwijze en bekende koks van het eiland berei den gerechten met streekproduc ten en geven hun recepten prijs. 'We zijn op alle eilanden goed ont vangen. De creativiteit van de chefs of producenten was geweldig, de passie van de natuurbeschermers bijzonder. De doorzetters voor het behoud van natuur en cultuur zijn indrukwekkend.' Gemeenschappelijke deler is dat de eilanden overzichtelijke gemeen schappen zijn. 'Je kent elkaar en zult het met elkaar moeten doen. En als je zielsverwanten ontmoet, dan leidt dat vaak tot iets moois. Uitgaan van goede samenwerking levert meer op dan concurrentie. Samen dus en elkaar succes gun nen. Ik hoop dat dit boek bijdraagt aan de saamhorigheid tussen men sen.' 'De Waddeneilanden maken bij de mensen een universeel gevoel los', zei Martin Fontijn van Fontaine Uit gevers zaterdag bij de presentie bij Nauta Boek. Op Texel had hij gesproken met enkele 'authentieke bewoners', zoals aspergeteler Bert Keijser en slager Aad van Heer waarden. 'Op dit eiland gebeuren Imker aan het werk in de duinen bij Den Hoorn. (Foto Ruth de Ruwe) dingen met een intensiteit die wij op het vasteland niet kennen, die absoluut niet mogen verdwijnen. Het ambacht dat op zoveel plaat sen nog aanwezig is, is een kwali teit die voor heel Nederland belang rijk is en die absoluut moet worden gekoesterd. En dat geldt beslist voor de bewoners van alle Wad deneilanden.' Texel overheerst niet in het boek over de Wadden, maar komt er wel prominent in voor. Zoals een repor tage over hulpstrandvonder Hans Eelman van de Razende Bol, van wie ook zijn hobby als duiker en maritiem onderzoeker wordt belicht. Handkokkelaar Willem Anton Schagen demonstreert zijn werk en er worden druiven geoogst en wijn gemaakt aan de Rozen- dijk. Met foto's die van de pagina's spetteren, informatieve verhalen en veel sfeer schetst De Smaak van de Wadden een fraai beeld van 'het laatste stukje wildernis in Nederland' dat onlangs de status van Werelderfgoed verwierf. De schrijfster en fotografe, die bij het schrijven en organiseren werden bijgestaan door Tessa van Daalen, gaan de komende tijd weer op reis, ditmaal ter promotie van het boek. Vrijdag gebeurt dat bijvoorbeeld in restaurant De Gastronoom in Har- lingen. Het boek is voor €39,95 te koop bij de boekhandels. Gerard Timmerman Het boek De Smaak van de Wad den kende een bijzondere presen tatie. Zeven burgemeesters van alle Waddeneilanden, Den Helder en Wieringen, kregen het dinsdag gelijktijdig uitgereikt. Dat gebeurde door inwoners die in het boek voorkomen. Zo kreeg de Texelse burgemeester Giskes een exem plaar uit handen van hulpstrand vonder en duiker Hans Eelman. Folkert Jansen, chauffeur van de Vliehors Express, reikte het boek uit aan burgemeester Haan van Vlieland. En op Terschelling kreeg burgemeester Visser het boek van visroker Hans Ditzel. De symboliek er achter is dat de Smaak van de Wadden de eilanden onderling ver bindt. Hulpstrandvonder Hans Eelman bergt op de Razende Bol een aangespoelde boei. Als Annette van Ruitenburg en Ruth de Ruwe samen op pad gaan, dan moet dat wel wat bij zonders opleveren. De schrijf ster en fotografe maakten een reis door het Waddengebied. Van Wieringen via Den Helder naar de Razende Bol, Texel, Harlin- gen, Vlieland en de overige eilan den om te eindigen op Rottu merplaat. De indrukken, verhalen, gerechten en beelden legden ze vast in het boek De Smaak van de Wadden. Het resultaat is een pil van ruim 250 pagina's, vol foto's, verhalen en recepten waarin de lezer wordt meegenomen op een reis over de wadden en waarin diverse ambach ten de revue passeren. Van het Wieringer Eilandmuseum 'Jan Lont', waarin het leven en werken van de vroegere eilandbewoners worden belicht, tot in de visafslag van Den Oever. Daar klinkt de vraag: hoe herken je verse vis? Het stinkt niet, het ruikt enigszins naar de zee, maar meer ook niet. De huid glanst en de ogen zijn helder, luidt het antwoord. Het is de opmaat voor een handleiding voor de bereiding van langoustines met Wieringer boontjes, tomaat, zee kraal en lamsoor. De lezer beleeft in woord en beeld een winterwad- (Foto Ruth de Ruwe) Rabobank Noord-Holland Noord, afdeling Texel, hield de jaarvergadering in basischool De Fontein. Er kwamen 160 leden. (Foto Gerard Timmerman) De Vereniging van Kleine Ker nen in Noord-Holland (VvKkNH) houdt tot en met november de wedstrijd Sterrendorpen. Dor pen die denken kans te hebben op de titel meest culinaire, spor tieve of culturele dorp, kunnen zich tot 31 juli aanmelden. Met de wedstrijd wil de vereniging het belang van goede voorzienin gen in kleine kernen benadrukken en de waarde van vrijwilligers die deze voorzieningen mogelijk maken. De prijsuitreiking vindt plaats tijdens het Plattelands Par lement in Haarlem, bij welke gele genheid dorpsvertegenwoordigers Ook wij zijn gestrand door de vul kaan en wel in Marokko. Wij zijn Jeannette Korff en Wil Hollands. We zullen vast niet de enigen zijn van Texel, maar ik vind het leuk iets te laten horen. Op 4 april zijn we naar Marrakesh gevlogen voor een reis door het zuiden. Het was een onderdompe ling in natuur en cultuur. Telefo nisch hoorden we van de vliegpro- blemen van mijn moeder, maar aangezien zij al op hoge leeftijd is, namen we dat aanvankelijk niet al te serieus. Maandag hebben we op het vliegveld geïnformeerd of onze vlucht van vandaag (20 april) nog door zou gaan. We wisten inmid dels wel dat dat niet zou lukken, maar wat waren de alternatieven? 'Uw eerstvolgende mogelijkheid om naar Düsseldorf te gaan is op 29 april!' Negen dagen later! We moeten gewoon aansluiten in de rij mensen die vertrekken. Wat te doen? Gelukkig hebben we een fijn hotel hier in de stad met wifi en onze laptop, zodat we in contact Damclub Oosterend/Texel wil na de zomer van start met een jeugd groep. Naast competitie gespeeld, wordt er damles gegeven en de mogelijkheid geboden via de com puter/het internet te spelen. De begeleiding is in handen van Piet Bakelaar en Victor Voskuil. De jeugdgroep speelt in De Bijenkorf in Oosterend, waarschijnlijk op dinsdag vanaf 19.00 uur. Voor meer informatie: Piet Bakelaar, tel. 313843. gesprekken met gedeputeerde Rob Meerhof en Statenleden kun nen voeren over actuele onderwer pen. De hoofdprijs voor de dorpen die als beste uit de bus komen, is €500,-. Inschrijven voor de wedstrijd kan door dorpscommissies en andere dorpsvertegenwoordigers via het formulier op www.noordhollands- plattelandsparlement.nl. In elk van de drie categorieën wordt gevraagd naar wat er in de afgelopen drie jaar in het dorp heeft plaats gevon den. Inschrijven kan tot 31 juli, de geno mineerden worden op 27 septem ber bekend gemaakt. kunnen blijven met het thuisfront. Vanuit ons hotel vlogen twee Span jaarden vandaag naar Madrid en dat bracht ons op het idee ook naar vluchten naar Madrid en dan verder te kijken. En na wat combi neren, hebben we voor zaterdag kunnen boeken naar Madrid en voor zondag van Madrid naar Eind hoven. Als alles tenminste nog doorgaat, want Ryan Air is zuinig met informatie. We realiseren ons dat we niet zo slecht af zijn als andere reizigers. Ons hotel met Spaans manage ment biedt alle hulp, het weer is heerlijk en dit is pure overmacht, dus leun maar achterover. Een bij komend probleem is dat mijn dochter, Imme Ruarus, donderdag vanuit Taiwan op Schiphol zou lan den, maar ook daar hebben ze problemen en dus is het afwachten hoe zich dat verder ontwikkelt. Jeannette Korff en Wil Hollands. Momenteel zijn op Texel 324 inwoners die per e-mail gemeen telijke bekendmakingen ontvan gen. Daarmee hoort het eiland tot de topvijf van Nederland. Koploper is Nieuwegein met 1087 abonnees, gevolgd door Sittard- Geleen met 909 abonnees, Amster dam (680) en Almere (326), alle maal gemeenten met (veel) meer inwoners dan Texel. In heel Neder land maken 18.153 personen van de service gebruik, een aantal dat naar verwachting snel verder zal stijgen. Abonnees krijgen van de gemeente alle relevante bekendmakingen in een vroeg stadium in hun mailbox. Waar veel banken vorig jaar diep in de rode cijfers belandden, heeft Rabobank Noord-Holland in 2009 het verlies beperkt gehouden tot drie procent. Het aantal klanten groeide, evenals het aantal leden en het markt aandeel. De bank leende €80 miljoen meer uit en de hoeveel heid spaargeld en beleggingen groeide fors. Dat het balansto taal daalde van €1,65 naar €1,46 miljard, komt volgens de bank door aangepaste regelgeving. Het neemt niet weg dat met name de eerste helft van 2009 de boeken in gaat als 'echt slecht'. Uit de macrocijfers die directievoorzitter Ronald Bleeker maandag tijdens de jaarvergadering van de afdeling Texel presenteerde, bleek dat de handel zich wereldwijd aan het herstellen is, maar dat de begro tingstekorten bij de overheden hun schaduw vooruit werpen in de vorm van noodzakelijke bezuinigingen. 'Het duurt nog even voordat we de swing van de jaren 2004 tot 2008 weer te pakken hebben.' In de Kop van Noord-Holland en met name op Texel zijn de klappen meegevallen. Bleeker sprak van een gedempte economie. 'Hier gaat het lang niet zo slecht als elders.' Grootste zorgenkind, de bollensector waarvan de bank vreesde dat twaalf a veertien bedrij ven 2010 niet zouden halen, krab belt weer op. 'Dertien van de veer tien bedrijven zijn erdoor gekomen. Maar het herstel is broos en de markt fragiel.' In de agrarische sector is het beeld anders. Meer dan elf procent van de bedrijven is gestopt en de schaalvergroting zette verder door. De visserij ver- Nonprofitorganisatie YFU (Youth for Understanding) is op zoek naar gezinnen die gedurende een jaar een buitenlandse student in huis willen nemen. YFU haalt in augustus 70 studenten in de leeftijd van 15 tot 18 jaar naar Ze kunnen zelf aangeven in welke bekendmakingen en binnen welk gebied ze geïnteresseerd zijn. toonde in 2009 volgens Bleeker wat lichtpuntjes. De recessie was voelbaar in de toeristische en recreatieve sector. De bezettings graad bleef weliswaar overeind en de bestedingen redelijk, maar veel bezoekers hielden meer de hand op de knip, waardoor de marge onder druk kwam. In het midden- en kleinbedrijf vormt Texel een gunstige uitzondering, bijvoorbeeld ten opzichte van Den Helder. Van de winkelpanden staat daar circa 17 procent leeg. Dat veel Texelse bedrijven het naar verhouding goed doen, heeft volgens Bleeker meer dere oorzaken. Het eiland is naar verhouding minder getroffen door de recessie en ondernemers heb ben, onder meer door tijdig op de kosten te besparen, meer dan elders geanticipeerd op mogelijke tegenvallers. Bleeker waarschuw de voor teveel optimisme, onder Nederland, om daar kennis te maken met taal en cultuur. De jongeren ver blijven vijf maanden tot één school jaar in gastgezinnen en volgen regu lier onderwijs op een middelbare school. Alle gastgezinnen en stu denten genieten gedurende het ver blijf professionele begeleiding. Bij het koppelen van student en gastge zin wordt rekening gehouden met de interesses, gewoonten en hobby's. Voor meer informatie: tel. 0297- 264850 of www.yfu.nl. meer als het gaat om al te grote uitbreiding van het winkelbestand. 'Meer zaken betekent niet dat de koek groter wordt.' Er zijn zeker kansen, zoals de toe nemende vergrijzing. 'Deze cate gorie heeft meer te besteden, het is verstandig daar op in te spelen.' Texel moet, samen met Den Helder en andere bedrijven en instellingen met kennis op nautisch en mari tiem gebied, inzetten op uitbouw van de 'maritieme omgeving'. Duurzaamheid biedt ook toekomst perspectief. Er is volgens Bleeker een regionaal belang mee gemoeid en de Noordkop en Texel moeten er collectief op inzetten, onder meer door het ontwikkelen van de NlOZ-haven als uitvalsbasis voor duurzame projecten in de offshore. Bleeker deed over de hoofden van de leden een oproep aan de poli tiek om ruimte te houden voor De Lidl supermarkt in De Koog kampt met gebrek aan maga zijnruimte. Wat b en w betreft, mag dat probleem tijdelijk (tot uiterlijk 31 augustus) worden opgelost door het plaatsen van een opslagcontainer naast het gebouw. De bestaande magazijnruimte ach ter de winkel was aanvankelijk bedrijven. Het stageneren van de Groeneplaats baarde de bankier zorgen. 'Er wordt al jaren gespro ken over ontwikkeling van het cen trum. Het is nu zaak om de rug te rechten en er iets fantastisch van te maken.' Waar de Rabobank een traditie heeft om elk jaar een hoger balans totaal te presenteren, deed zich in 2009 het omgekeerde voor. De daling met circa €190 miljoen wordt veroorzaakt doordat een afname van €300 miljoen van de post Groepsmaatschappijen. Een maat regel waartoe de bank volgens directeur bedrijfsmanagement Ronald Bruins werd gedwongen door veranderde regelgeving. Bruins sprak met klem tegen dat de Rabobank minder geld uitleent. Het bedrag aan vorderingen op cliënten is in 2009 juist met 7,5 procent gegroeid. Opmer kelijke groei deed zich voor bij de post beleggingsfondsen. Door de aantrek kende beurs en nieuwe klanten dikte het bedrag aan met 40 procent. Ook spaarders bleven de bank trouw en de hoe veelheid spaargeld nam toe. De Rabobank zag het marktaan deel vorig jaar toenemen. In de agrarische sector is dat 72,2 pro cent, in de categorie handel, indu strie 40,1 procent, hypotheken 25,5 procent, particulieren 41,1 procent en van de starters wendde zich zelfs 91,9 procent tot de Rabo bank, wat bijna een verdubbeling is. Het aantal klanten groeide tot 34.203, (40 procent van het totaal in NHN, met als aantekening dat het totaal aantal inwoners daalt), de bank heeft 9001 leden, 400 meer dan in 2008. Er werken 178 mensen bij de Rabobank NHN. groot genoeg. Maar dat werd anders doordat de klantenstroom groeide en daarmee ook de behoef te aan opslag. Verder moest als gevolg van nieuwe regelgeving een grote koelcel worden geplaatst. Ook de plaatsing van een flessen- automaat deed een aanslag op de beschikbare ruimte. Lidl heeft ver gunning gevraagd voor de uitbrei ding van het magazijn met bijna 35 vierkante meter. Met de container moet de periode tot de bouw wor den overbrugd.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10