Daniel Bonne kijkt naar de lange termijn 'Belangrijk dat er werk is voor jonge gezinnen' Herinneringen ophalen tijdens reünie Eierland TEXELSE 11 COURANT Schietoefeningen Cursus voor zwangeren LANGEVELD DE R00Y Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening TEXELSE^COURANT Denkertje Oud papier Radio Texel VRIJDAG 23 APRIL 2010 Polder Eierland viert in juni het 175-jarig jubileum. In de aanloop naar het feest inter viewt de Texelse Courant polderbewoners. Dit keer: Daniel Bonne van het land- bouwmechanisatiebedrijf. 'Heel Texel is mooi en alle delen van het eiland hebben hun char me. Maar ik ben in Eierland geboren en getogen en vind het prettig om hier te wonen en te werken.' Werken doet Daniel Bonne van het gelijknamige landbouwmechanisatie bedrijf volgens een snelle berekening zo'n zeventig uur in de week. Maar niet op zondag. 'Dan is het papadag. We ontbijten met z'n allen, ik kook en het is een feest voor de kinderen.' De 38-jarige Eierlander is net weer vader geworden. Jilles is het broer tje van Marit (8) en Pieter (5). 'Geweldig om zo'n mens ter wereld te zien komen. Zo klein als hij is, toch met een eigen persoonlijk heid. Ik ben heel nieuwsgierig hoe hij zich gaat ontwikkelen. Wat gaat hij doen, waar staat hij voor? In ons gezin stimuleren we het dat de kinderen zichzelf ontwikkelen. Natuurlijk ondersteunen we dat als ouders, maar Ilse en ik gaan ze niet exact opleggen wat ze moeten doen. Als ze hun best maar doen. Het werkt goed en is verrassend. Je staat er versteld van wat kinde ren doen, zien en wat ze opvalt en waar ze zelf in geloven. Zelf ben ik opgegroeid in een andere tijd. Niet dat ik te klagen heb, maar er werd meer gedirigeerd.' Opgegroeid in Midden-Eierland, bezocht hij de Strijbosschool. Hij kan er niet mee zitten dat de school ter ziele is gegaan. 'Eigenlijk had hij al veel eerder dicht gemoeten. De klasjes waren veel te klein, drie tot vier kinderen. Dat is gewoon te weinig. Ik vind het een grote voor uitgang dat onze kinderen nu naar Durperhonk gaan, waar je grotere klassen hebt. Doordat onze kinde ren daar heen gaan, draaien we volop mee in de gemeenschap. De Cocksdorp is het jongste dorp van Texel. Dat er relatief veel jonge gezinnen wonen, heeft er ook mee te maken dat de huizen hier nog aantrekkelijk zijn geprijsd. Het ver enigingsleven draait op volle toe ren. Het jubileumfeest is goed voor de saamhorigheid in de polder. Ik zit zelf niet in de organisatie, want daar heb ik de tijd niet voor. Maar heb wel een aantal taken. Zo orga niseren wij een houthakkersde monstratie van Stihl TimberSports. Samen met Gerrit Wessels verzor gen we een stukje presentatie. Het begint te leven. Je ziet het ook aan alle vlaggen die nu wapperen in de polder.' Bonne is de vierde generatie bij Bonne Mechanisatie. Het bedrijf werd in 1909 opgericht door de families Dros en Eelman. Het was de tijd dat machines hun intrede deden in de landbouw. Dros en Eelman importeerden deze zelf uit Daniel Bonne met zijn jongste zoon Jilles. Duitsland. Maar de plaatselijke smeden wilden de machines niet repareren, wat problemen gaf voor de gebruikers. Het leidde ertoe dat ze zelf een smederij begonnen op de hoek waar de wegen kruisten. Cees Dros, de vader van Cor, ging op zijn achttiende in de smederij aan de slag en ontwikkelde zich tot en goed vak- en zakenman. Hij trouwde met Mary Roeper, die wel rondreed op een Harley Davidson met zijspan, het merk waarvan Dros het agentschap had. Het bedrijf groeide uit tot een smidsbe drijf met compleet loonwerkbedrijf, gerund door zonen Cor (die de smederij zou overnemen) en Ben (die het loonbedrijf zou voortzet ten). Met zes dochters en één zoon leek bij Cor de opvolging een pro bleem, totdat dochter Heieen ver- altijd mijn interesse gehad. Dat komt vooral uit de familie Bonne. De Drossen zijn meer zakelijk en minder technisch. Ik hang er een beetje tussen in. Als directeur ben ik eigenlijk Manusje van alles. Ik doe alle voorkomende werkzaam heden.' 'We zitten hier midden in een land bouwgebied. De bedrijven in en buiten de polder worden steeds groter en maken gebruik van eikaars synergie. Mensen werken samen met land en spullen. En er wordt vaker gebruik gemaakt van de loonwerker. Dat is logisch. De capaciteit van de machines wordt groter, ze worden completer, geavanceerder en duurder. De bedrijfsvoering verandert en er wordt meer gerekend. Onderne- kering kreeg met monteur Piet Bonne. Zij zetten het bedrijf voort en bouwden het verder uit. Op hun beurt werden ze opgevolgd door zoon Daniel. 'Het bedrijf kent een mooie familiegeschiedenis, in zekere zin is het een stuk erfgoed. Maar ook een verantwoordelijk heid, want we werken hier met acht mensen. Mijn opvolging was niet direct vanzelfsprekend, maar wel gewenst. De techniek heeft mers worden meer manager. Als mechanisatiebedrijf wordt onze rol steeds meer adviserend, bijvoor beeld over de aanschaf, exploitatie en technische ondersteuning van machines. De techniek wordt com plexer, service belangrijker, milieu- eisen strenger worden en motoren moeten schoner. De kostprijs van een trekker zit nu voor twintig pro cent in computertechniek en auto matisering, straks is dat vijftig pro cent.' 'Het bedrijf ligt hier niet heel cen traal en er is in de tijd dat mijn vader en moeder het hier runden sprake van geweest om naar De Waal te verhuizen. Dat is afgeketst. Zelf ben ik blij dat we hier zitten. Het heeft voor- en nadelen. Voor de tuin- en parkmachines zouden we wat centraler mogen zitten, maar voor de landbouwmechani satie, en dat is onze hoofdtak, maakt het niet zoveel uit. Onze klanten zitten verspreid over heel Texel.' Daniel Bonne is iemand die houdt van vooruitkijken. 'Ik kijk graag naar de lange termijn. Het eerste decennium zie ik voldoende werk voor onze sector. Maar voor wat daarna komt, maak ik me wel zor gen. Of eigenlijk moet ik zeggen: daar liggen uitdagingen. We moe ten kunnen blijven ondernemen en werkgelegenheid bieden. Daarvoor is ruimte nodig. Toerisme, natuur en recreatie worden flink gepro moot, maar voor een gezonde eco nomie heb je een brede werkgele genheid nodig. Bij de huidige agrarische bedrijfsvoering nadert de oppervlakte aan landbouw grond een kritische grens. Want voor een gezonde sector heb je in de huidige vorm een bepaalde schaalgrootte nodig. Wil een sec tor toekomst hebben in een gebied als Texel, dan hoort daar enigszins flexibele regelgeving bij die het algemeen belang dient. Ik bedoel niet dat groter beter is, maar dat er ruimte is voor ondernemen. Het omheinen van Texel door middel van strakke kaderregels vanuit de provincie helpt daar niet bij. De Texelse arbeidsmarkt begin al aar dig een monocultuur te worden. Dat heeft maatschappelijke gevol gen. Het is belangrijk dat er divers werk is voor jonge gezinnen. Wat je ziet is dat jonge mensen het eiland verlaten en dat er minder kinderen worden geboren. We vergrijzen. Dat gaat nergens zo hard in Noord- Holland als op Texel. De politiek hoor je daar te weinig over. Je kunt wel woningen voor jongeren willen bouwen, maar als ze wegtrekken heb je er nog niets aan. Een gezon de sociale structuur, met levens vatbare gemeenschappen, krijg je niet door alleen huizen te bouwen. De aanwezigheid van werk is bepa lend. Ik vind dat we in toenemende mate worden gehinderd door min der flexibele regelgeving met veel ruimte voor inspraak van niet-alge- meen belanghebbenden.' Hier spreekt een politicus. Nooit overwogen om in de politiek te gaan? 'Het is leuk om te volgen, met name zaken op het gebied van ruimtelijke ordening en milieu. Mijn vingers jeuken regelmatig, maar door de drukte in het bedrijf begin ik er nog maar niet aan. Ik zit wel in het bestuur van de MAB, neem deel aan het verenigingsleven, zit bij de Lions en ben lid van de Jonge Ondernemers. Dat zijn zaken die ik belangrijk vind.' Tekst Gerard Timmerman Foto René Pop Herinneringen ophalen, een weerzien, kijken wat er van elkaar is geworden en vooral een gezellige dag. Dat heeft de organisatievoor ogen met de reünie die wordt gehouden op donderdag 24 juni, ter gelegen heid van het 175-jarig polderju bileum. Bewoners en oud-bewo ners die zich nog niet hebben aangemeld, wordt gevraagd dit alsnog te doen. Er wordt met name uitgekeken naar de komst van oud-bewoners van De Cocksdorp en Eierland die elders een woon- en werkplek hebben gevonden. Niet zelden zijn ze uitgezworven over de hele wereld, zoals mevrouw Jannes- Boon, die in 1953 emigreerde naar Australië. Bij de vorige reünie 25 jaar geleden was ze er nog bij, dit jaar staat haar hoge leeftijd (85) dat in de weg. 'Heel erg jammer', liet ze de organisatie weten. Maar in polderkrant Achter de Rugediek doet ze verslag van haar beleve nissen over haar reis vanuit de Witte Hoek naar Down Under. 'Alle begin was moeilijk hier, want je mocht geen geld meebrengen. Nu hadden we dat natuurlijk ook niet, want we waren allemaal maar van gewone komaf en net na de oor log was het geen vetpot. Je kreeg allemaal zo'n dertig pond lan dingsgeld, dat was je begin hier. ledereen mocht één kuubkist met spullen meebrengen, mensen die met kinderen hierheen kwamen meer. Je realiseerde daar pas dat je je familie mist. Soms was dat wel makkelijk, want je ouders konden nooit zeggen: Zo moet je dat ook niet doen! Je kinderen hebben ook geen oma of opa, wat een gemis, ook hun ooms, tantjes, neven en nichtjes kenden ze niet.' De organisatie van de reünie, onder leiding van Peter Witte en Jaap Boon, heeft meer dan 1600 bewoners en oud-bewoners een uitnodiging gestuurd. Boon: 'Velen hebben al gereageerd en we hopen dat nog veel meer dat doen. Voor Cocksdorpers zoals ik, die hier nog wonen of zijn teruggeko men, is het leuk om straks te zien en te horen wat er van onze voor malige poldergenoten is geworden en hoe ze terugkijken op hun tijd in Eierland. En voor de mensen die zijn weggegaan, lijkt het me leuk om weer eens onder hun oude medebewoners te vertoeven en te zien en ervaren wat er is veranderd en wat hetzelfde is gebleven.' De reünie wordt gehouden in de grote tent op het feestterrein ach ter de school en begint direct na de officiële opening om 14.00 uur. Opgave is mogelijk via de website www.polderfeest2010.nl of door per post een bericht te sturen naar Reünie Commissie Polderfeest 2010, p/a Krimweg 8, 1795 LP De Cocksdorp. Er kan ook worden gebeld met Jaap Boon, tel. 06- 53178346. De deelnamekosten van €20,- kunnen worden overge maakt op bankrekening 154656585. Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van woensdag 28 april tot en met maandag 3 mei schietoefe ningen gehouden. Afhankelijk van de weersomstandigheden vinden deze dagelijks plaats tussen 9.00 en 16.00 uur. In samenwerking met Jeugdge zondheidszorg en docenten Henri- ette Timmermans (fysiotherapeute) en Mariëlle Glorie (yogadocent) ver zorgt Omring Servicepakket en Cursussen de komende maande de cursus Zwangerschapsbegeleiding. De cursus is bedoeld om aanstaan de moeders ontspannen en met vertrouwen de bevalling tegemoet te laten zien. Er zijn drie thema's - ontspanning, verandering en kracht -, die tijdens de lessen doorlopend terugkeren. Daarnaast zijn er gast sprekers, die informatie geven over bevallen in het ziekenhuis, ingrepen tijden de bevalling, borstvoeding en de jeugdgezondheidszorg. De cur sus bestaat uit vijftien bijeenkom sten van anderhalf uur, de eerste bijeenkomst wordt woensdag 2 juni gehouden in de Praktijk voor Fysio therapie en Beweging aan de Wil- helminalaan en begint om 19.30 uur. Deelname kost €90,-. Leden van het Servicepakket van Omring beta len €75,- Voor opgave en aanmel ding: tel. 0223-650235 of e-mail cursusbureau@omring.nl Meer informatie staat ook op www. omring.nl. Zondag 25 april 2010 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. dienst in De Burght (Binnen- burg), ds. J. Glazema Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. dhr. M.d. Kuiper. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 10.00 u. Waddendienst, ds. C. der Nederlanden, bevestiging ambtsdragers; na de dienst koffie drinken in De Parel. De Cocksdorp: diens in Oosterend. Oudeschild: dienst in Oosterend. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst; GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon en feestdagen van 10.30 tot 11.30 uur. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 23 april 03.10 en 15.50 u. Zat. 24 april 04.56 en 17.14 u. Zon. 25 april 06.10 en 18.30 u. Ma. 26 april 07.17 en 19.25 u. Din. 27 april 08.27 en 20.25 u. Woe. 28 april 09.36 en 21.25 u. Don. 29 april 10.15 en 22.14 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Woensdag 21 april eerste kwartier, vrijdag 23 april doodtij; woensdag 28 april volle maan. tjncn TtoarL-Jixeh in het hart* Uitgave van nedia bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. dinsdag 27 april: 19.00 u. ds. C.A. van Dieren. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: dienst in De Fontein, Burdetstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Jansen uit Sneek. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor, fami lieviering ter gelegenheid van jubile um Jozefschool. Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Wat kenmerkt de bijbel als authentiek; Wachttorenstu die, 11.20 u.: 'De geest en de bruid blijven zeggen: Kom!' Wie heeft die koffer met tijd gevonden? Ik ben hem al kwijt sinds het nieuwe jaar Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het bere kenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huis houden: Omring Thuisservice, Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461. bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont- weg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211peter. molenaar@brijder.nl. Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 3. Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Pater Witteplein, Molenstraat, Molendwarsstraat, Anne Frankstraat. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek. Vandaag: Wijkie van den Berg begint aan een nieuw boek: De stam van de holenbeer. 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.45 u. Kerkdienst vanuit RK-kerk Den Burg. Vandaag: Bijzondere vie ring in verband met het jubileum van de Jozefschool. 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Frans gaat het doen 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.45 u. RK-kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur ver zoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... Van daag: de Russenoorlog. 20.00 u. Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11