Verspreid verhoging erfpacht over vijf jaar' 1 m TEXELSE 3 COURANT Gemeente naar Raad van State Ridderinkhof op Stad Amsterdam 'Rechtbank zit fout met zaak Lageveld naar invloed naar plas tic in de Vergeten oorlog in bibliotheek Kiekendief Voorspeelavond Ziekenhuis Samen honderd Open middag hotel Tatenhove am ebencnten Hoera! Rick Reinier gen in de Onderzoek op klimaat zee ook Natuurwijzer m F ',.U Lieve Nel Rolvink VRIJDAG 23 APRIL 2010 Adjunct-directeur van het NIOZ Herman Ridderinkhof is één van de opvarenden tijdens de laatste etappe van de Beagle- reis. Hij is zaterdag 3 april aan boord van de clipper Stad Amsterdam gegaan in de haven van Mauritius en hoopt komen de zondag te arriveren in Kaap stad. Ridderinkhof doet onderzoek naar de invloed van de oceanen op het klimaat, een vakgebied waarop hij wereldwijd als één van de belangrijkste wetenschappers geldt. Doordat oceanen via stro mingen met elkaar verbonden zijn, kunnen veranderin- Indische Oceaan ook oceanen conse quenties hebben voor stromingen in de Noord Atlantische Oceaan en daarmee zelfs voor het klimaat in Europa, legt hij uit op het weblog dat hij tijdens de reis bij houdt. Het gebied waar nu onderzoek wordt gedaan, is erg interessant, volgens Ridderinkhof. Nog niet zo lang geleden is vastgesteld dat de zuidwaartse stromingen heel anders lopen dan altijd was aan genomen. 'In plaats van een con tinu zuidgaande stroming vlak langs het Afrikaanse continent blijken er in werkelijkheid grote wervels naar het zuiden te migre ren. Deze wervels hebben een diameter van een paar honderd kilometer en in deze wervels stroomt het water cirkelvormig rond.' Ridderinkhof vergelijkt deze stromingen met de hoge en lage drukgebieden in de atmos feer. Het kunnen vaststellen van deze wervels kan ook van belang De Alkmaarse rechtbank heeft uitgesproken dat de familie C. Hendriks van het Lageveld bij Oosterend van de gemeente alsnog toestemming moet krij gen voor het gewijzigde gebruik van het pand, de bouw van een slaapkamer en twee recreatie appartementen. B en w nemen daar geen genoegen mee en gaan in beroep bij de Raad van State. Het pand Lageveld 7 bestaat uit een bedrijfsgebouw met dienst woning en een zomerhuis. Vroe ger was er een paardenstoeterij met les- mogelijk- heden qeves- tigd, nadien een loodgieterbedrijf en een surf- school. Hendriks, sinds bijna tien jaar eigenaar en bewoner, oefent er geen bedrijf uit. In oktober 2003 stelden gemeentelijke hand havers vast dat het gebouw strij dig werd gebruikt, dat zonder vergunning een slaapkamer was gebouwd en dat het oorspronke lijke docentenverblijf en de eet- ruimte voor de cursisten waren veranderd in twee recreatieap partementen. Hendriks trachtte deze situatie te legaliseren door alsnog een bouwvergunning aan te vragen. Het college besloot afwijzend. Dat werd niet anders toen Hen driks bezwaar indiende, zodat hij naar de rechtbank stapte. Hij beriep zich op het overgangs recht: de bouw werd uitgevoerd lang voordat het huidige bestem mingsplan rechtsgeldig was. Hij Bij een onderzoek naar plastic in de zee werden de ingewanden onderzocht van een wahoo, een tonijnachtige roofvis. Rechts Herman Ridderinkhof. zijn voor de scheepvaart, denkt Ridderinkhof. 'Tijdens deze reis ga ik met de kapitein en zijn offi cieren overleggen of deze infor matie gebruikt kan worden voor het bepalen van de route van de clipper. Immers, wanneer je door zo'n wervel vaart en de keus hebt om dit boven- of onderlangs te doen, kan dit een behoorlijke invloed hebben op de snelheid van dit schip. Typische stroom- snelheden in die wervels zijn 1 tot 2 knopen en of je die mee of tegen hebt, maakt natuurlijk behoorlijk wat uit.' Daarnaast is de NlOZ'er betrok ken bij het onderzoek onder invloed van de stromingen is de concentratie plastic in sommige gebieden hoger dan elders. Rid derinkhof beschrijft in zijn weblog het onderzoek naar de maagin houd van een wahoo, een tonijn achtige roofvis. De onderzoekers vonden geen plastic in het dier. 'Ik ben daar eerlijk gezegd wel blij mee, want het beeld dat blijkbaar ontstaan is dat de oceaan vol zit met plastic, de beruchte plastic soep, is zwaar overtrokken. Zeker, er is, net zoals op het land, plas tic in de oceaan te vinden. Maar of dat echt een bedreiging vormt voor de "gezondheid" van de oceaan, betwijfel ik sterk. Ikzelf zie de oceaan in ieder geval nog steeds als één van de weini ge ongerepte gebieden op onze planeet waar nog heel veel te ontdekken valt.' Het weblog van Ridderinkhof is te vinden op www.nioz.nl. Staatsbosbeheer moet een ver hoging van de erfpacht over een periode van vijf jaar verspreiden, zodat erfpachters eraan kunnen wennen. Gronden die niet nodig zijn voor het behoud van de natuur zou Staatsbosbeheer onder voorwaarden moeten ver kopen. Die adviezen hebben Pieter Zeven bergen (oud-burgemeester van Ameland) en Willem Groothuis (oud directeur van Domeinen) aan minis ter Gerda Verburg (LNV) gegeven om uit de impasse rond de erf- pachtproblematiek te geraken. De verenigingen van erfpachters op Texel, Vlieland en Terschelling zijn allerminst gelukkig met het rapport van de 'wijze mannen'. Onder meer de fel bekritiseerde verhoging van de pacht is er niet mee van de baan. Zevenbergen en Groothuis adviseren onder meer dat Staats bosbeheer bij de bepaling van de canon (de pacht) niet uitgaat van de volledige waarde van de grond, maar 25 procent in mindering brengt en vervolgens de pacht vaststelt. De erfpachters hadden een waar devermindering van 40 procent bepleit, maar dat vindt de minister niet in overeenstemming met de markt. Het bepalen van de canon gebeurt als een pachtcontract afloopt. De erfpachters hadden gepleit voor 'voortdurende erf pacht', maar de commissie stelt voor een termijn van 30 jaar aan te houden met de mogelijkheid die 'stilzwijgend' met 30 jaar te verlen gen. Bij afloop van een termijn hoort SBB volgens hen het recht te heb ben de overeenkomst aan te pas sen op basis van het bestemmings plan en beleid. Als de pacht wordt beëindigd, moet dat minstens vijf jaar van te voren worden meege deeld. De erfpachter zou dan een schadeloosstelling moeten krijgen voor de reële marktwaarden van zijn opstallen. De waarde van de grond zou volgens Groothuis en Zevenbergen moeten worden bepaald door een onafhankelijke taxatiecommissie of een niet-amb- telijke deskundige. De waarde van de grond zou volgens de commis sie onder meer aan de hand van de WOZ-waarde van de gebouwen moeten worden vastgesteld. Voor de verkoop van grond, een vurige wens van diverse erfpachters, zou den volgens de commissie Staats bosbeheer en de gemeente geza menlijk moeten optrekken. Leidraad daarin is de vraag of SBB de grond nodig heeft om zijn doelstellingen te verwezenlijken en of wat er in het gemeentelijk bestemmingsplan staat. Dat bepaalt de gebruiksmo gelijkheden van de grond. Volgens het rapport vindt SBB dat het merendeel van de grond die zij bezit nodig is om natuur te behouden, de commissie adviseert daar nog eens goed naar te kijken. De erfpacht komt over enige tijd weer aan de orde in Den Haag. Volgende maand staat er overleg gepland tussen belangenbehartigers van de erf pachters en de Tweede Kamer. Die ligt vooralsnog niet op één lijn met de plannen van Verburg om SBB de erfpachtprijzen naar marktconforme hoogte te laten optrekken. Het lespakket behorende bij de boekenserie Vergeten oorlog, waarin ook een boek van de Texelse Joyce Pool, is voor ouders en andere belangstellen den te zien in de bibliotheek aan de Drijverstraat. In verband met het feit dat het dit jaar 65 jaar geleden is dat de Tweede Wereldoorlog eindigde, hebben de deelnemende Texelse scholen en de brugklas van de OSG via de biblio theek een lespakket gekregen, bestaande uit een koffer met zes jeugdboeken van bekende Neder landse schrijvers over minder beken de aspecten van de oorlog, een website met lessuggesties, filmpjes, opdrachten voor leerlingen en edu catief materiaal voor het introduce ren van de boeken, zoals een dag boek, een schetsboek, distributie bonnen, een persoonsbewijs, een ansichtkaart van Zadkine, een pos ter van de arbeidsinzet en een land kaart. Door het lezen van de verha len worden leerlingen geconfronteerd met de dilemma's die een oorlog met zich meebrengt. Naast Kamp in de jungle van Joyce Pool bevat de serie boeken van onder andere Arend van Dam en Martine Letterie. Van Dam is begin maart in de Texel se bibliotheek geweest om voor te lezen, Letterie komt in juni. Ook voor volwassen lezers heeft de biblio theek een ruime collectie boeken over de Tweede Wereldoorlog. Ver der is er het gratis tijdschrift 65 jaar na de oorlog, samengesteld door historici en specialisten. Dit tijdschrift is ook te lezen op www.65jaarnadeoorlog.nl. legde daarbij een verklaring over van de vorige eigenaar J. van der Vis, die zowel het zomerhuisje als de appartementen vanaf 1993 aan toeristen heeft verhuurd, en toonde advertenties uit hetzelfde jaar waarin de appartementen te huur worden aangeboden. Ook werd verwezen naar een taxatie- verslag voor de OZ-belasting uit december 1994. De rechter stelde Hendriks op meerdere punten in het gelijk en sprak zelfs uit dat voor de appar tementen helemaal geen vergun ning nodig was. De gemeente noemde het onge loofwaar dig, maar de recht bank vond het aannemelijk dat de apparte menten in de zomer van 1997 in gebruik waren. Of de slaapkamer er toen ook al was, achtte recht bank echter niet overtuigend aan getoond, maar oordeelde dat de gemeente Hendriks in de gele genheid moet stellen met nieuw bewijsmateriaal te komen. Daar van zal afhangen of ook voor de slaapkamer een beroep op het overgangsrecht kan worden gedaan. Hetzelfde geldt voor bouwwerkzaamheden die op de begane grond zijn verricht. B en w zijn ervan overtuigd dat de rechtbank fout zit, vooral wat betreft de opvatting dat voor de appartementen geen bouwver gunning nodig is. 'Het is niet mogelijk om bouwvergunning te verlenen voor het huisvesten van activiteiten die in strijd zijn met het bestemmingsplan'. Vogelbescherming Nederland en SOVON Vogelonderzoek Neder land zetten in 2010 de bruine kie kendief centraal. Een aardige keuze omdat landelijk nog niet eerder een roofvogel tot soort van het jaar werd aangewezen. Hoewel de kie kendief in heel Nederland voor komt, hebben we er op Texel bij zonder veel. Dit heeft onder andere te maken met het feit dat ze op de grond (in het riet) broeden (in het Duits wordt de vogel dan ook Rohrweihe, rietkiekendief, genoemd). In de meeste delen van Nederland moet de vogel zijn nest goed verstoppen voor vossen, waar hij op Texel geen last van heeft. De bruine kiekendief is gemakkelijk te herkennen aan de lange vleugels en de meestal niet- gespreide staart. Het mannetje heeft een bruine rug, maar grijs op de vleugels en zwarte vleugelpun- ten, terwijl het vrouwtje diep kas tanjebruin is met een gelige kop en schouders. Bij de bruine kieken dieven ontbreekt de witte stuit, die zo kenmerkend is voor de blauwe kiekendief. Laag over de vegetatie vliegend jagen ze op muizen en kleine vogeltjes, die ze bij verras sing weten te grijpen. In Engeland heeft men door dit gedrag zelfs een gevechtsvliegtuig naar hem genoemd, de Harrier (in het Engels heet de bruine kiekendief marsh harrier en de blauwe hen harrier), een onbemand, verticaal opstij gend militair vliegtuig dat laag (onder de radar door) vliegt. Hoe wel er al veel bekend is over deze prachtige roofvogels, zijn er toch nog vragen, waar in zo'n jaar van extra aandacht misschien duide lijkheid over komt. Het gaat dan over de voedselkeuze, de winter verblijfplaatsen en de verspreiding van de broedparen. Door zoveel en zo nauwkeurig mogelijk iedere waarneming van bruine kiekendie- In de voorspeelruimte van Artex vinden komende week diverse optredens plaats. Zo presente ren leerlingen van Claudia Reij en het ensemble voor verstan delijk gehandicapten onder lei ding van Lida Wels zich op dins dag 27 april. Te horen zijn de stemvorminggroep voor volwassenen 'Together', die begeleid door Wobbe Visser (slag werk), Karen Haasdijk (piano), Henk Vroom en Orpheo Oostveen (gitaar) diverse nummers ten gehore zal brengen. Ook de Meidengroep (vier leerlingen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar) laat twee nummers horen, begeleid door twee gitaarleerlingen van Henk Vroom. Daarnaast verzorgt het ensemble voor verstandelijk gehandicapten een optreden. Begeleid door docent Lida Wels zijn er zowel solo's als groepsoptredens te beluisteren. Deze optredens duren van 19.00 tot 20.00 uur. Daaraan voorafgaand doet Elisa beth Waverijn examen Schoolmu ziek, waarbij ze beoordeeld wordt door Mathieu Vulto, Henk van Atte- veldt en Pauline Folkerts-Nieuwen- huizen. Het examen begint om 18.00 uur. Pianoleerlingen van Tineke Schoo en Bart Spruit ver zorgen woensdag vanaf 19.00 uur een voorspeelavond. Te horen zijn beginnende en vergevorderde leer lingen met liederen als A night like this van Caro Emerald, River flows in you van Yiruma en Fur Elise van Beethoven. Alle optredens vinden plaats in de Voorspeelruimte van Artex en zijn gratis toegankelijk. ven door te geven, kan iedereen dus meehelpen met dit onderzoek. Het invoeren van een waarneming op waarneming.nl helpt al, maar aanvullende informatie over geslacht, voedsel of broeden, wordt erg gewaardeerd. Tekst Klaas de Jong Foto's Hans Jansen De zijingang van het Gemini Zieken huis in Den Helder is van maandag 26 tot en met donderdag 29 april in verband met een verbouwing geslo ten. Gedurende die periode is alleen de hoofdingang te gebruiken. Van 8.00 tot 18.00 uur rijden er pendel busjes van het parkeerterrein naar de ingang. Ook eind mei is de ingang enkele dagen afgesloten. De bedoeling is dat de zijingang na de verbouwing publieksvriendelijker en beter toegankelijk is. Samen honderd jaar oud wor den. Niet iedereen mag dat bele ven, maar heel bijzonder is het niet. Carla Hoogenbosch sloeg echter aan het rekenen en maak te de redactie attent op een opmerkelijk jubileum. 'Harry Witte (1960), Simone Kip (1970) en hun dochter Eva Witte (2000) worden vandaag (vrijdag) samen honderd. Leuk is dat Eva de 100 volmaakt. In 2010 nog wel. Respectievelijk 50, 40 en 10 jaar. Bijzonder is dat ze dat worden in precies 70 dagen tijd. Ook hun geboortejaren zijn ronde jaren, tienvouden. Als je het nog specia ler wilt maken: de som van de data van hun verjaardagen (4 maart, 13 februari en 23 april) is exact 50. Alles deelbaar door tien, wel uniek denk ik', besluit Hoogenbosch. Hotel Tatenhove houdt dinsdag 27 april een open middag om het resultaat van de verbouwing te laten zien. Het hotel aan de Bosrandweg bij De Koog is de afgelopen maanden uitgebreid met een nieuwe vleugel waardoor het nu over 43 kamers beschikt. Er zijn 12 kamers bijge bouwd en 6 nieuwe kamers geko men op de plaats van een paar verouderde logiesverblijven. Op het moment vinden de afrondende werkzaamheden plaats. De open middag wordt gehouden van 13.00 tot 17.00 uur. Belangstelling is er, want de afgelopen tijd signaleerde de familie Van der Spek het nodige langzaam rijdend verkeer op de Bosrandweg. 'Mensen zijn toch benieuwd wat er gebeurt.' De eet zaal van het restaurant is ook ver groot. Het hotel wil zich daarmee meer op Texelaars richten. De werkzaamheden zijn uitgevoerd door Bruin en Weijers uit De Cock- sdorp en meerdere Texelse onder aannemers. Louis Uriot tekende de uitbreiding aan de hand van ont werpen die de familie Van der Spek maakte. Zij deden ook zelf de inrichting van de nieuwbouw. Maria van der Spek in één van de nieuwe kamers met uitzicht op de fraaie omgeving achter Tatenhove. (Foto Jeroen van Hattum) IN MEMORIAM 24-04-2000 24-04-2010 Je zit in mijn hart, ook al ben je heel ver weg. Er is nu een jaar voorbij. Ik mis je liefde, je lach en je humor Kon ik maar even bij je zijn! Jan Onze zoon is geboren op 22 april 2010 De trotse ouders zijn: John en Annemarie Vlaming-Witte Hoefslag 27 1791 SB Den Burg 06-10115121

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3