Oefenen op ballon tegen Sint Jan Half miljoen op claim afgeboekt Voedselbank wordt ANBI-instelling Erepenning voor Historische Vereniging TEXELSE 5 COURANT Verkiezingen Familiebedrijf Texels Belang Lawaai vliegtuigjes binnen de perken Windmolens Wat ik zeggen wou VRIJDAG 23 APRIL 2010 Tachtig leidinggevenden van brandweer, politie en ambulance van de veiligheidsregio Noord- Holland Noord hebben de afge lopen dagen bij Sint Jan en in het PHH-gebouw in Den Burg geoe fend op het bestrijden van cala miteiten. Volgens het oefenscenario was er een luchtballon tegen Sint Jan gebotst, waardoor er mensen in veiligheid moesten worden gebracht en een brand geblust. Sint Jan deed voor de gelegenheid dienst als 'verzorgingshuis', waar door volgens het spel een deel van de bewoners niet goed ter been was. Doel van de oefening was volgens oefenleider Ad Krom van de veilig heidsregio dat de officieren van dienst van brandweer, politie en het GHOR (Geneeskundige Hulp verlening bij Ongevallen en Ram pen) zichzelf snel een beeld vorm den van de situatie om gezamenlijk de calamiteit te bestrijden. Daar voor moesten ze onder meer in gezamenlijk overleg, in een mobie le commandowagen, de lijnen uit zetten. Het was de eerste keer dat de vei ligheidsregio vrijwel alle leidingge venden van de hulpdiensten op eenzelfde scenario heeft laten oefenen. Zowel afgelopen week als vorige week kwamen daarvoor mensen van de overkant naar het eiland. Ook de Texelse officieren van dienst draaiden de oefening en diverse Texelse hulpverleners werkten eraan mee. De Krom: 'Het was ook goed elkaar tijdens zo'n oefening nader te leren kennen.' Volgens hem waren de ervaringen op één situatie na positief. In de kantine van het PHH-gebouw waren meerdere grote beeldscher men opgebouwd waarbij via een computerspel een calamiteit werd nagebootst. Bij die oefening, waar bij een treinramp werd nagebootst, ging het eveneens om de samen werking. Burgemeester en wethouders boeken €480.000,- af op de claim van €8 miljoen die uitstaat in IJs land. Dat gebeurt op advies van de accountant (Deloitte) die de gemeente begeleidt bij het terug halen van de verloren miljoenen. Het is de tweede keer dat de gemeente de verwachtingen naar beneden bijstelt. Vorig jaar werd al €1,6 miljoen (20 procent) als 'onin baar' in de boeken opgenomen en via de gemeentelijke jaarrekening over 2008 verrekent. Nu wordt de verwachting bijge steld van 80 naar 74 procent, waar door voor €480.000,- dekking moet worden gevonden. De andere gedupeerde lagere overheden, waarmee Texel gezamenlijk optrekt, doen hetzelfde. Het college wil ook de €480.000,- via de jaarrekening afboeken. Vorig jaar kon dankzij diverse meevallers in de jaarrekening over 2008 vol doende dekking voor de benodig de €1,6 miljoen worden gevonden. Aan de dekking van de €480.000,- wordt nog gewerkt. De jaarrekening over 2009 wordt in juni door de politieke partijen behandeld door de politieke partij en. Die zijn inmiddels op de hoogte gebracht. De afboeking betekent niet dat het geld definitief als verloren wordt beschouwd. De gedupeerde lagere overheden blijven de hoop koeste ren dat de verloren miljoenen terugkomen. Ze hebben daarvoor een claim lopen op de bezittingen van Landsbanki Oud. De overhe den hebben een zogeheten prefe rente positie wat betekent dat ze vooraan staan als het tot terugbe taling komt. Er wordt toch dekking gezocht voor de €480.000,-, omdat gemeenten verplicht zijn voorziene verliezen op de balans te zetten. Burgemeester Giskes heeft gis teravond de Erepenning van de gemeente Texel uitgereikt aan het bestuur van de Historische Vereniging Texel. De vereniging dankt het ereblijk aan de wijze waarop de afgelopen 25 jaar sinds de oprichting invulling is gegeven aan de doelstelling: het beheren en bewaren van Texels cultureel erfgoed. De uitreiking was een onverwacht onderdeel van de jaarvergadering die werd gehouden in de doopsge zinde kerk in Den Burg. De burge meester schetste uitvoerig de ver diensten van de thans 900 leden tellende organisatie die in mei 1985 werd opgericht door Gijs Oskam, Adrie van Opstal, Teun Duinker, Dick Lemstra, Klaas Uitgeest en Mary Bakker. De activiteiten van de vereniging zijn ondergebracht in werkgroepen op allerlei gebied. Door middel van het vier keer per jaar verschijnende verenigingsblad en bij tentoonstellingen komen de activiteiten naar buiten. Op de ver eniging wordt regelmatig een beroep gedaan bij het samenstel len van boeken, kalenders en andere uitgaven zoals lespakket ten voor het basisonderwijs over de lokale geschiedenis. De vereni ging wordt ook vaak geraadpleegd over de toedracht van zaken uit het verleden. De (vorige) gemeente raad ging unaniem akkoord met de toekenning van de penning. De erepenning bestaat sinds 1953 en is tot dusver 22 keer uitgereikt, 17 keer aan personen en vijf keer aan organisaties. Die organisaties waren de Stichting Agrarisch Texel, Stichting Ronde om Texel, TESO, Maritiem en Juttersmuseum en de Christelijke Muziekvereniging Excelsior. Allen voldeden aan de criteria zoals neergelegd in de Ver ordening op de instelling van onderscheidingstekenen der gemeente Texel. 'Als bewijs van grote waardering en dankbaarheid wegens zeer bijzondere verdien sten jegens de gemeente of de gemeenschap'. De voedselbank heeft de status van Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) gekregen. Dat betekent dat giften voortaan fis caal aftrekbaar zijn. De stichting heeft sinds kort ook een nieuw bestuur. Jan Koppenol heeft het voorzitterschap overge nomen van Joseph Mandaat en Marco Tuntelder is penningmees ter geworden. Eerst was Piet Rei- ding dat. Het secretariaat is in De verkiezingen die deze krant in samenwerking met andere lokale kranten organiseerde voor het Familiebedrijf van het Jaar, zijn afgeblazen. De serie portretten van Texelse Familiebedrijven wordt wél voortgezet. Bedoeling was dat het winnende familiebedrijf mee zou doen aan de landelijke verkiezingen. Dat op Texel geen winnaar wordt gekozen, komt doordat van de circa 25 familiebe drijven die zijn aangemeld en waar over we tot dusver hebben geschre ven, slechts zes bedrijven het vragenformulier hebben opgestuurd naar de jury. De jury, met vertegen woordigers van de Kamer van Koop handel, de Rabobank, TVO en B&B Accountants, had deze gegevens nodig om een oordeel te kunnen vel len. Bij het lezen van de vragen, onder meer over bedrijfseconomi sche en strategische zaken, haakte menig ondernemer af. Anderen had handen gebleven van Josje van den Berk die de voedselbank coör dineert. De voedselbank maakt op het moment wekelijks 14 pakketten klaar waar in totaal 26 mensen gebruik van maken. Daarmee doet zich een afname voor ten opzichte van een paar maanden geleden. Van den Berk: 'Als mensen het niet nodig hebben, is dat een goede ontwikkeling, maar we hebben ook Omwonenden en de Werkgroep Landschapszorg hebben bezwaar gemaakt, maar de Modelvliegclub Texel krijgt toch milieuvergunning voor het uit oefenen van de hobby op het terrein tegenover hoeve Schol- leboe aan de Westerweg. Een nieuwe vergunning was nodig omdat er iets is veranderd aan de 'inrichting'. Het voornemen van b en w om de vergunning te verlenen den geen tijd of wilde de informatie niet prijsgeven. Het aantal dat uitein delijk wél instuurde, was volgens de jury te beperkt om een representatief oordeel te kunnen vellen. Gezien de vele positieve reacties op de artikelen over de familiebedrijven, is besloten deze serie in de krant wel voort te zetten. Suggesties voor bedrijven kunnen worden doorgege ven aan de redactie (redactie@texelsecourantnI)bedrij ven kunnen ook zichzelf aanmel den. de zorg dat er gêne is en dat men sen niet makkelijk gebruik maken van deze voorziening.' De stichting beschikt sinds kort over een koelauto waarmee weke lijks producten worden opgehaald bij het distributiecentrum in Amster dam. De koelauto is in de plek gekomen van de bestelwagen. 'Dat is gelukt door zuinig te zijn en goed op de centen te letten', aldus Van den Berk. Volgens haar is het met name voor gesneden groente van belang dat die gekoeld worden vervoerd. De pakketten worden wekelijks samengesteld op basis van de goederen uit Amsterdam en producten die Texelse bedrijven schenken. lag tussen 12 oktober en 23 novem ber ter inzage. De bezwaren die toen werden ingediend hadden vooral betrekking op het lawaai dat de gemotoriseerde modelvliegtui gen veroorzaken. Die bezwaren werden door het college onge grond verklaard nadat bij metingen was gebleken dat het lawaai de wettelijke normen niet overschrijdt. De vergunning kon daarom worden verleend, mits daaraan voorschrif ten worden verbonden. Het bestuur van Texels Belang heeft de functies verdeeld. Voorzit ter blijft Cees Hooyschuur, Ina van Gils verzorgt het secretariaat en Ger de Wit is penningmeester. De website komt voor rekening van Martien Witte, Henk-Jan Klok is vice-voorzitter. Persvoorlichting en communicatie komen voor reke ning van Aad van Gils. Corrie Stiehl-van der Vis is algemeen bestuurslid. Meer nieuws over de partij op www.texelsbelang.nl. Om de oefening zo echt mogelijk te maken was een luchtballon met mandje tegen de achterkant van Sint Jan gehangen. (Foto Jeroen van Hattum) In de kantine van het PHH-gebouw oefenden officieren van dienst van brandweer, politie en ambulance via een computerspel op de bestrij ding van calamiteiten. De software reageerde meteen op beslissingen die Ze namen. (Foto Jeroen van Hattum) Afgevaardigden van de Havencoalitie. Vlnr: Jelle Loosman en Joop Schouwstra (Dokbedrijf Visser), Jan Frederici (Watersportvereniging Texel), Gerard Zijerveld en Hans Eelman (dorpscommissie), Jan Jacob Rab en Candida Huijsman (Ondernemersvereniging Oudeschild), Berna de Boer (gehurkt) en Jook Nauta (Waddenhaven Texel), Pieter van der Vis, Maarten Drijver, Marius Kikkert, Sjef Boom en Ben Daal der (Visserijorganisaties CIV, PO Texel UA en DETV). (Foto Eduard Bos) Petronella Alkema van de Jozefschool ontvangt samen met leerlingen Melanie van der Stap en Sunny Halsema het lespakket Vergeten oor log uit handen van Vivianne Neeteson van de bibliotheek. Een groep denkbeeldige bewoners van Sint Jan in Den Burg wordt geëvacueerd nadat er zogenaamd een luchtballon tegen het gebouw is gevlogen. Het ging om een oefening van de veiligheidsregio Noord- Holland Noord. (Foto Jeroen van Hattum) Waar zijn de tegenstanders van windmolens in het Texelse land schap? De Texelse Courant bericht steeds vaker over windmolenplan nen, bijvoorbeeld het aanwijzen van zoekgebied in Eierland, moge lijke plaatsing van molens op 't Horntje, nieuwe wetgeving waar mee eventuele windmolenparken versneld kunnen worden aange legd, enzovoorts. Het hieraan meewerken van de gemeenteraad zal een onomkeer bare claim leggen op de toekomst van het landschap maar ook op de toekomst van de recreatie op Texel. Het Texelse landschap is nog niet verpest en heeft voor een groot deel nog het specifieke open karakter. Het heeft onder andere daardoor een enorme economi sche meerwaarde voor de recrea- tiebedrijven op het eiland. Terwijl aan de overkant in de laat ste decennia het landschap ver- rommelde, werd het op Texel opgeknapt, er werd dus flink in geïnvesteerd. We hebben het altijd al als verkoopargument gebruikt voor onze gasten om hun vakantie op Texel te vieren. En dat doen we nog steeds. We weten daarom ook dat windmolenparken op de vakantiebeleving van onze gasten een negatieve claim zullen leggen. Mogelijk zullen straks vijf grote windmolens op het Horntje de gasten verwelkomen en uitzwaai en, maar ze voor een deel ook verschrikken: dit waren ze nou net van plan even achter zich te laten. Plaatsing van windmolens is voor mij daarom niet alleen het verpes ten van Texels landschap, het is ook een aanslag op de economi sche meerwaarde daarvan voor het toerisme. Het verlies van deze waarde kun je niet even terugver dienen via de exploitatie van de turbines. Plaatsing betekent ook opnieuw tegengestelde belangen in het buitengebied. Eerdere erva ring betrof de bedrijfsvoering van de agrarische ondernemer. Nu zal het de recreatieondernemer een tegengesteld belang hebben. Vroeger werd de grotendeels elders beslist, nu zijn we er zelf bij. Het is daarom belangrijk dat voor al vertegenwoordigers van onder- nemersgroepen zich hierover uit spreken. Het duurzame karakter van het Texelse landschap inruilen voor windmolens die duurzame stroom leveren, vind ik een onverstandige beslissing, doodzonde en te mak kelijk ook. Moeten onze ambities niet bijgesteld worden: duurzaam landschap én duurzame energie? Volgens mij zijn er alternatieven genoeg om groene stroom op te halen, eventueel van eigen turbi nes elders of uit zee. De European Wind Energy Association meldde via het ANP dat er in 2009 acht nieuwe parken in Europese zeeën zijn aangelegd met in totaal 199 grote turbines. Voor 2010 worden er tien verwacht en er is toestem ming gegeven voor nog 52 buiten- gaatse windmolenparken. De nieuwe crisis- en herstelwet maakt het wellicht mogelijk om versneld windmolenparken op Texel aan te leggen, eventueel met flinke subsidies. Dat zou kunnen gebeuren door overkantse ontwik kelaars, waarschuwt de directie van Texel Energie. Met toenemende zorg stel ik vast dat tegenstanders nauwelijks van zich laten horen. Het lijkt daardoor wel dat we zo langzamerhand in een sfeer terecht komen dat plaat sing onafwendbaar is. Laat van u horen in de krant. Onze versgekozen raadsleden hebben nu wel het laatste woord. Voor hen is deze ingezonden brief bedoeld als pleidooi om zich snel en duidelijk uit te spreken tegen grote windmolens in het Texelse landschap. Een pleidooi voor behoud van onze landschapskwaliteit is ook de brief van de Texelse ereburgers aan de gemeenteraad afgelopen december, ik vond hem op de site van 10voortexel.nl. Taeke van Lingen, De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5