Broers en zussen Witte (80+) klaar voor reünie 'Met een heel koppel liepen we naar school' 'De heel oude garde geniet met volle teugen' Havencoalitie wil knelpunten oplossen Ontsluiting Nollenkoog blijft 'heet hangijzer' TEXELSE 9 COURANT De week van... Adriaan van Liere Puppycursus Sportaccommodatie 1,2 procent duurder T100L VRIJDAG 23 APRIL 2010 2010: Op de voorgrond Martha Zoetelief-Witte (links) en Dora Veeger, achter Gerard (links) en Cor Witte. Tot de bijzondere reünisten van de 100-jarige Jozefschool beho ren de broers en zussen Witte van De Bontekoe uit Gerritsland. Thuis waren ze met zeven kinde ren en allemaal gingen ze in de jaren '20 en '30 van de afgelopen eeuw naar de (Sint) Jozefschool. 'We vertrokken 's morgens om acht uur en liepen het hele stuk', vertellen Cor (nu 87), Gerard (86) en Martha (83). In het jubileum boek doen ze hun verhaal over schoolgaan in een grijs verle den. Aan tafel bij Gerard Witte in de Burdetstraat komen de oude kiek jes al gauw tevoorschijn. Op een studiofoto staan ze alle zeven. Dora (uit 1921) is de oudste, Giel (1930) de jongste. Verder heb je de jongens Cor en Gerard en de meis jes Truus, Martha en Nelly. Toen een jeugdig stel, blozend van gezondheid. Nu bijna 80 jaar of ouder, maar hun geheugen is nog goed. Alleen Truus is inmiddels overleden, de anderen hopen het 100-jarig jubileum van 'hun' lagere school te mogen beleven. 'We zijn geboren in de bedstee en opgegroeid in een klein huisje, midden op het land. Onze moeder (Anthonia) kwam uit Laren. Zij was gewend aan elektriciteit, maar hier moest ze zich weer behelpen met een petroleumlamp.' Hun vader, Michiel Witte, had haar leren ken nen toen hij in de mobilisatie van 1914-'18 als soldaat in 't Gooi ver bleef. Op Texel had hij daarna een klein boerenbedrijf. Natuurlijk moesten de kinderen van het rooms-katholieke gezin naar de Sint Josephschool, die de eerste twintig jaar aan de Molenstraat was gevestigd. Elke schooldag liepen ze met elkaar op naar Den Burg. 'Dora had een broodzak voor ons allen mee. Andere kinderen, van de families Hoogenbosch, Veeger, Barhorst, Bakker van 'de Kapberg' en Maas sloten er op de Duinweg (nu Rozen- dijk) bij aan. Met een heel koppel liepen we naar school, via de Laan- weg - nu het fietspad langs de Pontweg - en de 'Dode Man', een tuunwalweggetje. Onderweg deden we soms tikkertje of hardlopen. Op het verkeer hoefden we niet te let ten, want op het hele eiland reden maar vier auto's....' Op de weggetjes kwamen ze Sie- me 'Lüüze' (Luitzen) wel eens tegen, een zonderling figuur die op het hele eiland bekend was. 'Hij had een lange zwarte jas aan en een touw om zijn middel. Hij zocht alles op wat hij onderweg vond. Er lag een keer een dooie kat in de sloot en toen we terugkwamen, was hij weg. Toen zeiden we: die het Sieme vast meenome.' In de winter, als er ijs op de sloten lag en de sneeuw in hun sokken zat, kwa men ze soms huilend van de kou thuis, 'ledereen liep toen op klom pen. De hele schoolgang stond er vol mee.' Als de klompen versle ten waren, stuurde vader de kinde ren naar 'Dirk van Naatje'(Witte). 'Vader betaalde ze dan maandag als ie naar de markt ging.' Fietsen deden ze pas vele jaren later: eerst leerden ze het op een fiets met blokken (in plaats van trappers), daarna mochten ze op een 'opgemoffeld' exemplaar a ƒ7,50 bij Siem de Waal. 'Tegen woordig worden ze met de auto gebracht', moppert Gerard. 'Maar', zegt hij, 'ik wil niet ruilen hoor. Het was een prachtige tijd.' In die dagen was fietsen een hele kunst, die niet iedereen even goed beheerste: 'Een buurjongen reed eens met een meisje achterop in een sloot. Hij zat onder de rode prut, net als het pak suiker dat ie bij zich had.' Toen ze groter waren, hielpen ze voor schooltijd eerst met schapen van het land halen. 'Liep je om zeven uur al op het land en dan nog naar school lopen. Zo hadden we al een hele sportoefe- ning achter de rug.' Het brood aten ze onder de middag op bij hun oom, bakker Witte. Die zat aan de Weverstraat, waar nu 'De Twaalf Balcken' is. 'We zaten in de schuur, het rook er altijd naar honing. Met de jongens en meisjes bleven we er spelen tot de school weer begon. Pas om een uur of vijf waren we thuis.' Jong in de jaren '30. Achter vlnr. Truus, Martha, Dora en Nelly. Voor vlnr. Gerard, Michiel en Cor. Gerard zat in de eerste klas bij juf Rina Graaf (later getrouwd met Jan Nauta), bij wie hij de eerste woord jes leerde schrijven. 'Zij was heel lief. De kinderen mochten bij haar thuis komen aan de Hogerstraat, om de kerststal te bekijken. Voor schooltijd haalden we haar soms van huis op.' Ze herinneren zich ook nog meester Kievits (in de oor- Cor en Martha hebben nog op het eerste schooltje aan de Molen straat gezeten, ongeveer waar later 'de Buureton' was en nu de studio van Radio Texel zit. Ze waren er ook bij in 1930, toen het nieuwe schoolgebouw op de huidige loca tie aan de Hollewal werd ingewijd door deken Guillonard. De kinde ren zongen een feestlied, op viool begeleid door meester Willemsen. Martha's man, de nu 92-jarige Nico Zoetelief, zingt het lied nog uit zijn hoofd mee. log opgepakt en nooit teruggeko men), het aardige schoolhoofd meester Willemsen en meester Buisman, die zo mooi kon voorle zen. 'Meester Kievits kon ook goed vertellen', zegt Martha. 'Hij rookte in de klas sigaretten met een pijpje eraan. Dat maakte hij eerst schoon met de punt van zijn jas en begon dan te vertellen.' Meer oude foto's worden tevoor schijn gehaald. Namen van vroe gere klasgenootjes vliegen over tafel. Veel kindergezichten worden voorzien van namen, soms hapert het geheugen. Plots schiet er een bijnaam te binnen, van een jonge tje dat ooit een gum op de grond liet vallen: 'Stuffie!' Plotseling heft Cor spontaan een lied aan. Gerard en Martha vallen in, de woorden zitten er nog in gebeiteld. Dat geldt ook voor een ondeugend 'Moffen- lied', waarin wordt bezongen hoe iemand 'zijn griet kwijtraakte aan de Tommy's'. En nu ze toch bezig zijn: zonder haperingen klinkt een drietal versjes, ooit geleerd in de klas bij juf Graaf. 'Klein Keesje en klein Koosje', 'Word wakker' en het aandoenlijke 'O vogeltje hoog in de bomen'. Tegen het eind van het gesprek komt er een foto op tafel met vijf kinderen van het gezin Witte. Voor hen staat een bord: 'Schooljaar 1935'. 'Waar is de tijd gebleven?', verzuchten ze. Een andere versie van dit verhaal is gepu bliceerd in het jubileumboek over 100 jaar Jozefschool. Tekst Frans Hopman HopText Op verzoek van de Texelse Cou rant hield André de Ruijter, betrokken bij de viering van het jubileum van de Jozefschool, een week lang een weblog bij. Over oude bekenden, het herenenkel spel, de onderste leerkracht, ADHD en het smeren van brood jes voor 1600 reünisten. Het com plete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. (Vrijdag) De receptie is een succes! Een zeer gemêleerd gezelschap van oud-leerlingen van bijna 80 jaar geleden, oud-bestuurders, collega's van andere scholen, het complete team, de redactie van het jubileum boek, de complete reüniegroep... Er is een prima sfeer, veel oude bekenden die elkaar weer zien en vooral de heel oude garde geniet met volle teugen. Ook de geselec teerde foto's van de afgelopen 100 jaar die zijn geprint blijken een schot in de roos. ledereen herkent zich zelf, een vriend(in) of een familielid wel ergens en verbaast zich over de tijd, die meedogenloos korte met ten maakt met die jeugdige uitstra ling. (Zaterdag) Het herenenkel, vandaag mag ik hiervoor aantreden, lijkt een moge lijkheid te bieden om een punt te pakken. Bij het inspelen deponeert mijn tegenstander consequent alle ballen in het net, blijkt mijn eigen service consequent in het juiste vak te belanden en blijk ik ook een splij tende backhandvolley te kunnen produceren... Zo zie je maar wat een half uurtje Eurosport kan doen voor je zelfvertrouwen. (Zondag) Het mooie van het fietsen vind ik dat het me de tijd geeft om alles in je hoofd weer even op een rijtje te zetten. Al snel na de eerste meters loop ik even na wat er allemaal gebeurd is afgelopen week, wat er de komende week op stapel staat en hoe ik bepaalde zaken zal aan pakken. Over het algemeen heb je op je werk weinig tijd om hier rustig over na te denken, doordat er meestal van alles op je bordje komt te liggen dat op dat moment een oplossing vraagt. Voeg daarbij de meestal volle agenda in het onder wijs, waardoor het denk- en schrijf werk dan toch meestal 's avonds en in de 'vrije' tijd plaatsvindt. (Maandag) Het begon met het zoeken van de namen van de oud-leerlingen en leerkrachten. Lijsten werden nage zocht, contacten werden gelegd, vele tientallen telefoontjes werden gepleegd. Uiteindelijk bleken nage noeg alle ruim 3000 leerlingen gevonden te zijn. Per groep werden contactpersonen gezocht, die ver volgens aanspreekpunt werden van de reüniegroep. 'Hé, hallo, ken je me nog? Kom jij ook naar de reü nie? Bijna iedereen komt, alleen jij stond nog niet op de lijst...' Met deze en andere bewoordingen wer den de twijfelende reünisten over gehaald om te komen. Ook de oud leerkrachten werden benaderd, waarbij niet altijd meer duidelijk was wanneer iemand had gewerkt. Maar ook nu bleek de reüniegroep vol hardend in haar streven om de onderste leerkracht boven te krij gen... (Dinsdag) Vandaag staat de hele dag in het teken van een studiedag, rondom Passend Onderwijs dit keer. Als directeur van een basisschool ben je regelmatig de deur uit om je bij te scholen of om overleg te voeren over allerlei schoolse zaken. Van daag dus over de zorg voor leerlin gen. Passend Onderwijs gaat over het bieden van de juiste onderwijsplek aan ieder kind. Wanneer een ouder zijn of haar kind aanmeldt op een basisschool, dan wordt de school verplicht om dit kind een plek aan te bieden, ongeacht de zorg die het kind nodig heeft. Normaal gespro ken is het geen punt om een kind aan te melden, veel kinderen heb ben geen problemen als ze naar school gaan. Anders wordt het als jouw kind extra zorg nodig heeft, zoals bij ADHD of dyslexie. Op basis van de behoeften van het kind wordt dan gekeken welke school het beste onderwijs kan bieden. Die plek kan de school van aanmelding zijn, maar ook een andere school in de omgeving. (Woensdag) Thuisgekomen blijkt dat er ook in de catering wat puntjes op de i gezet moeten worden. Het smeren van broodjes voor ruim 1600 reü nisten (het aantal blijft stijgen) vraagt naast de inzet van Ruud Boom en zijn medewerkers ook de inzet van veel vrijwilligers. Helaas hebben enkelen hiervan zich afgemeld, zodat er toch weer nieuwe mensen moeten worden gezocht. Na wat heen en weer gebel en wat schui ven in de personele bezetting is alles weer voor even opgelost. Ik besluit de dag met een blik op het weerbericht voor zaterdag: vol op zon, niet teveel wind en een temperatuur van 17 a 18 graden. Wat wil je nog meer! Nu maar hopen dat de 'bodywarmers', bestemd om aan de reünisten zichtbaar te maken wie er in de organisatie zit, niet al te warm zijn... Adriaan van Liere is de volgende blogger in de serie De week van... De 16-jarige VMBO-scholier uit De Waal loopt twee weken stage op de redactie van de Texelse Cou rant. Omdat het voor individuele par tijen die bij de haven van Oude- schild zijn betrokken niet te doen is adequaat op te reageren, heb ben belanghebbenden de krach ten gebundeld. Doel is het gemeentebestuur en de politiek ervan te overtuigen dat het anders kan en moet en het bie den van een goed alternatief voor de huidige situatie. Een van de betrokkenen is de Coö peratieve Inkoopvereniging (CIV). Die ervaart het als 'betreurens waardig dat de visserij door de gemeente wordt gekleineerd, voelt zich in de steek gelaten en ervaart vooral tegenwerking'. De Stichting Waddenhaven Texel (WHT) vindt dat de opgebouwde kennis, erva ring en de solide financiële positie van grote betekenis kunnen zijn voor een rendabele exploitatie van het hele havengebied, maar stuit volgens de coalitie vooralsnog alleen op weerstand bij de gemeen te. De dorpscommissie voelt zich door de gemeente niet serieus genomen en niet goed geïnfor meerd. Ondernemersvereniging Oude- schild (OVO) (75 leden) ervaart de kwaliteit van het gemeentelijk beheer van de haven als onvol doende en wil een bijdrage leveren om die te verbeteren. Ook Water sportvereniging Texel (WSV) heeft belang bij een goed beheer van de haven, evenals dokbedrijf Visser- Texel, dat over tegenwerking en ondoelmatig beheer rept. In hun ogen moet de exploitatie van de haven gericht zijn op maat schappelijk belang en duurzaam ondernemen, dat draagvlak heeft bij de betrokkenen, bevolking en belanghebbenden en waarvoor de gemeente de financiële en planolo gische kaders stelt. Knelpunten die snel moeten opge lost zijn: de als onredelijk ervaren toepassing van de havenverorde ning (onder meer voor het dokbe drijf), de infrastructuur van de haven en fixatie van de gemeente op havengeld en -verordening, in plaats van op dienstbetoon, kos tenbeheersing, bedrijfsmatigheid en doelmatigheid. Verder wordt gepleit voor de aanleg van een multifunctionele steiger voor recre atievaart en visserij. De partijen willen niet afwachten tot 2011, het jaar waarin de gemeente start met de voorbereidingen voor de invul ling van de haven. De Texelse geschiedenis leert dat onvrede over zaken vaak de aan leiding is om krachten te bundelen. Zo ontstond TESO naar aanleiding van onvrede over de overkantse rederij Alkmaar Packet, Exploitatie maatschappij De Krim in de jaren zeventig over de wijze van ontwik keling door de Stichting Sociaal Toerisme Texel, de voorloper van de RST en nadien Texel Campings. Rond de eeuwwisseling leidde het plan voor een tweede havenmond tot een krachtenbundeling van vis serij, watersport en anderen. De bouw van een opslagloods door Nagy Beheer BV op het bedrijventerrein van De Koog is al gestart, maar het gesteggel over de ontsluiting ervan is voor lopig nog niet ten einde. Dat bleek woensdag bij de Alkmaar- se bestuursrechter. Nagy laat een opslagloods met zes units bouwen op het Koger bedrij venterrein Nollenkoog, op de hoek van de Ruigendijk en het Mienterg- lop. De eigenaar wil een ontsluiting via het Mienterglop, maar een groep omwonenden heeft hiertegen bij de gemeente bezwaar gemaakt omdat ze overlast van zwaar verkeer vre zen. Ze hebben liever dat het ver keer het terrein oprijdt via de Rui gendijk, die toch al veel drukker is. De gemeente had een ontsluiting via het Mienterglop in eerste instan tie verboden. Nagy maakte daarte gen bezwaar, waarna het college heeft toegezegd de mogelijkheden te toetsen aan de Algemene Plaat selijke Verordening (APV). De bewoners van het Mienterglop willen dat de bouw wordt geschorst totdat er duidelijkheid is over de ontsluiting en deden bij de recht bank een verzoek tot een zoge noemde voorlopige voorziening. De raadsman van de bewoners noemt de kwestie over de ontsluiting een 'heet hangijzer'. Hij stelt dat er voorlopig moet worden gestopt met de bouw, om een 'onontkoom bare situatie' te voorkomen. Die ontstaat volgens hem als het pand eenmaal klaar is voor gebruik. Er is dan geen weg meer terug en dan móet er wel een ontsluiting komen, denkt hij. Nagy geeft aan snel te willen bou wen, omdat er al toezeggingen aan huurders zijn gedaan. De bewoners willen graag weten wie dat zijn. Hen is ter ore gekomen dat een van de bedrijven niet binnen het bestem mingsplan zou passen. De raads man van Nagy wilde alleen zeggen dat het vooral om winteropslag gaat. 'Het zijn arbeids- en bezoe- kersextensieve bedrijven en er zul len dus maar weinig verkeersbewe gingen plaatsvinden.' De rechtbank doet 6 mei uit spraak. Hondensportvereniging DOS begint zondag 25 april met een nieuwe puppycursus. De lessen worden elke week gege ven op het terrein van ZDH aan de De huur van de gemeentelijke bin nen- en buitensportaccommoda ties wordt opnieuw aangepast aan de geldontwaarding en gaat daar- Witteweg nabij Den Hoorn, van 10.45 tot 11.45 uur. Na tien lessen krijgen de deelnemers een certifi- caatBelangstellenden kunnen vrij blijvend langskomen op de trainin gen. Meer informatie is ook te vinden op website www.dostexel. nl. om met 1,2 procent omhoog. De huur die de verenigingen moeten betalen, dekt 30 procent van de werkelijke kosten. De rest komt voor rekening van de gemeente zelf.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9