Werkelijkheid beter dan bekijken filmpje' TX20 toneel rampenoefening Texel'94 vaster op derde plaats SV De Koog boekt knappe zege TEXELSE 5 COURANT DVO beëindigt biljartseizoen Toeristisch schadefonds? Kansrijk voor nacompetitie Lions tweede bij verkiezing drankrijders 'Brand aan boord, schip maakt water, man over boord en een persoon met hartfalen.' Het is een reeks incidenten ineens die een medewerker van het Kust wachtcentrum opsomt. De boodschap is helder: de ram penoefening aan boord van de TX20 is begonnen. Aan boord van de Phoca, het op Texel liggende inspectievaartuig van LNV, wordt het verloop van de oefening nauwlet tend gevolgd. Een eindje verderop, bij het ton netje van de pastoor, ligt de TX20 van Robert Fri- do Boom en Herman Blom met aan boord zo'n vijftig leerlingen van de zeevaartschool in Den Hel der die figurant zijn. De twee heb ben het schip een hele middag beschikbaar gesteld voor de oefe ning. Kort na de melding snellen de eer ste reddingboten op volle vaart voorbij naar de kotter, waar de leerlingen in oranje zwemvesten aan dek verschijnen. Drie opstap pers van de Francine Kroesen uit Oudeschild gaan aan boord om eerste hulp aan de slachtoffers te verlenen. Jan Vonk uit Den Burg, die de EHBO-trainingen van de reddingmaatschappij verzorgt, is aanwezig op de TX20 om te bekij ken of alles goed gaat. 'Hij volgt zelf extra trainingen om ons EHBO-plus lessen te kunnen geven', vertelt secretaris Els Kruk aan boord van de Phoca. De brandweer moet erbij komen, meldt de man van het Kustwacht centrum. Even later snelt de Joke Dijkstra uit Den Helder voorbij om in de haven van Oudeschild per soneel en materieel van de brand weer op te halen. De Beursplein 5 uit De Cocksdorp verschijnt ook in beeld om mensen van de kotter af te halen. Volgeladen verlaat de reddingboot korte tijd later met de eerste opvarenden de TX20. Liefst zes reddingboten doen mee: de Maria Paula uit Callantsoog, de Johanna Margareta uit Den Oever en de reddingboten van Texel en Den Helder. Een boot uit Harlingen ligt standby voor het geval zich echt een calamiteit voordoet. De Phoca is ook aanwezig om toe zicht te houden. Zodra de eerste evacués in de haven zijn afgezet, wordt het voor de hulpverlening van belang bij te houden waar de slachtoffers zich bevinden. Op het eind van de oefening lijkt het Kust wachtcentrum echt even een paar mensen kwijt te zijn, maar na een hertelling is iedereen terecht. De leerlingen van de zeevaart- Als het aan Henk Boekhoudt uit De Koog ligt, wordt een fonds in het leven geroepen waaruit niet-verhaalbare schade wordt vergoed die door toeristen is aangericht. Hij ergert zich aan het nachtelijke vandalisme dat te wijten is aan het uitgaanspu bliek, vooral op de route tussen camping en dorpscentrum. De aan de Brink wonende Boek houdt vindt dat inwoners en school (Maritieme Academie) ervaren het meemaken van de oefening als zeer nuttig. 'Je ziet nu in werkelijkheid wat er gebeurt', vertellen leerlingen Stefan Thijs- sen en Bart de Delerme. 'Dat is veel beter dan zoiets op een film pje te bekijken.' 'Je ziet ook hoe er hulp wordt verleend en hoe er met elkaar wordt gecommuniceerd', vullen leerlingen Remi de Jager en Frank Germans aan. 'Het was zeer leerzaam om mee te maken.' Dat zelfde geldt voor burge meester Fran cine Giskes (voorzitter van de plaatselijke commissie van de redding maatschappij) die zich ook als opvarende op de TX20 bevindt en eveneens met de reddingboot wordt geëva cueerd. Aan de brandweer de taak om de brand te bestrijden en twee slacht offers in de kotter te vinden 'Die hadden we dankzij onze warmte- beeldcamera snel gevonden', ver telt bevelvoerder Martin van den Brakel. 'Een had bedacht zich achter een schot te verstoppen, maar we hadden hem.' bezoekers schadeloos moeten worden gesteld en heeft de Stich ting Toeristisch Investeringsfonds Texel (STIFTexel) gevraagd daar voor €10.000,- beschikbaar te stellen. Het bestuur heeft afwij zend besloten, omdat het opmer kelijke project niet voldoet aan de criteria. Het vergroot of versterkt niet de toeristische aantrekkelijk heid van Texel. Het bestuur vat het idee op als een 'signaal' en zal het doorgeven aan de instanties die met de open bare orde in de badplaats zijn belast. Texel'94 is er niet in geslaagd van het altijd lastig te bestrijden VZV uit 't Veld te winnen. Op het volgens correspondent Jan Heethuis 'erbarmelijk slechte knollenveld' aan de Haffelder- weg - 'onderhouden' door de gemeente Texel - werd het zon dag 1-1. Geen goede uitslag, maar het geluk wilde dat concur rent DTS verloor, waardoor de Texelaars de derde plaats vaster in handen kregen. Beide partijen begonnen aanval lend, zonder de rem erop, waarbij het spel snel op en neer golfde. Goed spel was nauwelijks te zien, want op het moeilijk bespeelbare veld was het uiterst lastig de con trole over de bal te bewaren. Spits Niels Dubbelt had het moeilijk, mede doordat zijn medespelers hem steeds slecht aanspeelden. Toch kreeg Matthijs de Lugt al in de vijfde minuut na goed voorbe reidend werk van Niels Dubbelt een opgelegde mogelijkheid de score te openen. Zijn schot ging rakelings over. Na twintig minuten werd het met enig geluk alsnog 1- 0. Schutter was een verdediger van VZV, die de bal in eigen doel schoot. Nadat Dubbelt oog in oog met de keeper was gestrand, kwamen de gasten tien minuten later op gelijke hoogte. In de slotfase kwamen de Texelaars flink onder druk te staan. VZV speelde feller en had het mid denveld stevig in handen. Doel punten vielen er echter niet meer. Ook na de thee speelde de ploeg uit 't Veld aanvankelijk beter. Dat resulteerde in een flinke handvol kansen, die evenwel allemaal om zeep werden geholpen. Marlon Zijm, invaller bij Texel'94, leek de wedstrijd na een uur spelen een heel andere wending te geven, maar ook hij faalde in de afwer king. Omdat scoren voor beide ploegen moeilijk bleek, was wel duidelijk dat de ploeg die een doel punt zou maken hoogstwaarschijn lijk ook winnaar zou worden. Er was veel strijd te zien, maar het spel werd steeds minder. In de slotfase was Texel'94 twee keer dicht bij de zege. Eerst schoot Dubbelt na een goede pass van de hard werkende Lesley Koning net naast. Even later schoot Koning zelf rakelings over. Zondag speelt Texel'94 in Waar land tegen Con Zelo. Inzet is een plaats in de nacompetitie (zie kader). Met nog één ronde voor de boeg hebben De Koog en Texel'94 bei de nog kans zich voor de nacom petitie te plaatsen en daarmee wedstrijden om promotie naar de vierde klasse af te dwingen. In de strijd om de derde periodetitel gaat De Koog aan de leiding, met een voorsprong van twee punten op Texel'94. Ook het doelsaldo is iets beter: +1. In de slotronde speelt De Koog tegen midden moter VZV en Texel'94 tegen Con Zelo, dat op de tweede plaats staat en al een periodetitel heeft. De Koog heeft dus de beste kan sen op deze periodetitel, maar Texel'94 heeft nog twee ijzers in het vuur. De ploeg staat derde op de ranglijst, een positie die even eens recht geeft op een plaatsje in de nacompetitie. Nummer vier, DTS, staat twee punten achter en heeft een veel minder doelsaldo, zodat Texel'94 tegen Con Zelo aan een gelijkspel genoeg heeft. Naarmate de competitie vordert, verzamelt het moeizaam gestar te SV De Koog steeds meer pun ten. Zondag boekte de formatie van trainer Mario van der Hert opnieuw een overwinning. Tegen Wiron werd het 2-1. De Kogers zijn daarmee dicht bij een plaats je in de nacompetitie gekomen. Hoewel ook Wiron de laatste weken veel wedstrijden had gewonnen, werd al snel duidelijk dat de Wie- ringers met een gelijkspel al dik tevreden waren. Aanvallen gebeur de zeer behoedzaam en bij balver lies trok de ploeg zich direct terug op eigen helft. Een strijdwijze die kansrijk was, want bij een spaar zame aanval na een half uur werd het - mede dankzij een misver stand in de Koger verdediging - plotseling 0-1. De thuisploeg kon daar weinig tegenover stellen en was geen schim van de succes volle formatie van de afgelopen tijd. Na de rust oefende De Koog veel meer druk uit en werd elke Wierin- ger die de bal had direct fel op de huid gezeten. Wiron probeerde de vaart uit het spel te halen door steeds kleine overtredingen te begaan. Na 25 minuten kreeg De Koog een penalty, toen de Wierin- ger keeper woest naar de bal dook en daarbij ook Nico Schot onderuit haalde. Richard Verhoef zag zijn inzet vanaf elf meter gestopt, maar Leon Zijm was alert en schoot de terug stuiterende bal alsnog in het doel. Hierna werd de wedstrijd een stuk grimmiger. De spelers van De Koog lieten zich van hun beste kant zien en gingen elke discussie uit de weg. De Wieringers daarentegen bleven elke beslissing van de scheidsrechter aanvechten. Twee spelers werden daarvoor bestraft met een gele kaart en omdat zij eerder in de wedstrijd ook al geel hadden gehad, moesten zij het veld verlaten. In de laatste twintig minuten was er daardoor sprake van een kat-en- muisspel, waarbij De Koog moest proberen met twee man meer de overwinning binnen te slepen. Dat lukte tien minuten voor tijd, toen spits Robin Schoo na een goede aanval vrij stond en beheerst raak schoot. Door een slordigheid van De Koog kreeg Wiron in de slotmi nuut nog de kans 2-2 te scoren, maar keeper Eddy Witte kon de slecht ingeschoten bal gewoon oprapen. Zondag speelt De Koog in 't Veld tegen VZV. Inzet is een plaats in de nacompetitie (zie kader). DINSDAG 27 APRIL 2010 De Beursplein 5 uit De Cocksdorp en de Joke Dijkstra uit Den Helder snellen voor de oefening op de Waddenzee naar de TX20. (Foto Jeroen van Hattum) De windmolens bij Oudeschild gaan over een week tegen de vlakte. De technisch verouderde turbines staan er sinds 1989. De molens zijn buiten gebruik nadat op 6 februari 2008 de noordelijkste molen door een defect uit elkaar klapte. (Foto Jeroen van Hattum) Tijdens een bijeenkomst van de Lions in Amsterdam liet Jan Bloem van Lions Club Texel op een groot scherm zien hoe kinderen in het Tesselhuus tijdens een vakantieweek verschillende activiteiten onder nemen. De serviceclub werd er tweede mee bij een verkiezing tot Club van het Jaar. (Foto Jeroen van Hattum) De Keukenhof, maar dan op z'n Texels. Gezien langs de Westerweg, op het land van Alfons Kuip van Op Ruimte. (Foto Texel Images/Olivier Schilling) Diverse reddingboten liggen voor de oefening bij de TX20 om hulp te verlenen en mensen van boord te halen. (Foto Jeroen van Hattum) Gekleed in zwemvesten stappen de leerlingen van de zeevaartschool in Den Helder over in een reddingboot. (Foto Jeroen van Hattum) Biljartclub DVO beleefde don derdag een drukke finaleavond. Nadat vorige week Ab Witte al het kampioenschap bandstoten had opgeëist, stond niet alleen de finale om de Wim Vendelbo kaal op het programma, maar moest ook de beslissende wed strijd gespeeld worden om het kampioenschap libre en de fina le van het apriltoernooi. De organisatie had de handen vol aan de verschillende disciplines, die op drie biljarts werden gespeeld. In het apriltoernooi, dat na afloop van de competitie openstaat voor alle librespelers, gingen 31 biljar ters de strijd met elkaar aan. Uit eindelijk plaatsten Hans Beverdam en Cor Huisman zich voor de fina le. Beverdam scoorde eerder al een serie van 20 caramboles en ook in de finale kon Huisman geen potten breken, waarmee de titel naar Beverdam ging. De strijd om de Wim Vendelbokaal werd gestreden tussen Jack Bruin, Rinus Vittali, Roel Terpstra, Cees Maas, Willem van Aperlo en routi nier Wim Vendel. Vendel ging in de eerste ronde al onderuit, waardoor hij geen kans meer maakte. Bruin en Vittali plaatsen zich voor de finale. Vittali leek in de dertiende beurt de partij op zak te hebben, maar veroorloofde zich een grap bij de laatste carambole. Hij miste, waarna Bruin zijn kans greep en behoedzaam de trofee in de wacht sleepte. Afsluitend vond de finale plaats om het algeheel clubkampioenschap libre. Deze strijd ging tussen Wim van Aperlo, kampioen van de maandagavond, en Roel Terpstra, die eerste werd op de donderdag avond. Beiden hadden meer dan veertig spelers achter zich gelaten. Om de geluksfactor te beperken, werd het aantal te maken caram boles op basis van dertig beurten bepaald in plaats van de gebruike lijke twintig. Na een spannende strijd trok Van Aperlo aan het lang ste eind en mag zich clubkampi oen noemen. Nieuwe spelers kunnen zich voor aanvang van het seizoen aanmel den bij Frans Bik (tel. 06-11911332) en Kick Smit (tel. 314021). Lions Club Texel is als tweede geëindigd bij een verkiezing tot Club van het Jaar. De service club was genomineerd in ver band met de werkzaamheden voor het Tesselhuus. De verkiezing werd gehouden tij dens een districtsconventie van de Lions in Amsterdam. Het district beslaat Noord-Holland en Almere en telt 69 Lions Clubs. Texel was één van de drie genomineerden voor de titel. Jan Bloem, oud-voorzitter en ambassadeur van het Tesselhuus, hield in het gemeentehuis van Amsterdam voor vertegenwoordi gers van andere clubs uit het dis trict een lezing over het vakantie huis voor mensen met spierziekten en liet een deel zien van de Tes- selhuusfilm die een paar jaar gele den werd gemaakt. De eerste plaats ging, met een paar stemmen verschil, naar Lions Club Bergen Egmond Schoorl voor hun inspanningen om de levens omstandigheden van een achter gebleven bevolkingsgroep in Con go blijvend te verbeteren. De derde genomineerde was een Lions Club uit Amsterdam die zich inzette voor de Stichting Kinderen Kankervrij (KiKa). De politie heeft afgelopen week end tweemaal een automobilist bekeurd wegens rijden onder invloed. De eerste was zaterdag rond 19.15 uur een 36-jarige inwo ner van Tolbert (Groningen), die op de haven in Oudeschild werd aan gehouden. Op het politiebureau blies hij 365 ug/l. In de nacht van zaterdag op zondag werd rond 1.20 uur op de Akenbuurt nabij Den Burg een 66-jarige man uit De Cocksdorp tot stoppen gedwon gen. Hij blies 340 ug/l.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5