'Krijtje op zak om sporen te markeren' m 'Ramen open en bovenlicht op Oorlogsgraven netjes voor herdenking Partizanen schrijven brief aan Texelaars Hotel De Lindeboom in oorlogstijd TEXELSE 12 COURANT Jeugd zet meierblistraditie voort Onderhoud Windmolens (5) Wat ik zeggen wou Archiefstuk Wat ik zeggen wou DINSDAG 4 MEI 2010 Met Dodenherdenking hoort het kerkhof er piekfijn bij te liggen, zo ook de graven van het Gemenbest. Of het nu regent of niet. Tuinman nen van De Bolder waren daarom maandag met schoffel, schop en grasmaaier in de weer om de begraafplaats weer tip top in orde te maken. Op de foto zijn dat Theo Franchimon, Mark Maas, Jan Pie- ter Slik en George Maas. Niet op de foto, maar wel in actie hun col lega's Danny Splinter, Jan Daalder, Ben van Leersum en Herman Groenveld. (Foto Gerard Timmerman) 'Blauwe meetbuisjes' en 'spo- renvernietigingsdienst'. Het zijn niet altijd de meest glorieuze benamingen geweest die politie en brandweer soms voor elkaar hanteerden. Mede door Texelse hand wordt op het trainingscen trum van de Politieacademie in Ossendrecht aan een blijvende verbetering van de verhoudingen gewerkt. Joost Albers en Martijn van Hengel uit Den Burg werken mee aan die verbetering. Albers als docent aan de Politieacademie en Van Hengel als officier van dienst (leidingge vende) bij de brandweer. Recent liep hij een paar weken mee op de academie om officieren van dienst van de politie mee op te leiden. Albers: 'Je bent allebei bezig met hulpverlening, maar ieder heeft zijn verantwoordelijkheden en daarin is soms een grijs gebied.' De organi saties kunnen elkaar soms in de weg zitten, bijvoorbeeld bij auto ongevallen. Voor de politie is het volgens Albers van belang dat spo ren worden veilig gesteld voor eventueel strafrechtelijk onder zoek, terwijl de brandweer volgens Van Hengel het liefst zo snel moge lijk de rommel verwijdert. Bij bran den wil het ook gebeuren dat agen ten opduiken op plaatsen waar brandweermensen liever geen mensen zien lopen. Tijdens de opleiding in Apeldoorn kregen de deelnemende agenten te maken met verschillende nage bootste calamiteiten als een ket tingbotsing en grote branden, waarbij Van Hengel als officier van dienst optrad. Net als in het echt voerde hij overleg met de officie- ren-in-opleiding om ze de praktijk te laten ervaren. Rekening houden met eikaars posities was daarbij een lesdoel. Albers: 'Dat begint al met de plek waar de politie een auto neerzet. Veel agenten zetten hem zo dicht mogelijk bij een cala miteit neer, maar dan sta je wel de brandweer in de weg. Beter is het de auto verderop te zetten, zodat je meteen het verkeer kunt rege len.' Volgens Van Hengel kan de brand weer de politie al op een simpele wijze tegemoet komen door een krijtje op zak te hebben om sporen te markeren. 'Het zijn van die kleine zaken.' Albers: 'Je kunt wel haan tjesgedrag vertonen, maar het werkt beter als je elkaar weet te vinden en werkprocessen op elkaar afstemt. Je kunt niet zonder elkaar en dat proberen we tijdens een training duidelijk te maken.' Albers en Van Hengel wijzen erop dat over de samenwerking tussen Meierblis en elkaar met roet insme ren zijn op Texel een historische combinatie. Een traditie die door dit meisje wordt voortgezet. De foto werd opgestuurd door Hennie Kok. Een sectiekast op Zuidhaffel, half in de grond, hangend aan twee luchtpluggen. Is dit volgens Lian- der de maatstaf voor goed onder houd? Ed Combé, Den Burg. <ivA ki politie en brandweer op het eiland geen reden tot klagen is. Van Hen gel: 'Tijdens de brand in het woon huis aan de Zeekraal in De Koog, waarbij het vermoeden bestond dat er nog mensen binnen waren, is er bijvoorbeeld heel goed met elkaar samengewerkt.' Landelijk bezien ligt er volgens Albers echter nog terrein bloot om aan verbete ring te werken Dat dat zijn vruchten oplevert, bleek volgens Albers onder meer toen begin 2009 een Boeing van Turkish Airlines bij Schiphol neer stortte. 'Daar waren officieren van dienst actief die kort daarvoor bij ons in opleiding waren geweest en je zag dat ze optimaal met elkaar samenwerkten. Dat gebeurde ook met door ons opgeleide officieren van dienst van Rijkswaterstaat die voor het eerst bij een grootschalig incident actief waren. Op alle film pjes van de ramp zie je nergens een ambulance stilstaan en dat is op zo'n plek een bijzonder gege ven. Daar heeft het nut van samen trainen toe geleid.' In de Texelse Courant van 7 mei 1965 is een brief weergegeven die geschreven is door zeven tien overlevenden van de Geor gische opstand in april 1945. De brief is vertaald door de Sowjet- ambassade in Den Haag en toe gestuurd aan de toenmalige burgemeester De Koning. In de brief het verzoek de inhoud te delen met de Texelse bevolking, wat via de Texelse Courant gebeurde. 'Beste Nederlandse vrienden', luidt de aanhef van de brief, waarna wordt aangehaald dat het einde van de Tweede Wereldoorlog inmiddels twintig jaar terug is. 'Het lot van de oorlog wilde dat wij, enige honderden Sowjetdienst- plichtigen van Georgische nationa liteit, de moeilijke jaren tenmidden van U, beste vrienden, doormaak ten, met de bewoners van Noord- Holland en het eiland Texel.' Uitge legd wordt dat de Georgiërs drie redenen hadden de Duitse Wehr- macht te haten. De eerste reden is dat ze de verschrikkingen van gevangenissen en concentratie kampen hebben overleefd, ten tweede streden broeders nog altijd aan het front en hun vaderland moest de voornaamste slagen van het Duitse Rijk verduren. In de brief, mede gericht aan bur gers rond Zandvoort, staat dat de Georgiërs probeerden het verzet te helpen met geheime wapens en levensmiddelen. Deze hulp is vol gens de brief de reden dat de Georgiërs werden overgeplaatst naar Texel. 'Toen de nazistische bevelvoering lucht kreeg van onze bevindingen met U, isoleerde zij ons op het eiland Texel, waar wij de wapens opnamen, teneinde blijk te geven van onze onverzoen lijkheid en vijandschap jegens het Hitlerisme. 500 van onze kamera den liggen in de bodem van Texel begraven. Met hen tezamen heb ben ook meer dan 100 Texelaren hun leven verloren als slachtoffers van de wrede beulen. Het bloed van de gevallenen op het eiland heeft onze vriendschap voor altijd bezegeld.' 'Wij zijn U oneindig dankbaar voor de sympathie, die U voor ons heeft behouden in Nederland en voor het feit, dat U al deze 20 jaar de laatste rustplaats en de herinnering aan de gevallenen hebt bewaard.' De brief meldt dat 228 Georgiërs, waarvan velen hun leven te danken hebben aan Texelaars, na de oor log na Georgië zijn teruggekeerd. Waarna allen bij terugkomst in het thuisland hun plek in de maat schappij opnieuw gevonden heb ben. 'Twintig jaar zijn voorbijgegaan. Wij zijn al niet jong meer. De verwon dingen, die aan het front of tijdens de opstand zijn opgelopen, heb ben verschillende het leven gekort. Maar ongeveer 200 personen leven en werken in verschillende delen van Georgië als landbouwkundi gen, ingenieurs, leiders van bedrij ven, arbeiders in bedrijven of in de landbouwcoöperaties.' De brief vervolgt dat het Georgische volk er trots op is dat hun volk hand in hand gestreden heeft met de zonen van het Nederlandse volk. Ze besluiten de brief met een wens voor het eiland. 'Wij zouden willen, dat boven uw eiland nooit raketten zullen ontploffen en er geen grana ten zullen fluiten', en even verderop in de brief, 'Moge zich nimmer de bloedige april 1945 op uw grond en op de hele aardbol herhalen! We wensen U vrede en een gelukkig leven, beste Nederlandse vrien den!' De brief is getekend uit naam van de Georgiers: N. Gongladze, E. Artemidze, A. Matsjaidze, W. Zjgenti, G. Garsewanisjwili, S. Nozadze, D. Sardsjweladze, G. Oskanow, G. Dzjodzjisjwili, A. Kiladze, S. Loladze, S. Djegenera- ja, I. Kwinikadze, S. Karkazjadze, D. Gawasjeli, Z. Dzjawosjwili, N. Stoeroeja. Ventileer lokalen tijdens pauzes door ramen open te zetten en zet de bovenlichten op een kier om voldoende frisse lucht binnen te krijgen. Dat zijn enkele tips die de basisscholen op Texel van de GGD Hollands Noorden hebben gekregen om het binnenklimaat te verbeteren. De GGD deed in 2009 voor de tweede keer onderzoek naar de luchtkwaliteit in de scholen. Het eerste was in 2008. Dat tweede onderzoek was aanvankelijk niet gepland, maar werd toch uitge voerd omdat GGD Nederland kort na het eerste met nieuwe richtlij nen kwam. De meeste Texelse scholen zouden ook een subsidie van €1500,- voor de verbetering van de luchtkwaliteit mislopen als het alleen bij het eerste onderzoek zou blijven. Uit het nieuwe rapport valt op te maken dat het wisselend is gesteld met de luchtkwaliteit. Op vier van de elf scholen verbeterde de situatie ten opzichte van 2008. Op vijf scholen was sprake van verslechtering en bij twee scholen (De Lubertischool en de Jan Drij- verschool) was de situatie zowel in 2008 als 2009 in orde. De verslech tering had plaats op De Akker, De Bruinvis, de Daalderschool, de Jozefschool en De Kompas. Vol gens de GGD is daarbij echter een verband te trekken met de hoe veelheid leerlingen. Zitten er meer kinderen in een klas, dan wordt er meer C02 uitgeademd en de kwa liteit van de binnenlucht wordt onder meer bepaald op basis van de hoeveelheid C02 in de lucht. De verbeteringen deden zich voor op Durperhonk, de Timótheüs- school, De Fontein en de Thijsse- school. Niettemin kregen de Thijsseschool en De Fontein het advies bouwkundige aanpassingen door te voeren om een volledig gezond binnenklimaat te krijgen. Durperhonk en De Bruinvis, beiden uitgerust met een mechanische installatie, kregen het advies een installateur daar eens naar te laten kijken. De Vrije School werd in 2009 niet bezocht, omdat daar in 2008 alles al in orde was, Directeur Nico Ploeg van GGD Hol lands Noorden overhandigde het rapport Frisse Scholen op Texel 2009 woensdag aan wethouder Hennie Huisman (gezondheid) en Fred Wassenborg van het Astma Fonds. Het onderzoek werd mede met behulp van de gemeente en het Astma Fonds uitgevoerd. Onderzoeker Jacobje Visser van de GGD benadrukte dat het onder zoek niet moet worden gezien als een wedstrijdje om te bepalen wel ke school de beste of de slechte is, maar de luchtkwaliteit beoogt te verbeteren. Een slecht binnenmi lieu kan volgens de GGD leiden tot hoofdpijn, sufheid, verergering van astmatische klachten en het risico dat infecties makkelijker worden overgedragen. Elke school heeft van de GGD afzonderlijk een rap port gehad waarin de resultaten gedetailleerd zijn beschreven. Het viel de GGD in 2009 op dat niet alle scholen de adviezen van 2008 hadden opgevolgd en dat was vol gens hen wat teleurstellend. Plug kon zich het echter ook voorstel len, omdat er vaak al veel tegelijk op het bordje van scholen wordt gelegd, waardoor ze ook niet over al aan toekomen. Visser merkte op in ieder geval op elke school bereidwillig medewerking te heb ben gehad. De kwaliteit van de lucht werd bepaald aan de hand van meerdaagse metingen in één lokaal dat als de slechtste van de lokalen was aangewezen als de slechtste van de lokalen. Volgens de GGD kan gedragsver andering (consequent ramen en bovenlichten opzetten) al veel ver beteren. In het rapport wordt ook gesproken over zogeheten Venti- lightmeters waarmee in de klas kan worden gemeten of het C02- gehalte niet te ver oploopt. Wet houder Huisman zei het rapport mee te nemen en er beleid op te willen ontwikkelen. Het complete rapport is na te lezen op www. ggdhollandsnoorden.nl. Op websites als e-Bay is er een levendige handel in en wordt er soms veel geld voor betaald: foto's uit de Tweede Wereldoorlog. De 17-jarige Paul Dijkstra uit Drach ten, die niet alleen alles van de bunkers op het eiland weet maar ook verder zeer geïnteresseerd is in de Texelse oorlogshistorie, bemachtigde onlangs bijgaand plaatje van Hotel Texel (nu De Lin deboom), waar tussen 1940 en 1945 de Ortskommandantur was gevestigd. Dit Duitse hoofdkwartier was het zenuwcentrum van de bezetter, van waaruit de man schappen in de bunkercomplexen elders op het eiland werden aange stuurd. De hoogstgeplaatste Duit sers hadden er een eigen kamer, bovendien was hun telefooncen trale er ingericht. De foto is waar schijnlijk in het begin van de oorlog genomen. In het voorjaar, gezien de tulpen in het perkje op de voor grond. Welke militairen er op staan, is niet bekend. Foto archief P.C. Dijkstra) Met grote verbazing hebben wij gelezen, dat de nieuwe bestuur ders/college van de gemeente met plannen komen om windmolens te plaatsen bij 't-Hornje, terwijl de collegepartijen in hun verkiezings programma aangaven tegen grote windmolens op Texel te zijn. Dit vinden wij slordig, vooral omdat veel kiezers hun stem hebben gegeven aan uw partij, mede omdat u tegen grote windmolens bent. Dit zullen velen u niet in dank afnemen. Wij zien een goede oplos sing met vertrouwen tegemoet en hopen dat u uw aandacht meer zult gaan richten op zonne-energie. Namens 10 voor Texel, Menno Stam, Den Burg fiottunanM

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12