Omzwervingen van de school in Zuid-Eierland Oorlogsverslag van meester Jan de Vries ladder TBKELTOU/LS Universiteit prijst bunkerdeskundige Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 1 THEAJER restavjraht JWWkeA.H TEXELSE 13 COURANT BÖÜNTYHÜNTER Bias>c=oop G=»n Voor de film een hapje eten? Dat kan in ons gezellige eetcafé! MOAAI www.cinematexel.nl De oorlogsjaren bestrijken een roerige periode en waren voor velen moeilijke tijden. Zeker voor de school in Zuid-Eierland. Meester Jan de Vries en zijn leerlingen moesten liefst tien keer verhuizen. In het logboek van de Oudervereniging dat van 1922 tot 1974 werd bijgehou den, deed hij verslag van de gebeurtenissen. Het boek meldt dat de school in februari 1945 weer terug is in Zuid-Eierland. Met dank aan Niek Welboren van de Eilandgalerij, die het logboek beschikbaar stelde. Libel Ie Zomerweek in Almere 20 mei 2010 Vogelenzang] Programma do 6 t/m wo 12 mei: [0222 312027 .klifi2.nl e-mail: info@texeltours.nl telefoon: +31(0)222-315555 www.texeltours.nl Lamstoof - Satéspies - Spareribs - Panini - Kibbeling - etc GELUKKIGE HUISVROUW Carice van Houten Waldemar Torenstra Dagelijks 19.15 uur THE BOUNTY HUNTER Dagelijks (behalve 06-05) 18.30 uur MILLENNIUM 3; GERECHTIGHEID Het slot van de trilogie Dagelijks (behalve 06-05) 21.15 DE VLIEGENIERSTER VAN KAZBEK Texel, WO II, Georgische opstand. Dagelijks 11.00 uur. Slechts 5,- pp HOE TEM JE EEN DRAAK NEDERLANDS GESPROKEN en in 3D!! Dagelijks 14.00 TOY STORY 1 2 in 3D NL O Twee films voor de prijs van één (3D)film! Dageljks 10.30 9,- p.p. MYSTERY MOVIE Een verrassin gs-voorpremière voor€ 5,- pp Do 21.30 GRAVENSTRAAT 33 TEL. 0222 312027 CENTRUM DEN BURG fax tihOL*-a£&. tactici* JLzcfh fptxU, üLl hit 4 Uk fhveit fvU n*. JLua (Uk fryLluL ALICE IN WONDERLAND 3D O© Regie Tim Burton. Met oa: Johnny Depp. Drie dimensionaal vertoond! Ondertiteld: Dagelijks 21.45 Ned. gespr.: Dagelijks 16.30 "VONKEN VLIfiGRN F.RAP - WICKIE DE VIKING Nederlands gesproken familiefilm. Dagelijks 16.00. 06-05 ook 13.30 reserveer online! Entree 17,50 lall-in' per persoon (voorstelling, eten, limonade). Graag om 16.50 uur aanwezig zijn. Reserveren gewenst. 5, 7 en 8 mei - Diner Cabaret 19.00 uur Het 4-gangen diner kost inclusief cabaretprogramma €47,00 p.p.(o.v.b.) (4-gangen kindermenu €23,50) De avond duurt ongeveer van 19.00 uur tot 23.00 uur. DINSDAG 04 MEI 2010 NANNY McPHEE 2 (Ned.) 0©{ DE VONKEN VLIEGEN ER VANAF Dagelijks (behalve 06-05) 13.30 Donderdag 6 en 13 mei 17.00 uur Kindertheater Feest Restaurant Tussen de gangen van het kinderdiner %^!fi door zorgen Klojo, Tante Ko, en Bertus voor een leuke, actieve en interactieve voorstelling. Een drie uur durend spektakel vol verrassingen voor de hele familie. Paul Dijkstra. de verschillende ontwikkelingen en typen bunkers in kaart. Daarnaast laat hij in een documentaire zien hoe hij in de zomer van 2009 een bunker op het Gerritsland in de Dennen verkende, ruim zestig jaar nadat het bouwwerk werd gesloten en onder geschoven (een reportage daarover stond vorig jaar in de Texelse Cou rant). 'Als een volleerd historicus/ archeoloog groef hij bovendien de toegang tot een bunker uit en ver kende deze als eerste persoon sinds het einde van de oorlog', prees de jury Dijkstra. De wedstrijd van de Rijksuniversiteit Groningen is opgezet om aanko mende onderzoekers in het zonnetje te zetten en te stimuleren. Deskun dige jury's kozen uit 120 inzendin gen van HAVO- en VWO-scholieren de beste vijftien werkstukken op diverse terreinen van wetenschap. Dijkstra kreeg de tweede prijs in de categorie Cultuur en Maatschappij. Meer informatie op http://texel.paul- dijkstra.nl. Meester Jan de Vries met zijn echtgenote. Een verslag van de wederwaardig heden van de school gedurende het mobilisatiejaar en de oorlogsja ren '40, '41 en '42. Wat voor heel ons land en volk geldt, dat geldt ook voor onze school: onze weg ging sinds de mobilisatie in '39 niet over rozen! Vele en dikwijls groot waren de moeilijkheden. 't begin van de Paaschvakantie '39: voorloopige mobilisatie, 't lege lokaal (handenarbeid- en gymlo kaal) van de school werd geëischt. Gelukkig alleen het leegeü Wat waren die jongens moe toen ze er 's middags aankwamen. Mijn vrouw zette gauw thee - dat kon toen nog!- en toen ze met een blad vol koppen thee aankwam, waren enkele jongens zóó op de kale vloer liggend, ingeslapen en niet wakker te krijgen! Intusschen draaide de school rus tig door en we hadden niets geen last van de gasten. Alleen toen op een moment nóg een lokaal werd gevorderd, was de vraag: hoe nu? Gelukkig kwamen we met de klein tjes al gauw onderdak in „het Gebouwtje", door de Ned. Herv. kerk welwillend afgestaan, 's Zater dags moest het opgeruimd, voor de dienst op Zondag - daarna werd het weer school. Juffr. Grolle werkte er prettig. (Het „Gebouw tje" was het vroegere schooltje aan de andere kant van de Postweg. Het werd aan het eind van de oor log onherstelbaar beschadigd en afgebroken. Op bijna dezelfde plaats werd daarna een Duitse barak geplaatst, die dienst kon doen als kerkje (vallend onder de NH-kerk van De Cocksdorp). De barak werd enkele jaren geleden uit steen opgetrokken en doet dienst als verenigingsgebouw Bethel, red.) Toen kwam de Zaterdag - 10 Nov '39 - die onze heele buurt nog wel heugen zal. Hoe spannend de situ- toen niet wisten dat we dat nog jarenlang zouden moeten doen! Maar de 12e Nov. scheen de span ning geweken. We mochten weer terugkeeren naar de school - en nóg eens hebben we toen zoo 'n verhuizing voor enkele dagen beleefd, terwijl Mej. Grolle nog vaker werd verjaagd. Daarover is nooit gemopperd - er waren altijd helpende handen voor het gesjouw en 't ging altijd vlot en vlug, dankzij ook de gastvrijheid van 't kerkje. En toen kwam de 10e Mei '40, waarover ik niets zal zeggen, omdat geen Nederlander die ooit vergeet. 15 Mei - de dag na de capitulatie, waren Mej. Grolle en ik op onze post. Maar de ouders durfden de kinderen nog niet te sturen - de schrik en ontsteltenis waren zoo hevig geweest - de angst ook, vooral op die Zaterdagmiddag van de brandende vliegtuigen... atie toen voor ons land was, heb ben we pas later gehoord (Hitier dreigde Nederland aan te vallen, red.) Maar dat er iets gaande was, iets ernstigs, die heele Zaterdag en Zondag, konden we geen oogen- blik vergeten. Zaterdagmorgen werd de hele school gevorderd. Juffr. Grolle, die alweer was terug gekeerd, verhuisde opnieuw. De hoogere klassen nu ook. Jongens en soldaten hielpen: vóór twaalven moest alles eruit. Naar 't Gebouw tje maar weer. Wat waren 't drukke en naargeestige dagen: de bouw van de barakken, die ook 's Zon dags doorging - de verhuizing van militairen op groote schaal - 't in gebruik nemen van 't noodhospi taaltje - En 's avonds: voor het eerst: verduisteren. Goed dat we Vrijdags begonnen we weer. Niet alle ouders hadden de kinderen gestuurd, wel verreweg de mees ten. Maar wèl werd telkens gevraagd: hoe moet het nu? Blijft de school hier? Als nu straks de Engelschen zouden komen en luchtgevechten ontstaan? Ach ja - we hadden onze oorlogservaring opgedaan! Er kwam een uitweg: de heeren Leber en Stoepker boden beiden hun schuur voor noodschool aan. Die van laatstgenoemde was het lichtst en werd daarom gekozen. 1 Juni verhuisden we er heen. En wat was het er goed en prettig, in die helaas ook al verdwenen schuur van Vruchtbaaroord! Rustige weken hadden wij er. Toen kwam de nieuwe schrik: het bombardement van Den Helder op 21 juni, gevolgd door een luchtge vecht boven Texel, bracht nieuwe bezorgdheid. Ook de bom (de eer ste?) in den nacht van 27 op 28 mei. De schuur is ook nog te dicht bij 't vliegveld, we moesten verder weg, werd gezegd. En we vroegen en kregen onderdak in het toen juist leegstaane schoolhuis van Midden-Eierland. Bijzonder vriendelijk werden we juist niet ontvangen: de Midden- Eierlanders meenden dat er kinde ren van hun school weg zouden moeten, om plaats te maken voor ons, iets dat geen oogenblik ook maar in de bedoeling heeft gele gen! Maar we er waren er nu een maal en we vestigden ons: eerst als gecombineerde school, omdat het tijdelijke hoofd van M.E. pas na eenige dagen verscheen, toen als aparte school; de jongste klassen in een van de groote schoolhuiska mers, de oudste als open-lucht- school in de overdekte speelplaats. Zoo hebben we drie maanden gezeten. Gelukkig was 't al die tijd een gunstige wind. We hebben wel eens met de jassen en mantels aan gezeten, maar erg was het nooit. Sinds September trok ook mijn afdeeling naar binnen, in de andere groote huiskamer van het school huis. 't Ging best wat de ruimte betrof, maar er begon zich in die koude herfstdagen een ander bezwaar hevig te laten voelen: de afstand was te groot! Er waren kin deren die 7, 8 km van de school af woonden en 's morgens kwamen de kleintjes, door grooten achter op de fiets meegenomen, soms verkleumd op school. Dat ging niet langer. Toen heeft de oudercom missie hulp gebracht: de schuur van Pomona, in handen van de Duitschers, zoals hij ook eerst bezet was geweest door ónze sol daten, werd - op herhaald aandrin gen van de oudercommissie, vrij gegeven. En na vele vergeefste pogingen bij het gemeentebestuur om de kinderen per bus of rijtuig of wat voor vehikel ook - gehaald en gebracht te krijgen, van en naar de school - aan welke pogingen een plotseling slot kwam door het 2e bombardement van het vliegveld in Dec '40. Toen dook plotseling een nieuw plan op in mijn hoofd: de school opsplitsen in twee een- mansscholen: één voor de vrijwo- nende kinderen in de bollenschuur van Pomona. En dank zij 't met succes bekroonde werk van de Oudercommissie kon dat plan doorgaan. En hier zitten we nu nog. Pomona werd gevorderd. En met Pomona de schuur. En weer zouden we dakloos worden. Een dringend schrijven werd aan de burgemeester gericht; die in de persoon kwam zeggen dat hij niet helpen kón, er was geen kans, het werd althans niet beschikbaar gesteld! Maar - de bui dreef over, gelukkig - Ponoma werd vrijgege ven en een noodschool was niet nodig; we behielden onze schuur. Ideaal is het natuurlijk niet, dat ziet U wel. Maar 't is droog en warm - Fragment uit het logboek van de Oudervereniging. niet donker. En voor de rest: leeren we niet allen ons behelpen en dankbaar zijn voor het weinige? Dit zijn, in het kort, de omzwervin gen van onze school. Als we alles bij elkaar rekenen, zijn het 10 ver huizingen geweest - groote en kleine, naar het gebouwtje en weer terug, nog eens heen en nog eens weer terug - in de school van M. Eierland en in 't fietsenhok, toen in de huiskamer - daar tusschen in nog de verhuizing naar Vruchtbaar oord. En de laatste naar Pomona. Laten we hopen dat het de aller laatste mag zijn, terug naar onze eigen Z.E. school, en dat die niet ver meer moge wezen. En dat we dan zullen kunnen zeggen, ook voor onze school, de woorden uit ons oude Wilhelmus: Na 't zuur heb ik ontvangen Van God den Heer, het zoet Want zuur was het, meermalen, en toch heeft „het zoet" eigenlijk nooit ontbroken. Want een steen en troost juist in deze - ook voor ons persoonlijke leven soms niet gemakkelijke tijd - is altijd voor mijn vrouw en mij geweest de har telijke, tot alle hulp bereide hou ding in de eerste plaats van de oudercommissie, met wie we uit de aard der zaak 't meest in con tact kwamen, maar ook van vele, vele andere ouders. Waarvoor, hier, onze oprechte dank! Een bijzonder plaatje uit het almaar groeiende oorlogsarchief van Paul Dijkstra. De foto werd genomen op de Noordbatterij bij De Cocksdorp. In mei 1942, dus nog vóór de imposante bunkercomplexen van de Atlantikwall werden gebouwd. Afgebeeld staan manschappen van de Marine Artillerie Abteilung 201 met een 7.5 Feldkanon 97 van Franse makelij. Het geschut werd afgedekt onder camouflagenetten, een soort kippengaas met gras en gekleurde draden. Ook het voetstuk waarop het kanon stond, was gecamoufleerd. Een werkstuk van Paul Dijkstra over de geschiedenis van verde digingswerken rondom het Mars diep heeft de tweede prijs gewon nen in een wedstrijd van de Rijksuniversiteit Groningen. De 17-jarige Dijkstra, die in Drach ten woont en binnenkort eindexa men HAVO doet, houdt zich al enke le jaren met het onderwerp bezig. Zijn fascinatie ontstond tijdens een vakantie op Texel, toen hij bij toeval op een bunker uit de Tweede Wereldoorlog stuitte. Al snel ont stond het plan te gaan onderzoeken hoe verdedigingswerken als schan sen, forten, kazematten en bunkers zijn ontstaan en hoe ze zich hebben ontwikkeld. Ook zijn profielwerkstuk wijdde hij eraan. De hoofdvraag die hij wilde beantwoorden is welke militair-strategische functie Texel had tussen 1574 en 1945. In zijn scriptie analyseert Dijkstra hoe forten na de Eerste Wereldoor log werden vervangen door bunker linies, om de vuurkracht te versprei den over meerdere punten. In het tweede deel van het onderzoek ligt de nadruk op de strategische wer king van steunpunten, stellingen en weerstandskernen in de Tweede Wereldoorlog en brengt hij uitvoerig De Libelle Zomerweek wordt dit keer een spannende mix van Buffalo Bill en een toffe beachparty. Denk aan Amerikaanse cabrio's, veel chroom, leer, cactussen, knapperende kampvuurtjes, een ritje op een paard langs de branding.... Prijs €32.50 p.p. Inclusief entree, toeringcarvervoer en bootkosten TAXITEXEL

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 13