m Open dag KNRM iexbagbca.nl TEXELSE 2 COURANT Opbrengst musical Met duikboot Maritiem naar Waddenbodem Tuin als Beertje Booby-paradijs Lepelaars Geul op webcam Heemskerckstraat zoekt klassiekers Houtsnippen Zwemdiploma's Centrifuges LANGEVELD DE R00Y TESÜ Mierenkolonie Vrouwen van Nu Opienie T li X HI S Li C( )l 1 RAN I Oud papier DINSDAG 4 MEI 2010 Beelden van broedende lepe laars kunnen weer live worden bekeken. Dat kan via de webcam van nationaal park Duinen van Texel, die in de lepelaarkolonie van De Geul is opgesteld. De lange winter dreigde even roet in het eten te gooien, maar Staats bosbeheer heeft het uiteindelijk toch op tijd gered. Via de webcam is het uitbroeden en grootbrengen van jonge lepelaars te volgen. Dit jaar streek een groepje vogels pre cies voor het oog van de camera neer. Via de camera kunnen de lepelaars vanuit drie verschillende standpunten worden bekeken: een overzicht en twee close ups, die elkaar elke minuut afwisselen. In de expositiezaal van het Nationaal Park staat een monitor, maar ook thuis, via de website van het natio naal park (www.npduinenvantexel. nl) kunnen de lepelaars worden bekeken. Links een bezoekster in de duikboot op het terrein van het Maritiem en Juttersmuseum. Rechts maker Mare Roeper van het bedrijf Expotise. (Foto Gerard Timmerman) De opvoering van de musical De laatste dans, door leerlingen van de OSG, heeft €1904,93 opgebracht. Dit bedrag komt geheel ten goede aan KiKa. De productie van De laatste dans was het profielwerkstuk van Jeske Tjepkema, Denise Barhorst en Suzanne van Heerwaarden, die het zelfgeschreven verhaal samen met 24 medeleerlingen op de planken brachten. Dankzij de bereidwillige medewerking van sponsors kon vrijwel de complete opbrengst worden overgemaakt naar Kika Kinderen Kankervrij. De officiële opening van de ver nieuwde Heemskerckstraat in Oudeschild op zaterdag 5 juni wordt een groot feest. Er komt een kinderkermis, het Maritiem en Jut tersmuseum doet wat bijzonders, evenals vishandel Van der Star en Voordeelland laat het AEG Wieler- team komen. Bijzonder element is de show van klassieke automobie len, georganiseerd door Raoul Hel leman. Hij roept Texelaars op die een funcar, oude Amerikaan of een andere oldtimer hebben, zich aan te melden. Dat kan via telefoon nummers 322398 of 06-10478827. De dag is van 10.00 tot 17.00 uur. Vogelwerkgroep Texel houdt woensdag 5 mei een excursie door het bos, waarbij vooral gekeken wordt naar houtsnippen. De excursie staat onder leiding van Adriaan Dijksen. Op mooie lente avonden is de baltsvlucht van de enige in Nederland in het bos broe dende steltloper vaak boven het bos waar te nemen. Tijdens deze vlucht laten de vogels vaak een hoog en schel 'tsiep' en een diep, maar zacht 'horrehorrehorre' horen, zodat niet alleen de ogen, maar ook de oren op de proef worden Bezoekers van het Maritiem en Juttersmuseum kunnen sinds zondag een duik onder water nemen. Virtueel dan, in de onder zeeboot waarmee ze denkbeeldig afdalen naar de bodem van de Waddenzee. De animo was met een groot, er vormde zich voort durend een flinke rij voor het schip van kapitein Victor Verbel. Die naam is een verbastering van schrijver Jules Verne, die in zijn boek de legendarische Nautilus beschreef, en Cornelis Drebbel, die in de 17de eeuw een onderzeeboot uitvond. Maarten Roeper, mede werker educatie en presentatie van het museum: 'We wilden een afba kening tussen het huidige museum en het terrein van de nieuwbouw. En we wilden iets laten zien van de wrakken op de bodem van de Wad denzee. Maar dan wel op een dyna mische manier, een motion ride, met beleving. Een virtuele reis dus naar de zeebodem. Voor dit techni sche hoogstandje werd het bedrijf Expotise ingehuurd, van Mare Roe per en Lucas Tijsen, sinds kort gevestigd aan de Rozendijk. Het resultaat is een combinatie van stroom, licht, geluid, beeld en bewe ging. De bezoeker van de onder zeeër, ondergebracht in een omge bouwde zeecontainer die is voorzien van een brug, daalt door het toe gangsluik en via de trap af in de duikboot en krijgt de opdracht te gaan zitten. Hierna start de 'reis'. Beelden, geluid en het bewegen van de stoel in de wat industrieel aandoende onderzeeër (conform de bouwstijl aan het begin van de twin tigste eeuw) wekken de illusie van een reis naar de zeebodem. De computeranimatie toont vissen, waterplanten en ook komen wrak ken voorbij. Mare Roeper: 'De truc is dat bewegingen synchroon lopen met de film.' Hij en Tijssen hebben er een maand of drie aan gewerkt. Het is zó gemaakt, dat er geen sup poosten bij hoeven te staan. Als het licht op groen springt, mag men naar binnen, aan het eind van de rit wordt de bezoekers naar de uitgang verwezen en mag de volgende naar binnen. Een reisje duurt een paar minuten. Ruim 200 bezoekers wisten zon dag de tuin van Monica Maas te vinden tijdens de presentatie van haar nieuwste kinderboek. Voor de gelegenheid was de tuin van de schrijfster veranderd in een waar 'beertje Bobbi-paradijs'. In zwemparadijs Calluna werd don derdag voor de vierde keer dit sei zoen afgezwommen voor de ver schillende zwemdiploma's. Onder toeziend oog van lenske Flier, Colinda Vlaming en Remko Nagte- gaal slaagden de volgende kinde ren voor hun diploma: A-diploma: Dessa van der Knaap, Fay Whyte, Harpert Tromp, Iris Bruin, Jelle van Kraaij, Jesse Kla ver, Lotte Schermel, Mellody Hof man, Raymon Heerschap, Salomé den Braanker, Sem Plaatsman, Senna Poede, Sven Schagen en Tess Zegel. B-diploma: Aster Baptist, Dennis Rodenburg, Dominique de Ridder, Ese Roeper, Hasse Venema, Imme Smit, Isa Kruk, Juup Biesboer, Nikita Gerlag en Zoë Brouwer. C-diploma: Judy Daalder, Luc Tun- telder, Luuk Hoeksema, Nowshi Mohammed en Viggo Maas. gesteld tijdens deze wandeling. Vertrekpunt van de excursie is de Tureluur, waar deze de Ploegelan- derweg kruist. De tocht begint om 21.00 uur en duurt ongeveer ander half uur. Hoewel het reeds sche merdonker zal zijn, is het toch raadzaam een verrekijker mee te nemen. 'Zo Pien, ook weer van alles inge slagen?' De vragensteller liep vol daan naast me. Het was hem gelukt voor geen enkel aanbod te bezwijken, ondanks dat hij een portemonnee op zak had. Heel knap. Ons vrouwen lukt dat meestal niet. Wij zijn net centrifu ges; er gaat een middelpuntvlie dende kracht van onze portemon nees uit wanneer wij ergens een koopje vermoeden. Een vrijmarkt is dan natuurlijk een vreselijk iets. Het ene is nog goedkoper dan het andere en blijf dan maar eens sterk in je schoenen staan. Niet dat ik dat echt nodig vind, want ik heb een vracht leuke kadootjes op de kop getikt. Geinig voor wei nig. Schattig vaasje om van de zomer samen met een bosje bloe men uit eigen tuin cadeau te geven, boterkoekvorm voor een zelfgebakken koek, legoblokjes voor als voor mijn kleine neefje met zijn moeder langs komt, een onmisbaar sjaaltje dat zo mooi past bij mijn zomerjurk en ga zo maar door. Excuses zat om het ene dubbeltje na het andere vijf tigcentstuk uit te geven en een enkele euro. Om één uur waren de kleedjes nog steeds flink gevuld en ondanks het medelij den dat ik met de verkopers had die al die spullen weer mee naar huis moesten slepen, verplaatste ik mij naar een lege terrasstoel. Om te genieten van de aanblik van ai die sjouwende gelukkigen die ook een koopje in de wacht hadden gesleept. Via de Wezen- tuin met bier en een bonk herrie kwam ik 's avonds bij de Meierblis terecht. Texelse pyromanen op hun best. Wind, vuur en vonken regens en jongeren met teveel bier. Stinkend als een bokking stak ik tegen middernacht de sleutel in mijn huisdeur. Heerlijke koninginnedag gehad. Pien Verberg De KNRM houdt zaterdag 8 mei de jaarlijkse Reddingbootdag. In De Cocksdorp en Oudeschild kan van 10.00 tot 16.00 uur het werk van de rmaatschappij beke ken worden en meegevaren wor den met de reddingboten. Oudeschild krijgt net als vorig jaar bezoek van de Javazee, een histo rische reddingboot uit 1967 die sinds 2006 in het Nationaal Red dingmuseum in Den Helder ligt afgemeerd. Donateurs van de KNRM kunnen, als het weer het toelaat, met zowel dat schip als de Francine Kroesen en De Zalm een tochtje maken en de wippertruck (een hulpverle ningsvoertuig) bekijken. De red dingmaatschappij is te vinden bij de ingang van de verenigingsha ven. In De Cocksdorp kunnen dona teurs traditiegetrouw een tocht met de Beursplein 5 maken. Mensen die geen donateur zijn, kunnen ter plekke lid worden. In het boothuis aan de Volharding wordt traditio neel vis gebakken die de Texelse kottervloot als dank beschikbaar stelt. In Oudeschild zorgt de KNRM met cake voor de inwendige mens. Dinsdag 4 mei: 11.30 uur. Cinema Texel. Cinema Texel vertoont Alice in wonder land 3D nl (11.30 en 21.45), Hoe tem ik een draak 3D nl (14.00) Clash of the titans 3D (16.30) Wickie de viking (11.15,13.45), Vliegenierster van Kazbek (16.00), Gelukkige huisvrouw (19.15), Kick-ass (18.30) en Mil lennium 3(21.15). 15.20 uur. Algemene begraaf plaats. Fly by door een Lancas ter van The Royal Air Force over de Algemene begraafplaats van Den Burg. Actuele informatie op www.texelairport.nl. 18.45 uur. De Burght. Herden kingsbijeenkomst in De Burght, Binnenburg 2 Den Burg en stille tocht naar de Algemene begraaf plaats in Den Burg. 19.00 uur. Inwoners van Den Hoorn en andere belangstellen den houden een herdenkingsbij eenkomst in het Hoornder kerkje. Aanvang 19.00 uur. 20.00 uur. In de Witte Burcht in Den Burg begint om 20.30 uur een klaverjasdrive voor het goe de doel, de laatste van het sei zoen. Deelname kost €3,50 per koppel. Woensdag 5 mei: 11.30 uur. Cinema Texel vertoont Alice in wonderland 3D nl (11.30 Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 4 mei 00.00 en 12.34 u. Woe. 5 mei 00.20 en 13.20 u. Don. 6 mei 01.00 en 13.55 u. Vrij. 7 mei 02.05 en 15.06 u. Zat. 8 mei 03.00 en 16.10 u. Zon. 9 mei 04.34 en 17.15 u. Ma. 10 mei 05.47 en 18.35 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 6 mei laatste kwartier, zaterdag 8 mei doodtij. Donderdag 13 mei nieuwe maan, zater dag 15 mei springtij. Zondag 9 mei zon op 5.56 uur, onder 21.18 uur; zondag 16 mei zon op 5.45 uur, onder 21.29 uur. (jmn ZwrL-Jixels in het hart* Uitgave van nedia bureau\_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. en 21.45), Hoe tem ik een draak 3D nl, (14.00), Clash of the titans 3D (16.30) en Wickie de Vinking, (11.15 en 13.45), Vliegenierster van Kazbek (16.00), Gelukkige huisvrouw, (19.15), Kick-ass (18:30) en Millennium 3 (21.15). 10.30 uur. Bij café De Slufter begint om 10.30 uur een rondlei ding per auto door Eierland. The ma. de Russenoorlog. Deelname kost €7,50, incl. koffie en gebak. 11.00 uur. Groeneplaats. Défilé met oude legervoertuigen vanaf de boot naar Den Burg, ont vangst van het Bevrijdingsvuur. Opening Bevrijdingsfeest door burgemeester op de Groene plaats. 12.00 uur. Groeneplaats. Op de Groeneplaats in Den Burg wordt 's middags en 's avonds een bevrijdingsfeest gehouden. Met défilé, proeverij en muziek. Pro gramma in de krant van 30 april 13.00 uur. Tussen Texla en Pont- weg. Parachutespringen door Pathfinders en springers van het paracentrum Texel. Er wordt gesprongen ten noord-westen van Den Burg tussen Texla en de Pontweg. 17.00 uur. Op de Groeneplaats. Leerlingen van Artex tonen hun kunsten tijdens de 5 mei viering op de Groeneplaats! Kinderen voor kinderenkoor, streetdance- optredens en een popband. 20.00 uur. In Het Olijfblad (Weverstraat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbel studie. Donderdag 6 mei: 19.15 uur. De afd. De Cocks- dorp/Eierland van de Vrouwen van Nu houdt vanaf 19.15 uur een excursie door de eenden kooi bij Dijkmnanshuizen. 19.45 uur. De Poort. Iedere don derdag open repetitie van The Singers of the Lord. Van 19.45 tot 21.45 uur bent u van harte wel kom een kijkje te nemen in De Poort (Elemert, Den Burg) In Cinema Texel draait Mystery Movie (21.30), De gelukkige huis vrouw (19.15), Alice in Wonder land (16.30 en 21.45 Ned), Hoe tem je een draak (14.00), de vlie genierster van Kazbek (11.00), Wicky de Viking (13.30 en 16.00), Toy Story 1 en 2 (10.30), Milleni um 3 (18.00). Txj-77 TESO zet in en rond het week einde geregeld een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag, zaterdag en maandag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Automobilisten vanaf Texel moeten vrijdag van 9.00 tot 21.00 uur rekenen op een half uur wachttijd. Maandag het het tus sen 10.00 en 11.00 uur oplopen tot een uur. Voor meer informatie over de veerdienst, tel. 0222- 369600, info@teso.nl of www. teso.nl. In verband met de meivakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het clubge bouw aan de Bernhardlaan. In het mierenverblijf of formicarium in de expositiezaal van het NP is een nieuwe merenkolonie losgela ten. Dit keer met twee koningin nen. De mieren, die van achter glas kunnen worden bekeken, bouwen een nest en verzamelen voedsel. De dierenverzorgers van Ecomare hebben de kolonie onder hun hoe de. De afdeling De Cocksdorp-Eier- land van de NBvP Vrouwen van Nu brengt donderdag 6 mei een bezoek aan de eendenkooi bij Dijk manshuizen. De excursie begint om 19.15 uur en vertrekt bij het parkeerterrein ter plaatse.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2