Terugdraaien nieuwbouw school is niet acceptabel 'Centrum Den Burg heeft restyling nodig' Verkaart wint Koninginneloop Expo over tegenstellingen wrakduikers TEXELSE 5 COURANT Stichting Kerken en Minima Texel Windmolens (4) Ledentoernooi jeu de boules Kunstzinnige therapie Foto's moeders Postabonnees Hl W Wat ik zeggen wou Hulp aan Texelaars in financiële nood DINSDAG 4 MEI 2010 Basisschool De Akker in Ooste rend vindt het voornemen van de nieuwe coalitiepartijen PvdA, Texel 2010, WD en D66 om de nieuwbouw van de school te schrappen niet acceptabel. Dat liet Helga Roersma, sinds kort locatie-directeur van De Akker, donderdagavond weten tijdens de bespreking van het concept-raad- sprogramma Aansterken en Samenwerken in een brede raads commissie. Roersma werd verge zeld door het personeel van de school dat op de publieke tribune had plaatsgenomen. Ze schetste de commissieleden in vogelvlucht de inspanningen die de school de afgelopen vijf jaar heeft geleverd om mee te doen aan het totale dorpsontwikkelings plan voor Oosterend. Een verbou wing werd daarvoor vijf jaar gele den afgeblazen. Inmiddels staat alles in de steigers voor en duur zaam nieuw gebouw, met daarin duurzaam onderwijs. 'De bouw- aanvraag is ingediend, de con structieberekeningen zijn gemaakt, er is bodemonderzoek gedaan, een beeldkwaliteitsplan gemaakt, er zijn subsidies aangevraagd en er staat een Texelse bouwer klaar.' Ze wees erop dat de gemeente en Kopwerk er veel tijd en geld in heb ben geïnvesteerd. 'Langer uitstel kunnen en willen we niet langer naar de ouders en kinderen verant woorden.' Roersma vroeg de partijen de school de kans te geven om door te kunnen gaan op de ingeslagen weg en tot bloei te laten komen. 'Wie een jaar vooruit denkt, plant graan. Wie tien jaar vooruit denkt, plant bomen en wie een leven vooruit denkt, zorgt voor goed onderwijs.' Om die uitspraak te onderstrepen, bood ze commis sievoorzitter Alfred Schaatsenberg een boompje aan. Ze sprak de hoop uit dat Oosterend geen slaap- dorp wordt, maar ook in de toe komst aantrekkelijk blijft voor jonge gezinnen. Haar woorden werd gesteund door Oor Daalder van de ondernemers vereniging van Oosterend. Hij sprak eveneens zijn teleurstelling uit over de plannen om de nieuwbouw te schrappen. Het college werd uitge nodigd in het dorp nog eens te komen praten over hoe zij de toe komst zien. Hij wees erop dat het voor ondernemers van belang is dat de Slotskolk een tweede ont sluiting krijgt en die is gepland over terrein van de school. Oppositie partijen Texels Belang, CDA en GroenLinks keerden zich eveneens tegen het voornemen. Volgens hen komt het hele dorpsplan in het geding als er één element uit wordt getild. Groen Links sprak zelfs van onbehoorlijk bestuur. Een ander geluid kwam er van Els Whyte die sprak namens de werk groep Dorpsontwikkeling Ooste rend en de vereniging Bewoners Schoolstraat. Zij feliciteerde het college met het voorgenomen besluit en zei er erg blij mee te zijn als het buitengebied van Ooste rend onaangetast blijft. De nieuw bouw is gepland aan de rand van het dorp, op land tussen de Nes- weg en de Schoolstraat. Daar zou eigenlijk niet gebouwd mogen wor den, maar de provincie is bereid medewerking te verlenen. Volgens Whyte gaat bebouwing op die plek ten koste van de authenticiteit van Texel. Volgens haar knapt het dorp ook op van de combinatie van een gerenoveerde school met de nieu we kinderopvang (de Pepermolen) en het schoollandje. 'Leuke wonin gen aan de overkant erbij op het terrein van Rentenaar en het plaat je is compleet.' Ze zegt reikhalzend uit te kijken naar het moment dat het nieuwe college en de nieuwe raad de 'dubieus genomen en ver keerde beslissingen' van 2009 rechtzet. Daarmee zou gehoor worden gegeven aan de 'zo ken merkend bescheiden meerderheid van Oosterend'. Besluiten werden tijdens de commissievergadering nog niet genomen. De uitbreiding van het Maritiem en Juttersmuseum moet nog verrijzen, maar bezoekers kun nen al zien hoe het er uit gaat zien. Het museum heeft een expositie ingericht over de nieuwbouw. In een andere con tainer is een tentoonstelling te zien over de tegenstellingen tus sen particuliere wrakduikers en Rijksarcheologen. De ene container toont een maquette van het nieuwe entree gebouw, de bouwtekeningen en er draait een animatiefilm waarop te zien is hoe het gebouw er van bui ten en van binnen uit gaat zien. De maquette van de Texelse Rede komt in de kelder, ontvangstruimte en restaurant op de begane grond en op de verdieping een tentoon stelling over onderwaterarcheolo- gie. Met daarin bijdragen van ama teurduikers en archeologen van de Rijksdienst Cultureel Erfgoed (ROE), voorheen het NISA en ROB. Dat beide een verschillende bena dering hebben van de wrakken, is het thema van een expositie die is ingericht in de derde container. In de ene helft de directe aanpak van de amateurduikers. Scherven, pot ten en andere zaken zijn verpakt in viskisten, men kan ze zelf aanra ken. Veel afstandelijker is de expo sitie over het werk van de ROE. De museumstukken zitten achter hetzelfde groene gaas dat ter bescherming over de wrakken wordt gespannen. Een gedetail leerde tekening van een wrak toont hoe nauwkeurig de wetenschap pers te werk gaan. Achter glas fragmenten van een houten ton. Maarten Roeper van het museum: 'Ze komen uit wat Texelaars het watervatenwrak noemen. Het ROE omschrijft het als Burgzand Noord 4. En het blijkt geen watervat te zijn, maar eentje waar koffie in heeft gezeten. Daar zijn die weten schappers waar hier wel eens sceptisch tegenaan wordt geke ken, toch maar achter gekomen. Er is vanouds een spanningsveld tus sen de archeologen en de Texelse praktijkmensen. Maar de tegen stellingen zijn al een stuk kleiner dan voorheen. Eigenlijk kunnen ze niet zonder elkaar. Ik denk dat wij als museum een mooie tussenrol kunnen vervullen.' De uitbreiding die door Mecanoo Architecten is ontworpen en door de bouwcombinatie De Geus en Duin wordt gebouwd, moet eraan bijdragen dat het museum landelijk op de kaart wordt gezet. Oud-wet houder Nel Eelman sprak bij de start donderdag de hoop uit dat het museum ook anderen op idee- en zal brengen en deed een oproep aan ondernemers om initiatieven te ontplooien die zijn gekoppeld aan de 'gouden geschiedenis van Texel'. Het centrum van Den Burg ver dient een opknapbeurt. Dat vin den Pieternel Geurtz en Marga Lakwijk die op eigen initiatief allerlei vervallen zaken in het centrum in kaart brengen. De twee hebben de gemeente benaderd met het verzoek wat te doen aan 'kapotte paaltjes, vage fietsenrekken en aftandse bank jes'. Ook is verzocht niet onder houden afscheidingshekjes te schilderen of te verwijderen. Geurtz is op Koninginnedag op eigen initiatief en in samenwerking met Gemeentewerken inmiddels begonnen met het schilderen van de vervallen Amsterdammertjes in de Warmoesstraat. 'Je kunt wel klagen, maar je kunt zelf ook het goede voorbeeld geven.' Zo'n tien jaar geleden was Geurtz ook al een drijvende kracht achter het opknap pen van die straat. Zij en Lakwijk hebben de zorg dat de gemeente de komende tijd geen geld beschikbaar heeft om in het centrum onderhoud te plegen aan paaltjes, bankjes of afvalbakken. Een gesprek met de gemeente leerde dat de Weverstraat nog op de planning staat en dat daarna straten in de buitendorpen aan de beurt zijn. 'Dit zou dus betekenen dat er de komende jaren niks gebeurt aan het verval en zaken in het centrum die ons en velen een doorn in het oog zijn.' Dat het onderwerp leeft, ondervond Geurtz tijdens het schilderen. De ene na de andere voorbijganger stopte om zijn of haar zegje over het centrum te doen. De twee hebben de gemeente ook verzocht ondergrondse afvalopslag te realiseren, zodat er minder vuil nisbakken in de pittoreske straat jes hoeven te staan. Volgens hen zou het evenmin kwaad kunnen als er 'moderne en frisse' afvalbakken worden geplaatst op plekken waar veel schoolgaande jeugd langs fietst, zodat zij iets meer geprikkeld worden hun afval in een vuilnisbak te gooien. Er is ook aandacht gevraagd voor slecht snoeiwerk, losliggende stoeptegels en verwaarloosde plantenbakken. 'Misschien is het een idee om vrijwilligers, gepensio neerden, mensen in de WAO of de bijstand, vluchtelingen of jeugd tegen een redelijke vergoeding wat te laten opknappen, schoonmaken of repareren.' Met groot gemak heeft Ruben Verkaart de overwinning van de op vrijdag 30 april in Oosterend gehouden Koninginneloop naar zich toe getrokken. Hij legde de 8,5 km lange stratenloop af in 31.49 minuten. De strijd om de tweede plek had meer spanning. Peter ter Burg uit Julianadorp, Rink Post uit Appel scha en Jan Zijm kwamen gebroe derlijk de eerste ronden door. Maar bij de een na laatste doorkomst bleek toch dat Ter Burg in de beste vorm stak. Hij finishte in 32.48, gevolgd door Post, die 33.10 liet noteren. Zijm kwam in 33.37 over de streep. Bij de dames, die 5,1 km liepen, was de eerste plaats voor Ulrike Weirich (21.04). Bij de 3,4 km verbeterde Rob ter Burg het parcoursrecord. Hij legde deze afstand af in 11.22 minuten. Het oude record stond op naam van Robert Bakker (11.33). Bij de jeugd t/m 16 jaar (1,7 km) ging de overwinning bij de jongens naar Hessel Arensman (5.43) en bij de meisjes naar Anna van der Duim (7.33). De jeugd tot en met 9 jaar liep 1060 m. Op deze afstand was Hannes Eelman de snelste jongen (4.29) en Margreet Boogaard het snelste meisje (5.05). Merijn Bak ker (4.02) was de beste bij de jon gens van 10 tot en met 12 jaar, Janine van der Vis (4.47) bij de meisjes. De volledige uitslag is te vinden op www.avtexel.nl. De container met de maquette, tekeningen en een animatie over de uitbreiding van het Maritiem en Juttersmuseum. (Foto Gerard Timmerman) Pieternel Geurtz is op eigen initiatief begonnen met het schilderen van de paaltjes in de Warmoesstraat in Den Burg. Zij en Marga Lakwijk storen zich aan achterstallig onderhoud in het centrum van Den Burg en hebben de gemeente gevraagd daar meer aandacht aan te beste den. (Foto Jeroen van Hattum) Directeur Nico Plug van GGD Hollands Noorden overhandigt wethou der Hennie Huisman en Fred Wassenborg van het Astma Fonds een rapport over een onderzoek naar de luchtkwaliteit op de basisscholen dat in 2009 werd uitgevoerd. De resultaten waren wisselend: bij een aantal scholen wordt de kwaliteit voldoende bevonden, bij anderen niet. (Foto Jeroen van Hattum) Helga Roersma, locatie-directeur van De Akker, overhandigt commis sievoorzitter Alfred Schaatsenberg een boompje om aan te geven dat de basisschool in Oosterend de kans moet krijgen tot bloei te komen. (Foto Jeroen van Hattum) Twee jonge museumbezoekers nemen een kijkje in de tentoonstelling over de vondsten van amateurduikers. Een mens stelt prioriteiten. Niet alles is even belangrijk, dat weten we allemaal. Sommige dingen staan bovenaan, andere daar onder, enzovoorts. Zo hebben we voor Texel voor eens en voor altijd besloten om de kernwaarden, te weten rust en ruimte, boven aan onze lijst te zetten. Veilig staan ze daar niet: iedere keer weer de dreiging van windtur bine-enthousiasten. Zij willen elektriciteit opwekken als hoofdwaarde. Dit is tegen de gemaakte afspraak. Samen bovenaan kan niet; het is het een of het ander. Industriële ronddraaiende hoge bouwwerken vernielen onze nog unieke land schappelijke omgeving, waar je ze ook bedenkt. Ik zou willen dat iedere weldenkend Texelaar beseft dat het wereldenergie probleem niet ten koste van de kernwaarden rust en ruimte in het Texelse land schap hoeft te gaan. Het lijkt zo gewoon hier te leven, maar dat is het niet. Siem Hemelrijk, Oudeschild. Rob Blok en Rob Verpaalen heb ben zaterdag het eerste van vier ledentoernooien van jeu de bou- lesclub Den Burg gewonnen. Er werd een kleine pauze ingelast in verband met de regen, maar het vervolg van de wedstrijd werd onder uitstekende weers omstandigheden afgewerkt. Blok en Verpaalen wonnen met 107 punten. De tweede plaats werd gedeeld door de duo's Lucia Baumgartner en Harm Gort en Gerda Rijneker en Harry Ran, die beide 90 punten behaalden. Derde werden Greetje Roeper en Gerrit Spanhaak (85). De prijs voor het minste aantal punten ging naar Gerrie en Jaap Mosk, die niet meer dan 14 punten wisten te behalen. De wedstrijdleiding liet na de eind klassering een kruisfinale spelen tussen de winnaars en het als vierde geëindigde team en tussen de nummers twee en drie. Deze opzet bleek een voor herhaling vatbaar succes. Mosk en Mosk wonnen met 13-10 van Blok en Verpaalen, Gort en Baumgartner met 13-12 van Rijneker en Ran. Hilde van der Kamp en Alie Vla ming houden woensdag 19 mei van 15.00 tot 18.00 uur open dag. Belangstellenden zijn van harte uit genodigd om nader kennis te komen maken met kunstzinnige therapie. De bijeenkomst is op De Rede 7, Den Hoorn, tel. 319977 06-29041146. De stroom foto's voor de Moeder dagpagina waarmee deze krant vrijdag 7 mei een eerbetoon brengt aan Texelse moeders, is op gang gekomen. Zonen, dochters, al dan niet geholpen door hun vaders, kunnen foto's van hun moeder nog tot en met woensdag opsturen naar redactie@texelsecourant.nl. In verband met het uitvallen van Koninginnedag als werkdag, ont vangen postabonnees de krant van afgelopen vrijdag pas dinsdag. De krant van vandaag valt in verband met Bevrijdingsdag donderdag in de bus. Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5