'Zó mooi, de garnalen sprongen uit de ketel' Oorlogsrijm duikt op bij opruiming van schapenboet JS"'- - Vijftien jaar bevrijd - De viering in 1960 S^ïi - m -"iSfrir TEXELSE 9 COURANT Jubilerend Visserskoor presenteert CD en DVD 'Rt Ipf: W'di J Ov, r bevrijd Website Oorlog op de Wadden ien jaa vH- „H -WP k 7.". ''TT f -«frf sse? Jfe* m DINSDAG 04 MEI 2010 Dirigent André Keijzer reikt de eerste CD het verpleeghuis. 'Zeemansliedjes gaan altijd over drank, vrouwen en narigheid', grapte André Keijser, dirigent van het Oudeschilder Vissers koor zaterdagavond in 't Skiltje. Het koor vierde het 25-jarige bestaan met een even sfeervol als welklinkend optreden, met als hoogtepunt de presentatie van de nieuwe CD en de DVD Op de golven der Zee. Het publiek genoot met volle teu gen, maar de zangers wellicht nog het meest. Met stralende gezichten deinden ze heen en weer als de golven zelf. Uit volle borst zongen ze onder meer het plaatselijk en DVD uit aan Jacqueline Eel man van beroemde Texellied, over de 'parel van goud' en soleerde voorzitter Willem Snoek in My father was a Dutchman. Ook De klok van Arne- muiden galmde door de zaal, een lied dat het koor steevast ten gehore brengt tijdens optredens in activiteitenbegeleidster Jacqueline Eelman de eer gunden om de eer ste exemplaren van de CD en de DVD in ontvangst te nemen. 'Jullie mogen wat mij betreft elke week wel komen', nam ze de schijfjes in ontvangst. Tussen het zingen door permit teerde voorman Keijzer zich ter verhoging van de sfeer de nodige kwinkslagen. Hij ging een stuk ver der dan menig ander zou durven. Zo trok hij zijn broek die hij op the atrale wijze al een paar keer had opgehesen, uiteindelijk helemaal uit, om voor de ogen van publiek een nieuwe aan te trekken. De act had alles te maken met het sho wen van de verschillende tenues. Met als slotstuk de presentatie van de nieuwe blauwe kiel. Het ging natuurlijk om het zingen, en dat waren vooral zeemanslied jes, want dat kunnen ze in Oude- schild als de beste. Vele koorleden zijn al tientallen jaren lid, bij een enkeling blijkt het lidmaatschap de lengte van het huwelijk zelfs te het Verpleeghuis. De zangers waren er dermate onder de indruk geraakt van de verzorgers, dat ze overtreffen, wat overigens niets over de kwaliteit van de echtver bintenis zegt. Gezongen werd over Het Oudeschilder Visserskoor tijdens i wijde zeeën, ruimen vol vracht, üa en nacht zeilen, de vrouw thuis, he passagieren, drank en meiden vei sieren. Keijzer wist het helemaj sterk te vertellen bij de Garnalen polka. Peter Kok, die aan de basi stond van het koor, speelde he volgens hem ooit zó mooi, 'de gai nalen sprongen ervan uit de ketel Voor extra sfeer, melancholie e ritme zorgt tegenwoordig de accoi deonbegeleiding van Corrie Witte Emmie Zijerveld en Corrie Stoep ker en het slagwerk van Georg Het rijm op de muur van de schapenboet aan de Duykerdam Nog woedt de oorlog voort En 't Menschdom wreed vermoord Door een enkeling zijn grillen Die over aard en menschen Door egoisme wenschen Al deez ellende willen W.J. Boon Jnz., 10 maart 1945. De staat van onderhoud van scha penboeten is een hot item. De boet aan de Duykerdam komt voor op de lijst van gemeentelijke monumen ten. Binnen het vorige college circu leerde het plan om de boet te ver plaatsen naar buiten Den Burg. Gelein Jansen, kenner van de Texel se historie, heeft zijn bedenkingen. Onder meer omdat de boet op een wat hogere plek staat dan de omge ving, een piek die niet bij toeval is gekozen. Naspeuringen door Jan sen en Sjaak Schraag leverde op dat de geschiedenis van de boek teruggaat tot 1832. In het Veldna- menboek staat hij op bladzijde 113, huisnr. B2, als de Simon Festerboet. In 1919 werd gesproken over de Jan Luitsenboet, vernoemd naar het Jan Luitsenland, sectie D 2920. In 1953 werd de gemeente eigenaar. Gebrui ker Rob Valkenburg kreeg geruime ■t'-rjA i -Mi**-'? De schapenboet in een ver verleden. Op de achtergrond de voormalige schoorsteen van de TEM aan de Reijer Keijserstraat. (Foto archief Sjaak Schraag) tijd geleden al te horen dat hij de een bijzondere tekst te voorschijn, maand vóór het uitbreken van de boet moes ontruimen. Daarbij kwam Saillant is de dagtekening, bijna een Russenoorlog. Hetzelfde te vieren, een andere viering. In de Texelse Courant van 11 mei 1960 een uitgebreid verslag van festiviteiten op het eiland ter ere van Bevrijdings dag. Een dorpentocht met ver sierde karren en vooral grote belangstelling voor gezamenlij ke spelen. 'In alle dorpen wap perde de driekleur. Ouderen en kinderen waren in de baan om alles zo goed mogelijk voor elkaar te krijgen. De dorpen- tocht had ieders bewondering', staat op de voorpagina. In Den Burg begon de dag om acht uur 's ochtends met muziek vanaf de kerktoren. Er volgde een inter kerkelijke dankdienst, waarna scholieren in de Wezentuin samen liedjes zongen. Op de Speelweide werden spelen voor jonge kinderen gehouden, zoals blokjesrapen, vlaggetjes steken, autobanden rol len, zaklopen en een kruiwagen race. 'Het middagprogramma begon met een allegorische optocht door tal van straten in Den Burg. De opstel ling vond plaats aan de Keijserweg. De talrijke uitbeeldingen waren goed verzorgd, zodat de jury geen makkelijke taak had er de winnaars uit te halen. De stoet werd vooraf gegaan door de dorpentocht.'De allegorische optocht was, met zowel grote wagens en enkelingen, boven verwachting. Voor de oudere jeugd hield de Motorclub een puzzelfietsrit. Leer lingen van HBS, ULO, Landbouw- huishoudschool en Landbouw school konden eraan deelnemen. Voor kinderen van de basisschool had de padvinderij een tocht uitge zet. Hoogtepunt van de dag in Den Burg was de gekostumeerde voet balwedstrijd. 'De gecostumeerde voetbalwedstrijd, die nu eens niet op een normaal veld plaats vond, trok enkele duizenden belangstel lenden. Er ging een luid gejuich op toen de spelers het veld bestorm den. De een was nog luchtiger gekleed dan de ander', schrijft de Texelse Courant. De feestelijkhe den in Den Burg werden afgesloten met een rondgang van Texelse Fanfare en de drumband. Ook in Oudeschild volgde na kin dergezang en een toespraak van Burgemeester De Koning, een optocht met versierde voertuigen. 'Er waren 57 deelnemers, varië rende van versierde autopeds tot compleet versierde wagens. Nie mand had zich er met een Jantje van Leiden afgemaakt.' Voor kin deren volgde na de optocht een poppenkastvertoning in het Volks huis. Aan het begin van de middag startten spelen zoals blaasvechten en voetballen met gebonden benen. Voor zowel jongeren als volwassenen volgde een behen- digheidsrit op de fiets. 'Bij de krui wagenrace, waarbij om beurten man of vrouw moesten kruien, speelden de zenuwen sommige dames parten. Bij het eindpunt ging het er dan ook soms hardhan dig toe, maar het liep allemaal best af.' Na het avondeten vond er een gemaskerd bal plaats in het dorps huis. De verkiezing tot Miss Oude schild werd gewonnen door Miss Lakeman, een man van 1,98 meter. De Texelse Courant schrijft dat de viering in Oudeschild een groot succes was: 'Hier is weer eens te meer gebleken wat er kan worden bereikt als de gehele samenleving meewerkt.' In Oosterend begon 5 mei 1960 Maas. De CD is opgenomen in de hervormde kerk van De Waal, met hulp van de studio van Rikus Kloosterhuis. De opnamen voor de DVD zijn een paar weken geleden gemaakt. Op locatie, zoals bij de vuurtoren en de molen van Het Noorden. De heren moesten al vroeg aantreden, 's morgens om 7.00 uur, toen de thermometer slechts vijf graden Celsius aan wees en de rillingen de zangers over het lijf liepen. Maar op de film is dat niet te zien. De opnamen van met een interkerkelijke dienst, waarvoor praktisch het hele dorp zich in de Hervormde Kerk had verzameld. Na afloop van de dienst liep iedereen, onder leiding van Excelsior en tamboers, naar het feestterrein. Ook hier volgden kin derspelen en 's middags volksspe len. 's Middags had de dorpen tocht, die ook door Oosterend ging, de volle aandacht, waarna de Oosterenders terug gingen naar het feestterrein voor de olifanten- het koor worden afgewisseld met sfeerbeelden van het eiland, gemaakt door John Smit van Vide- olux. De CD kost €10,-, de DVD €13,50. Ze zijn te koop bij Music Store en Bruna (Den Burg), Primera Mets en Viscentrum Van Beek (De Koog), Vishandel Van der Star, het Mari tiem en Juttersmuseum, De Kom buis en de Texelse Bierbrouwerij (Oudeschild) en Goënga (Den Hoorn). Vrijwilligers en organisaties op de vijf Nederlandse Waddenei landen hebben de krachten gebundeld met betrekking tot het beschrijven van het oorlogs verleden. Resultaat van deze samenwerking is de fraaie en uitgebreide website www.wad- denindeoorog.nl, die deze week online kwam. De website bevat artikelen, foto's en filmpjes, die per eiland zijn gerang schikt. Er kan een alfabetisch over zicht worden weergegeven, er kan via een plattegrond worden gezocht en ieder artikel bevat verwijzingen naar gerelateerde andere foto's en artikelen. Uitgangspunt is dat de eilanden de oorlog op een geheel eigen manier hebben beleefd, geïso leerd van het vaste land, met soms bijna net zoveel Duitse militairen als inwoners, veel mannen op zee, betrokkenheid bij de aanleg van een deel van de Atlantikwall en een beperkte bewegingsvrijheid. De site is een initiatief van de pro vincie Friesland en werd mogelijk gemaakt door subsidie van het ministerie van VWS. Het Texelse aandeel werd geleverd door medewerkers van het Lucht vaart- en Oorlogsmuseum. race en het ringtouwtrekken. 'Maar het grote evenement is het sluitstuk van de middag: voetbal len met de spuit. Er is goede deel name en beide spuitgasten van de brandweer, ieder in een doel opge steld, hebben druk werk om de bal weg te werken. Er is hartelijk gela chen om de vele komische situa ties', schrijft de redacteur. In de avonduren werd de dag besloten met een vossenjacht en het strij den. 'Ook te De Waal is de bevrijding van het Duitse juk 15 jaar geleden, op feestelijke wijze gevierd. Vele vlaggen hingen uit, wat bij de stra lende zonneschijn een feestelijke aanblik bood. Tevens waren enige huizen met slingers en dennegroen versierd.'De Waal vervolgde na de interkerkelijke dienst met een veld loop voor Waalders van alle leeftij den en vervolgens kinderspelen. Prijzen konden gehaald worden met hoefijzer werpen, touwtrekken, bal gooien en hardlopen met een hindernis.'s Middags was er ring steken op de fiets, dat volgens het artikel kon rekenen op grote belangstelling. De dorpentocht, waar alle dorpen een bijdrage aan leverden, deed ook De Waal aan. 'Vervolgens werd de dag besloten met een filmverto ning in het Dorpshuis, t.w. een komische klucht (Abbott en Cos- tello als Waaghalzen). Om kwart over elf was een eind gekomen van deze gezellige dag en ging ieder een naar huis.' Over andere dorpen wordt in de krant van mei 1960 niet geschreven. Onder stralende meizon hebben de bewoners van het eiland het bevrijdings- ïeest gevierd. In alle dorpen wapperde 2. Sneeuwwitje en de zeven dwergen („witje" in de glazen kist); 3. Verenigd Europa. ziging in het programma. In plaats van de Groeneplaats werd het eindpunt de Wezentuin. Maar het talrijke publiek trok gewillig mee om het slot van het bevrijdingsfeest te Den Burg toch mee te J maken. BEVRIJDINGSFEEST OUDESCHILD Het feest van de 5de mei is buitenge woon goed geslaagd, dank zij de feest commissie en het onderwijzend personeel, die zich het vuur uit de sloffen hebben gelopen het feest vlot te laten verlopen. Na de kinderzang en een korte toe spraak van Burgemeester De Koning, die de kinderen de betekenis van de bevrij dingsdag uiteenzette, volgde de optocht met versierde voertuigen. Er waren 57 deelnemers, variërende van versierde autopeds tot compleet ver sierde wagens. Niemand had zich er met een Jantje van Leiden afgemaakt en de jury had dan ook eên moeilijke taak, de prijswinnaars te bepalen. Het resultaat was: I Groepen: le prijs Kabouters; Volen- dammers en Meikoningin ieder 2de prijs, Middelgrote groepen: l. Voedsel dropping; 2. Eskimo's bezoeken bollenland; 3. Voed- selschaarste. Paren: 1. Engelandvaarders; 2. Wanneer worden wij bevrijd (negers); 3. Hoera, we zijn weer vrij. Enkelingen: 1. Vliegtuig; 2. Eassenschool; 3, Wel gebogen niet gebroken; 4. Vredes vorst; 5. Vliegtuig; 6. Libel. Voor de kinderen volgde daarna nog een poppenkastvertoning in het Volks Het artikel met foto van één van de karren tijdens de dorpentocht.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9