Vrij als een vogel aan de Hoofdweg We willen hier nooit meer weg' Lintje voor geschiedschrijver van TESO TEXELSE 15 COURANT LANGEVELD DE R00Y Bibliotheek verkoopt afgeschreven boeken Kerkdiensten PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Medische zorg Hulpverlening TEXELSE^COURANT Denkertje Oud papier Radio Texel WOENSDAG 12 MEI 2010 Polder Eierland viert in juni het 175-jarig jubileum. In de aanloop naar het feest inter viewt de Texelse Courant polderbewoners. Dit keer: de familie Van der Werve van de Hoofdweg. Midden in polder Eierland. Je zult er maar wonen, denkt menig Texelaar. Maar Annemiek en Martin van der Werve en hun kinderen Shezan en Sandra zijn verknocht aan hun woonstek aan de Hoofdweg. Ver van alle drukte, vrij als een vogeltje. Annemiek: 'Zolang wij het gas pedaal van de auto in kunnen trappen, blijven we hier wonen.' Avalon (land van eeuwige zonne schijn) is de naam die ze op hun huis schilderden. Niet zonder reden. Als de verslaggever op visi te is, baden huis en erf in het zon licht. Evenals het vakantiehuis verderop. Martin: 'Onze logés kunnen vanaf het terras de zon zien ondergaan. Waar heb je dat? Er waren hier laatst gasten van De Krim op visite. Die zagen met eni ge jaloezie die koperen ploert in de duinen zakken. Zo kan het ook, zei die man.' Wonen op het plat teland biedt meer voordelen. Mar tin: 'Hier kan ik tenminste een rondje om mijn huis lopen.' Anne miek: 'En in de tuin genieten van een boek, een glas wijn en de rust. Geen hond die me stoort. We heb ben buren, maar die wonen op afstand. We lopen de deur niet bij elkaar plat, maar als we elkaar nodig hebben, weten we elkaar te vinden.' Zo gaat dat aan de Hoofdweg, de stek waar Martin en Annemiek van der Werve in 1988 heen verhuis den. Annemiek: 'Ik hou van rust en vond het in de Kikkertstraat te druk.' Martin: 'Dat was ruim twin tig jaar geleden. Nu is het daar nog een keer zo druk geworden.' Martin (47) is geboren en getogen in De Cocksdorp. 'We woonden op Kikkerstraat 75. Het was ooit een smederij en voordat de katho lieke kerk werd gebouwd, een soort noodkerk. Ome Piet, had camping De Robbenjager. Zodoen de kwam ik daar ook.' Daar bivakkeerde ook Annemiek, destijds woonachtig in België. 'Ik kom hier al vanaf mijn vierde. Mijn ouders hadden er een stacaravan en als het even kon, gingen we naar Texel. Mijn vader was gek op vissen. Het mooie van de Robben- jager was dat als je een zwerm meeuwen zag, je wist dat er vis zat.' Martin: 'Geep.' Populair in de zomer waren de feestavonden in het Eierlandsche Huis. Annemiek: 'Er was disco en er traden beken de artiesten op.' Martin: 'Op don derdagavond, als er Durpermarkt werd gehouden, zat het er trap pende vol.' De twee leerden elkaar kennen. Annemiek: 'Martin was mijn vakantieliefde. Ik wist al snel dat Martin niet van het eiland af wilde, dus het was vanzelfspre kend dat ik hier zou blijven. Ik vond het geen straf. Ik bleef toch al steeds langer op Texel. Het was hier goedkoop. Met mijn zakgeld hield ik het hier veel langer uit dan elders.' Shezan, Sandra, Annemiek en Martin van der Werve in hun tuin in Eierland, ver van alle drukte. Na een poosje in de Kikkertstraat, verhuisden ze naar de Hoofdweg. Martin: 'Mensen zeiden toen wel dat we zo'n eind van het dorp gin gen wonen. Maar het is een goede keus geweest en we willen hier nooit meer weg. We hebben het dorp in al die jaren zien verande ren. Veel drukker, door het toeris me. Oude bekenden verdwenen en er kwam meer import wonen. Daar heb je minder mee, al komen we door de kinderen meer met hen in contact.' del: 'Drijfnat stond hij zich een keer bij de achterdeur uit te kle den.' Martin: 'Als kinderen na het spelen brandschoon blijven, is er wat mis.' Shezan groeide als Michael Jack son tijdens de Playbackshow uit tot ster van de avond. Martin: 'Hij werd Texels kampioen. Vroeger was hij zo verlegen, maar daar was op dat podium weinig meer van te merken.' In de woonkamer demonstreert Shezan de fameuze Buitenaf wonen betekent voor menig kind dat hij of zij wél bij vriendjes in het dorp gaat spelen, maar andersom niet. Shezan (11): 'Al mijn vrienden wonen in het dorp en daar speel ik regelmatig.' Martin: 'Maar als het in de zomer mooi weer is, moet je eens kijken hoe snel ze hier zijn.' Shezan: 'Dan kunnen we hier heerlijk bui ten spelen en hebben we in de tuin een zwembad. In de herfst spelen we verstoppertje in de maïs en in de winter bouwen we een iglo of spelen we op het onderge lopen land.' Daarbij belanden ze ook wel eens in de sloot. Anne miek wijst tot ver boven haar mid- In het interview vorige week met de vier jonge Cocksdorpers zijn enkele aanpassingen die zij in de tekst hadden aangebracht door de hectiek rond de dead line niet meegenomen. Hiervoor onze excuses. moonwalk. De eerste prijs leverde onder meer een etentje op in het Pangkoekhuus. Ook daar voerde hij zijn act op. Zijn vader: 'De gas ten waren wildenthousiast.' De knul uit Eierland weet al wat hij wil worden. 'Danser. Eerst wilde ik brandweerman worden, toen auto monteur, daarna kok, toen mari nier', somt hij een nog langere reeks op. Zijn moeder sluit niet uit dat zijn keus nog wel een paar keer zal veranderen. Of wellicht gaat hij meerdere din gen doen, zoals Martin. 'Op de LTS leerde ik voor timmerman, maar toen ik eind jaren zeventig van school kwam was het en was er geen werk. Toen mijn zwager vroeg of ik niet met hem mee wil de pieren spitten, ben ik dat gaan doen. Het verdiende lekker en ik heb dat twintig jaar gedaan. Ik heb nog een poosje bij de Gamma gewerkt, op De Krim en tegen woordig werk ik bij een schoon maakbedrijf. Ik heb dit huis ver bouwd en doe allerlei andere klusjes. Ze weten me overal voor te vinden. Nee zeggen gaat me niet goed af. Soms vragen ze me voor een klusje van een dag en zit ik daar zomaar twee weken.' Annemiek: 'Of zijn oude buur vrouw belt: Mag ik hem nog eens lenen?' Annemiek werkt al 22 jaar als ver pleegkundige in het Verpleeghuis. 'Als het aan mij ligt, ga ik er niet meer weg. Zo'n leuk beroep. Ik werk met dementerenden. Vroe ger lag het accent meer op de lichamelijke verzorging, tegen woordig op wonen en welzijn. We proberen de gewoontes van vroe ger er in te houden. Het zit hem vaak in de kleine dingen. Bijvoor beeld een hand vast houden, om te zorgen dat mensen zich veilig voelen. Maar iedere dag krijg je wat terug.' Terug naar de polder. Er wonen, heeft ook zijn keerzijde. Wijzend op de immense akker aan de overzijde van de Hoofdweg. 'Soms stuift het zó, dat de ramen dicht moeten. Het kan hier ook stormen als de beste. En we hadden ooit een rattenplaag. Er zaten er wel zestig, zülke jongens. Toen Marcel Wijtten daar die varkensstal bouw de, zag ik daar best tegen op. Maar als ik eerlijk ben, ruik ik het bijna nooit. En wat denk je van die kippenstront die ze hier af en toe uitrijden, tien keer erger dan een varkensstal. Maar gezonde boe- renlucht van koeien vind ik heer lijk. Het hoort er allemaal bij en je zult mij er nooit over horen.' Daar staan veel voordelen tegen over. Martin: 'Als er een vliegshow is, zitten wij eerste rang. De vorige keer hadden we de tuin vol, bar becue en biertap erbij.' Annemiek: 'In de tuin hoor je het flapperen van de parachutes en het gegier van de mensen eronder.' Ze zien uit naar het polderfeest van 24 tot en met 26 juni. Anne miek: 'Ik hou wel van een feestje en als er wat te organiseren is, dan ben ik daar meestal wel bij betrokken. Zoals bij de nieuw jaarsreceptie voor de Hoofdweg in de Kieviet en ik help om de twee jaar met het organiseren van het Koninginnedagfeest. Dat zou je niet verwachten van een Belg hè. Ik denk dat Arnold Boon me daar om heeft gevraagd de versiering van de Hoofdweg te coördineren.' Martin: 'Ik blijf dit keer op de ach tergrond. Maar Shezan en ik gaan wel een vlot bouwen voor de vlot- tenrace.' Hij kijkt uit naar de reü nie: 'Van de jongens waarmee ik vroeger optrok, zijn er heel wat vertrokken. Je verliest elkaar uit het oog. Zoals Ard Schraag, die naar Nieuw Zeeland is vertrokken. Het zou leuk zijn hem weer eens te spreken.' Annemiek kent hem ook: 'Ard, dat was echt een showman netje. ledereen was verliefd op hem.' De blik van de verslaggever dwaalt over de akker, met lange regels kiemplantjes. Wat zou er dit jaar gaan groeien? Martin: 'Misschien wel maïs. Best mooi, alleen zien we dan de molen van Het Noor den een poosje niet.' Tekst Gerard Timmerman Foto René Pop Willem Boot uit Opperdoes, geschiedschrijver van TESO, is zaterdag in Medemblik benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Het koninklijke lintje werd hem opgespeld ter gele genheid van het verschijnen van zijn 25ste boek. Een groot deel van de boeken die deze bankmedewerker uit Noord- Holland schreef, ging over de scheepvaart. Zijn interesse hier voor was gewekt toen hij als stu dent werkte op de laatste Neder landse stoomveerboot. In 1980 publiceerde hij het boek Texel- stoom over Texels Eigen Stoom boot Onderneming, dit nadat hij tegenover uitgever Henk van Wijk van Langeveld de Rooy had beweerd meer te weten over TESO dan Texel zelf wist. Als betrokken aandeelhouder van de veerdienst promoveerde oud- Willem Boot. TESO-directeur wijlen Theo Hoo- gerheide hem tijdens een aandeel houdersvergadering ooit tot Texelaar. Boot (59) staat bekend als iemand die nooit aanneemt wat niet kan worden bewezen. Zijn gedreven wijze van onderzoeken maakte hem onder meer tot geschiedschrijver van TESO, rede rij Doeksen, de Provinciale Stoom boot Diensten in Zeelend en de Urker boot. Tevens is hij oprichter van de Stichting Zeesleepboot Holland. In de aanloop naar het 100-jarig jubileum van TESO gaf toenmalig directeur Rob Wortel hem de opdracht: 'Schrijf een gedenkboek.' Beperkingen waren er niet. Het resulteerde in het stan daardwerk Een Eeuw Eigen met 479 pagina's wetenswaardigheden over TESO. Boots 25ste boek ging niet over de scheepvaart, maar over een chris telijke basisschool in Medemblik. 'Ze wisten wel dat ik boeken schreef en vroegen of ik dit wilde doen.' Het lintje werd hem opge speld door de burgemeester Van Eijk van Medemblik. KopGroep Bibliotheek Texel aan de Drijverstraat verkoopt vanaf deze week afgeschreven boe ken. Het aanbod omvat informatieve boeken voor jeugd en volwasse nen, literaire romans, thrillers, chicklits, jeugdboeken en andere genres. Ook zijn er een aantal speelfilms op DVD afgeschreven. Bibliotheekboeken worden afge schreven als de informatie verou derd is, als ze te weinig worden uitgeleend, als er een nieuwe druk van is verschenen of als ze bescha digd zijn of eenvoudig stukgelezen. Van de tijdschriften worden de oudere nummers verkocht. Vol wassen boeken kosten €1,50 per stuk, jeugdboeken €1,00, een bun del tijdschriften €1,50. De openingstijden zijn te vinden op www.kopgroepbibliotheken.nl. Donderdag 13 mei 2010 Hemelvaartsdag PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. ds. J. Glazema, dienst in De Poort, Elemert. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: Den Hoorn: 10.00 u. ds. K.F. Klaas- sen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 10.00 u. ds. F. van Hel den, Waddendienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. leesdienst. BAPTISTENGEMEENTE: De Fontein. Burdetstraat, Den Burg: 19.00 u. ev. R. Kool uit Hoofdddorp. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. The Gospeltrain. Zondag 16 mei 2010 Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, dienst in De Poort, Eiemert. Hervormde gemeente Waal, Koog, Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Woe. 12 mei 08.16 en 20.20 u. Don. 13 mei 08.55 en 21.15 u. Vrij. 14 mei 09.40 en 21.45 u. Zat. 15 mei 10.26 en 22.45 u. Zon. 16 mei 10.55 en 23.04 u. Ma. 17 mei 11.25 en 23.35 u. Din. 18 mei 11.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 6 mei laatste kwartier, zaterdag 8 mei doodtij. Donderdag 13 mei nieuwe maan, zater dag 15 mei springtij. Zondag 9 mei zon op 5.56 uur, onder 2118 uur; zondag 16 mei zon op 5.45 uur, onder 21.29 uur. Cjncn TmrL-Jixels in het hart* Uitgave van (media bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. K.F. Klaassen, viering Heilig Avondmaal. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. C. der Neder landen. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C. der Nederlanden. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. ds. D. de Wit. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. J. Jansen uit Julianadorp. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor. Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Respect voor autori teit i een bescherming voor u; Wacht torenstudie, 11.20 u.: Wandel door geest en kom zo je opdracht na. De hemel is dichterbij dan de naam hemelvaartsdag suggereert Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan In verband met de meivakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel wor den gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhard- laan. Donderdag: 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Maar ten Haverkamp, Kamerlid van het CDA 20.00 u. Nu Nelleke 21.00 u. Radio Noordholland Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. The music machine 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek: De Stam van de Holenbeer 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Nu Nelleke (H) 21.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Vlaswiek 10.45 u. Kerkdienst vanuit RK-kerk Den Burg met pastor Moltzer 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Neder landstalig) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.45 u. RK-kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 18.45 u. De keuze van... 20.00 u. Vergadering gemeenteraad Aansluitend Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Nu Nelleke 21.00 u. Radio Noordholland ïLL3TaJ.usiL.;A=-:

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 15