Cjrocn 7wartsJ'exeh in het harL, Geld voor onderzoek naar getijdencentrale - - ris Visser beschuldigt onderzoekers BOUWKAVELS DEN BURG Zie elders in deze krant! LANGEVELD DE R00Y <D Bouw loods Nagy mag doorgaan sTlEïIM Energie 'Overstappen op TexelEnergie is P-Nuts.' Woelmuis Heilig vuur [ABS www.texelseautopagina.ri Maak kennis met het werk van de provincie Kijk voor nieuws uit Noord-Holland in deze krant Texel'94 wijkt uit naar ZDH IS op donderdag 13 en vrijdag 14 mei gesloten. TEXELSE^COURANT Super deBoer Feest op het dak van eetcafé Sjans in de Dorpsstraat in De Koog. Daar werd gister middag pannenbier gedronken, omdat het hoogste punt van de nieuwbouw is bereikt. Aannemersbedrijf Nico van Heerwaarden uit Den Burg is er druk bezig het gebouw, dat in januari door een felle, uitslaande brand werd verwoest, te herbouwen. Exploitant Arnold Kaercher (Kets) verwacht dat Sjans op 4 juni weer open gaat. Op twee zijmuren na is alles aan het gebouw vernieuwd. 'We hebben ook een nieuwe keuken en daar gaat Eric de Duitser straks weer aan de slag. Hij is terug gekeerd en wordt chef-kok.' Boven het café komen opnieuw appartementen. Op de foto toost Kets (links met bier en vlag in de han den) met de medewerkers van Van Heer waarden. (Foto Jeroen van Hattum) OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12472 WOENSDAG 12 MEI 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 (Advertentie) Doelman Frans Stolk (63), fana tiek en voor de duvel niet bang, speelt zondag zijn laatste voet balwedstrijd. Texelaars Gaime Vlaming, Alexander Smit en Rody Penha hielpen in Afgha nistan bij de wederopbouw van het land. Annemiek en Martin van der Werve en hun kinderen zijn verknocht aan hun woonstek aan de Hoofd weg. TexelEnergie, Tel. 314939, info@texelenergie.nl Waddenfonds is een subsidiever zoek van circa een miljoen euro ingediend voor de realisatie. Vol gens Tocardo is daarmee in totaal een investering van €2,4 miljoen euro gemoeid. De beoogde con structie bestaat uit een ponton dat op het water drijft met daaronder twee propellers die door het getij in beweging worden gezet. Naar verwachting is tegen het eind van dit jaar duidelijk of de minister van VROM de aanvraag honoreert. Het Waddenfonds keerde in 2008 al eens €72.000,- uit voor een haalbaarheidsonder zoek. Realisatie van een getijden- centrale in het Marsdiep was aanvankelijk planologisch niet mogelijk, maar oud-minister Cra mer van VROM besloot eind 2008 het toch toe te staan. Meer elders in deze krant. www.speedheat.nl Dea er voor Texe Romein Dros te 321 263 TexelEnergie werkt aan alterna tieve financiering voor het groot schalige PV-project voor zonne- energie. Dit nadat duidelijk is geworden dat de gemeente niet met een garantstelling over de brug komt. De tijd zit de coöpera tie op de hielen. TexelEnergie is bij het fonds Stimu lering Duurzame Energie ingeloot voor vier grote PV-projecten Het gaat in totaal om circa 2000 vier kante meter aan zonnepanelen waarmee elektriciteit wordt opge wekt. Ter vergelijking: de totale oppervlakte aan zonnepanelen op het eiland is nu 4.200 vierkante meter. Als dit project doorgaat, betekent dat een toename van bijna vijftig procent. Bedoeling is dat de panelen worden gelegd op daken met een groot oppervlak, zoals boe- ren- en andere schuren. 'Kleine pro jecten bij particulieren zijn leuk, maar grote oppervlakten zetten meer zoden aan de dijk', motiveert Bren dan de Graaf van TexelEnergie deze keus. Hij verwacht dat de panelen jaarlijks 160.000 kWh aan stroom gaan opleveren, waarmee 50 huis houdens van stroom kunnen wor den voorzien. 'Zonne-energie past goed bij Texel, dat bekend staat als gebied met het hoogste aantal zon- ne-uren van Nederland. De techniek gaat snel vooruit, maar zonne-ener- gie is zonder subsidie financieel niet haalbaar. We praten over een inves tering van een ongeveer een half miljoen.' Omgerekend per woning is dat €10.000,-. Er kwam een kink in de kabel toen het nieuwe college het aanbod van oud-wethouder Peter Bakker, dat de gemeente garant zou staan voor de lening, weer introk. De Graaf: 'Een tegenvaller, want hierdoor is het proces behoorlijk vertraagd. We zijn inmiddels op zoek naar nieuwe financiering. Dat ziet er goed uit, Als we ze neerzetten gaat Texel een duurzame toekomst tegemoet! Maar die dingen leveren nauwelijks energie op en draaien alleen op subsidie! De molen van Schagen levert puur winst op, en genoeg stroom voor honderden huishou dens! Windmolens jagen alle toe risten weg, en ook nog eens alle vogels! Jagen ze ook de grauwe ganzen weg? Dat zou de boeren goed uitkomen. Hoe dan ook, we worden allemaal steenrijk, we kun nen leven van de wind! Die dingen leveren alleen wat op voor de eige naars en ze tasten de kernwaarden van Texel aan! En wat zijn dat dan, de kernwaar den van Texel? Rust, ruimte, natuur, nacht, een open landschap. Die molens maken dat alles kapot! Deze discussie lijkt wel een perpe tuum mobile: hij blijft draaien, altijd maar draaien, luisteren naar elkaar is er niet bij, en het houdt nooit op. Hé Brendan, is daar geen energie uit te halen? Woelmuis Met het ophangen van een span doek beschuldigt Albert Blom van de TX24 het NIOZ, Imares en LNV de 'slopers van de Waddenzee' te zijn. Blom, die al tientallen jaren op garnalen vist, geeft hiermee volgens eigen zeggen uiting aan 'jarenlange opgekropte woede over het beleid'. 'De visserman krijgt er steeds de schuld van dat het met de visstand zo slecht gaat, maar door het al jarenlang niet meer mogen toevoe gen van fosfaten (meststoffen) aan wasmiddelen, is de achteruitgang hierdoor op de Waddenzee een gegeven uit de dagelijkse praktijk. Maar dat zullen ze nooit toegeven.' Het betrachten van 'radiostilte' door genoemde onderzoeksinstituten wordt weersproken door voorlichter Jan Boon van het NIOZ, die dit onderbouwt door te wijzen op meerdere onderzoeken en publica ties. 'Maar het is de politiek die het beleid vaststelt.' Hij nodigt de vis sers uit eerst 'normaal contact' te zoeken, 'want volgens mij is het NIOZ zeer toegankelijk.' (Foto Bert Koning) MIÖZ IW1ARES en LNV N' .Jpers van de Waddenzee maar de tijd zit ons op de hielen en ik hoop dat we het op tijd rond krij gen, anders is de subsidietermijn verlopen. We hebben uitstel aange vraagd. Het zou ontzettend jammer zijn als we dit mislopen. Ook omdat het past in het gemeentelijk beleid en landschappelijk niet omstreden is.' TexelEnergie werkt ook aan nieu we plannen voor zonnestroom en heeft een aanvraag gedaan bij het Waddenfonds voor een groter PV- project, waarmee 10.000 vierkante meter aan zonnepanelen is gemoeid, een investering van €4,5 miljoen. Naam van het project, Texel eiland van de zon. Daarnaast tekent Texe lEnergie in op de SDE-subsidie voor grote PV systemen. Volgens De Graaf is er onder eigenaars van schuren voldoende animo om deel te nemen in het project, dat door TexelEnergie wordt geëxploiteerd. Ze incasseren een vergoeding voor de verhuur van hun dak en krijgen korting op de afname van stroom. Gegadigden voor het nieuwe pro ject kunnen zich aanmelden. Snel reageren is van belang, aanvragen moeten uiterlijk eind mei zijn inge diend om in aanmerking te komen voor SDE. üiatua Ruigendijk het terrein oprijdt. De gemeente had de ontsluiting via het Mienterglop in eerste instantie verboden. Nagy maakte daarte gen bezwaar, waarna het college heeft toegezegd de mogelijkhe den te toetsen aan de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). De bewoners van het Mienterglop wilden dat de bouw wordt geschorst totdat er duidelijkheid is. De raadsman van de bewoners noemde de kwestie tijdens de zit ting in april een 'heet hangijzer'. Hij stelt dat er voorlopig moet worden gestopt met de bouw, om een 'onontkoombare situatie' te voorkomen. Die ontstaat volgens hem als het pand eenmaal klaar is voor gebruik. Er is dan geen weg meer terug en dan móet er wel een ontsluiting komen, denkt hij. De rechter zag echter onvoldoen de aanknopingspunten en recht streeks belang om het verzoek tot voorlopige voorziening toe te wij zen. In verband met het Pinkstertoer- nooi dat op het eigen complex wordt gespeeld, wijkt Texel'94 zaterdag voor twee jeugdwedstrij den uit naar het veld van ZDH in Den Hoorn. Om 11.30 uur begint daar het treffen tussen Texel'94 D2 en ZDH D1. Om 13.00 uur treden Texel'94 C1 en Koedijk C3 tegen elkaar in het strijdperk. Dit is een extra wedstrijd om promotie naar een hogere klasse. mediabureau Maandag 17 mei zijn wij vanaf 8.30 uur weer geopend! Spinbaan 6, Den Burg, tel. 0222- 362630 (Advertentie) Cjrocn jwarL-Jixels in hel harL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): ^lBAlreE«EERS>#0 MiW Provincie Noord-Holland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De provincie, het rijk en de Euro pese Unie hebben geld beschik baar gesteld voor verder onder zoek naar de opwekking van energie uit het getijde in het Marsdiep. De drie investeren €3,2 miljoen in een vierjarig onderzoeksprogram ma, waarvan het plan voor een getijdencentrale in het Marsdiep onderdeel is. Het bedrijf Tocardo uit Zijdewind wil daar in 2011 een proefopstelling bouwen met twee turbines van 150 kilowatt. Volgens plan moet de proefopstelling in de jaren daarna uitgroeien tot een project van 60 turbines met een gezamenlijk vermogen van 5 megawatt. Het onderzoek is volgens project manager Luc Hamilton van het Tidal Testing Centre in Den Oever bedoeld om meer inzicht te krijgen in de effecten van een getijdens- troomcentrale op de omgeving. Aan het programma wordt meege werkt door het ECN in Petten, kennisinstituut Deltares in Delft, onderzoeksinstituut Marin in Wageningen, Tocardo, Blue Water in Hoofddorp, kenniscentrum WMC van de Technische Universi teit Delft en het NIOZ. 'Het is een mengeling van industrie en ken nisinstituten', aldus Hamilton. Het Tidal Testing Centre is voorzitter van het consortium. De initiatiefnemers zijn volgens directeur Hans van Breugel van Tocardo momenteel bezig de ver gunningen aan te vragen voor de proefopstelling in het Marsdiep. De zogeheten natuurtoets is nage noeg afgerond en geeft volgens Hamilton geen aanleiding tot com penserende maatregelen Bij het bouw werd geschorst totdat er duidelijkheid is over de ontslui ting van het terrein. Nagy laat een opslagloods met zes units bouwen en wil ontslui ting via het Mienterglop. Een groep omwonenden heeft hiertegen bij de gemeente bezwaar gemaakt omdat ze overlast van zwaar ver keer vrezen. Ze hebben liever dat het verkeer via de veel drukkere De bouw van een opslagloods door Nagy Beheer BV op het bedrijventerrein Nollekoog bij De Koog mag gewoon door gaan. Dat heeft de Alkmaarse voorzieningenrechter bepaald. Omwonenden wilden dat de

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1