'Wind en druppels vliegen in je gezicht' 'Getijdenenergie is goed exportproduct' 'Strandhuisjes kunnen niet eerder geplaatst' jp 72 TEXELSE 5 COURANT Veiligheidsregio goed voorbereid Programma zaalvoetbal Natuurwandeling Slager verwekt Texels geitenvlees voor senioren Ziekenhuis 'Niet meer diefstal fietsen dan anders' Volkslied Windmolens (7) MH H Wat ik zeggen wou WOENSDAG 12 MEI 2010 Op volle snelheid komen Janne en Rinke Giesen uit Doetinchem met hun vader aanstormen over de Waddenzee. Gezeten in red dingboot de Zalm maken ze ken nis met het werk van de KNRM, die zaterdag open dag hield. De familie Giesen beleeft het red dingwezen op twee manieren tege lijk. Terwijl de ene helft over de golven stuitert, doen de moeder en oma van de kinderen het rustiger aan op de Javazee van het red dingmuseum in Den Helder waar mee eveneens tochten worden gemaakt. Onderweg komt de Zalm langszij, zodat foto's gemaakt kun nen worden. Daarna stuurt schip per Rogier Krüger de reddingboot weer op volle vaart de golven in. 'De wind en de druppels vlogen je in het gezicht, maar het was heel gaaf om zo mee te varen', vertellen Janne en Rinke als ze weer op de wal staan. De kleren zijn nat gewor den, maar dat mag de pret niet drukken. Janne: 'Het schip ging zo hard als hij kon en je moest je onderweg goed vasthouden.' Circa 200 mensen maakten in Oudeschild een tocht met de Java zee, de Zalm of de Francine Kroe- sen. In De Cocksdorp stapten zo'n 250 belangstellenden aan boord van de Beursplein 5. Dat waren, door het regenachtige weer, min der mensen dan voorgaande jaren, maar volgens de KNRM was het toch een geslaagde dag. Er wer den in totaal 67 nieuwe donateurs ingeschreven, 37 in De Cocksdorp en 30 in De Koog. In het boothuis van De Cocksdorp vond de vis, gedoneerd door de kottervloot, gretig aftrek. Onder de bezoekers bevonden zich veel gezinnen met jonge kinderen. Bezoekers maalden overigens niet om het slechte weer. 'Zo zie je beter wat de mensen van de KNRM in het echt meemaken bij een red dingactie', zegt Eduard Terpstra als hij samen met Wendy en Kees Vlaming van de Beursplein stapt. De tocht heeft een speciaal tintje: Wendy is die dag negentien gewor den en vaart voor het eerst op een reddingboot. De 9-jarige Mylene Rodenburg en haar 9-jarige neef Ruud Nesken stappen ook enthou siast van boord. 'Supergaaf om mee te maken.' De eerste proefopstelling met twee turbines in het Marsdiep moet in de praktijk uitwijzen hoeveel stroom uit het getijde wordt gewonnen. Het moet vol gens Tocardo eveneens duidelijk maken of de opstelling op een juiste plek ligt. Dat blijkt uit een stappenplan van de onderneming over de getijden- centrale. In 2011/2012 wil het bedrijf de proefopstelling uitbrei den met 6 turbines van 450 kilo watt om verdere ervaring met ener gieopwekking op zee op te doen. Op basis van die resultaten valt een besluit of het te doen is ver schillende pontons in het Marsdiep te realiseren met in totaal 60 turbi nes onder water. Die moeten vol gens plan een gezamenlijk vermo gen van 5 megawatt hebben, zodat een eerste getijdenstroompark een feit is. Streven is die plannen in 2014 of 2015 gerealiseerd te krij gen. Daarmee is een investering van €31,3 miljoen gemoeid. Tocardo ziet de proefopstelling als demoprojecten om anderen te inte resseren in de mogelijkheden van getijdenenergie. Volgens het bedrijf ligt buiten Nederland op dat gebied een grote markt die zich razend snel ontwikkelt, waardoor getij- denstroom een goed exportpro duct kan worden. 'Maar we willen het graag dicht bij huis houden om mee te beginnen', aldus directeur Hans van Breugel van Tocardo. Het Marsdiep wordt gezien als geschikte locatie omdat er in ruime mate stromend water als natuurlij ke bron van energie aanwezig is. De ambitie van Texel om vanaf 2020 zelfvoorzienend te zijn in de opwekking van energie speelt eveneens een rol. Wat er straks met de in het Marsdiep opgewekte energie gaat gebeuren, is nog onderwerp van gesprek. Volgens Van Breugel wordt met Texel Ener gie gesproken, maar ook met de Noord-Hollandse Energie Coöpe ratie die enige tijd geleden is opge richt. Onderdeel van alle onderzoek is ook hoe de opgewekte energie op een goede manier aan land kan worden gebracht. Het NIOZ is een kleinere partner in het geheel. Het instituut heeft onderzoeksgegevens aan de initia tiefnemers ter beschikking gesteld en doet onderzoek naar de effec ten van de proefcentrale op de getijden en het slibtransport wordt gemeten. Bekeken wordt onder meer of zich straks onder de turbi nes geen slipophopingen voordoen of dat het materiaal wordt aange tast door het zeewater of begroeid raakt met zeepokken. Van de €3,2 miljoen van de provincie, het rijk en de Europese Unie komt €1,7 mil joen uit Brussel. Dat komt het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling. Waarom staat in de Strandnota dat particulieren en verenigingen hun strandhuisjes vanaf 15 april mogen plaatsen, maar staat de gemeente het niet eerder toe dan op 23 april? 'Eerder is niet haalbaar', laat het college van b en w weten. De redactie kreeg de vraag voorge legd naar aanleiding van de reactie van de gemeente op de ingezon den brief in de Texelse Courant van 30 april van mensen die hun huisje een paar dagen te vroeg hadden neergezet en werden teruggeflo ten. In de Strandnota die de raad in 2009 heeft vastgesteld, staat het verzoek om huisjes eerder te mogen plaatsen. Als uitgangspunt voor beleid is daarom opgenomen dat verenigingen en particulieren Uit een vergelijking door de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid blijkt dat de regio Noord-Holland Noord als een van de 25 regio's het beste is voorbereid op een ramp. Samen met de veiligheidsregio Gelder land-Midden scoorde NHN het beste in de praktijktoets. De praktijktoets is een van de drie onderdelen waarop de veiligheids regio's werden beoordeeld. Het zwaartepunt lag in de periode van mei 2008 tot en met eind 2009. In Noord-Holland Noord bleek een simulatie niet nodig, omdat het IOOV ervoor koos de duinbrand in Schoorl in augustus 2009 als toets te nemen. De veiligheidsregio scoorde daarbij goed op alle vier elementen: organisatie, alarmering, opschaling en informatiemanage ment. De slotconclusies van het onder zoek zijn te lezen in het rapport Rampenbestrijding op orde. Algemeen directeur Jos Stierhout van Veiligheidsregio Noord-Holland Noord noemt de uitkomsten van het rapport bemoedigend. 'Maar dit wil niet zeggen dat we nu op onze lauweren gaan rusten.' vanaf 15 april huisjes mogen plaat sen. Waarom dan toch net eerder dan 23 april? Een woordvoerder van de gemeente: 'Op 1 april krijgt de gemeente het betreffende strandgedeelte van Domeinen in pacht. Daarna moet nog veel werk worden verzet, zoals aanleg van riolering en andere voorbereidende werkzaamheden. Dit is de vroegst haalbare datum. We hebben dat met de huurders gecommuni ceerd.' Volgens de gemeente is 23 april relatief vroeg. 'In het verleden mochten de strandhuisjes pas in mei worden geplaatst.' Woensdag 12 mei 19.20 Klif/St da2-SVAP dal H'dijk Donderdag 13 mei geen zaalvoetbal Vrijdag 14 mei 18.45 ZDH D2-C/Sportsh D2 ZDH Bekerfinale tweede klasse: 19.30 Mantje 5-Krim 5 Kuipers Bekerfinale eerste/hoofdklasse: 20.30 Mantje 1-RAB 1 Bakker Zaaldienst: RAB Bouwmaterialen Uitslagen: Hoofdklasse: Mantje 1-RAB Bouw 1 3-8, RAB Bouw 2-C/Sportshop 1 5-5. Texelse senioren die hun kennis over de natuur willen opfrissen, kunnen donderdag 27 mei deel nemen aan de buitenactiviteit Biologie op herhaling. Onder leiding van Arthur Ooster- baan wordt een Jac. P. Thijsse lentewandeling gehouden in de Muy. Deze start om 14.00 uur bij de parkeerplaats bij de Muy en duurt tot 16.00 uur. Van de deelne mers wordt verwacht dat zij goed kunnen wandelen en zelf voor ver voer zorgen. De kosten zijn €2,50. Aanmelden kan bij de Stichting Welzijn Oude ren Texel, tel. 312696 of e-mail swot@texel.com. Texel is bekend van lamsvlees, maar als het aan slager Peter Haker ligt, dan wordt ook geitenvlees een gewaardeerd Texels product. 'Ik realiseer met best wel dat het moeilijk wordt, want de bekend heid van geitenvlees is gering. Maar ik vind het te makkelijk om te zeggen: dat wordt hem niet.' Deze week is hij gestart met het slachten van de eerste zending geitenvlees. De geiten zijn gefokt op de Eagles Ranch en een aantal koks uit Texel se restaurant hebben hun creativi teit er op losgelaten. 'Mensen raakten enthousiast en dat is een goed teken en het komt bij meer dere restaurants op het menu. Gei tenvlees heeft een smaak die zich niet laat vergelijken met ander vlees. Als ze het weten kijken men sen er nog wat vreemd naar, maar als je het voorzet zonder dat ze het weten, vinden ze het lekker.' Voor alsnog is Haker de enige slager op het eiland die Texels geitenvlees, dat verkrijgbaar is van eind april tot eind oktober, verwerkt. 'We begin nen klein, groeien kan altijd nog.' Het Gemini Ziekenhuis heeft voor Hemelvaartsdag een zondags dienst ingesteld. Het is dan niet mogelijk langs te komen voor een röntgenfoto, een bezoek te brengen aan een van de poliklinieken of voor bloedafname. Ook de bloedafnameposten in de regio zijn niet geopend en de labo ratoriummedewerkers bezoeken geen patiënten thuis. Op vrijdag 14 mei zijn alle afdelin gen geopend. Hoewel koud en nat door het regenachtige weer stapten zaterdag zo'n 250 mensen aan boord van de Beursplein 5 in De Cocksdorp voor een tocht op zee. (Foto Jeroen van Hattum) De familie Giesen uit Doetinchem klieft met de Zalm door de Wad denzee tijdens de open dag van de KNRM. (Foto Jeroen van Hattum) wLa i - -v *w-— T" Met een behulp van een search-and-rescue helikopter (SAR)wordt een hulpverlener in de Beursplein 5 uit De Cocksdorp gehesen. De KNRM oefende maandagavond met de helikopter in het Eierlandsche Gat wat op het strand bij paal 33 het nodige bekijks trok. De oefening vond redelijk dicht onder de kust plaats, waardoor het overzetten goed te zien was. (Foto Jeroen van Hattum) De search-and-rescue helikopter (SAR) werd maandagavond van alle kanten bekeken, nadat deze achter het boothuis van de KNRM aan de Volharding was geland. De brandweer van De Cocksdorp was aanwezig, omdat die er volgens procedure moet zijn als een SAR- helikopter landt. (Foto Jeroen van Hattum) Als dank voor hun inzet en begrip tijdens de werkzaamheden aan hun woning, hebben bewoners van de Tjakkerstraat deze week een bloe metje gekregen van Woontij. De renovatie van de woningen, die op een oor na is gevild, heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Vooral in het begin hadden Woontij zowel organisatorisch als uitvoe rend moeite met de grootte van het project. Inmiddels zijn bijna alle problemen in overleg met de bewoners opgelost. De werkzaamheden verplaatsen zich nu naar de Lieuw-straat. Het zal nog enkele maan den duren voor het hele project is afgesloten. Er worden op Texel op het moment niet meer fietsen gesto len dan in voorgaande jaren. Dat zegt de politie in een reactie op een rondgaand verhaal dat er een groep fietsendieven op Texel actief zou zijn. Volgens dat verhaal zou die het hebben gemunt op opafietsen met een stevig frame. Een paar Texe laars die woensdag hun fietsen in de Kantoorstraat parkeerden om naar het festival op de Groene- plaats te gaan, merkten na afloop dat hun rijwielen gestolen waren. Navraag leerde ze dat bij meer mensen fietsen waren gestolen. Een woordvoerder van de politie Noord-Holland Noord laat weten dat in de eerste vier maanden van dit jaar op het eiland 14 keer aan gifte van diefstal is gedaan. Dat is vergelijkbaar met dezelfde periode in voorgaande jaren. In 2009 werd in de eerste vier maanden van het jaar 11 keer aangifte gedaan, in 2008 20 keer, in 2007 15 keer en in 2006 18 keer. De woordvoerder wijst erop dat in de praktijk het aantal diefstallen hoger ligt. 'Gemiddeld wordt in een kwart van de gevallen aangifte bij de politie gedaan.' Volgens de woordvoerder is het echter geen onderwerp om te ver onachtzamen. 'Fietsendiefstal is een thema dat prioriteit heeft bin nen de politie Noord-Holland Noord. Als mensen tips hebben, houden we ons aanbevolen.' Hoe dom kunnen drie fanfarekorp sen zijn om een bevrijdingsconcert te openen met het Duitse volkslied. Ze hadden het 'nie gewusst'. Was er dan niemand die zei: 'Dit kunnen we niet maken?' En wat heeft het 4/5 meicomité met Duitse toeristen te maken? Waar zijn jullie mee bezig? Truus Witte, Den Burg. Windmolens Texel 100 procent duurzaam? Op Texel is het zonder meer mogelijk om dit te realiseren. Maar gezien de horizonvervuiling en het aantrekken van toeristen lijkt het mij een achterhaald idee. Laat Texel zoals het is! Een oude windmolen uit vroeger tijd behou den graag, maar geen moderne windmolens van 80-140 meter hoogte. Plaats deze op zee, zover uit de kust dat ze met een verrekij ker nog net zichtbaar zijn (levert ook weer geld op). Doe dit in goed overleg vooral op die plaatsen waar vissers niet, of heel moeilijk kunnen vissen. Het oppompen of boven komen van heet water onder druk bij De Cocksdorp kan de nodige energie en verwarming opleveren. Getijde nenergie en nano-energie uit over gang van zout naar zoet water bieden wellicht ook mogelijkheden. Ook zou onderzocht kunnen wor den wat het Wad aan methaangas kan opleveren. Misschien is dit wel genoeg om alle Waddeneilanden van neutrale energie te voorzien. Wie weet, mogelijkheden genoeg. Ik juich het behoud en restauratie van oude windmolens die vroeger gebruikt werden voor het malen van graan of het wegpompen van water zoals in Oudeschild en het Noorden van harte toe, maar geen moderne windmolens op plaatsen waar zij het landschap ontsieren! Conclusie: in overleg met Den Hel der grote bewaakte parkeerplaat sen aanleggen, op Texel krijgt iedere toerist de beschikking over een elektrische Tuk-Tuk tegen dezelfde of liever lagere kosten dan eigen vervoer, iedereen die dat wil krijgt de beschikking over een elektrische fiets en bagage wordt door een centraal systeem op tijd op de juiste bestemming afgele verd. Dit levert ook weer werkgele genheid op! Zo kun je nog veel meer mogelijk heden bedenken uit het rendement wat eigen energieopwekking ople vert. A. Bal, Heteren (al 40 jaar Texelganger)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5