BEZUINIGINGEN BIJ PROVINCIE NOORD-HOLLAND m TEXELSE S COURANT 5 VRAGEN AAN... VEILIG ZWEMMEN IN NOORD-HOLLAND RUIMTE VOOR DE GRUTTO JOHAN REMKES NIEUWE COMMISSARIS VAN DE KONINGIN NOORD-HOLLANDSE ZEILEVENEMENTEN Kijk ook op www.noord-holland.nl WOENSDAG 12 MEI 2010 Provincie Noord-Holland Verkeer en vers/oer, cultuurhistorie en ruimtelijke ordening en economie. Vanaf 20ii zijn dat de taken waarop de provincie Noord-Holland zich vooral gaat richten. Aan het hoofd van de provincie staat een algemeen bestuur: Provinciale Staten. De 55 leden hiervan zijn gekozen door de inwoners van Noord-Holland. Een van de Statenleden isAlwin Oortgiesen van de PvdA. 5- h Wie in het Noord-Hollandse landschap rondrijdt of wandelt, kan de grutto op de uitkijk zien staan. Alsof hij de koning van de weidevogels is. Helaas wordt hij bedreigd, blijkt uit recent onderzoek. De aanleiding voor de concentratie op deze kerntaken is een structurele bezuiniging van 65 miljoen vanaf 2011. Die bezuiniging is nodig, omdat de provincie minder geld van het Rijk krijgt (namelijk jaarlijks rond 40 miljoen). Ook tegenvallende rente- en belastingopbrengsten spelen een rol. De provincie gaat zich dus bezighouden met minder taken. De wettelijke taken, zoals het afgeven van vergunningen en het opstellen van de structuurvisie blijft de provincie natuurlijk gewoon uitvoeren. De bezuinigingen hebben gevolgen voor diverse instellingen die nu nog geld krijgen van de provincie. Veel subsidies verminderen of zullen geheel verdwijnen. De gesubsidieerde instellingen waren al geïnformeerd over een mogelijke korting op de subsidies. Op 11 mei hebben Gedeputeerde Staten (het dage lijks bestuur van de provincie) de gedetailleerde voorstellen vastgesteld en opgenomen in de zogeheten Kaderbrief. In juni worden in ver schillende commissies de voorstellen besproken. Op maandag 28 juni nemen Provinciale Staten (het algemeen bestuur van de provincie) een definitief besluit over de bezuinigings maatregelen. Hoe lang bent u al Statenlid? Sinds 2007. Waarom bent u Statenlid geworden? Dat is een lang verhaal. Politiek is iets waar ik niet makkelijk zonder kan. Ik ben ermee besmet geraakt. Sinds de middelbare school volg ik de landelijke politiek en als scholier ging ik regelmatig naar Den Haag om vele middagen op de tribune van de Tweede Kamer door te brengen. Ik voelde me toen al het meest verwant met de PvdA en werd politiek actief in Haarlem. De gemeentelijke politiek was direct en concreet en dat beviel meNiet voor niets werk ik al lang voor gemeenten. In die hoedanig heid heb ik veel met provincies te maken gehad Vanuit gemeenten wordt dat niet altijd als positief ervaren. Daar zag ik een uitdaging. Ik wil met mijn dubbelfunctie, als Statenlid en gemeentesecretaris, een brug slaan tussen twee bestuurslagen. Helaas werkten de affaires bij de provincie van afgelopen periode daarbij bepaald niet in het voordeel. Hoe ziet uw contact met de Noord-Hollanders eruit? Ik heb een website, maar ik moet bekennen dat ik die al een tijdje niet meer bijhoud. Sinds kort ben ik ook te vinden op Twitter (http://twitter.com/ alwinoo). Het liefst communiceer ik 'live'. Tijdens werkbezoeken of onlangs met hoorzittingen over de structuurvisie bijvoorbeeld. Wat is uw favoriete plek in de provincie Noord- Holland? Texel, Kennemerduinen, Haarlem, Amsterdam of thuis aan het water in WestFriesland; daar kan ik niet tussen kiezen. Wat gaat u deze maand doen voor de provincie? Al geruime tijd ben ik ervan overtuigd dat het niet goed gaat met de woningbouw. Eerder hebben we in de Staten aangedrongen op de komst van betaalbare woningen voor iedereen. Maar sinds de kredietcrisis wordt pas echt kritisch gekeken naar aantallen en soort woningen. Er is nu gelukkig meer oog voor behoud van landschap. Daarnaast blijf ik me inzetten om voor bijzondere doel groepen zoals starters, ouderen en mensen die aangepaste woningen nodig hebben voldoende woningen te hebben. Het nieuwe zwemseizoen is weer van start gegaan. Weten waar veilig gezwommen kan worden? De provincie Noord-Holland geeft via www.noord- holland.nl en de zwemwatertelefoon (0800-9986734) actuele informatie over de kwaliteit en veiligheid op alle i2t zwemplekken in Noord-Holland. De 121 officiële zwemplekken bevinden zich op 64 zwemlocaties, variërend van de stranden langs de Noordzee tot aan zwemgelegenheden in recreatie gebieden zoals Spaarnwoude en Geestmerambacht. Strand IJburg in Amsterdam en De Leers (Twiske) in Oostzaan zijn dit jaar toegevoegd aan de lijst van officiële locaties. Tijdens het zwemseizoen (1 mei tot 1 oktober) controleren de waterschappen en Rijkswaterstaat om de week de waterkwaliteit op de officiële zwem locaties. De provincie Noord-Holland houdt toezicht op de hygiëne en veiligheid van de zwemlocaties, en geeft een waarschuwing of zwemverbod af als de waterkwaliteitsmetingen daar aanleiding toe geven. Tijdens de waterkwaliteitscontroles wordt gekeken naar de aanwezigheid van schadelijke blauwalgen, parasieten en bacteriën. Met name blauwalgen kunnen in de zomermaanden voorkomen in het oppervlaktewater. Deze kunnen huidirritaties en maag- en darmstoornissen veroorzaken. Op www.noord-holland.nl is actuele informatie over de kwaliteit en veiligheid van zwemlocaties in Noord-Holland te vinden. Op de site staat een overzichtskaart met alle gecontroleerde zwem locaties. Via de RSS-feed kan iedereen zich abonneren op deze informatievoorziening. Ook de zwemwatertelefoon (0800-9986734) geeft actuele informatie over de kwaliteit van het zwemwater. Een derde van de wereldpopulatie van de grutto's broedt in Nederland. Gaat het hier dus mis, dan heeft het wereldwijd effect. Veertig jaar geleden broedden er ruim roo.ooo gruttopaartjes, nu nog maar zo'n 40.000. Van oudsher behoren de Noord-Hollandse polders van Laag Holland tot de rijkste weidevogelgebieden van ons land. Met gericht natuurbeheer werkt de provincie Noord-Holland, samen met agrariërs, terreinbeheerders, gemeenten en waterschappen aan het behoud van de grutto en andere weide vogels. Met een subsidieregeling stimuleert de provincie onder andere boeren om hun weiden voor weidevogels aantrekkelijk te maken. De regeling compenseert boeren voor gemiste inkomsten. Zo moet het lukken om de grutto te behouden. De natuur van Noord-Holland is enorm afwisselend met veel bijzondere planten en dieren. Daardoor is het een aantrekkelijke provincie om in te wonen, werken en recreëren. De natuur is een waardevolle hulpbron voor economische activiteiten zoals landbouw, recreatie en toerisme. Om aandacht te vragen voor het belang van soortenrijkdom is het jaar 2010 door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het 'Jaar van de biodiversiteit'. Dit jaar staat hier daarom steeds een dier uit Noord-Holland in het zonnetje. Colofon Mijn provincie Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal Noord-Hollandse huis-aan- huisbladen. Redactie: Provincie Noord-Holland, sectorcommunicatie, Postbus3007,2001 DA Haarlem, tel. 023 5143832, e-mail: mijnprovincie@noord-holland.nl Noord-Holland heeft vanaf juli een nieuwe commissaris van de Koningin. Johan Remkes maakt eerst zijn huidige termijn als VVD-Kamerlid af voordat hij naar Noord-Holland gaat. Tijdens een extra vergadering van Provinciale Staten van Noord-Holland wordt hij op donderdag 1 juli geïnstalleerd als commissaris van de Koningin. Johan Remkes is sinds eind 2006 lid van deTweede Kamer en was dat ook van 1993 tot 1998. Van 1998 tot 2002 was hij staatssecretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en van 2002 tot 2007 minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Als commissaris van de Koningin is hij voorzitter van het college van Gedeputeerde Staten en van Provinciale Staten. Tot juli neemt gedeputeerde Elisabeth Post de functie van commissaris waar. Het IJsselmeer isvan26tot30 mei hetdecorvan de Delta Lloyd Regatta. De regatta is een van de grootste internationale zeilevenementen ter wereld metais uitvalsbasis het International Sailing Center in Medemblik. Al jaren komen hier verschillende disciplines samen om op het open water hun strijd uitte vechten. De Medal Races van de olympischeen paralympische klassen vinden op zaterdag en zondag net onder de wal plaats. Leuk om te bekijken vanuit de haven zijn de provincie Noord-Holland Champions Races, een wedstrijd waarde dagwinnaars perzeilklasseaan meedoen. Op2gen30 mei isookin Medemblikvanallestedoen: een botenshow, lopen over water in een aquabubble, zeilen op het land, een nautische markt, muziek, optimistenraces voor de jeugd en een boottocht naar de zeilwedstrijden. Medemblik Nautiek is de perfecte combinatie van watersportrecreatie en topsport. Kijkookopwww.medembliknautiek.nl ofwww.deltalloydregatta.org. Een anderzeilevenementin Noord-Hollandse wateren isde YSY Ronde om Noord-Holland. Op 18 juni starten meer dan 250 schepen en 1000 beman ningsleden voor hun non-stop tocht van Muiden, via Enkhuizen, Kornwer- derzand naar IJmuiden. De provincie Noord-Holland is sponsor van de Delta Lloyd Regatta en de YSY Ronde om Noord-Holland. Naastde Delta Lloyd Regatta en de YSY Ronde om Noord-Holland isde provincie sponsorvan verschillende andere sport-en culturele evenementen in 2010 waaronder SAIL Amsterdam. m

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8