'In mijn beginjaren was ik een kamikazekeeper' Frans Stolk stond 50 jaar onder de lat www.texelsecourant.nl TEXELSE 9 COURANT Autodak vernield Betsema vijfde in 'off the road' Bijeenkomst over fietsroutes DAGELIJKS TEXELS NIEUWS WOENSDAG 12 MEI 2010 Frans en Christiaan Stolk: uit hetzelfde hout gesneden. Hij was fanatiek, voor de duvel niet bang en als hij op zondag moest voetballen, lag hij zater dagavond altijd ruim voor twaal ven in bed. Die bevlogenheid en het geluk dat hij maar weinig last had van blessures, bezorgden hem een rijke carrière als kee per, die ruim vijftig jaar zou duren, maar waaraan nu dan echt een einde komt. Samen met oud-teamgenoten van SV De Cocksdorp, Texelse Boys en ZDH speelt Frans Stolk zondag op 63-jarige leeftijd zijn afscheidswedstrijd. 'Onmogelijke situaties toch nog rechtzetten. Als iemand alleen op je afkomt, heb je in principe geen kans. Maar als je er dan nog een teen of vinger achter kunt krijgen, waardoor je het doelpunt voor komt, geeft dat veel voldoening', vertelt de scheidende keeper met glimmende ogen. Hij leerde het vak al vroeg. Op de tegels van het schoolplein in De Cocksdorp. 'Of je nou hard of zacht viel, dat maakte niet uit. Je wilde die bal toch uit je doel houden.' Zijn bezieling is ongetwijfeld aan geboren, maar werd verder ver sterkt door de beperkingen van de teams waarin hij speelde. 'Vooral in mijn beginjaren was ik een kamika zekeeper. Ik aarzelde nooit, dook overal voor en kwam als het nodig was mijn doel uit tot aan de mid denlijn. Bij SVC moest dat wel, want als ik het niet deed, verloren we met 10-0 of meer. Een aanval rustig opbouwen, was er niet bij. Daar hadden we gewoon de spe lers niet voor. In die jaren probeer de ik de bal zover mogelijk naar voren te schieten, liefst tot het strafschopgebied van de tegen stander aan toe. En dan nog gebeurde het dat twintig seconden later de bal bij mij in het doel lag.' Hij werd rond zijn tiende lid van SVC, waar hij ondanks zijn talent aanvankelijk niet altijd in het doel stond. 'Ik heb twee broers, Jan- Piet en Piet-Jan, die allebei ook goed konden keepen. Maar je kon nou eenmaal niet alle Stolken tege lijk in het doel zetten. De oudste was meestal keeper. Ik heb zelf op bijna alle plekken in het veld gestaan. Zelfs als linksbuiten. Ik kon goed schieten met links en rechts. Dat heb ik mezelf al vroeg aangeleerd en ik zeg het nu ook tegen mijn kleinzoon. Het is zo gemakkelijk als je tweebenig bent. Ook als keeper. Het gebeurde wel dat ik aan de rechterkant zere lie zen had van het schieten. Een ander zou misschien een week niet voetballen. Maar ik nam de achter- ballen gewoon met links.' Vlak nadat hij bij SVC voor zijn 25- jarig lidmaatschap was gehuldigd, stapte hij over naar Texelse Boys. Noodgedwongen, omdat het seni orenvoetbal in die tijd al weinig meer voorstelde in De Cocksdorp. 'Eerst gingen we op zaterdag voet ballen. Net als nu bij Oosterend omdat ze liever op zondag vrij had den, zodat ze zaterdagavond op stap konden. Ik vond het maar niks. Ik was - en ben nog steeds - gek van het sleutelen aan auto's en brommers en dat doe ik liever op zaterdag. Later raakte het voetbal helemaal op z'n oor bij SVC.' Bij Texelse Boys had hij het uitste kend naar zijn zin, maar moest hij wel wennen. 'Pieter Duin was onze laatste man. Een heel goede voet baller, maar in het begin liepen we elkaar steeds in de weg. Bij SVC was ik gewend als keeper gewend zelf in te grijpen als de bal in ons strafschopgebied kwam, bij de Boys deed Pieter dat. Later raak ten we steeds beter op elkaar inge speeld. In het tweede jaar werden we kampioen.' Stolk voelde zijn transfer als een stap hogerop. 'Bij de Boys speel den we het spelletje dat ik zo graag speelde. Passen en vrijlopen, in plaats van de Engelse lange halen. Het was een verademing dat de bal rustig rondging.' Toch kon hij zich ook wel eens storen. 'Ik was de gemakkelijkste niet. Dacht dat de bal altijd onder controle moest worden gehouden en begreep niet dat die soms zomaar bij een tegen stander belandde.' Hij lacht veront schuldigend: 'De adrenaline, hè. Die kwam als de wedstrijd begon en dat stopte pas als het af was.' Trainingen en wedstrijden, hij sloeg ze bijna nooit over. 'Daar staan wij Stolken wel om bekend. Ik deed er alles aan om fit te zijn. Op de zater dag voor een wedstrijd ging ik altijd op tijd naar bed. Voor twaal ven, maar liever nog om elf uur. En ik moest wel heel ziek zijn, wilde ik afbericht doen. En dan nog, met koorts heb ik mijn beste wedstrij den gespeeld. Ik herinner me een wedstrijd in Venhuizen. Samen met Marijke (zijn vrouw, red.) was ik er 's ochtends al op eigen gelegen heid heen gereisd. Naar vrienden, oud-Texelaars Wil Huizinga en Marian Zijm. Ik lag er voor dood op de bank, mijn hele maag was al leeg. Gelukkig reageer ik nogal goed op die zwarte pilletjes, Norit. Ik heb er een handjevol van geno men en ben naar het veld gegaan. Ik kreeg al gauw een koude rug. Gewoon, van de koorts. Maar ik was die middag onpasseerbaar. Op een gegeven moment kwamen de mensen langs de kant zelfs in opstand dat de bal er maar niet in ging. Pas op het allerlaatst scoorde de tegenstan der toch. Daar kon ik echt niks aan doen. In Oudendijk heb ik nog wel eens met een gekneusde duim in het doel gestaan. Het deed wel zeer, ik heb maar zoveel mogelijk met mijn andere hand gekeept.' Op de vraag wat er zo mooi aan keepen is, hoeft Stolk niet lang na te denken. 'Je moet het in je eentje doen. Ik doe graag dingen alleen, ook in mijn werk (Frans en Christi aan zijn samen eigenaar van Stolk Mechanisatie, red). Sleutelen doe je ook alleen. Daar kan ik dag en nacht mee bezig zijn. Het gebeurde wel dat ik de hele nacht wakker had gelegen, piekerend aan een klus, en dat ik 's ochtends mijn col lega vertelde: ik denk dat ik het weet, zo gaan we het maken... Er is nog nooit een probleem geweest dat ik niet kon oplossen. Een paar keer heb ik de hulp van de impor teur moeten inroepen. Maar ik ga net zo lang door, totdat ik weet hoe het moet. Zo heb ik ook helemaal alleen onze garage en een tuin huisje gebouwd en ik heb noten leren lezen uit een boekje. Ook op de keyboard heb ik dat. Ik ben er geen ster in, daar zijn mijn vingers veel te stram voor, maar ik kan honderden Ierse liedjes spelen, zonder dat ik ooit les heb gehad. Dat geldt ook voor tennis. Ik doe het graag alleen.' Stolk stond tot zijn veertigste in het doel bij Texelse Boys. Toen zoon Christiaan door een ernstige ziekte langdurig in het ziekenhuis beland de, besloot hij te stoppen. Nadat de situatie zich ten goede had gekeerd, wilde hij wel weer gaan voetballen, maar voelde hij er wei nig voor zijn jonge vervanger in de wielen te rijden. ZDH-keeper Doe- de de Vries bood uitkomst. 'Doede vertelde me dat hij wilde stoppen, maar geen opvolger te hebben. Ik ben toen naar Den Hoorn gegaan. Ik nam gelijk een paar jonge jon gens mee, waaronder Sander, onze oudste zoon. Hij raakte later voor zijn werk naar de overkant en werd keeper bij Zeeburgia.' Frans Stolk was zeer welkom bij de Zwaluwen, die net als eerder SVC een krappe selectie hadden. Hij zou er een jaar of vijf de vaste kracht onder de lat blijven, totdat hij besloot plaats te maken voor jong talent en zich weer aansloot bij Texelse Boys, bij het recreatie team ditmaal. Maar tot een defini tief afscheid van de Hoornders kwam het niet. 'Ik ben er nog jaren blijven meetrainen. Ook nadat Christiaan er de keeper werd. En als hij bij een wedstrijd verhinderd was, nam ik zijn plaats in.' Christiaan is uit hetzelfde hout gesneden als zijn vader. Met dezelfde gedrevenheid verdedigde hij de afgelopen veertien jaar het doel van ZDH. 'Een jaar of vijf, zes hebben we een heel goed team gehad. Ik ben twee keer gepromo veerd. Maar in die andere zeven, acht jaar hebben we veel verloren. Na een nederlaag kon ik wel eens een paar dagen ziek zijn. Dat is pas de laatste jaren wat minder gewor den. Maar ik heb er alleen maar goede jaren gehad en ben nooit met tegenzin naar Den Hoorn gegaan.' Hoewel hij pas 33 is, heeft Stolk junior besloten een stapje terug te doen. Hij stopt bij ZDH en volgt zijn vader op bij Texelse Boys. 'Dusanka (zijn vrouw, red.) en ik hebben voor ons bedrijf gekozen en besloten ook zelf de boekhouding te doen. Als je daar voor kiest, kun je het niet half doen. Bovendien vind ik dat Dusan ka ook recht heeft op een paar vrije avonden - ze zit op volleybal -, en wil ik niet elke keer oppas hoeven regelen voor onze kleine. We heb ben een heel leuke groep bij ZDH en ik was graag nog tien jaar door gegaan. Maar ik denk dat het zo beter is. Ons bedrijf komt nu een maal op de eerste plaats en niet voetbal.' Voor Stolk senior komt het einde van zijn keeperscarrière nu echt in zicht. 'Ik heb zoveel hobby's: muziek, de tuin, ik ben bezig een Jaguar uit 1966 te res taureren. Het wordt tijd dat ik daar tijd voor vrij ga maken. Maar ik heb Gerard Veeger, onze coach, al gezegd dat hij me in geval van nood mag bellen.' KADER De afscheidswedstrijd van Frans Stolk wordt gespeeld op het veld van SVC, achter het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. De wed strijd gaat tussen het recreatieteam van Texelse Boys en een combina tieteam van oud-ploeggenoten van SVC, ZDH en Texelse Boys. Kee pers zijn Frans en zoon Christiaan, die na rust van team wisselen. De aftrap is om 14.00 uur. Joop Rommets De politie is op zoek naar getuigen van vandalisme aan de Slingerweg in Den Burg. Daar, op de route van de meierblis naar het centrum van het dorp, heeft een onbekende tussen vrijdag 30 april 17.00 uur en zaterdag 1 mei 13.30 uur een auto vernield. Het dak was ingedeukt, vermoedelijk omdat iemand er overheen heeft gelopen. Wie iets verdachts heeft gezien of meer weet, kan contact opnemen met de politie via tel. 0900-8844 (lokaal tarief). Mountainbiker Denise Betsema is zondag in een zogenoemde berg- race off the road in Oss (de twee de van dit seizoen) op de vijfde plaats geëindigd. Ze was erg tevreden met deze uitslag, gerea liseerd op een technisch lastig parcours met veel steile beklim mingen en afdalingen Betsema startte sterk en reed al snel op de derde plaats, maar kwam daarna door een stuur- foutje ongelukkig ten val. Ze her stelde zich knap, maar gevolg was wel dat ze het grootste deel van de wedstrijd solo op de vier de plaats reed. In de voorlaatste ronde kreeg ze concurrentie van Laura van Regenmortel, maar in een tumultueus slot verwees ze haar definitief naar de vijfde plaats. Het opnemen van paden en wegen in het te realiseren Fietsroutenet werk. Dat is onderwerp van de bij eenkomst die de Stichting Duur zaam Texel woensdag 19 mei in het VW-gebouw in Den Burg belegt. Duurzaam Texel heeft van de Stich ting Toeristisch Investeringsfonds Texel (STIFT) een toezegging voor een financiële bijdrage voor het aanleggen van een Fietsroutenet werk op het eiland. Dat is een net werk van paden en routes die met knooppunten met elk een uniek nummer aan elkaar verbonden zijn. De fietser stippelt zelf een route uit, vooraf of ter plekke, van knooppunt naar knooppunt. Een netwerk biedt dus een scala aan variabele fiets routes. Met het Texelse Fietsrou tenetwerk worden minimaal dertig knooppunten gerealiseerd in een nader te bepalen route van onge veer 120 kilometer, waarin opgeno men de Thijsseroute en de Eierland Thijsseroute. Duurzaam Texel meldt dat bij het plaatsen van begelei dende bordjes en panelen goed rekening wordt gehouden met het landschap. De uitvoering van het project wordt aanbesteed. Bedoe ling is dat het netwerk eind februari klaar is. Landelijk zijn de netwerken een succes. Met de aanleg van het Texelse netwerk is straks heel Noord-Holland voorzien. Duurzaam Texel nodigt belangstellenden uit woensdag 19 mei mee te denken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, staat onder leiding van bestuurslid Wouter de Waal en duurt ongeveer een uur. Slecht weer bracht vrijdag vroeg in de morgen een grote verkeers stroom naar de veerhaven op gang. Binnen een uur groeide de drukte aan tot 1500 tot 2000 auto's, meldt TESO. Die pasten niet op het opstelterrein, zodat automobilisten het fietspad op werden gestuurd. Bij Zuidhaffel gebeurde dat door Jan Zoetelief. (Foto Gerard Timmerman) De TX29 Helena Elisabeth' keerde vrijdagmorgen terug met een niet alledaagse visvangst. De Sumwinger van de firma Drijver uit Oosterend had een kleurrijke lipvis in de netten gekregen. De lipvis, hier getoond door jongste opvarende Micheal van Spelden, werd gevangen in het Diepe Gat ten westen van Texel. (Foto Bert Koning) Het kampioenschap in de hoofdklasse zaalvoetbal is ook dit jaar voor RAB 1. Het team, dat vrijdag 14 mei de bekerfinale tegen Mantje 1 speelt, verloor niet meer dan twee wedstrijden. Op de foto het win nende team. Bovenste rij: Maurice de Groot, Ron Boersma, coach Wim Koorn, Ruben Duinker en Niek van Egmond. Onderste rij: Pieter-Jan Eelman, Erik van Es, Alexander Smit, John List, Simon Brand en vaste grensrechter Jos Bakker. Ook nadat de vier windmolens bij de Waddenhaven zijn neergehaald, is er nog volop werk voor het sloopbedrijf Van Vliet uit Utrecht. De wieken die als eerste werden verwijderd, worden elders hergebruikt. Maar de gondels en de enorme masten worden de komende dagen tot schroot versneden. Ook Texelaar Jaap Zijm, van smederij- en dok- bedrijf Texvis uit Oudeschild was druk doende om in de gestreken masten het ijzer te versnijden voor verdere afvoer. (Foto Bert Koning)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9