(jroen ^wartsj'exeh in het harL, Minister Verburg bezoekt Texel Verhoogde sterfte onder konijnen Opzomerdag in park fill Texel'94 promoveert MOZ, IMARES en LNV 'Plekken uitbreiden zonder aanvraag' Eschweiler wint vier keer goud Inzameling plastic TEXELSEifcoURANT Een leuk dagje uit voor het hele gezin! Leo van der Vaart van Ecomare vertelt een der Spek van Staatsbosbeheer was er een groep kinderen tijdens de natuurmarkt in de geleidelijk verloop van bezoekers, waardoor Dennen een spannend verhaal over dieren in zich geen piekdrukte voordeed. Diverse de duinen die elkaar moeten helpen om een organisaties, waarvan het merendeel betrok- probleem op te lossen. De markt, die jaarlijks ken bij het nationaal park, deden mee aan de wordt gehouden, trok naar schatting tussen markt, de 2000 en 2500 bezoekers. Volgens Erik van Elektrische Vloerverwarming VAKGAI^GE^ TEXEL www.texelseautopagina.n Het beste van ons land proefje in KijK voor een boerderij bij jou ia^de buuri- op axmpkvxrA OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12473 Verschijnt dinsdag en vrijdag DINSDAG 18 MEI 2010 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Met het ontste ken van een vuur in de Maartens kerk in Ooste rend het kunst evenement Hei lig Vuur geopend. .Is er nog ruimte voor visserij in de Waddenzee? Vissers klagen dat ze worden gehinderd door onderzoekers. Die verschillen van mening over het effect van fosfaat. De Texelse Cou rant verdiepte zich in de pro blemen van dementerende eilandgenoten. Oude tractoren, (vrachtauto's, brommers en motoren en trekkertrekwed- strijden op het Pinksterevene ment. (Foto Jeroen van Hattum) In de Eierlandsche duinen doet zich een verhoogde sterfte voor onder wilde konijnen. Staatsbos beheer gaat er vanuit dat er sprake is van een nieuwe uit braak van myxomatose. Medewerkers van Staatsbosbe heer hebben sinds twee weken tientallen dode konijnen in het duingebied gevonden. De dieren hebben zwellingen aan ogen en anus, een symptoom van myxo matose. Woordvoerder Erik van der Spek van Staatsbosbeheer schat dat inmiddels honderden konijnen aan het virus moeten zijn overleden. Een deel blijft aan het zicht ontrok ken, omdat de kadavers al vrij snel door andere dieren worden opge geten. De oorzaak van de huidige uitbraak is onbekend en er wordt ook geen nader onderzoek naar gedaan. Myxomatose is volgens Van der Spek permanent aanwezig, maar over het algemeen zonder grote DEN BURG: GROEN ZWART UIT 'T HART. AMIRA- BLAUW PAST BIJ JOU. gevolgen. Konijnen dragen het virus aan elkaar over via vlooien, muggen en andere vliegende beestjes. Myxomatose is niet overdraagbaar van konijn op mens. Van der Spek adviseert mensen die een dood konijn oppakken wel handschoe nen aan te trekken of na afloop de handen goed te wassen, omdat er ook andere ziektekiemen aanwezig kunnen zijn. Het kan geen kwaad als een hond in contact komt met een overleden konijn. 'Al blijft het natuurlijk minder fris als zo'n dier al een paar dagen dood is.' Volgens Van der Spek is de nieuwe Texel'94 is terug in de vierde klas se. De club uit Den Burg promo veerde zondag na 2-5 winst in de nacompetitie tegen Con Zelo uit Waarland. Donderdag werd al met 2-1 gewonnen van DTS uit Oud karspel. Texel'94 promoveerde in 2008 voor het laatst naar de vierde klasse, maar degradeerde in 2009. Op de foto bovenin van links naar rechts: Pim de Lugt, grensrechter sterfte een tegenslag voor het wil de konijnenbestand dat herstellen de was van vorige uitbraken van myxomatose en VHS, een ander virus dat veel slachtoffers onder konijnen kan maken. De sterfte is niet bevorderlijk voor flora en fau na, omdat wilde konijnen door het graven van holen in het duingebied op microschaal dynamiek op gang houden. Ze zorgen er eveneens voor dat begroeiing in het duinge bied laag blijft. Volgens Van der Spek wordt elders in het land inmiddels een proef gehouden met het kunstmatig aan brengen van konijnenholen en het uitzetten van konijnen om te voor komen dat ze volledig uit een land schap verdwijnen. 'De uitkomsten van dat onderzoek worden met belangstelling gevolgd.' De ver hoogde sterfte doet zich voorals nog alleen voor in de Eierlandsche duinen. Henk de Ruyter, Niek van Egmond, Joey van der Vis, Barry de Vries, keeper Dennis Schouwstra, Jeroen Vlaming, trainer Ben Jansen, elftal begeleider Rob van der Stap, Jacob Krijnen en Steffan Vlaming. Onderin van links naar rechts: Bart de Lugt, Daan Wessels, Niels Dub belt, Bart Boogaard, Mathijs de Lugt, Lesley Koning en Sander Legierse. (Foto Jeroen van Hattum) Demissionair minister Gerda Verburg brengt zaterdag 22 mei een bezoek aan Texel. Haar komst is onderdeel van de ver kiezingscampagne die haar par tij CDA voert voor de Tweede Kamer. In het teken van de duurzame vis serij zal zij een demonstratie bij wonen van de Sumwing door Jaap van der Vis van de TX 36. Verburg brengt ook een bezoek aan Waal enburg. Sprekers van de Provincie Noord-Holland, van de Commis sie Investeringsfonds Landelijk Marga Lakwijk en Pieternel Geurtz willen zaterdag 12 juni een 'opzomerdag' houden in het park achter het raadhuis in Den Burg. De twee hebben de gemeente en ondernemers in de buurt gevraagd medewerking te verlenen. Ze hopen dat met hulp van veel men sen en bedrijven in één dag een berg werk kan worden verzet, zodat er een mooi park ontstaat waar Texelaars trots op kunnen Agrariërs die nu al kampeer plaatsen exploiteren mogen, als het aan D66 ligt, dit seizoen het aantal eenheden naar vijftien uit breiden zónder dat ze een aan vraag bij de gemeente hoeven in te dienen. Dat voorstel wil de fractie van avond indienen in de raadsverga dering. Het is een aanvulling op een voorstel van het college om, vooruitlopend op het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied, een uitbreiding van tien naar vijf tien plaatsen te gedogen. Sverre Eschweiler heeft bij A-Kring- wedstrijden voor zwemmers afge lopen weekeinde vier gouden medailles gewonnen. Op drie afstanden verbeterde hij zijn per soonlijk record. Knap, gezien ook de net door hem afgeronde zware trainingsstage in Frankrijk. De 200 meter wisselslag voltooid Gebied en van de Agrarische Jon geren Texel praten Verburg bij over landbouw en natuur en de tot zijn. 'We kunnen wel blijven roepen dat de gemeente dit moet doen of dat moet doen, maar het is óns dorp en óns park.' Het park ligt er nu verloren bij en wordt amper gebruikt. Geurtz en Lakwijk zijn bezig vervallen plekken in het cen trum in kaart te brengen, zodat die kunnen worden opgeknapt. Ze begonnen recent met de paaltjes in de Warmoesstraat. Bedoeling is dat de gemeente vóór 12 juni afval en onkruid ver- D66 zegt te hopen dat met het aanvullende voorstel duidelijkheid wordt geschapen. Volgens de par tij lijkt er nu onduidelijkheid te bestaan, omdat in het concept- raadsprogramma is geschreven dat bij uitbreiding 'onverminderd geldt dat aanvragers aan de gel dende criteria moeten voldoen.' D66 wil die zin uit het concept- raadsprogramma halen en ervan uitgaan dat agrariërs die kampeer plaatsen exploiteren automatisch aan de geldende criteria voldoen. Het voorstel van het college moet nog besproken worden in de raads commissie Grondgebied van 14 juni en staat op de agenda van de raadsvergadering die op 6 juli wordt gehouden. hij in 2.17.65 minuten, een verbete ring van zijn PR met ruim acht seconden. Voor de 50 meter rug slag had hij 27.48 nodig en voor de 100 meter vrije slag 53.52. Ook dit waren verbeteringen van zijn PR. Op de 100 meter rugslag finishte hij in 59.80, ruim genoeg voor de eerste plaats. Op de 50 meter vrije slag tikte hij, tegelijk met een ande re zwemmer, aan in 25.10. Eschwei ler kreeg op deze afstand de zilve ren medaille toegekend. standkoming van de Ecologische Hoofdstructuur op Texel. Daarna maakt ze onder leiding van Natuur monumenten een wandeling door het gebied, onder meer om weide vogels en bloeiende orchideeën te aanschouwen. Sluitstuk vormt een bezoek aan het Pinkster Evenement van de Oude Trekkers en Motoren Vereni ging. Daar reikt ze prijzen uit aan de jonge winnaars van de Gras- maaiertrek die 's morgens verre den wordt. wijdert en struiken snoeit, zodat daarna de rest kan gebeuren. Geurtz en Lakwijk hopen dat men sen willen helpen met onder meer verf, sponsorgeld en veel bloe men, planten, struiken en jonge boompjes. Ze zeggen eveneens op zoek te zijn naar nieuwe vuil nisbakken, kastjes voor honden poepzakjes, roestvrijstalen asbak ken en een eenvoudig speeltoestel voor kinderen. Mensen die willen helpen kunnen zich aanmelden bij Lakwijk op 06- 53275788 of bij Geurtz op 312180. Bij haar kunnen aan de Warmoes straat 55 in Den Burg ook plantjes voor het park worden afgegeven. SP GG lira www.speedheat.nl HcA fj Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 j Niet alle plastic afval is geschikt voor recycling. Bij de tot dusver op Texel gehouden inzamelingen wer den ook tuinstoelen, plastic speel goed, wasteilen en kratten aange boden, wat niet de bedoeling is. Bij de gisteren begonnen inzameling zullen deze dan ook niet meer wor den meegenomen. Alleen verpak kingsplastic (géén piepschuim of landbouwplastic) in de speciale doorzichtige 'Heroes'-zakken die bij de gemeente en de meeste supermarkten verkrijgbaar zijn, komt in aanmerking. De volgende inzameldata zijn te vinden op de site www.texel.nl, het Texelse tele foonboekje en de gids Wie Wat Waar. (Advertentie) (jnca 'Zwartsjixeh in het hart- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. TisS»

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1