Expositie Stiehl in Rog Bezuinigingen komen hard aan TEXELSE 5 COURANT Joyce Bos spreekt in Café Doodgewoon Cees Boks wint Gele Lis-beker Bridgeclub Alert Inschrijven trio's voor kwarttriatlon Hondentraining Fietstocht met Pinksteren Rondje over golfbaan Gefeliciteerd! Grote kunstmarkt Emile Roemer op Radio Texel Herrie in het hotel Ontheffing Blauwvinger Stolpboerderij Zaandammerdijk Derde plaats voor Cees Dijkema Wat ik zeggen wou Hoewel definitieve voorstellen pas volgende maand aan de gemeenteraad zullen worden voorgelegd, laten b en w nu al weten dat de op handen zijnde bezuinigingen hard zullen aan komen en door iedereen zullen worden gevoeld. 'Als we niets doen, komen we binnen enkele jaren voor een structureel tekort te staan van drie tot vier miljoen euro', zegt wethouder Eric Her cules. De operatie om de inkomsten te verhogen en de uitgaven te beper ken zal veel ingrijpender zijn dan de bezuinigingen die Texel in het verleden soms moest doorvoeren. Het heeft alles te maken met de bezuinigingen waartoe het rijk zich gedwongen ziet. In de uitkeringen uit het gemeentefonds (de belang rijkste inkomstenbron van de gemeente) zal drastisch worden gesneden en het daardoor gemiste geld moeten de gemeenten ergens anders vandaan halen. Welke mogelijkheden er zijn was onder werp van discussie tijdens twee collegevergaderingen die volgens Hercules tot diep in de nacht duur den. Wat intussen vast staat, is dat niet zal worden beknibbeld op sociale voorzieningen en dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Vacatures die ontstaan door natuurlijk verloop zullen in veel gevallen niet worden ingevuld. Ook verhoging van de op Texel zeer lage Onroerend Zaak-belasting (OZB) ligt niet in het voornemen, omdat de coalitie heeft afgespro ken dat aan deze belasting niet zal worden getornd. Wel wordt gedacht aan het doelmatiger en daardoor goedkoper uitvoeren van taken, minder inhuren van derden zoals externe adviesbureaus en aan 'strategisch budgetteren', een kos tenbesparende methode waarmee onder andere de gemeente Haar lem goede ervaring heeft opge daan. De bedoeling is dat het college in juni een sluitend pakket van maat regelen aan de gemeenteraad voorlegt. Raadsleden die het daar niet mee eens zijn, moeten met tegenvoorstellen komen die ten minste hetzelfde financiële resul taat hebben. In de Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg wordt dinsdag 1 juni het eerste Café Doodge woon gehouden, een ontmoe tingsplaats voor mensen met kanker, hun familie en naasten. De initiatiefnemers en vrijwilligers van Café Doodgewoon, allemaal mensen die vanuit hun ervaring of professioneel bij het thema betrok ken zijn, hebben de eerste twee caféavonden, gepland op 1 juni en 6 juli, inhoudelijk ingevuld. Samen met de gasten zal gekeken wor den welke verdere invulling Café Doodgewoon Texel vanaf septem ber zal krijgen. In Café Doodgewoon praten (ervarings)deskundigen, zorgver leners en andere belangstellenden met elkaar. In een ongedwongen sfeer, net als in een gewoon café. Daarbij worden ook informatie en tips uitgewisseld. Op de eerste avond wordt het woord gevoerd door Joyce Bos en Karin Somers, haar mantelzorgen De muziek wordt verzorgd door Willem Beer- ling. Het Café Doodgewoon is geopend van 19.15 tot 21.30 uur. Aanmel den is niet nodig, de toegang is gratis. Voor meer informatie: SWOT, tel. 312696 of email swot@texel.com. Met 70 slagen netto heeft Cees Boks zondag op de golfbaan de Gele Lis maandbeker gewon nen. Tevens kwalificeerde hij zich voor de halve finale van de Pro-am van het KLM Open. Ook Maricus van de Wetering, die met 40 stablefordpunten eerste werd in de tweede categorie, plaatst zich voor het KLM Open. Hans Bakker, die eveneens 70 sla gen nodig had, eindigde als twee de in de eerste categorie, voor Martin Siebbeles (71). In de tweede categorie was de tweede plaats voor Adrie Huiding, die 37 punten scoorde. Ivor van Onzen was met eveneens 37 punten een goede derde. Brigitte van der Velden werd met 37 punten eerste in de derde categorie. Hier werden Tonny van Koppen en Harry Schepers tweede en derde. Longest drives werden geslagen door Arnold Wesselman en Thea Bakker, de neary's kwa men op naam van Josje Eelman en Thomas Wassenaar. Alle golfers kregen een extra prijs van Piet en Petra Harman van De Gele Lis. Dick de Chavonnes en Els Witte hebben met een gemiddelde van 57 procent de vierde ronde van bridgeclub Alert gewonnen. Tweede werden Peter Witte en Peter Witte en Lies de Chavon nes (55,16 procent), derde Jan Veenendaal en Piet Bakelaar (55,08). De B-lijn werd gewonnen door Piet Daalder en Miriam Schwitzer met 58,69 procent. Jan Hoogerheide en Jan Jonkergouw eindigden op een tweede plaats (58,17), Aad en Gré Boogaard werden derde (57,03). De vierde plaats in de A-lijn werd ingenomen door Frida Tim mer en Jan Bloem (54,62), in de B-lijn door Jos Bergman en Jo Cnossen (57,02). Tot half september houdt de club elke woensdag een open drive in De Bijenkorf in Oosterend. Deze begint om 19.45 uur, aanmelden kan tot 19.30 uur. Eind september begint een cursus voor beginnende bridgers. Aanmelden kan bij de docenten Frida Timmer (tel. 329601) en Anja Koot (tel. 318705). Voor de kwarttriatlon, die op 17 juli wordt gehouden, is nog plaats voor vijf trio-estafette- teams op de 'kwart' afstand. Deelnemers kunnen zich nog tot 1 juni aanmelden via www. wielercomitetexel.nl. Tot nu toe telt de kwarttriatlon 227 inschrijvingen. 156 sporters heb ben zich opgegeven voor de kwart afstand, 51 voor de één-achtste. Voor beide categorieën is een wachtlijst aangelegd. Mocht het maximumaantal van 25 trio's op 1 juni niet worden bereikt, worden de opengevallen plaatsen weggeven aan individuele deelnemers op de wachtlijst. Het evenement begint zaterdag 17 juli om 13.00 uur bij Dijkmanshui zen. Daar vindt ook de finish plaats. Inschrijven voor een trio kost €31 ,- In eetcafé De Rog in De Cocksdorp is tot en met de viering van het 175 jarig bestaan van Eierland eind juni een expositie van Angelina Stiehl uit De Cocksdorp te zien. Er han gen figuratieve schilderijen van haar hand en schilderijen van de omgeving van het dorp. Voor hondenbezitters die hun dier goede manieren willen bijbrengen, gaan begin juni trainingen van start, zowel voor pups als 'gevorderde' honden. De cursus bestaat uit acht lessen. Er wordt op een 'positieve manier' getraind, wat inhoudt dat gewenst gedrag wordt beloond. De lessen vinden plaats nabij Den Burg en worden door een gediplo meerde trainer annex gedragsthe rapeut gegeven. Honden van alle rassen zijn welkom Voor meer informatie: Suzan Vla ming, tel: 06-20600942 of e-mail smvsmv@hotmail.com. Zie ook www.clinidogs.com. Alle racefietsliefhebbers zijn uit genodigd om eerste Pinkster dag mee te rijden in een tocht van de Vrije Renners. Deelnemers vertrekken met de boot van 9.00 uur naar Enkhuizen, waar de boot wordt genomen naar Stavoren. Daar vandaan voert de tocht via Zürich, de Afsluitdijk en Wieringen terug naar Den Helder. Mocht de wind uit de 'verkeerde' hoek komen, dan wordt de route andersom verreden. Van de deel nemers rijders wordt verwacht dat ze een helm dragen en zelf provi and en reservespullen meenemen. Voor meer informatie: tel. 312184. Deelnemers aan de Ronde om Texel kunnen zaterdag 17 juni op de golfbaan meespelen met het Rondje De Texelse. Mits zij in het bezit zijn van een golf- vaardigheidsbewijs. Het 'rondje' op de golfbaan wordt gezien als een goede aanvulling op het zeilevenement. De wedstrijd wordt over negen holes gespeeld en dankzij sponsoring door Sapph zijn er voor de deelnemers nauwe lijks kosten aan verbonden. Het aantal plaatsen is beperkt tot 36, aanmelden kan via e-mailadres thesailmakers@gmail.com. Aan alle sportvrienden, Van harte gefeliciteerd met dit prachtige succes! Texel'94 hoort thuis in de 4e klasse, dat vinden wij toch allemaal? Jan, van harte bedankt voor alle verslagen van het afgelopen seizoen. Jacques Dijt, Den Burg Onder de naam Petit Montmartre houdt Café De Kroonprins in Oos terend zaterdag 22, zondag 23 en maandag 24 mei een kunstmarkt. In de binnentuin exposeren meren deels Texelse inzenders die lid zijn van kunstenaarsvereniging Zout grote en kleine kunstwerken van meerdere disciplines, van schilde rijen tot keramiek. De markt is geopend van 11.00 tot 16.00 uur, de toegang is gratis. Om de expositie een Frans accent te geven, speelt Frans Pieterse chan sons. mittnW DINSDAG 18 MEI 2010 Luke van Heek wordt door zijn vader Henk van Heek uit Rossum in de Dennen in een boom gehesen om tussen de takken een bel te luiden. Zijn moeder Mariella en broer Robin kijken toe. Het was één van de opdrachten van het Hazenpad dat ouders en kinderen zaterdag kon den lopen tijdens de natuurmarkt op het Turfveld. Het Hazenpad, uitgezet door de organisatoren van de Wampex, bevatte diverse ludieke opdrachten. Kinderen konden via touwen boven de grond van boom naar boom wandelen, muziek maken op een xylofoon van fles sen water en met verrekijkers naar bijzondere vogels in de bomen speuren. Ook moest er worden gepuzzeld met stukken boomstam. (Foto Jeroen van Hattum) Hoewel de temperaturen nog laag zijn, is het voorjaar toch echt aan gebroken. De bollenvelden zijn al haast weer uitgebloeid en de vele vijvers en kolken zitten boordevol jonge kikkers. Zoals dit exemplaar, gefotografeerd aan het Gerritslanderdijkje. Een enorme rookpluim was donderdagavond zichtbaar boven Den Helder. Deze was afkomstig van een grote brand in een badkamer speciaalzaak aan de Industrieweg, onderdeel van een groter pand waarin meerdere bedrijven zijn gevestigd. Dankzij een snelle inzet van de brandweer konden deze bedrijven worden gespaard. Wel liepen ze water- en rookschade op. Bijgaande foto werd door Piet Druif gemaakt in de buurt van paal 9. Mede dankzij het enthousiasme en de sportiviteit van alle deelnemers is het ouder-kindtoernooi van tennisvereniging Deuce op Hemel vaartsdag in goede harmonie verlopen. Het weer had iets warmer gekund, maar de 21 deelnemende kinderen en hun dubbels hebben al toegezegd volgend jaar weer mee te doen. Tussen 13.00 en 16.30 uur speelden alle deelnemers wedstrijdjes van een kwartier. De orga nisatie hoopt dat volgend jaar ook de groep 14+ weer is vertegen woordigd, want deze werd node gemist. Bij de stand van Staatsbosbeheer op de natuurmarkt konden kinde ren bijenkasten voor thuis maken. Boswachters hielpen een handje mee bij de vervaardiging. (Foto Jeroen van Hattum) In het programma Even bijpraten met... spreekt Wijkie van den Berg donderdag (telefonisch) met Emile Roemer, lijsttrekker voor de SP voor de kamerverkiezingen van 9 juni. Daarnaast spreekt ze met Bet ty de Boer, kandidaat voor de VVD. Even bijpraten met... wordt uitge zonden via Radio Texel, 106.1 FM, tussen 19.00 en 20.00 uur. Woensdagmiddag om 17.00 uur is een herhaling te horen van het gesprek dat Van den Berg voerde met Maarten Haverkamp van het CDA. In de eerste aflevering van de derde reeks programma's Her rie in het hotel, nemen Herman den Blijker en hotelier Reimers hotel Nieuw Hanenburg van oud-Texelaar Rob Hopster in Sneek onder de loep. Na de overname van het hotel en restaurant 't Roodhert beleeft Hopster een moeilijke periode. De overname verliep niet vlekkeloos en de klandizie blijkt veel minder dan gedacht. De recessie maakt de situatie er niet beter op. Om te voorkomen dat hij nog jaren door blijft sukkelen, besloot Hopster hulp in te roepen. Op de van hen bekende manier maken Den Blijker en Reimers inzichtelijk wat er man keert aan de bedrijven en de bedrijfsvoering. Herrie in het hotel wordt uitgezonden via RTL4 op dinsdag 18 mei vanaf 21.30 uur en herhaald op woensdag 19 mei van af 14.00 uur. Jongerencafé De Blauwvinger (Nikadel 9 in De Koog) hoeft geen parkeerplaatsen voor zijn bezoe kers aan te leggen. B en w hebben eigenaar-exploitant Marcel Boone ontheffing gegeven van de ver plichting om te voorzien in de par- keerbehoefte van zijn publiektrek- kende bedrijf. Zo'n ontheffing is volgens landelijke richtlijnen moge lijk als er in de directe omgeving (tot 100 meter) voldoende open bare parkeerplaatsen zijn. Volgens b en w zijn die parkeerplaatsen er, waarbij ze doelen op het terrein bij de Lidl en vooral op de parkeer- stroken achter de RK kerk. B en w zijn bereid mee te werken aan de bouw van een stolpboerde rij op het perceel Zaandammerdijk 7a nabij De Waal. Vlakbij het water aan de rand van het natuurgebied van Waalenburg staat hier nu een woning die nog maar enkele jaren geleden werd gebouwd. De (nieu we) eigenaar wil deze slopen er en een stolp voor in plaats zetten, ook om in te wonen. Volgens de huidige bouwregels kan dat niet, maar op grond van het gemeentelijke 'stolpenbeleid' kan daarvan worden afgeweken. B en w hebben daarom besloten een planologische procedure te voe ren, zodat bouwvergunning kan worden verleend. Tijdens de zeer professioneel georganiseerde Rockanje Clas sic Races op het historisch cir cuit door de duinen van Voorne behaalde Cees Dijkema van Oost zaterdag een derde plaats. Bij een race-demonstratie van de Historische Motorsport Vereniging wint de rijder met de regelmatigste rondetijden. Voor het jaarklasse ment worden elf wedstrijden gere den. Dijkema kwam met zijn pas weer opgebouwde Velocette 350 cc uit 1936 uit in de klasse Pre 50 (motoren van vóór 1950 onder ach tervering). Het circuit van Rockanje is 2100 meter lang en voert met zeer snelle, flauwe bochten door het bos, waardoor de rijder niet kan zien wat er voor hem gebeurt. In het dorp moeten langzame, scherpe bochten genomen worden op gladde oude klinkers. Er waren meer dan 4000 toeschouwers.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5