Wel discussie, geen proef toevoegen fosfaat in zee 'Fosfaat in zee, geen goed idee' NIOZ, IMARES en LNV TEXELSE 9 COURANT Visserijbioloog: 'Kustzone grote kweekvijver' Timing protest wekt verbazing Volle kerk voor Van Rossem osfaat maakt Noordzee weer vi visserij in de Waddenzee? Wat ik zeggen wou Nadat eerder garnalenvisser Albert Blom van de TX24 zijn ongenoegen uitte over het overheidsbeleid voor de Waddenzee, was het zaterdag de TX10 Emmie, met als schipper Frido Boom, die tijdens de drukke meivakantie met dit protest de haven van Oudeschild uitvoer. De vissers vrezen landelijk het Natura 2000-beteid. Dit na de vorige maand gehouden voorlichtingsbijeenkomst in Harlingen, waarin duidelijk werd dat bepaalde gebieden met een bijzonder karakter extra bescherming verdienen. (Foto Bert Koning) 'De kustzone van de Noordzee, inclusief de Waddenzee, moet je zien als een grote kweekvijver. Als we een beetje extra fosfaat toevoegen, zou het in korte tijd weer wemelen van de schol, tong, kabeljauw, paling, mosse len en kokkels.' Aldus Dolf Bod- deke, voormalig visserijbioloog van het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek (RIVO) in IJmui- den (nu Wageningen Imares) en wetenschappelijk adviseur. De visserijbioloog zei dit in een interview in het blad Bionieuws, dat een jaar geleden werd gepubli ceerd. 'Natuurlijk roept de milieu beweging dan moord en brand, maar ik vind het verschrikkelijk jammer dat de overheid zo'n expe riment niet aandurft. Er valt een meeropbrengst aan kostelijk voed sel te verwachten die in de honder den miljoenen euro's kan lopen.' In het artikel stelt Boddeke dat de visserij op platvis, die historisch gezien weinig voorstelde, de wind in de zeilen kreeg doordat de afvoer van fosfaat tussen 1960 en 1982 DINSDAG 18 MEI 2010 Over het bestaan van verband tussen de verminderde afvoer van fosfaat en een verminderde visproductie in de kustwateren, bestaat geen twijfel. Maar een proef met het gedoseerd toevoe gen van fosfaat zit er op dit moment niet in. Er is onder wetenschappers een te groot verschil van mening over de extra visopbrengsten. Dat bleek op een discussiebijeenkomst op het ministerie van LNV over fos faataddities. Aan deze discussie werd deelge nomen door vertegenwoordigers van LNV, LEI, NIOZ, IMARES, Rijks waterstaat, RIKZ, NWO, Product schap Vis, Greenpeace, Stichting De Noordzee en visserijvertegen woordigers. Visserijbioloog Dolf Boddeke en chemicus Paul Hagel kwamen met een voorstel voor een proef met fosfaataddities bij Maas sluis, waarbij een zeer grote meer opbrengst aan vis verwacht kon worden (rond de 150.000 ton). Wetenschappers van IMARES, LEI en NIOZ rekenden meerdere sce nario's door, waarbij de kosten van het toegevoegde (dure) fosfaat gelijk of hoger waren dan de ver wachte geringe meeropbrengst aan commerciële vis. Waar Boddeke en Hagel vooral kansen zien (veel meer productie, een uniek experiment dat Neder land wetenschappelijk een voor sprong geeft), zien de wetenschap pers van IMARES en NIOZ vooral bezwaren en gevaren (te duur, te zuur, fosfaatvoorraad op de wereld is eindig, andere soorten profite ren, ongewenste algenbloei en schuimvorming en politieke tegen stand). De extra visproductie die Boddeke en Hagel veronderstellen is vele malen hoger dan die in de scena rio's van IMARES en NIOZ. Bod deke vindt de modellen met voed- selpiramides van de wetenschappers te star. Hij is er verbolgen over dat naar zijn gevoel wetenschappers als Han Linde boom van IMARES alles uit de kast halen om een wetenschappelijk experiment tegen te houden. 'Een zwarte dag voor de visserij.' De verschillen van mening waren voor directeur Visserij Albert Ver- muë reden om (de inmiddels demissionaire) minister van LNV Gerda Verburg negatief te advise ren over een fosfaatproef. Wel vindt Vermuë het positief dat er geen twijfel meer is over het verband tussen fosfaat en visproductie en dat het beeld dat de visserij alleen verantwoordelijk is voor de achter uitgang van de visbestanden bij stelling behoeft. De grote verschil len in uitkomsten zouden volgens Vermuë wellicht door een weten schappelijke geschillencommissie bekeken kunnen worden. 'Mis schien moeten we wel ietsje min der streng worden met waterzuive ring, want het schonere water blijkt toch ook z'n nadelen te hebben.' De discussie over fosfaatproeven zou volgens hem goed meegeno men kunnen worden in de lopende onderzoeken over de draagkracht van het ecosysteem van de kust zone. Dat de garnalenvissers hun pro testactie rond deze tijd voeren, kwam niet alleen onverwacht voor NIOZ en Imares, het wekt ook verbazing bij Gerrit Hakvoort van het weekblad Visserijnieuws. Hakvoort: 'De discussie over fos faat is al geruime tijd geleden gevoerd, met hoorzittingen en al. Daar kwam uit dat iedereen, ook de wetenschap, wel onderschrijft dat, en dan zeg ik het kort door de bocht, meer fosfaat in zee, meer vis betekent. Ik kan het protest tegen het NIOZ en Imares dan ook niet zo goed plaatsen. Grote vraag is: wil len we van de zee een kweekvijver maken? En er bestaat onzekerheid over de vraag wat fosfaat voor de algenbloei doet. Bovendien: fosfaat wordt steeds duurder, dus de kos ten van toevoeging steeds hoger. Maar de fosfaat kwestie is nu totaal niet actueel.' Wat is er dan nu wel actueel? Hak voort: 'De discussie over Natura 2000, die onzekerheid geeft over verlies van vangstgebieden. De Waddenzee en delen van de Noord- Historicus, Amerikadeskundige, bekende Nederlander en 'halve Texelaar' Maarten van Rossem (66) had niet te klagen over belangstelling voor de lezing die hij woensdag hield in de doops gezinde kerk in Den Burg. Niet minder dan 230 mensen hingen gedurende twee volle uren aan zijn lippen. Laatkomers konden er niet meer bij. Het publiek kreeg waarvoor het gekomen was: historisch amuse ment, geheel in stijl met de doel stellingen van de Historische Ver eniging Texel die de avond had georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Van Rossem nam in grote stappen de geschie denis van Europa door vanaf de beide wereldoorlogen, brak een lans voor de Europese Unie en rekende op zijn eigen wijze af met oordelen en vooroordelen. 'De EU kost elke Nederlander niet meer dan 50 cent per dag en daar staan enorme voordelen tegenover.' Wat Van Rossum betreft, hoeft niet te worden gestopt met de nationale 4 meiherdenking, maar het zou soberder moeten. 'Niet al die hote- met een factor vijf toenam, vooral door fosfaathoudende wasmidde len. 'Die eutrofiëring heeft de pro ductie van mosselen, kokkels en vis in de Noordzee en Waddenzee een geweldige impuls gegeven. Het wemelde in de jaren zeventig van snelgroeiende schol, tong, kabeljauw en moddervette paling voor onze kust. Door de maatrege len om fosfaat uit wasmiddelen te bannen, is die productie weer inge stort en wordt een bedrijfstak om zeep gebracht. Dat is niet verstan dig, want met gedoseerde fosfaat toevoeging, kun je de visproductie in de Noordzee weer op peil bren gen, zonder de nadelen van fosfaat in het zoete water.' Hij vindt niet dat dit een menselijk verstoring van het ecosysteem betekent. 'Een 0LF BODDEKE GEEFT NOG GRAAG ADVIEZEN: udend, maar beschikt ke dosis humor. Bioloog, en sportvisser Dolf a zijn pensionering ven. wereld is een wonder verhaalt Boddeke over zijn bijna veertigjarige loop baan in de visserijbiologie. Een boek dat leest als een persoonlijk relaas, met anekdotes, waarnemingen aan garnalen, vissen en tal van andere diersoorten, reiservaringen en de soms bizarre verslagen over de tot standkoming van het Nederlandse en Brusselse visserijbeleid. Boddeke was van 1979 tot 1992 hoofd Biolo gisch onderzoek bij het RIVO en bijna 'Bestuurders hebben een hekel aan controleurs die controleren' garnalenvisserij werd uiteindelijk grotendeels opgelost door de ontwik keling van een nieuwe spoelsorteer- machine die voorkomt dat de bij vangst beschadigt en uitdroogt, zo dat die vaak weer levend kan worden teruggezet. Volgens Boddeke hebben bestuur ders 'een ingebakken hekel aan con troleurs die controleren, inspecteurs die inspecteren en onderzoekers die onderzoeken'. De door Brussel in 1983 ingestelde quota v moeten volgens hem tegen deze ach tergrond worden gezien. De quota waren afgekeken van het beheer van pelagische vissoorten, die vaak in grote scholen zwemmen. 'Voor bo- demvissen, zoals tong en kabeljauw, gaat dit verhaal niet op, omdat de vis sen eigenlijk altijd verspreid en ge mengd voorkomen', aldus Boddeke. Die quota zijn er volgens hem vooral gekomen om politieke redenen. 'Het Visserij Commissie loopbaan Haag niet zit vangsten lenschepen ontdekte hij beginjaren zestigdat er sprake was van fikse bijvangsten van ondermaatse garnalen en jonge schol en tong. Boddeke berekende dat in de Nederlandse garnalenvis serij 1.2 miljard jonge scholletjes en 200 miljoen jonge tongetjes van de zeer sterke jaarklassen 1 963, waren gedood door de klappen van de gar- nalenzeven. Het ministerie had wei nig belangstelling voor de uitkom sten. Het bijvangstprobleem in de Dolf Boddeke: 'Er valt een meeropbrengst aan kostelijk voedsel te verwachten d honderden miljoenen euro's kan lopen.' Knipsel uit het blad Bionieuws over Dolf Boddeke. (Foto Miquel Demeulemeester) verhoogde visproductie krijg je door een combinatie van stikstof en fosfaat. Het stikstofoverschot in de Nederlandse kustwateren is zeer groot en volledig het gevolg van menselijke activiteiten. Je hebt gelukkig maar weinig fosfaat nodig om de balans weer te herstellen.' Boddeke stelt niet aan de leiband van de visserij te lopen en een mid denpositie in te nemen. 'De milieu beweging is ver opgeschoven. Zij heeft de politieke en de publieke opinie op sleeptouw genomen. Ik zeg niet dat ik de wijsheid in pacht heb, maar zeg gewoon wat ik denk.' zee zijn als Natura 2000-gebied aangewezen. Er is een onderzoek gaande welke gevolgen dat heeft voor de visserij. Ze weten het nog niet, maar van overheidswege wordt gezegd: We proberen de gevolgen voor de visserij tot een minimum te beperken. Daar kun je uit afleiden dat er sowieso beper kingen komen. Dat geeft onzeker heid voor de vissers, die al met allerlei andere (beperkende) maat regelen zijn en worden geconfron teerd. Het ziet ernaar uit dat colle ga's van Blom en Boom daar deze week tegen gaan protesteren, mis schien doen de Texelaars ook wel mee.' metoten erbij zoals die als admiraal verklede prins.' Hij veronderstelde dat de Texelaars het geen pro bleem vinden als ook de Duitsers aan de herdenking meedoen. 'Als ze tenminste een huisje huren.' De spreker noemde het een wonderlijk verschijnsel dat in Nederland zoveel ontevredenheid heerst, ondanks dat het land op het gebied van welvaart, veiligheid en alle mogelijke voorzieningen tot de wereldtop behoort. 'Hoe minder er mis is, des te bozer maakt men zich over zaken waar nog wel wat aan mankeert. Nederland wordt gegijzeld door de ontevredenen.' Overigens bleek Van Rossum zelf ook weinig ingenomen met som mige ontwikkelingen. Voor de om zich heen grijpende privatisering had hij geen goed woord over. Naarmate de avond vorderde, leek de spreker steeds meer op dreef te komen, telkens afdwalend van de onderwerpen met relativerende en vaak maffe kwinkslagen, zodat het sterk op cabaret ging lijken. Zo sprak hij zich uit voor een nationale actie om Texel onafhankelijk te verklaren en Den Helder af te bre ken. 'De zonnigste maar ook de somberste stad van Nederland.' (foto Harry de Graaf) Op de voorpagina van de Texelse courant van 12 mei staat een foto van het spandoek op de TX24 van Albert Blom waarbij o.a IMARES en NIOZ de schuld krijgen van teruglo pende visvangsten omdat er 'te weinig' fosfaat naar zee gaat. Er wordt beweerd dat wij niet meewer ken cq meedenken, maar niets is minder waar. In 2007 heb ik samen met IMARES, NIOZ en LEI collega's hier een uitgebreid rapport over uit gebracht. Hierin beschrijven wij dat er diverse redenen zijn waarom fos faat toevoeging niet zo'n goed idee is als het in eerste instantie mis schien wel lijkt, maar doen wij ook een voorstel om het eens uit te pro beren. Hier een samenvatting daar van. Waarom is het niet zo'n goed idee? In de eerste plaats is er de water kwaliteit. Duitsland en de EU zullen nieuwe fosfaattoevoegingen nooit toestaan. Toen er begin jaren tachtig van de vorige eeuw grote hoeveel heden door de mens geloosde fos faat en stikstof in de kustzone kwa men, ontstond er zuurstofloosheid in de Duitse Bocht met massale sterfte onder bodemdieren en vis sen die voor de Duitsers aanleiding was de fosfaatbelasting via de Rijn drastisch aan te pakken. Dat hielp, zuurstofloosheid heeft zich daar vanaf de negentiger jaren niet meer op grote schaal voorgedaan. Als we nu weer actief fosfaat in onze zee brengen, stopt dat heus niet bij de grens en komt onherroepelijk weer in de Duitse Bocht terecht, waar het risico op problemen weer toeneemt. Duitsland en alle andere betrokken landen zullen direct bezwaar maken tegen het doelbewust verrijken van onze kustzone met fosfaat. Het Nederlandse en Europese beleid was de afgelopen decennia juist gericht op het schoner maken van de zee. Het fosfateren van de Neder landse kustzee gaat in tegen alle internationaal gemaakte afspraken, politiek onhaalbaar dus. Dan de vraag: leidt het toevoegen van fosfaat sowieso wel tot extra garnalen- en visproductie? Er zijn wel enkele historische verbanden gevonden tussen veranderingen in nutriëntentoevoer en mariene orga nismen in kustwateren. Zo is er een duidelijk verband gevonden tussen de toe- en afname van de fosfaat vracht van de Rijn en de groeisnel- heid van schol en tong in de kust zone. Ook de veranderingen in de Han Lindeboom. (Foto Harry de Graaf) algen en de afname van de schelp dierproductie in de Waddenzee lij ken gerelateerd aan de afname in nutriënten. In het Kattegat werd eutrofiëring gevolgd door een ver hoogde visproductie. Het probleem is dat in het verleden gevonden verbanden geen garantie geven voor toekomstig effecten van fosfaatverrijking. Ook andere facto ren zoals visserij, klimaat, en de aanvoer van nutriënten uit de oce aan spelen een belangrijke rol. En we weten absoluut niet zeker in welke mate veranderingen in fosfaat daadwerkelijk hebben bijgedragen aan de waargenomen veranderin gen in visopbrengst, of dat in feite een andere factor eigenlijk veel belangrijker is geweest. Bovendien leven we nu in een andere wereld dan pakweg 25 jaar geleden. Dat betekent dat het toevoegen van fosfaat aan de zee onder deze nieu we omstandigheden tot andere, onvoorspelbare en dus mogelijk ook zeer ongewenste uitkomsten, zoals het voorkomen van giftige of schuimvormende algen of grote hoeveelheden kwallen, zal leiden. Ook hebben Noorse proeven aan getoond dat extra fosfaat misschien algen en algeneters, zoals mosse len, wel iets meer kan laten groeien, maar dat het effect op alle andere dieren uiterst onzeker is. Extra fos faat hoeft absoluut niet tot meer garnalen te leiden, maar kan wel ellende veroorzaken. Willen we dat? Maar ook de wetenschap wil graag meer antwoorden en dus hebben we in ons rapport een proef bedacht. Want hoewel de heer Blom gelijk heeft dat het fosfaat uit de wasmid delen is, zit er nog wel meer dan 30 procent in onze afwasmiddelen. Dat dat niet meer naar zee gaat, komt niet door IMARES of NIOZ, maar door de waterzuiveringsinstallaties waar het fosfaat uit ons afvalwater wordt gehaald. Het voorstel was om de fosfaatverwijderende trap in de Haagse waterzuiveringsinstallatie in de juiste tijd van het jaar zes maan den uit te zetten. Dan komt er per dag 1,5 ton fosfaat extra in zee. Als we er nog wat meer uit zetten nog meer. Dan kunnen we ter plekke bestuderen of en hoe algen, bodem dieren, ook garnalen, en vissen hier op reageren. De proef kost weinig, alleen geld voor het onderzoek, en iemand moet de enorme boetes betalen die de waterzuivering krijgt voor het niet voldoen aan de lozingsvergunning. De ministeries hebben aangegeven weinig in zo'n proef te zien. Want ook al levert die proef aanwijzingen voor meer productie, dan is er nog een goede reden om heel zuinig met fosfaat te zijn. De wereldvoorraden fosfaat zijn heel eindig en als de huidige trend zich doorzet, kan het over 50 jaar al op zijn en kunnen we binnen 30 jaar grote lokale problemen met aan koop van fosfaat verwachten. Fos faat wordt in mijnen in Noord-Afrika, Amerika en China gewonnen en die mijnen raken leeg. En hoe kunnen we voedsel produceren zonder fos faat? Voor de toekomst zullen we naar 100 procent terugwinning van fosfaat moeten, of moeten we het fosfaat dat in de diepe oceaan zit, leren te gebruiken, hetgeen niet makkelijk zal zijn. Om dan fosfaat naar zee te laten gaan voor een onzekere toename van de garnalen- oogst draagt niet bij aan een duur zaam gebruik van deze snel schaar ser wordende hulpstof. Het toeschrijven van de tegenval lende Noordzee garnalen- en vis- producties aan teruglopende men selijke fosfaataanvoer gaat voorbij aan alle andere mogelijke oorzaken van een falende visvangst, zoals overbevissing en recente verande ringen in het klimaat. Het voorstel tot nieuwe lozingen houdt geen enkele rekening met de nadelen die daar aan zitten, zoals de onvoor spelbaarheid van effecten, versto ring van de natuurlijke dynamiek, de eindigheid van de voorraden en de internationale regelgeving met betrekking tot waterkwaliteit. Kortom, bemesting van de zee is geen oplossing. Visserij is oogsten uit een dynamische natuur en zal rekening moeten houden met natuurlijke veranderingen in de visopbrengst. Fosfaat naar zee laten gaan draagt niet bij aan een duur zaam gebruik van onze zee. Han Lindeboom, IMARES

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9