fi_ it jaar geen vangactie voor grauwe ganzen <s> Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, Bosma 16 Verburg inspecteert sumwing en pulskor Energie Tijdelijk parkeren terrein Wel koop Alcoholcontrole in scheepvaart Pachters vinden oor bij Verburg Optimisme over bouwplan Woontij 'Overstappen op Texel Energie is P-Nuts.' TEXELSE^COURANT Super deBoer Publieksbalie op 3 juni gesloten EP: Voordeelland Geen kunststof inzameling in gK3& week 22 Brievenbus open en met meerdere toeters tegelijk naar bin nen blazen. Kinderen in Oosterend wisten zaterdagochtend goed hoe ze hun dorpsgenoten in alle vroegte wakker moes ten blazen. Circa zestig kinderen trokken, begeleid door vol wassenen en veelal voorzien van vuvuzela's, door het dorp. Fietsen met blikjes erachter en een skelter met een grote trommel waren eveneens vertegenwoordigd. Bij menig huis ging de brievenbus open voor een 'concert' en deurbellen waren evenmin veilig. Na afloop was er een gezamenlijk ont bijt voor de kinderen in dorpshuis De Bijenkorf. (Foto Jeroen van Hattum) (Advertentie) Kies ook voor Texel Energie! www.texelenergie.nl Er vindt dit jaar geen vangactie plaats voor overzomerende grau we ganzen. De Stuurgroep 'over zomerende ganzen Texel' heeft hiertoe besloten. Er blijken juridi sche belemmeringen te zijn. Deze ingrijpende maatregel vereist volgens de stuurgroep, die dit besluit gezamenlijk heeft genomen, 'zorgvuldige voorbereiding en vol strekte duidelijkheid rondom de wettelijke basis. 'Het blijkt voor de situatie op Texel juridisch niet haal baar om nog dit jaar te gaan van gen.' De stuurgroep bestaat uit een samenwerkingsverband van Natuurmonumenten, Staatsbosbe heer, LTO Noord en de provincie Noord-Holland, dat afspraken maakt over het beheer op Texel. Het ministerie van LNV geeft advies. Het probleem van de toename van het aantal overzomerende ganzen wordt al jaren gesignaleerd. Over zomerende ganzen veroorzaken in toenemende mate schade in land bouw- en natuurgebieden. De combinatie van geschikt voedsel- gebied naast broedgebied maakt een snelle groei mogelijk. Jan van Andel van Woontij gaat er van uit dat hij nog deze week een huurovereenkomst tekent met Frits Langeveld voor de ver huur van het braakliggende ter rein van de Weikoop. Langeveld wil dit als tijdelijk parkeerterrein in gebruik nemen. Vorige week deed wethouder Eric Hercules uitspraken waaruit werd afgeleid dat de gemeente de par keervoorziening zou gaan beheren. Maar later bleek dat Van Andel al een huurafspraak had met Lange veld. 'En daar houd ik me aan. Langeveld betaalt gewoon huur, alleen als de exploitatie negatief is, betalen we huur terug.' Voorwaar de is dat als Woontij kan bouwen op het terrein, Langeveld een maand de tijd heeft om te ontrui men. Of en wanneer Langeveld het terrein in gebruik kan nemen, is nog onduidelijk en afhankelijk van de medewerking van de gemeente. Maar hierover op pagina 5. De terreinbeheerders beschouwen een vangactie als uiterste middel en willen eerst alle andere beschik bare maatregelen inzetten. Zo wor den dit jaar eieren geprikt en gan zen verjaagd met ondersteunend afschot. De provincie speelt een belangrijke rol door de afgifte van ontheffingen. Alterra, het kennisinstituut voor de Groene Ruimte van de Universiteit Wageningen, onderzoekt van 2009- 2011 de effecten van overzome rende ganzen op de landbouw en natuur en de effecten van de ver schillende beheersmaatregelen. Op pagina 5: 'Boeren zijn het goed zat'. www.speedheat.nl De waterpolitie heeft zaterdag uitgebreide controles gehouden bij de haven van Oudeschild. Tussen 14.00 en 22.00 uur werd al het in- en uitgaande scheepvaart verkeer gecontroleerd op het gebruik van alcohol en andere zaken aan boord. Volgens een woordvoerder van de KLPD, waar de waterpolitie onder valt, moesten vijf schippers aan boord van de politieboot komen voor nader onderzoek naar hun alcoholgebruik. Daaruit bleek dat niemand teveel had gedronken. In totaal werden 48 schippers gecontroleerd. De waterpolitie deelde volgens de KLPD een paar bekeuringen uit voor overtredingen op de Telecomwet omdat mari- foons niet in orde waren. (Advertentie) Cjrocn 'ZwartsJïxels in hel hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Volgende week (groene week) wordt er geen kunststof inge zameld. De volgende kunst stofinzameling is in week 24, de week van 14 tot en met 18 juni. (Advertentie) Wegens werkzaamheden aan het systeem is de publieksbalie op donderdag 3 juni de hele dag ge sloten. Vrijdag 4 juni is de publieksbalie vanaf 15.00 uur weer open. (Advertentie) Gemeente Texel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12475 DONDERDAG 27 MEI 2010 fta/test/ est/tttew... Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. jjipj Gemeente Texel Marijke Nederlof heeft in de voor malige Strijbos- school een prak tijk geopend voor huid- en oedeemtherapie. Koos Terpstra schrijft gemid deld ieder jaar een theaterstuk. Eén ervan, Jeanne, is zater dag te zien in De Kiekendief. 'Een man met courage', zegt Mar van der Star-Koopman over haar man Jan met wie ze al 65 jaar lief en leed deelt. Demissionair-minister Gerda Verburg (LNV) lijkt genegen erf pachters op de Waddeneilanden tegemoet te komen. Ze over weegt de gemeente te vragen advies te geven over gronden die Staatsbosbeheer zou kunnen afstaan. Dat liet Verburg blijken in een gesprek dat ze zaterdag op de boot had met burgemeester Fran- cine Giskes over de erfpachtkwes tie. Volgens een woordvoerder van Giskes was het een nuttig gesprek. Ze wijst erop dat de demissionair- minister wel een slag om de arm hield. Volgens haar gaat het om alle soorten grond die Staatsbos beheer bezit. Harry Wuis, voorzitter van de Texel se Vereniging van Erfpachters, stelt zich voorzichtig op. Volgens hem gaat het de goede kant op, maar is het nog te vroeg om al conclusies te trekken. Hij wijst erop dat erf pachtgrond waarop volgens het gemeentelijk bestemmingsplan mag worden gewoond of bedrijven zijn gevestigd in principe niet meer voor behoud of beheer van natuur in aanmerking komt en dus geschikt kan zijn voor verkoop. In hoeverre de gemeente bezig is met een advies voor Verburg is lastig te zeggen. Volgens een woordvoerder van wethouder Edo Kooiman (grondgebied) kunnen daar nog geen uitspraken over worden gedaan. Een oplossing die financieel aan vaardbaar is, die past binnen het bestemmingsplan en die de instemming heeft van de buurt bewoners. Die hoop en verwach ting spreekt Jan van Andel van Woontij uit over het nieuwe bouwplan op het terrein van de Weikoop. Hij wil het plan omstreeks half juni voorleggen aan de buurt. Van Andel hoopt nog dit jaar met de bouw te kun nen starten. Het plan bestaat uit twee fases. De eerste omvat een nieuwe Weikoop- winkel met daarboven woningen, de tweede een supermarkt met op het dak een parkeervoorziening. 'Aan de hand van opmerkingen uit de klankbordgroep is het aanvan kelijke plan aangepast. In de nieu we plannen proberen we zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de bezwaren uit de buurt. Er is hard gewerkt en gisteren (dinsdag) hebben we overleg gevoerd met de gemeente over de procedure. We hebben het plan afgestemd op de parkeernorm en zijn met Albert Heijn in een vergevorderd stadium om tot overeenstemming te komen. Binnen een paar maanden hoop ik meer zekerheid te hebben. 'Forse brandstofbesparing, min der bodemberoering, minder bijvangst en mooiere vis.' Demissionair minister Gerda Verburg was vol lof over de sumwing en de pulskor. De CDA-bewindsvrouw werd zater dag tijdens haar campagne op Texel bijgepraat door construc teurs en bedenkers Harmen Klein Woolthuis, Jaap van de Vis en Albert Schagen. wikkeling brengen. Die komt er alleen als onderzoeksorganisatie ISIS, dat advies uitbrengt aan de Europese Commissie, positief adviseert. Verburg beloofde ter plekke haar best te doen om ISIS zo snel mogelijk naar het eiland te halen. Verburg, met in haar kielzog CDA- ers van Texel, uit de provincie en het parlement, kreeg te horen dat de visserij zit te wachten op de meerjarige vergunning van de pulskor, waarmee met behulp van elektrische pulsen vis wordt gevangen. Tot dusver wordt de vergunning steeds verlengd, wat remmend werkt op investeringen en doorontwikkeling. Een meerjarige vergunning zal vol gens de vissers schot in de ont- Demissionair minister Verburg met de uitvinders van de sumwing, Jaap van der Vis, Albert Schagen en Harmen Klein Woolthuis. Tweede van rechts oud gedeputeerde Hans Schippers. (Foto Gerard Timmerman) JUR QUICHOT

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1