Akkerbouwer Jacob Lap: 'We voelen ons in de steek gelaten' Per dag uren in de weer om ganzen te verjagen IHIMPSii EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Kees Dekkers geridderd in Limburg Kustpark krijgt vijf groepsverblijven TEXELSE 9 COURANT Bijeenkomst ganzenbeheer H g&alli^ -O - ÉèA"- ,fe'i"'4 t - Bil DINSDAG 1 JUNI 2010 ft >jmwS£T-#A rSJfïi SJSffi&SÈESa» £gg«PP&ti*IP -' ,W> JKcSsS? •'•Ti 'T'iC-:. Cl'. Wtï-p' -v»v. ■-■'-y-<PA - «-sr^ ''•v;. ^4»Sl»s Akkerbouwer Jacob Lap uit De Hemmer plaatst een vlag tussen de bladrammenas. 'Teleurstellend. Ze laten ons met het probleem zitten.' Akker bouwer Jacob Lap uit de Hem mer kan er niet over uit dat opnieuw besloten is dit jaar geen grauwe ganzen te vangen. 'Elke dag ben ik uren bezig om ganzen van ons land te verja gen. Maar zelfs dat is niet genoeg om te voorkomen dat ze grote schade aanrichten.' Om de verslaggever de omvang van de schade te laten zien, neemt hij hem mee op een rondrit langs de landerijen. 'Dicht bij de boer derij, waar we direct zicht hebben op de akkers, lukt het nog aardig om de ganzen te verjagen. Kijk maar naar dit perceel tarwe. Neem de stand van het gewas maar goed in je op', wijst hij op het kniehoge gewas. Het contrast is zichtbaar als we een paar minuten later uitstappen bij een stuk langs de Rommelpot, waar hij wijst naar een akker, met een gewas dat er zieltogend bij staat. 'Dezelfde tarwe. Alleen hier hebben ganzen in huis gehouden. Dit is niet het enige probleem. Doordat zonlicht hier veel dieper tussen het gewas kan doordrin gen, is het onkruid gaan groeien en moet ik opnieuw spuiten. Maar dan moet ik wel eerst al die stok ken en vlaggen weghalen, die bedoeld zijn om de ganzen te ver jagen. En ze daarna weer neerzet ten. Dat kost me veel extra tijd. net drie schadeformulieren terug gekregen, met een brief van het Faunafonds dat de aanvragen zijn afgewezen. Ze schrijven bijvoor beeld dat geen aanvraag voor het afschieten van schadelijk wild is ingediend. Maar dit gaat om een perceel bij De Petten en daar mag niet worden geschoten. Weten ze daar blijkbaar niet. Je moet onder hand jurist zijn om voor schade- Lap heeft met echtgenote Ritha en zoon Klaas van hoeve De Hem mer ten westen van Den Hoorn een akkerbouwbedrijf van circa honderd hectare. Ze telen aardap pels, suikerbieten, graszaad, tar we, blauwmaanzaad, spinazie en bladrammenas voor zaadwinning. 'We hebben veel los land, tot in de Prins Hendrikpolder aan toe. Kort voor Hemelvaart hebben we vlaggen neergezet op een per ceel. Maar een dag later zaten de ganzen er vrolijk onder te grazen. Ze waren er al aan gewend. Als ik op mijn ronde ganzen zie, dan verjaag ik ze natuurlijk. Maar dan vraag ik me meteen af naar welk ander stuk land ze zullen vliegen. Misschien wel dat van mijn broers Jan en Piet. Zitten die ermee opgescheept.' Ritha: 'Laatst gin gen we op zondag een rondje fietsen. Dan rijden we voor de zekerheid ook langs onze perce len. Zagen we aan de Rommelpot een koppel ganzen in de tarwe. Toch maar even het land opge rend en ze weggejaagd. Toeristen zagen dat en we hadden wel wat uit te leggen...' Lap vertelt dat de schade door ganzen per jaar vele duizenden euro's beloopt. Klaas: 'Graan, maar ook blauwmaanzaad dat wordt platgewalst en aangevre ten. En in spinazie kunnen ganzen flink tekeer gaan.' Jacob: 'Waar ze de spinazie wegvreten, komt er onkruid voor terug. Bij de oogst dorsen we om zulke plekken heen, want anders komt er verkeerd zaad in de bak. We telen op con tract. Maar als de opbrengst te laag is of als het zaad is vervuild, dan is het voor de zaadbedrijven niet meer interessant. Door de ganzen lopen wij het risico dat ze het contract opzeggen en zitten wij met de strop.' We staan op een akker tussen de Jan Ayeweg en de Oudeweg. 'Voorheen hadden we hier weinig last, maar sinds ze van het gras land langs de Rommelpot en de Oudeweg natuurland hebben gemaakt en er waterpartijen heb ben gegraven, zitten er ganzen. Aan de andere kant van de sloot ligt ons land. We hebben er veel last van. Het plaatsen van plastic vlaggen hielp weinig. Die grote vogelverschrikker staat er net. Het lijkt even te werken. Ik heb ze nog niet gezien.' Maar het blad van de plantjes vertoont wel vreet- schade. Een perceel verder staan geen afweermiddelen. 'Begrijp me niet verkeerd: we zijn niet tegen natuur, we helpen de natuur juist. We doen bijvoorbeeld aan nestbe scherming. Er broeden hier vier grutto's en wat kieviten. Die willen we niet afschrikken met vlaggen. Het is een dilemma, want daar door houden we ook de ganzen niet van het land. Bijkomend pro bleem is dat de ganzen de weide vogels weer verjagen.' Lap vindt het onbegrijpelijk dat er deze zomer geen ganzen mogen worden gevangen. 'Er zou nog een onderzoek lopen om meer over ganzen en schade te weten te komen. Onzin, want het is al lang bekend dat ganzen veel schade in de landbouw aanrich ten en dat ze de natuur bedreigen. Dat probleem moet je ter plekke aanpakken. Prikken, vangen en de boeren moeten zelf de moge lijkheid hebben om ganzen op hun land te schieten. Zo moeilijk is het niet. Ze durven gewoon geen besluit te nemen. Nu laten ze ons met het probleem zitten. Wij voelen ons in de steek gela ten.' Gerard Timmerman Maar die krijg ik niet vergoed. Trouwens, ook alle schade krijg ik niet uitgekeerd. Per claim is er sowieso een eigen risico van €250,-. En niet elk ver zoek wordt gehonoreerd. Ik heb vergoeding in aanmerking te komen. Maar eigenlijk willen we helemaal geen schadevergoeding. We willen gewoon boeren, zonder dat onze landerijen worden kaal gevreten.' Het nadeel is dat je geen zicht hebt op de percelen die ver weg liggen. Als we geluk hebben, hou den de buren een oogje in het zeil en waarschuwen als er een kop pel ganzen neerstrijkt. Maar als je pech hebt en je bent er te laat bij, dan kan de schade enorm zijn. We nemen alle mogelijke voor zorgsmaatregelen. Stokken met linten en plastic. Het besluit om dit jaar geen ganzen te vangen is voor de Stuurgroep 'overzomerende ganzen Texel' reden om don derdag 3 juni een besloten informatiebijeenkomst te hou den in Hotel Den Burg. Er wordt uitleg gegeven over dit besluit en het lopende ganzen beheer en -onderzoek. 'Juridisch niet haalbaar', gaf de stuurgroep op als reden dit jaar geen vangactie te houden. Jan Koolhof, die landbouwers onder meer bijstaat bij het verkrijgen van machtigingen om ganzen te verjagen, meldt als reden dat niet afdoende is aangetoond dat natuur schade lijdt van de ganzen en dat de stuurgroep daarom bang zijn dat het besluit tot van gen door de rechter onderuit zal worden gehaald. Uitnodigingen voor de informatiebijeenkomst zijn verstuurd naar belangheb benden, zoals boerenvereniging Ons Belang in Den Hoorn. Een verzoek van de redactie om er verslag van te doen werd afge wezen, na afloop is wel een gesprek mogelijk. Wildbeheer Eenheid Texel vroeg in februari een algemene machti ging aan voor afschot van over zomerende ganzen. Zonder suc ces: 'Allerlei organisaties binnen de provincie werken elkaar tegen, met als gevolg dat er niets wordt afgegeven', meldt Ard Saai aan de leden. Wel lijkt er nu een mogelijkheid om per perceel een afschotvergunning te krijgen. Grondgebruikers kunnen hiervoor een machtiging aanvragen bij www.fbenoordholland.nl. Er zijn inmiddels een paar aanvragen verzonden. ♦♦♦i Vooraanzicht van één van de familiehuizen, het type met twintig tweepersoonskamers, naar ontwerp van Lancée Architecten uit Heerlen. B en w werken mee aan de plan nen van Hooge Staete Project ontwikkeling uit Baarn voor de bouw van vijf familiewoningen in het Kustpark Texel aan de Schu- makersweg bij De Koog. De woningen (feitelijk groepsverblij ven in het meer luxe segment) zullen in totaal 168 bedden tel len. Gebleken is dat naar recreatieon derkomens van dit type veel vraag is, waaraan nu nog onvoldoende wordt tegemoetgekomen. Ze wor den familiewoningen genoemd omdat (grotere) families die samen vakantie willen vieren een belang rijk deel van de doelgroep vormen. Maar elk ander gezelschap is uiter aard ook welkom. Oorspronkelijk was het plan om in het Kustpark een hotel met 170 bedden te bouwen, maar omdat aan de familiewoningen meer behoefte is, wordt daarvan afge zien. Het complex wordt opgetrok ken uit woningen van twee ver schillende grootteklassen, met respectievelijk twaalf en twintig tweepersoons kamers. Volgens medewerker Jeroen Postma van Hooge Staete bestaan de plannen al enkele jaren, maar is er recente lijk vaart achter gezet. Daarbij is afgezien van het oorspronkelijke ontwerp en gekozen voor een stijl die meer in dit deel van Texel past, volgens de aanwijzingen van het boek Beeld van Texel, dat het gemeentebestuur in het kader van het project Ruimte voor ontwikke ling heeft laten maken. De gebou wen worden geplaatst in een kwart cirkel, op korte afstand van zwem bad Calluna. De medewerking van de gemeente bestaat uit het voeren van de beno digde planologische procedure zoals beschreven in artikel 3.10 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. De initiatiefnemers hopen eind dit jaar de bouwvergunning te krijgen. De realisering zou dan in het voor jaar van 2011 van start kunnen gaan. In Roermond is Kees Dekkers uit Den Burg zaterdag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg dat ereblijk wegens zijn jarenlange inzet voor de minderbedeelden. Dekkers, getrouwd met Brigitta Hollands, directeur van de Stich ting Welzijn Ouderen Texel, en sinds vorig jaar woonachtig op Texel, was in Limburg op een breed terrein actief. Sinds 1981 is hij teamleider en directeur van het Bureau voor Internationale Solida riteit (BIS). Deze organisatie bege leidt groepen in Limburg die zich inzetten voor educatieve en fondsenwervende campagnes van landelijke missionaire organisaties, zoals Vastenactie en Solidaridad. BIS ontwikkelde daarnaast lesma teriaal voor het onderwijs, is actief in de anti-armoedebeweging in Limburg en bevordert de inter religieuze dialoog. De organisatie wordt aan het eind van dit jaar opgeheven. Gelijktijdig wordt Dek kers, die erom bekend stond zijn werk 'met een grote vasthoudende inzet en grote deskundigheid' te doen, eervol uit zijn functie onthe ven. Daarnaast besteedde Dekkers veel tijd aan vrijwilligerswerk. Tussen 1974 en 2006 was hij onder meer gemeenteraadslid van Heerlen, voorzitter van SOS Wereldhandel, voorzitter van SIVOS, voorzitter van Stichting De Pijler en voorzitter van de werkgroep Armoede. Dekkers kreeg het lintje zaterdag uitgereikt door burgemeester Henk van Beers van Roermond. Dat gebeurde tijdens een symposium over de betekenis van het missio naire werk en vredeswerk, dat bijna 35 jaar door het BIS is onder steund. Van Beers memoreerde dat Dekkers zich enorm heeft inge zet om de bewustwording te ver groten van de gevolgen van armoe de voor de samenleving, waarvan vooral de meest kwetsbare groe peringen van de samenleving het slachtoffer werden. 'Door deze bewustwording zijn allerlei activi teiten gestart en maatregelen genomen om hier iets aan te doen.' Kees Dekkers krijgt het lintje opgespeld door burgemeester Henk van Beers van Roermond. Rechts Dekkers' echtgenote, Brigitta Hollands.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9