'Levenswerk gemaakt van duurzaamheid Restaurant De Kern: terug naar de basis WIJ GAAN TROUWEN! TEXELSE 3 COURANT LI VI A M PORTO MO 11 IET BAKKER Onderscheiding voor Pastorie Vervolg artikel parkeerplaatsen Zoover Award Naturistencamping Never Ending Story Presentatie jubileumboek Parkeerterrein Smaakmarkt op Bonte Belevenis Haring proeven in De Koog Familieberichten Achter de schermen Wim Bakker De Pastorie in Oudeschild is onderscheiden als beste bed- and-breakfast van Texel. Het heeft daarvoor een Zoover Award 2010 gewonnen. De Pastorie wordt op de beoorde lingsite www.zoover.nl gewaar deerd met een 9,6 op basis van tien recensies die gasten naar Zoover stuurden. Het verblijf iwordt omschreven als 'geweldig, super, hemels en romantisch'. De accom modatie krijgt een certificaat, een raamsticker en deurhangers van de Zoover Awards. Smederij Texel in De Cocksdorp is onderscheiden met een Zoover VRIJDAG 4 JUNI 2010 twee keer raden wat ze daar gewonnen hadden. Bleef het daar bij? Nee hoor, eind van de middag was er weer Zoovermail, nu van de Smederij Texel in De Cocksdorp met eveneens een heuglijke mede deling! En ook uit Italië, waar oud- Texelaars Frans en Ingrid Scherpe- nisse een bed-and-breakfast hebben, kwam een feestelijk bericht: de vlag ging er uit voor het winnen van... een Zoover Award! Zoveel Awards op één plek, ook al staat die bol van de gastvrijheid, roept toch vragen op. Dus voor de zekerheid maar eens gebeld met Bruno van de Laar, woordvoerder van Zoover, voor nadere tekst en uitleg. En wat blijkt: naast dertien landelijk uitgereikte Zoover Awards heeft liefst één procent van alle op de website beoordeelde accom modaties (en dat zijn er heel wat) een Zoover Award gewonnen, omdat zij zich op lokaal gebied hebben onderscheiden ten opzich te van de rest. Dat is andere koek! Daarnaast heeft ook nog twee tot drie procent van alle accommoda ties een Zoover Recommended gekregen, zeg maar een soort zil ver naast de Zoover Award als het goud. Wat nu te doen met deze ontnuch terende wetenschap? Ik wil het niet op mijn geweten hebben dat jubelstemmingen omslaan in mis troostigheid en ontgoocheling, slingers van de muren worden gehaald en feestelijk versierde taarten bedroefd terug in de doos worden gestopt. Daarom stel ik het volgende voor aan eenieder die een Award of een Recommended heeft gewonnen: zet die prijs voor al hoog op de schoorsteenmantel en toon hem met trots aan elke gast die binnenkomt. Maar als ver slaggever grijp ik volgend jaar wel terug op dit stukje als herinnering om misverstanden te voorkomen wanneer de Zoover Awards en Zoover Recommendeds de redac tie weer om de oren vliegen! Jeroen van Hattum Ook Minne Goënga van de Spar- supermarkt tekende bezwaar aan. Belangrijkste reden voor hem was het verwijderen van twee parkeer plaatsen. 'Je kunt nu al vaak je auto niet kwijt. Als ze parkeerplaat sen weghalen, moeten ze wel voor een alternatief zorgen. Bovendien is in het Loodsproject opgenomen dat het dorpsplein moet worden verfraaid. Dat komt neer op een volledige reconstructie, waarbij het hele plein op de schop gaat. Het is zonde nu dit werk te doen, als het volgend jaar weer anders wordt.' Goënga lichtte zijn bezwaren toe voor de commissie beroeps- en bezwaarschriften. Dat gebeurde tij dens een zitting op 31 maart. Nor maal doet deze commissie binnen zes weken uitspraak, in de vorm van een (niet-bindend) advies aan het college. 'Ik heb bericht gekre gen dat die termijn niet zou worden gehaald. Maar terwijl we nu op uitspraak wachten, is het werk al van start gegaan.' Toen Goënga navraag op het gemeentehuis deed, kreeg hij een antwoord dat hem nog bozer maakte: 'We krij gen toch gelijk, zeiden ze. Daarom zijn we maar vast begonnen.' Kooiman liet zich woensdagoch tend bijpraten door De Bruijn en Penha. Medewerkers van Wester- laken hadden op dat moment al de eerste stroken stoeptegels verwij derd. Hoewel hij daar officieel ver antwoordelijk voor was, was de wethouder niet op de hoogte. Na een korte aarzeling trad hij echter resoluut op, pleegde enkele tele foontjes en meldde toen dat hij het werk stil liet leggen. 'Formeel gezien mogen we het werk laten beginnen. Als Goënga wil, kan hij bij de rechter om een voorlopige voorziening vragen om het stil te laten leggen. Maar ik vind het wel zo netjes op het advies van de commissie beroeps- en bezwaar schriften te wachten. Doe je dat niet, dan wek je de suggestie dat de gemeente toch doet wat ze wil. Je moet de burgers wel serieus nemen.' Dat hij het werk stil liet leggen, betekent volgens Kooiman niet dat het van de baan is. Wanneer de definitieve beslissing precies valt, kon hij niet zeggen. 'Ik heb begre pen dat het advies klaar ligt. Waar schijnlijk zullen we het deze of volgende week bespreken. Daarna besluiten we hoe het verder gaat.' Charonne Bakker en Mark Eelman, eigenaars van het pas geopende restaurant De Kern in de Gravenstraat in Den Burg. (Foto Gerard Timmerman) 'Terug naar de basis: zorg voor de producten, die we zelf maken, persoonlijke aandacht, elke maand een andere kaart en gas ten die na afloop met een goed gevoel naar huis gaan.' Die ambitie hebben Charonne Bak ker en Mark Eelman, eigenaars van het pas geopende restau rant De Kern in de Gravenstraat in Den Burg. Geen lang gekoesterde wens of een plan waar jarenlang naartoe is gewerkt. 'Het was gewoon liefde op het eerste gezicht', zeggen de startende ondernemers over het pand waarin tot voor kort Osprey was gevestigd. Charonne: 'Dit kwam op ons pad.' Mark: 'We wisten heel snel hoe we het wilden en hebben er onze eigen draai aan gegeven. Een avontuur, dat wel, heel spannend. Maar we zijn jong en denken dat onze opzet veel mensen aanspreekt.' Jong, maar wel ervaren. Charonne (23): 'Ik zit al vanaf mijn veertiende in de horeca. Mijn ouders hadden een eigen restaurant en daarin hielp ik al jong mee. Vanaf mijn achttiende sta ik in de keuken, ik heb onder meer in Opduin gewerkt.' Daar ontmoette ze Mark (24), die daar als sous-chef werk te. Kennis en ervaring deed hij ook op Bij Jef en in de De Stenen Tafel in Borculo. Samen reisden ze naar Curagao, waar ze een jaar in een luxe restaurant werkten. 'Maar dat gaf te weinig voldoening. Toen werd dit ons aangeboden. We wil len laten zien dat het anders kan. Met ambachtelijk gebakken brood, vers gedraaide pasta's, olijfolie uit Italië, mooi groenten, biologisch vlees, dagverse vis en een gast vrije ambiance. Elke maand voe ren we een nieuwe kaart waarin we uitsluitend seizoensproducten verwerken. We willen verrassen en vinden het een uitdaging om nieu we gerechten te creëren. We proe ven die eerst zelf, ook in combina tie met de juiste wijn. Daarin zijn daar heel fanatiek. Gisteravond waren we om middernacht nog bezig. We steken er veel tijd en energie in, maar zorgen voor een goede prijs-kwaliteitverhouding.' Eigenlijk zouden ze het met z'n tweetjes doen, maar hun ambiti euze instelling vraagt meer tijd, zodat ze kok David Bruin in dienst hebben genomen. Mark: 'We heb ben in Bij Jef met elkaar gewerkt en kennen elkaar door en door.' Van buiten en van binnen heeft de zaak een metamorfose ondergaan. Andere kleuren, een andere inrich ting en meer ruimte rond de tafels, voor meer privacy. Bijzonder zijn de kunstwerken aan de muur. Ze zijn van Edwin Krachten, wiens faam zich tot Barcelona uitstrekt. 'Hij maakt prachtige kunstwerken van natuurproducten en vond het hier zo bijzonder, dat wij zijn werk mogen ophangen.' De kunstwer ken wisselen met enige regel maat. De Kern is dagelijks geopend, met uitzondering van dinsdag. Recommended, wat kan worden opgevat als goede tweede in de categorie bed and breakfast. De accommodatie aan de Kikkert- straat wordt op www.zoover.nl gewaardeerd met een 9,3 op basis van 29 beoordelingen. Airport Hotel Texel is onderschei den met een Zoover Recommen ded 2010 in de categorie hotels. Het hotel bij het vliegveld scoort een 9,5 op basis van 29 recensies. Exploitant Waltert Schrijn van het hotel beweert dat Texel Suites, winnaar van een Zoover Award in de categorie hotels, zelf zijn rece- nies schrijft, maar daar wordt vol gens Zoover op gelet. 'We hebben technische hulpmid delen om in de gaten te houden waar reacties vandaan komen', zegt woordvoerder Bruno van de Laar, 'en als recencies niet klop pen, wordt dat altijd gecorrigeerd door anderen die ook schrijven. Het corrigeert zichzelf door actie en reactie.' De organisatie achter de website, die tegen de zomer bijna 200.000 unieke bezoekers per dag telt, reikt lokaal Awards en Recommendeds uit aan toeristische bedrijven die zich onderscheiden. De afgelopen tijd toevallig ook een Zoover Award gewonnen? Een week geleden verkeerde ik nog in de veronderstelling dat het een prijs was die slechts voor het neus je van de zalm in de toeristische sector was weggelegd, maar daar ben ik van teruggekomen. Het begon allemaal met een pers bericht van Texel Suites in Oude schild. Zij hadden een Zoover Award (vernoemd naar de toeristi sche beoordelingswebsite www. zoover.nl) gewonnen en daarmee wil je natuurlijk graag in de krant. Nu zat in mijn achterhoofd nog een krantenbericht van een jaar gele den. Toen sleepten ze in Oude schild ook al een Zoover Award in de wacht en waren er ook al wat onduidelijkheden, dus oplettend heid was geboden. Gelukkig had Texel Suites een mailtje van Zoover zelf meege stuurd, waarin het hotel werd gefe liciteerd met de titel 'beste hotel van Nederland 2010'. Dat was con crete, nieuwe informatie waar ik wat mee kon. Voor de zekerheid www.zoover.nl bekeken om het bericht af te kaderen en op advies van collega Pip vermeld dat veel Texelse accommodatie op de web site goed worden beoordeeld. Voor je het weet, hangt anders de een na de ander aan de lijn om je dat uit te leggen. En toen kwam de krant uit. De inkt was nog niet droog of het eerste mailtje van het Aiport Hotel was daar met de mededeling dat niet Texel Suites, maar zij tot beste accommodatie van 2010 waren uitgeroepen. Het werd kennelijk nogal hoog opgenomen, want een afschrift van de mail ging subiet naar de VW. Ik had het mailtje amper gelezen of collega Gerard begon over de Zoover Award. Hij had net de Pastorie aan de lijn en De open dag op de naaktcamping van Loodsmansduin die op pagina 2 staat aangekondigd, gaat niet door. De uitnodiging was verstuurd door Naturisten Federatie Neder land, waarvan exploitant Texel Campings buitengewoon lid is. De directie meldde gisteravond, na het drukken van pagina 2, niet mee te doen aan deze open dag. Na de herinrichting van het kampeerter rein, volgt alsnog een open dag. In het verslag over de Never Ending Story bleef onvermeld de inzet van Karin Somers (kostuums) en Ria Buisman (schmink). Daarnaast is door de dames Kalf, Klaarwater, Koolhof, Louws, en Prins veel werk verzet. In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp worden vanavond (vrij dag) vanaf 20.00 uur het jubileum boek en een CD over de polder Eierland gepresenteerd. De avond is voor iedereen toegankelijk. Er wordt ingegaan op het boek en liedjes gezongen die op de CD staan. De verkoop van de boeken heeft zaterdag 5 juni plaats. Men sen die een boek hebben besteld, kunnen dat dan afhalen in het Eier landsche Huis. Vorige stelling: De realisatie van een tijdelijk par keerterrein bij de Weikoop is belangrijk genoeg om er gemeen schapsgeld in te steken. ja (41%) nee (59%) Jaap Vlaming overhandigt oud-wethouder Peter Bakker de Milieuprijs van GroenLinks voor zijn jarenlange inspanningen voor milieu, duurzaamheid en het gebruik van alternatieve energiebronnen. (Foto Jeroen van Hattum) aantal stemmen: 217 Nieuwe stelling: De gemeente verhuist in juli naar het nieuwe raadhuis aan de Haf- felderweg. Wat moet er dan met het bestaande gebouw op de Groeneplaats gebeuren? www.texelsecourant.nl Hij maakte volgens GroenLinks van duurzaamheid een soort 'levenswerk' door zich er jaren lang voor in te spannen. Aanlei ding voor de partij om oud-wet houder Peter Bakker te belonen met de Milieuprijs. Hij kreeg de onderscheiding tijdens een ledenvergadering van Groen Links, waarbij na 28 jaar actieve politiek afscheid van Bakker werd genomen. Voorzitter Jaap Vlaming, die de prijs uitreikte, roemde zijn inzet om het gebruik van alterna tieve energiebronnen op het eiland te bevorderen. Het huidige klimaat om zelf in de eigen energie te voor zien en om Texel te verduurzamen is daar volgens Vlaming aan te danken. 'Texel zelfvoorzienend en duurzaam komt in hoge mate uit zijn koker.' Vlaming zei het te waarderen dat Bakker het gebruik van alternatieve bronnen niet als keuzepakket, maar als totaalpakket zag. 'Een pakket waaruit je zoveel mogelijk ingredi ënten moet gebruiken om op een samenhangende manier tot zelf- voorzienendheid en onafhankelijk heid te komen.' Vlaming schetste in vogelvlucht dat Texel door de inspanningen van Bakker anders is geworden. 'GroenLinks moet het nu in de oppositie doen, maar wat jij hebt gerealiseerd, wordt niet meer teruggedraaid.' Vlaming stond even stil bij het ver lies van de €8 miljoen in IJsland, Landgoed De Bonte Belevenis staat zondag 13 juni in het teken van 'smaak en beleven'. Slow Food Texel verzorgt dan samen met de eigenaren een 'smaak- en buiten- markt', voor en door producenten, tuinders, hobbytelers, thuiskoks, 'culinisten' en andere belangstel lenden. Het programma is divers. Zo kun nen bezoekers allerlei lekkere (slow food) hapjes proeven en meedoen aan workshops koken. Er zijn demonstraties schapen scheren en drijven, een imker vertelt over zijn werk, rondleidingen door de bier brouwerij en de distilleerderij en een 'geur- en speurroute' door de kruidentuin. Daarnaast worden zaden, planten, Texelse asperges, jam, honing, appeltaart, brood en 'vergeten' groenten verkocht, kan een ritje worden gemaakt met de Jan Plezier en is er een wedstrijd wie de mooiste vogelverschrikker maakt. Ook is er een speciale 'kin- derkookkeuken'. De markt duurt van 11.00 tot 16.00 uur. De entree bedraagt €2,50. Voor bedrijven en particulieren zijn er kramen te huur om producten te tonen, te laten proeven en eventu eel te verkopen. waarbij hij het opnam voor Bakker 'Als wethouder van financiën is het je aangerekend dat er geld op een IJslandse bank werd gestald op het moment dat die zijn verplichtin gen niet kon nakomen. In de volks mond heb je het geld weggemaakt. Het feit dat de wethouder precies gedaan heeft, wat hij moest doen, is kennelijk minder belangrijk dan het verlies van acht miljoen.' Bakker, eerder al door oud-minis ter Cramer van VROM met een Duurzaam Lintje onderscheiden, was onder de indruk dat hij de Milieuprijs kreeg. De partij reikt die normaliter uit aan personen of organisaties die niet aan Groen Links verwant zijn. Bij Sam Sam in De Koog wordt dinsdag 8 juni een haringparty gehouden om de komst van de eerste Hollandse Nieuwe te vieren. Om 16.00 uur precies wordt het eerste vaatje de Dorpsstraat in gereden, waarna uitbater Hans Glandorf van Het Proeflokaal van Texel het eerste maatje voorproeft en bespreekt. Begeleid door muziek van Frans en Lies kan daarna iedereen de nieuwe haring proeven. De haringparty duurt tot 20.00 uur en is georganiseerd door Paul van Dijk en de Texelse oester man Martin Zeeman. Texel, 7-4-1929 Australië, t 27-5-2010 echtgenoot van Johanna P. Munnik vader van: Nora en Gary t Michael en Debbie Opa van: Anthony Rachel Overgrootvader van: Owen Jorden Bella Chara 100 Wedell Road 3215 North Geelong Victoria, Australia 11 juni 2010 om 14.30 tttir in het sjftoseïfflÉpis te Den 8urg Ons adres: Sluyscoog 5jJ, 1791 WT Den Burg

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3