Oud-kampioenen SV Oosterend halen herinneringen op Bieten op één zetten om de clubkas te spekken' 'Ik kan er niet tegen als ze lopen te klungelen' EEN BETER MILIEU.»* ...BEGINT BIJ JEZELF TEXELSE 7 COURANT Huisman wint bij De Buureton Acht teams in ZDH-toernooi Golfsurfen voor kinderen Eindstanden zaalvoetbal onderhol .outskelfct Nieuwboi Bijna zes decennia geleden, op 24 juni 1951, werd het eerste voetbalelftal van SVO kampioen. Dankzij een schitterend schot van Arie Kalis in de allerlaatste seconde van de beslissingswedstrijd tegen Helder 4 veroverden de Oosterenders de titel in de 3de klasse H van de afdeling Noord-Holland van de KNVB. Een hoog tepunt in het bestaan van de vereniging die zaterdag 12 juni het 75-jarig jubileum viert. mar-Ti Vim VRIJDAG 4 JUNI 2010 Arie Kalis en Klaas van Leeuwen herinneren zich nog dat SVO geen kantine had en dat alleen de kleedkamer van de gasten was voorzien van een paar koudwaterkranen. (Foto Joop Rommets) Het kampioensteam van 1951. Voorste rij, vinr.: Jn. Brouwer, KI. Burger, A. Kalis, P. van der Slikke en B. Plaatsman. Midden: P. Timmer, C. Timmer en W.J. van der Slikke. Achter: J. van Leeuwen, G. Kuiper, S. Keijzer, P. Roozendaal en KI. van Leeuwen. 'Wij wensen dit kranige elftal ook in de nieuwe klasse vele overwinningen!', schrijft de Texelse Courant in het begeleidende onderschrift bij de foto. (Foto archief Texelse Courant) 'Zeg maar wanneer je langs wilt komen. Dan bel ik de andere jon gens even', antwoordt de maker van het beslissende doelpunt op het verzoek eens terug te blikken op die onvergetelijke wedstrijd van 59 jaar geleden. Kalis is bijna 88, maar voetballers blijven jongens, hoe oud ze ook worden. Een paar dagen later treffen we elkaar in zijn huiskamer aan de Mulderstraat, waar echtgenote Truus voor koffie en koek zorgt en bestuurslid Lia Duinker het clubarchief bij de hand heeft om zo nodig het geheugen wat op te frissen. Naast de heer des huizes zit de 77-jarige Klaas van Leeuwen, destijds de benjamin van het elftal. Boet van der Slikke (83) zou ook komen, maar moest op het laatste ogenblik afzeggen om zijn vrouw in het ziekenhuis bij te staan. Samen met de naar Canada geëmigreerde Joop van Leeuwen (80) zijn zij als enigen van het kampioensteam nog in leven. Wat minder mobiel dan destijds, logischerwijze. De één gebruikt een rollator, de ander een scoot- mobiel. Maar al zijn sommige details hen na bijna vijftig jaar enigszins ontgaan, de hoofdzaken staan in hun herinnering gegrift. 'Ik ving de bal op, glipte tussen de twee verdedigers door en ging op doel af. Ik gaf een schot en hij zat. De keeper raakte 'm niet eens meer', herinnert Kalis zich de slot seconden van het spraakmakende duel.' 'We speelden richting het TEM-gebouw. Daar stond toen nog die toren', vult Van Leeuwen aan. 'Dat weet ik niet meer', zegt Kalis. 'Ik heb geen toren gezien.' De wedstrijd was noodzakelijk omdat SVO en Helder elk met 31 punten uit 20 wedstrijden boven aan waren geëindigd, met een voorsprong van vier punten op de nummer drie, SV De Cocksdorp. Het doelsaldo van de Oosteren ders was een stuk beter dan dat van Helder (75-29 tegen 61-25), maar dat was niet van belang. Het treffen vond plaats op 'neutraal' terrein, het veld van SV Texel in Den Burg. Wie de wedstrijd wilde zien, moest 25 cent betalen. Kin deren werd 10 cent gevraagd. 'Leden en dona teurs hebben GEEN vrije toegang', werd gewaar schuwd in een advertentie in de Texelse Courant waar 'DE wed strijd van het seizoen' boven staat. Volgens het wedstrijdverslag was 'een vrij groot aantal bezoekers' getuige, al wordt daar bij aangete kend dat de belangstelling bij gun stiger weer 'ongetwijfeld nog gro ter' zou zijn geweest. De eerste helft verliep niet best voor SVO, dat 'vele aanvallen' ondernam, maar nadat de backs te ver waren opgerukt Helder zag scoren. Na rust trad SVO echter 'met een vaste wil en goede moed' in het veld. Die houding werd beloond, want al snel kreeg de ploeg een penalty, die door Klaas Burger 'met een keihard schot in het net werd gejaagd'. Even later maakte Bert Plaatsman na een fraaie aanval over links 2-1 en leek de zege bin nen, maar door een misverstand in de achterhoede kon Helder toch weer op gelijke hoogte komen. De verslaggever vervolgt met: 'Velen dachten toen: dat wordt gelijk spel, want het einde van de strijd was niet ver meer. Maar Arie Kalis wist nog de allerlaatste kans op fraaie wijze te benutten en de keeper moest wederom vissen. Dat was ook een prachtig schot.' De derde treffer viel zo laat, dat de scheidsrechter besloot niet meer af te laten trappen, waarna een luid gejuich losbarstte. De Helderse aanvoerder feliciteerde de Ooste renders met het kampioenschap, maar de gebruikelijke bloemenhul de ontbrak. 'Wij kregen de indruk dat de Heldersen op een overwin ning voor Helder 4 hadden gere kend', meldt de verslaggever. Terug in Oosterend trakteerde Jan Dijt van het Wapen van Amsterdam spelers, bestuur, elftalcommissie en hun 'dames' op een diner. Voor zitter Roozendaal sprak gloedvolle de waardering voor de Van Leeu- wens. 'Joop was goed, hoor. Dick Dapper, voorzitter van SV Texel, heeft heel wat keren geprobeerd hem over te halen in Den Burg te komen spelen. Maar Joop wilde niet.' Dat sommige spelers geen zin had den aan de overkant te voetballen, valt misschien niet goed te praten, maar is wel enigszins begrijpelijk. 'Je was de hele zondag kwijt', ver tellen de matadoren van toen. 'We speelden vooral tegen de lagere teams van de grote clubs, zoals Helder, HRC en BKC. De eerste koeien van het veld moesten jagen. 'Toen Rinus of Krokel de bal wilde koppen, liep de stront over zijn hoofd.' Bij BKC hield een koppel schapen het gras kort en liep een sloot langs het veld. Iedere keer dat de bal daar in belandde, werd- ie weer wat zwaarder. Kalis: 'Als je dan ook nog de veter op je kop kreeg, had je het helemaal slecht.' Van Leeuwen: 'De reserves moes ten de bal uit de sloot halen. Som mige teams waren zo link dat ze de bal bij een voorsprong elke keer expres in de sloot schoten. Dan werd er amper meer gevoetbald.' woorden en op de aansluitende feestavond speelde mevrouw Tim- mer-Roeper jodelliedjes op haar accordeon, terwijl ook de heer P. van der Vis 'feestelijke klanken' aan zijn instrument ontlokte. 'Tot slot was er een zeer geanimeerd bal.' Arie Kalis stond in de spits, maar hoewel hij menig doelpunt heeft gemaakt, had hij geen vaste posi tie in de voorhoede. 'Ik heb op alle plaatsen gespeeld. Op latere leef tijd werd ik back. Ik gaf nooit een doelpunt weg. Als een tegenstan der er voorbij ging, dan tikte ik 'm teams waren veel te goed voor ons. Dat betekende dat je bij uit wedstrijden meestal vroeg moest voetballen, want alleen de eerste elftallen begonnen om twee uur, half drie. We gingen om half acht van huis, om de boot van acht uur vanuit Oudeschild te halen. Paulus Roozendaal was kippenboer. Die stond al om vijf uur op om zijn beesten eten te geven. En Rinus Mosk moest als boerenknecht eerst de koeien melken.' Dat er op zondag werd gespeeld, zorgde er eveneens voor dat het team er niet altijd hetzelfde uitzag. 'Boet, Piet en Wim van der Slikke tegen zijn benen. Ik heb tot mijn veertigste gevoetbald. Toen wilde ik niet meer.' De broers Van Leeuwen stonden in de kampioenswedstrijd reserve en dat kan Klaas nog steeds moeilijk verkroppen. 'Er waren jongens die nooit meegingen als we aan de overkant moesten spelen. Dat ver rekten ze gewoon en dan waren wij goed genoeg om mee te doen. Maar bij thuiswedstrijden moesten zfj en stonden wij langs de kant.' Toen ze wat ouder werden, groeide waren gereformeerd en moesten eerst naar de kerk. Bij thuiswed strijden deden ze meestal wel mee, maar leuk vonden hun vader en moeder het niet. Dan gooiden ze eerst hun tas uit het raam en gin gen ze er sluup, sluup, sluup van door. Het gebeurde ook wel dat Sieme Keijzer ze achterop de motor naar de boot bracht.' Aan de overkant werd heel wat beleefd. Van Leeuwen herinnert zich dat de Oosterenders voor een wedstrijd aan de overkant eerst de Er is in vijftig jaar sowieso een hoop veranderd. Bij ver re uitwedstrijden werd soms een bus of een vracht wagen gehuurd, maar om geld te besparen konden Breezand en Petten ook wel per fiets worden bereisd. In Den Helder ging alles met de benenwagen. En het kleine TESO-bootje Voorwaarts begon bij een beetje wind al zo te schommelen, dat hele elftallen zeeziek de overkant bereikten. De clubs hadden nog niet de luxe accommodatie van tegenwoordig. Beiden herinneren zich nog dat SVO geen kantine had en dat alleen de kleedkamer van de gasten was voorzien van een paar koudwater kranen. Zelf moesten de Oosteren ders zich zien te redden met een paar ijzeren schalen met water. Dat was meestal zo koud, dat de spe lers er liever voor kozen met zwarte knieën naar huis te gaan. 'Geld schieters had je nog niet, maar de bond vroeg wel geld om mee te doen aan de competitie. Om wat voor de club te verdienen, gingen we soms met het hele team bieten op één zetten. Of je organiseerde een feest of een hardloopwedstrijd om de clubkas te spekken. We hebben nog wel eens een motor race om het veld gehouden.' Kalis: 'Om de nieuwe kleedkamer te kunnen bouwen, verkochten we stenen. Dat had ik aan de overkant gezien. Twee stuks voor een kwart je. We gingen helemaal naar Den Hoorn en De Cocksdorp om ze aan de man te brengen.' Kalis stond bekend als een handige regelaar. 'Na de oorlog was er helemaal niets meer. Ik ben toen naar de KNVB in Den Haag gegaan en heb bonnen voor tien paar schoenen en één bal geregeld. Dat was erg veel voor zo'n kleine duppie, veel meer dan waar we eigenlijk recht op hadden. Maar een kennis van me kende een mannetje op het bondsbureau. Daarna was het een kwestie van praten, praten, slijmen en slijmen.' Ook dat SVO in witte shirts en groene broeken voetbalt, heeft de vereniging te danken aan Kalis. 'Die heb ik in Alkmaar opgedaan, toen ik daar voor familiebezoek was. Toen ik met Truus over De Laat liep, zagen we een sportzaak en zijn we naar binnen gegaan om een tenue uit te zoeken. Zo is het groen-wit geworden. Groen-zwart was er al, daar speelde Texel in. Voor die tijd speelden we in zwarte shirts met een gele kraag.' Jarenlang waren beiden vele uren voor de club in touw, of het nou om terreinonderhoud ging, training geven of als scheidsrechter een wedstrijd leiden. Toch is hun band met SVO in de loop der jaren flink verwaterd. Van Leeuwen is zelfs al in geen jaren meer op het veld aan de Vliestraat geweest. 'Ik heb er gewoon niet zo'n zin meer in. Ik heb altijd een hoop voor de club gedaan. Begon om vijf uur 's och tends op de kaasfabriek en als ik daar om drie uur 's middags klaar was, ging ik meteen naar het veld om de jeugd te trainen. Maar toen ik daar mee stopte, heb ik nog geen bloemetje gehad. Anderen deden veel minder en werden ere lid.' Ook Kalis heeft zich wel eens een beetje miskend gevoeld, maar hij heeft een andere reden om nog maar zelden naar het voetballen te gaan. 'Ik kan er niet tegen als ze zo lopen klungelen. Of ik zie zo'n scheidsrechter die er niks van kan. Dat heb je, als je zo lang zelf actief bent geweest. Dan denk ik: je moet weg wezen, want je kunt je mond toch niet houden...' Joop Rommets Met 182 punten heeft Cor Huis man het kampioenschap van senioren-biljartvereniging De Buureton op zijn naam geschre ven. Bart Siemeling behaalde evenveel punten, maar speelde een lager gemiddelde en werd daarom tweede. Bij De Buureton wordt al enige jaren in perioden gespeeld, terwijl alleen de all-roundkampioen op de wisselbeker vermeld wordt. Dit seizoen werd nog één periode bandstoten gespeeld, maar de animo was zo laag dat besloten werd alleen nog libre te spelen. De periodes werden gewonnen door Henk Smit, Cor Huisman, Thijs Smit, Martien Boogaard, Dirk Bak ker, Douwe Dijker en Frans Witte (I). Met Huisman heeft De Buur eton een gedegen en succesvolle speler in huis. Hij werd ook bij DVO kampioen en scoorde hoog bij de Texelse kampioenschap pen, waar hij aan drie spelsoorten deelnam. Met de kampioenschappen sloot De Buureton een goed seizoen af. De vereniging bestaat inmiddels 32 jaar en telt 24 leden. De 88- jarige Jaap Koomen is al vanaf de oprichting lid en speelt ondanks zijn verminderende gezondheid nog zijn partijtje mee. De eerste wedstrijden van het nieuwe sei zoen worden gespeeld op maan dag 6 september. Harry Ran speelt in het komend seizoen niet mee, zijn plaats wordt ingenomen door Cees de Weerd. Acht teams strijden zaterdag op het voetbalveld in Den Hoorn om de prijzen in het jaarlijkse ZDH- toernooi. Te gast zijn Waterwijk uit Almere, Oudewater uit Utrecht, Old Forward uit Wilhelminaoord in Drenthe, Nederwetten uit het Bra bantse Nuenen en twee teams van Barneveld. Verder doet naast het eerste elftal van ZDH ook een Texels veteranenteam mee, waar van de meeste spelers ooit in Den Hoorn voetbalden. De eerste wed strijd begint om 10.00 uur, de finale rond 17.30 uur. Surfschool Ozlines begint op zater dag 12 juni met een nieuwe serie lessen voor kinderen van 7 tot en met 16 jaar. In de cursus, die vijf weken duurt, leren de deelnemers op een speelse manier de basis vaardigheden van het golfsurfen. Ook wordt veel aandacht besteed aan het veilig omgaan met de bran ding. De lessen duren twee uur en worden gegeven door surfcoach Chris Way. Meer informatie is te vinden op www.ozlines.com. Inschrijven kan via tel. 06- 13107519. (aantal gespeelde wedstrijden, punten, doelsaldo) Hoofdklasse: 1.RAB Bouwma terialen 1 (23, 63, 99); 2,Mantje 1 (23, 54, 76, 1 winstpunt in mindering); 3.De Koog 1 (24, 43, 23); 4,Mantje 2 (23, 40, 4); 5.Casi- no/Sportshop 1 (24, 34, 18); 6.RAB Bouw materialen 2 (23, 29, -16); 7.Klif/De Steen enplaats 1 (24, 28, -21); 8,De Krim 1 (24, 18, -36); 9,Mantje 3 (24, 1, -147). Eerste klasse: 1 .SV Oosterend 1 (20, 47, 39); 2.Texel 2 (20, 43, 30); 3,Mantje 4 (20, 37, 20); 4.RAB Bouwmaterialen 5 (20, 35, 25); 5.RAB Bouwmaterialen 4 (20, 32, -2); 6.Casino/Sportshop 2 (20, 32, -17); 7.Casi- no/Sportshop 3 (20, 25, 13); 8. De Krim 2 (20, 24, 11); 9.RAB Bouwmaterialen 3 (20, 18, -9); 10.De Koog 2 (20, 15, -55); 11.Klif/ De Steenenplaats 2 (20, 11-55). Tweede klasse: LMantje 5 (20, 56, 145); 2.RAB Bouwmaterialen 6 (20, 53, 138); 3.De Krim 5 (20, 35, 21); 4.ZDH 1 (20, 34, 18); 5.Klif/De Steenenplaats 3 (20, 33, 33); 6.Klif/De Steenenplaats 4 (20, 32, 9); 7.Klif/ De Steenenplaats 5 (20, 30, -25); 8,Texel 3 (20, 25, -22); 9.Klif/De Steenenplaats 7 (20, 13, -106); 10.Texel 4 (20, 7, -126); 11 .Klif/De Steenenplaats 6 (20, 6, -85). C-jeugd: 1.RAB Bouwmaterialen C1 (18, 48, 115); 2.De Krim C1 (18, 40, 50); 3.SV Oosterend C2 (17, 35, 57); 4.RAB Bouw materialen C2 (18, 23, -30); ö.Mantje C1 (17, 16, -56); 6.SV Oosterend C1 (17, 14, -17); 7.Casino/Sportshop C1 (17, 1, -119). D-jeugd voorjaar: 1 .Casino/Sportshop D1 (8, 24, 59); 2.ZDH D1 (7, 15, 23); 3,Mantje D1 (8, 12, 8); 4.Klif/De Steenenplaats D1 (8, 6, -49); 5.SV Oosterend D1 (7, 0, -41). D/E-jeugd voorjaar: 1 .Casino/Sportshop D2 (7, 18, 40); 2.ZDH D2 (7, 18, 29); 3.RAB Bouwmaterialen D1 (7, 15, 29); 4.De Koog E1 (7, 12, 30); 5,Mantje D2 (7, 9, 3); 6,Klif/ De Steenenplaats E1 (7, 9, -3); 7.Casino/ Sportshop E1 (7, 3, -50); 8.Klif/De Steen enplaats E2 (7, 0, -78).

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7