SVO fungeert al 75 jaar als bindmiddel in Oosterend Crisis was twaalf jaar geleden het keerpunt' 'Je hoort erbij en er wordt op je gerekend' 1 TEXELSE 7 COURANT Feest met voetbal en gezelligheid Winst voor Eilandschutters Toerclub 312000 naar Hilversum 'Een ouwe club in een klein dorp, daar moet je zuinig op zijn. Daar heeft je opa nog gevoetbald. Je oma niet, want voor haar was er alleen handbal, maar je moeder misschien weer wel.' Trots, tevreden en met een gevoel van betrokkenheid storten bestuursleden Lia Duinker en Annelies Schoo zich zaterdag in de festiviteiten ter ere van de 75ste verjaardag van hun vereniging, SV Oosterend. DINSDAG 8 JUNI 2010 Tegenwoordig een gewoon verschijnsel, maar vijfentwintig jaar geleden waren er nog niet veel vrouwen die op voetbal zaten. Het team van SVO werd in het seizoen 1985/86 kampioen. Achterste rij, vlnr: Marjan Brouwer, coach Jitze Beintema, Mirjam Witte, Colinda van der Vis, Natasja van der Vis, Mirjam Raven, Sandra van der Vis, Mirjam Erne en begeleider Inze Daalder. Onderste rij: Lize Vlaming, Diane van Tongelen, Cocky Koning, Annelies Schoo, Bianca Kaercher, Jolanda van der Vis, Yvonne van der Vis en Anita Eel man. (Foto archief svo> Het meidenvoetbal vormt een belangrijke tak binnen SVO. Op de foto het MB1-team, dat in augustus grotendeels opgaat in het damesteam. Achterste rij, vlnr: begeleiders Frits Bakker en Annelies Schoo, Berna Muric, Annelies Duinker, Vera Duinker, Esmee van Loon, Hanna Gaaff en begeleider Edwin Boering. Voorste rij: Sarah van Veller, Roos Boering, Sophie Bakker, Marjolein Camphuijsen, Marije Bakker, Sabine Bakker en Shirin Schahidi. Liggend keeper Maaike Gaaff. (Foto archief SVO) 'De vereniging is een soort bind middel. Je hoort erbij en er wordt op je gerekend', zegt Lia Duinker. Ze is sinds 1999 lid van het bestuur van SVO en heeft daarmee de meeste dienstjaren. Minder lang bestuurder, maar net zo betrokken bij de vereniging, is Annelies Schoo, die een kwart eeuw geleden al deel uit maakte van het damesteam van de Oosterenders. Bei den zijn zich zeer bewust van de rol die hun vereniging in het Oosterender dorpsleven speelt, ook voor de jongste gene ratie. 'Kinderen leren er dat je een team met z'n allen vormt. Samen voetballen en trainen is gezond, sportief en ook nog gezellig. En het wordt beoefend in een vaste peri ode. 's Zomers hoef je niet en dat is ook wel lekker.' SVO is een bloei ende vereniging, met voetballers in bijna alle leeftijds categorieën. De jongsten, van 5 en 6 jaar, spelen in de mini's. Daarnaast zijn er F-, E- en D- pupillen, B-junio- ren, twee (zaterdag)teams met senioren, een recreatieteam en een grote selectie meiden en jonge vrouwen. Het D- en het B-team zijn nieuw. 'Tot vorig jaar hadden we nog een gat tussen het E-team (van 9- en 10-jarigen, red.) en het A-team (17- en 18-jarigen). Er was een hele generatie jongens voor wie er geen team was. Een paar keer hebben we een D- en een C- team ingeschreven, maar dat een klik met die jongens. Het is hartstikke leuk dat hij dit doet. Hij is zelf amper gestopt, blijft op deze manier toch betrokken en betrekt er op zijn beurt een groep jongens bij die zich anders maar loopt te vervelen. Ook dat is een belangrij ke functie van de club. Je houdt een hoop jeugd enigszins van de straat.' Niet altijd is het SVO zo voor de wind gegaan. 'Twaalf jaar geleden was het crisis en werd serieus gesproken over een fusie met De Koog en ZDH. Er waren amper genoeg spelers voor één senioren team. Twee jaar later hadden we moesten we vlak voor de competi tie weer terugtrekken wegens een gebrek aan spelers. Nu zijn de E'tjes oud genoeg om D'tjes te worden.' Erg blij zijn ze ook met het forme ren van een B-team, bestaand uit jongens van wie de meesten al jaren niet meer hadden gevoet- plotseling drie seniorenteams. Het is kennelijk toch een soort golfbe weging. We hebben dat ook met meiden en dames gehad. In het seizoen 1985/86 werd ons dames team nog kampioen. Daarna heeft het nog één of twee jaar bestaan en toen was het voor lange tijd af.' Een jaar of tien geleden doken er bald. 'Tom Witte geeft sinds janu ari trainingen aan niet-leden. Hij begon met een klein groepje, maar al snel trok het aan en nu zijn het al er bijna twintig. Tom heeft duidelijk plotseling weer meisjes op in de pupillenteams. Duinker lachend: 'Mijn dochter Annelies was één de eersten die met de jongens mee- voetbalden. Daarna zag je steeds Dertig jaar geleden, in het seizoen 1979/80, werd het eerste zondagselftal van SVO voor het laatst kampioen. Achterste rij, vlnr: Jan Raven, Joop Koning, Bep Vonk, Gerard Legierse, Frits Bakker, Jaap Slikker, Johan de Waard, Ewald Witte, Jan de Vries, Peter den Brok en Sieme Keijzer. Voorste rij: Ruud Daalder, Piet Beuving, Gerrit Terwindt, Simon Brand, Roel Veldman, Biem Trap en Piet Koning. (Foto archief svo> meer van die blonde paardenstaar ten, totdat er zo veel waren, dat de laatste jongens op de vlucht sloe gen en het een meidenteam werd.' Het afgelopen seizoen was het vrouwelijk geslacht op twee fron ten actief bij SVO: met een B-juni- orenteam en met een damesteam. Door studie, werk en andere ver plichtingen dreigde een tekort voor het juniorenteam, reden om beide teams samen te voegen. Dat lukt probleemloos, verwachten Schoo en Duinker. 'Ook de jongste spe lers zijn er fysiek aan toe. Een paar jaar geleden gingen ze van de D's naar de B's en sloegen ze een hele leeftijdscategorie over. Noodge dwongen, maar daardoor zijn ze het gewend om tegen grote mei den te spelen. En ze vinden het ook niet erg om eens te verliezen, want in het begin wonnen ze bijna nooit. Komend jaar hebben we zo'n twin tig speelsters, allemaal uit Ooste rend en omgeving. Daar zitten ook meiden bij die lang niet elke week kunnen, maar samen vormen ze een mooie, ruime selectie.' Bij de senioren moest één team halverwege het vorige seizoen worden terugge trokken, waardoor SVO komend jaar niet meer mee doet aan de KNVB-competitie op zondag. Jam mer, maar voorlo pig geen reden voor grote zorgen, al blijft het elk jaar weer spannend hoeveel spelers er in mei overblij ven voor het nieuwe seizoen. Gelukkig heeft coach Jan Bloem voor volgend jaar weer een vol waardige selectie eerste-elftalspe- lers die op de zaterdag gaan strij den om het kampioenschap. In het zojuist afgesloten seizoen plaatste het team zich voor de nacompeti- tie, waarin promotie op een haar na werd gemist. Financieel heeft SV Oosterend het goed voor elkaar. Dat is voor een belangrijk deel te danken aan loka le sponsors en de telecombedrij- ven, die jaarlijks een flink bedrag betalen om zendapparatuur in de lichtmasten op het terrein te mogen plaatsen. Het geld is dankbaar gebruikt om de nieuwe kantine te kunnen bekostigen. De vereniging draait echter vooral op het grote vrijwilligerskorps, dat ervoor zorgt dat alle voorkomende werkzaam heden worden gedaan, variërend Voetbal en gezelligheid vormen de hoofdmoot van het feest dat leden en oud-leden van SV Oos terend zaterdag vieren ter gele genheid van het 75-jarige bestaan, ledereen die zich bij de vereniging betrokken voelt, is welkom. De festiviteiten worden om 15.30 uur geopend door spreekstalmees- ter Albert Hoven en andere spre kers, waarna drie vriendschappe lijke wedstrijden op het programma staan. Bedoeling van de jubileum commissie is daar zoveel mogelijk leden en oud-leden bij te betrek ken. Er zijn teams geformeerd, maar iedereen die zijn of haar voet balschoenen bij zich heeft, kan meedoen. Er wordt begonnen met een wedstrijd tussen het huidige damesteam en een damesteam van 25 jaar geleden. Daarna speelt een team met spelers die vroeger op zaterdag voetbalden tegen voetballers die vooral op zondag actief waren. Tot slot treft het D1- jeugdteam van 1992 onder leiding van Tom Witte een mix van huidige leden. Tussen de bedrijven door zijn er allerlei (voetbal)spelletjes. Zo kun nen bezoekers hun schotkracht meten met behulp van een snel heidsmeter, de zuiverheid van hun schoten testen op een bord met gaten en penaltyschieten op kee per Pieter Duinker. Ook is er een pannaveldje, waarop kleine partij tjes worden gespeeld. In de kantine ligt het archief ter inzage en is een expositie van oude foto's ingericht. Het belooft geen grote expositie te worden, omdat de vereniging maar weinig foto's bezit. Wie nog materiaal thuis heeft liggen en dit (tijdelijk) beschikbaar wil stellen, kan con tact opnemen met Lia Duinker (tel. 318286) of Annelies Schoo (tel. 318738). Daarnaast wordt gehoopt van het bemannen van de kantine tot het trekken van de lijnen op het veld en het bakken van vis voor de zomerse rommelmarkten. Volgens Duinker is de crisis van twaalf jaar geleden een soort keerpunt geweest in de geschiedenis van de vereniging. 'Bij die bewuste verga dering zei een moeder (ze imiteert met geaffecteerd stemgeluid): ik ben geen lid van deze vereniging, mijn zoon is lid van deze vereni ging.' Boos: 'Wat een onzin, natuurlijk moet iedereen een beetje meehelpen. Ik denk dat toen toch het besef is gekomen dat je het met elkaar moet zien te rooien, want een paar weken later stond een groepje de kleedkamers te schilderen.' Wél constateren Schoo en Duinker dat het - net als bij andere vereni gingen - steeds meer moeite kost vrijwilligers te strikken. 'Vroeger had je van die ijzeren heinen die dagelijks voor de club in touw waren, maar als je nu iemand vraagt, krijg je als antwoord: hoe veel uur kost me dat? Mensen wil len best iets doen, er zijn er die zich spontaan melden om te hel pen bij het jubileumfeest, maar ze willen zich liever niet binden. Het is ook best moeilijk coaches te vin den. In die functie ben je elk week end toch een dag kwijt. Je merkt zelfs dat ouders er tegenop zien bij toerbeurt te rijden als er een uit wedstrijd wordt gespeeld. Terwijl ze per jaar maar één of twee keer mee hoeven. Maar als ze eenmaal geweest zijn, vinden ze het toch wel leuk. Het zijn net schoolreis jes, hartstikke leuk. En je betrekt de ouders meer bij de club.' Het bestuur telt acht leden. Buiten secretaris Annelies Schoo en archi varis en PR-vrouw Lia Duinker zijn dat penningmeester Hans Zijm, jeugdsecretaris Arnold Wesselman, zaalvoetbalcoördinator Irma Jon- gedijk en 'algemene' leden Richard Kortekaas, Annie Brouwer en Ger Vlaming. Duinker: 'We hebben al een tijd geen voorzitter. Maar het werk gebeurt evengoed wel. Ik durf zelfs te zeggen dat we het zó goed voor elkaar hebben, dat een even tuele nieuwe voorzitter alleen maar hoeft voor te zitten. Alles wordt al gedaan. Eerder hadden we Ewald Witte. Die deed heel veel zelf en dat was natuurlijk heel makkelijk voor de anderen, maar dat schrok misschien ook af. Maar geen kwaad woord over Ewald hoor, hij was een supervoorzitter. Dankzij dat soort mannen heeft de club zo lang kunnen bestaan.' Joop Rommets Lia Duinker (links) en Annelies Schoo: 'Een ouwe club in een klein dorp, daar moet je zuinig op zijn.' (Foto Joop Rommets) dat met hulp van bezoekers ont brekende namen bij elftalfoto's kunnen worden achterhaald. Vanaf 17.30 uur wordt er eten geserveerd (opgave niet nodig), rond 19.00 uur begint een optre den van de Texelse rock'n'roll- band Whatever. Omdat het onmogelijk bleek alle oud-leden te achterhalen, hebben de leden van de jubileumcommis sie geen uitnodigingen verstuurd. 'Maar we hopen dat er heel veel mensen komen, ledereen die lid of vrijwilliger is geweest of zich op een andere manier bij de vereni ging betrokken voelt, is van harte welkom' Boogschutters van de Eiland- schutters hebben zondag twee eerste en een tweede plaats behaald bij de 3D-wedstrijd op fort Erfprins. De 3D-animal op fort Erfprins (ver gelijkbaar met de winteranimal van de Eilandschutters), wordt jaarlijks in de eerste week van juni gehou den en is met 216 deelnemers een goed bezet toernooi. De organisa tie weet elk jaar een verrassend parcours uit te zetten en het toer nooi geldt als een van de zwaarste in zijn soort. Deelnemers klauteren de hele dag de wallen op en af, waarvan het hoge gras dit jaar door een lichte regenval hier en daar spekglad werd. Uiteindelijk behaalden Marinka Kampstra (recurve) en Erik van Gils (longbow) een eerste plaats in de jeugdcategorieën. Kampstra scoor de 510 punten, Van Gils 429. Aad van Gils werd met 477 punten tweede in de categorie heren recurve. Bij de heren longbow scoorde Jan Prins 390 punten, Johan Tromp 359 en Kees Bakker 332 Toerclub Taxi 312000 gaat zondag 13 juni Hilversum om daar de tocht door het Groene Hart rijden. Deze honderd kilometer lange tocht voert, geheel bepijld, door de omgeving van Hilversum. Een val helm is verplicht. De wielrijders vertrekken om 6.30 uur vanaf de Spinbaan naar de boot om met de auto naar Hilversum te gaan. Aan melden kan tot vrijdagavond bij Sjaak Ransdorp, tel. 314705 (na 19.00 uur) en per e-mailadres sjaakrandsdorp@hetnet.nl.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7